antoine de saint exupery

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

antoine de saint exupery

Mesajde emona » Mar Iun 15, 2004 11:08 pm

Am citit tot ce-am gasit din opera lui antoine de saint exupery(la biblioteca).
N-am reusit din pacate sa citesc 2 din cartile lui "scrisorile unui condamnat" n-am gasit-o nicaieri si"citadela"(aici e vina mea in mare parte)nu stiu cum,dar nu-mi ajung 2 saptamani s-o citesc(si mai mult nu mi-o lasa bibliotecara). :nope:

Mi-au placut enorm toate cartile lui si m-a impresionat de asemenea si personalitatea lui(desi n-am reusit sa aflu atat de multe pe cat mi-as fi dorit).

Voi ce credeti despre el si despre cartile lui?Care este cartea voastra preferata?
emona
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 11, 2004 4:44 pm
Localitate: Cluj

Mesajde 7vies » Mar Iun 15, 2004 11:20 pm

cel mai mult mi-a placut ,,pamant al oamenilor,,...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde F|y! » Mie Iun 16, 2004 5:20 pm

emona, vezi ca deobicei termenul cartilor se poate prelungi, in cazul in care nu ai terminat de citit.
Only pilots know why birds are singing!
F|y!
Junior Member
 
Mesaje: 400
Membru din: Mie Noi 06, 2002 12:00 am

Mesajde goni_q » Joi Iun 17, 2004 5:41 pm

ai observat "LE petit prince" cat de mult seamana cu "Alchimistul" de P. Coelho ? incearca sa faci o comparatie.......e superb !!
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde emona » Sâm Iun 19, 2004 1:42 pm

goni_q scrie:ai observat "LE petit prince" cat de mult seamana cu "Alchimistul" de P. Coelho ? incearca sa faci o comparatie.......e superb !!

am citit "alchimistul" anul trecut si sincer....nu mi s-a parut extraordinara.
auzisem multe despre ea,toti o ridicau in slavi asa ca am facut si eu rost de ea si am citit-o.poate m-am dus si eu cu sacul la pomul laudat ~)
am avut senzatia ca-i lipseste ceva,undeva,adanc.
nu reusesc sa vad asemanarea cu "micul print",dar daca ai gasit-o mi-ar placea sa mi-o arati si mie.poate-mi schimb parerea.
mie-mi place mai mult"pamant al oamenilor"si"zbor de noapte"
emona
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 11, 2004 4:44 pm
Localitate: Cluj

Mesajde wednesday » Vin Iun 25, 2004 1:23 pm

"alchimistul" este cartea tutror maniqiuristelor, pediqiuristelor si coafezelor ~v , ce asteapta clientela si cred ca au trait reveltaia ce le va schimba radical viata... si asteapta in continuare... clientela...
in afara de micul print am mai plagiat si niste idei din una dintr-e cele 1001 de povesti(dar nu ma intreba care)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Vin Iul 09, 2004 11:16 pm

Eu am citit "zbor de noapte", "pilot de razboi" si "pamant al oamenilor" mai mult pt ca aceste opere contineau in titlu "cuvinte interesante" pt mine asha ca am zis sa ma bag la o lectura....
Am constatat ca scrierile lui stufoase si profunde se aseamana intr-un fel cu cele ale lui Conrad si Kipling. Totusi universul moral al lui Saint Exupery marcheaza prin admiratia fatza de tot ceea ce e fragil, unic, amenintzat, fatza de univers, fatza de viata unui om chiar si fatza de o floare. Cineva spunea ca in orice pilot exista un poet.....ii dau dreptate....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde 7vies » Sâm Iul 10, 2004 12:04 am

Love2Fly scrie:Totusi universul moral al lui Saint Exupery marcheaza prin admiratia fatza de tot ceea ce e fragil, unic, amenintzat, fatza de univers, fatza de viata unui om chiar si fatza de o floare.

textul asta l-ai copiat de pe coperta-spate a cartii ,,pamant al oamenilor,, ,ce cuprinde aceste 3 povestiri :)...
eu am vrut sa citesc biografia lui saint-exubery, dar n-am gasit decat o biogr. scurta (cum sunt trecute de obicei la inceput de carte)...se pare ca a avut o viata f. palpitanta, desi a murit destul de tanar...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Sâm Iul 10, 2004 8:07 am

Eh...n-as zice "copiat". Mai degraba preluat din memorie caci cartea nu o mai am de aproximativ....5 ani....
Vezi ca biografia pe ani e chiar la inceputul cartii "pamant al oamenilor" desi e si acolo destul de trunchiata....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Iul 10, 2004 2:34 pm

Daca tot vorbim de pilotzi shi poietzi io zic ca Doru Davidovici il cam bate la ....fund pe Saint-Exupery.Uoricum Zbor de nuoapte ie interesanta.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Sâm Iul 10, 2004 11:49 pm

7vies incearca la http://www.saint-exupery.org/ caci eu am gasit o gramada de chestii interesante din viata lui acolo.
Doru Davidovici? mda.....regretatul pilot pe MiG 21 decedat in urma unui accident parca in '89. Din pacate nu mi-a cazut nimic in mana scris de el iar pe net mult prea putzin....:(
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Andrada The Dev » Lun Aug 30, 2004 6:28 am

Le petit prince este frumoasa si trista... Da, seamana cu Alchemistul, putin (desertul, calatoria). Nu gasesc altceva de el aici in franceza (e mai bine sa-l citesti in franceza, noi traducem prost cartile de la o vreme >_< ) decat "Micul Print".
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Re: antoine de saint exupery

Mesajde redgee34 » Joi Mar 12, 2015 1:14 pm

spampampam
Ultima oară modificat de kant emir pe Joi Mar 12, 2015 9:11 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: spampam
redgee34
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 12, 2015 12:43 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori