Dune - Fatza Nevazuta

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Dune - Fatza Nevazuta

Mesajde Judas_Priest » Vin Sep 17, 2004 10:53 pm

[/SIZE]Catzi dinte cei care au citit macar un volum din Dune isi dau seama ca toate denumirile sunt bazate pe religie? Cazti dintre voi au intzeles cu adevarat actiunea din volumele Dune? Intr-un final, care este personajul vostru preferat si de ce?
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Sep 18, 2004 3:36 am

ho cu tata, ia-o bland ca ne sparii. Una la mana, ca puate unii dintre noi au citit-o pe chestie inainte sa te fi nascut matale, shi doi, in cazu in care tu nu cunoshti arabeasca scris citit io crede ca shi matale ai citiit-o undeva , n-ai descoperit-o singur.
mishto nickul, itzi dau puncte pentru iel- daca imi zici shi mie cat priest ai ascultat
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Judas_Priest » Sâm Sep 18, 2004 8:04 pm

mai, recunosc k am scris mesajul ala cand aveam o lene si o plictiseala in mine... trupa care-mi place cel mai mult este Marduk dar si Judas Priest imi lace foarte mult...ascult Priest de vreo 2 ani sau ceva in genul...am toate albumele lor din 1974 (albumul "Rocka Rolla") pana in 2003 ("Live in London), melodia mea preferata de la ei este "Metal Messiah" de pe albumul Denolition care a aparut in 2002 sau 2003 ceva de genul asta. Si tu esti fan Judas Priest?
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Sep 18, 2004 8:34 pm

dap, shi ma mandresc cu asta :) fan Priest de 15 ani
ontopic la DUne- pe mine intotdeauna m-au amuzat shi in acelashi timp enervat religiile deshertului- islamism, iudaism, creshtinism. Simbolistica din Dune se puate aplica la tuate trei.
Offtopic: cand Iron Maiden au vrut sa faca o opera rock despre Dune, boul de Herbert s-a opus.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Mihai VDF » Mar Noi 23, 2004 2:07 pm

Pacat ca subiectul a fost abandonat!
Am citit Dune de mult, si acum il recitesc (am ajuns la "copii dunei **").
Cred ca e minunata, in primul rand, pentru ca poate fi privita ca literatura sf si nu numai: mistica religioasa, filosofie - ganditi-va la modul in care conceptualizeaza dl. Herbert.
Da, super!
Mai interesanta, insa, mi se pare trilogia "Pandora" - 1. Incidentul Isus
2. Efectul Lazar
3. Factorul Inaltare.
Pe langa analogia evidenta, e fascinanta ironia amara prezena in toate cele trei volume.
Daca a citit cineva, putem discuta!
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Dec 05, 2004 2:24 am

am citit toata seria Dune inclusiv cartea scrisa de Paul Herbert, precum si trilogia Proiectul Pandora, dar a trecut ceva vreme de atunci. Hmm ... ar trebui sa le recitesc in curand, dar pur si simplu nu am timp, oricum din ce imi mai amintesc, preferatul meu din Dune era Duncan Idaho, si cel real, si ghola :D Oricum, voi reciti cartile, sper, in vacanta de iarna si voi reveni atunci cu mai multe amanunte.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Mihai VDF » Mar Dec 07, 2004 1:29 pm

Am inceput "Ereticii Dunei" ..... Mai am Canonicatul ....si dupa aia ...reiau si Pandora.
Am mai spus-o si cu alte ocazii ..... Frank Herbert RULES!!!!!
A citit cineva "Ciuma Alba"?
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron