kundera....?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

kundera....?

Mesajde windyheartangel » Vin Noi 26, 2004 3:34 pm

Zilele astea am termiant de citit niste nuvele de-a lui Kundera..."Iubiri caraghioase".Puteti incerca, sunt chiar bune...Dar,as vrea sa stiu:
A citit cineva vreun roman de-a lui Kunderasi ce anume? Daca da, please reply...!!!
windyheartangel
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 10, 2004 9:49 am
Localitate: bistrita

Mesajde piskeshu » Vin Noi 26, 2004 3:51 pm

Am citit io "cartea rasului si a uitarii" asa cred ca-i zicea. Fainutza, da' nu-i nu stiu ce capadopera. Altceva n-am mai citit.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde john_john » Dum Dec 05, 2004 8:22 pm

am citit vreo 4-5 romane de kundera, ultimul luna trecuta ("lentoarea"). favoritul meu a fost "gluma".
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

The Unbearable Lightness of Being

Mesajde sol » Joi Apr 28, 2005 11:35 pm

Insuportabila usuratate a fiintei, roman cu primavara Pragheza la centru, recerea granitelor peste tot si intre ele cat incape iubiri mai adevarate mai frustrate. Am citit-o intai in engleza, o limba total nepotrivita pentru masivul discurs filosofic slav. Si totusi, evocarile au impecabila forta de vizualizare. Povestea de iubire e impregnata cu linistea interioara a eroilor: in ciuda a tot si a toate ei isi pastreaza coerenta interioara si atunci cand o neaga, cand actioneaza contrar firii lor, mergand in intampinarea destinului lor. Fascinatia cea mai mare provine din faptic, din epic... iar cand istoria se scrie sub ochii tai, adevarul luptei pentru demnitate devine conditie sine qua non: comunismul a picat sapat la radacina de aceasta lupta.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Bradut » Mie Iun 01, 2005 9:26 pm

Am citit numai "Gluma", desi mai am vreo doua pe-acasa. Le las pentru mai tarziu, ca acum sunt intr-o faza exotico-metafizica :-)
E rece si cristalin Kundera. Merge, dar e un pic cam germanic in stil, chestie care ma demotiveaza cand ma gandesc sa-i deschid cartile.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori