istoria calugarilor soldati

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

istoria calugarilor soldati

Mesajde FlaviusHerr » Dum Dec 12, 2004 9:06 pm

A aparut in limba romana cartea lui Arnaud de la Croix cu titlul "TEMPLIERII-istoria calugarilor soldati"
Daca va intereseaza subiectul va recomand cartea cu caldura, chiar daca titlul original este"Les templieres au coeur de croisades"

De asemenea ma bucur sa va anunt crearea grupului Cavalerilor Templieri din Romania. Suntem filiala a Ordinului Suveran al Cavalerilor Templului de Ierusalim (a se vedea http://www.osmth.org ) fiind o organizatie culturala si umanitara ce continua traditia vechiului ordin medieval. Veniti sa discutati cu noi in Portalul pentru Romania : http://groups.yahoo.com/group/templarmedevalRomania

Cu respect cavaleresc
Flavius Jurcau-Herr
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Lun Dec 13, 2004 5:48 pm

daca imi aduc io bine aminte templierii au fost desfiintzatzi in 1307 de catre Philippe al 4lea, iar procesu a durat pana in 1314. Cine i-a reinfiintzat? Ca numa papa avea asha o autoritate
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

nu stii chiar totul (nici eu nu am ac pretentie)

Mesajde FlaviusHerr » Lun Dec 13, 2004 8:57 pm

Prietene stii tu ceva, intr-adevar, dar nu stii totul.Atunci cand papa Clement V sub presiunea regelui Filip zis cel Frumos a excomunicat Ordinul, Ordinul Cavalerilor Templului de Ierusalim a continuat sa existe in secret in Scotia si Portugalia, facandu-si simtita prezenta ca si mediator in momentele de cumpana ale istoriei atacul englezilor asupra Scotiei –si victoria regelui Scotiei Robert Bruce, explicata prin prezenta templierilor ca si forta de elita ;Asediul Vienei (medierea diplomatica si ajutorul polonez), sau pe vremea lui Napoleon cel Mare in anul 1804 cand Fabre-Palaprat mediaza conflictul dintre cler si revolutionari.
Ordinul Templier exista inca: http://www.osmth.org

Flavius
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

a se vedea www.osmth.org si www.ancientquest.org

Mesajde FlaviusHerr » Lun Dec 13, 2004 9:15 pm

supermouse scrie:daca imi aduc io bine aminte templierii au fost desfiintzatzi in 1307 de catre Philippe al 4lea, iar procesu a durat pana in 1314. Cine i-a reinfiintzat? Ca numa papa avea asha o autoritate

Prietene stii tu ceva, intr-adevar, dar nu stii totul.Atunci cand papa Clement V sub presiunea regelui Filip zis cel Frumos a excomunicat Ordinul, Ordinul Cavalerilor Templului de Ierusalim a continuat sa existe in secret in Scotia si Portugalia, facandu-si simtita prezenta ca si mediator in momentele de cumpana ale istoriei atacul englezilor asupra Scotiei –si victoria regelui Scotiei Robert Bruce, explicata prin prezenta templierilor ca si forta de elita ]In 1994 papa a dat o bula"Rectificans Vox in excelso" prin care se recunoaste ca in cazul Ordinul Templier s-a facut o greseala in cazul condamnarii sale. Ordinul Cavalerilor de Ierusalim exista si astazi, el fiind in prezent un ordin ecumenic (ce recunoaste toate confesiunile crestine).nu mai este un ordin beligerant ci un Ordin dedicat actiunilor de caritate si protectiei valorilor sociale si culturale crestine.[/U]
: http://www.osmth.org
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Mar Dec 14, 2004 12:11 am

FlaviusHerr, daca ai de gand sa aduci vorba de templieri si sa-ti faci reclama pe fiecare subiect de aici, banu te paste. You've been warned.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

oare?

Mesajde heartandmind » Mar Dec 14, 2004 5:04 am

sa fie oare vorba iarashi de fracmasoni?inca o loja ishi face aparitzia ?sa dea Domnul sa nu fie iarashi masoneria .........
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

daaaaaa

Mesajde heartandmind » Mar Dec 14, 2004 5:16 am

iarashi masoneria!!!!!!!ashtia se baga peste tot!asha ca herr,frate,vezi-tzi in continuare de perfectzionarea ta in cele oculte majoritatzii oamenilor!!!!!shi poate ca ai sa-tzi revii shi tu din <basmele> masonilor!ca departe nu avetzi cum sa ajungetzi!!!!!! :dir:
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Mar Dec 14, 2004 9:18 am

Flaviusherr
aripa portugheza a supravietzuit sub alt nume. In ce priveshte victoria lui Robert the Bruce la Bannockburn- hai sa fim serioshi- Edward al doilea Plantagenet nu a fost cine shtie ce mare razboinic.
fapt este ca numai pap putea reinstaura un ordin care a fost excomunicat. Faptul ca s-a apucat unu' sa mai faca un site despre ei- mare branza. Shi io ma pot apuca sa fac 10 siteuri despre Golden dawn sau Stella matutina, shi asta nu inseamna ca am vreo afiliatzie cu ei.
E frumos sa te revendici de la templieri sau mai shtiu eu cine. S-a comis chestia de fuarte multe ori in istorie. Din pacate, eu in templieri de ashtia nu cred.

heartandmind- masoneria asha cum o shtim noi nu este decat copilul bastard al unor organizatzii oculte mai vechi. Mult mai vechi, mergand inapoi pana la Hiram, arhitectul primului templu
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 14, 2004 9:33 am

FlaviusHerr scrie:Atunci cand papa Clement V sub presiunea regelui Filip zis cel Frumos a excomunicat Ordinul, Ordinul Cavalerilor Templului de Ierusalim a continuat sa existe in secret in Scotia si Portugalia,
Bine pana aici. Totushi nu este acelashi ordin, IMO. Sunt doar organizatzii locale ce shi-au arogat un trecut glorios, o cauza nobila, o filiatzie legendara.

facandu-si simtita prezenta ca si mediator in momentele de cumpana ale istoriei
nu zau :)

atacul englezilor asupra Scotiei –si victoria regelui Scotiei Robert Bruce, explicata prin prezenta templierilor ca si forta de elita ] Legenda. Totushi, fortza argumentativa este minima, evenimentul de care vorbeshti se intampla in 1314, chiar daca ar fi luptat templieri sub comanda regelui scotzian, sunt fugarii din Frantza sau alte tzari. Caci Robert Bruce nu a acceptat bula papala (a fost shi excomunicat - nush' daca pentru asta sau alt motiv).

Asediul Vienei (medierea diplomatica si ajutorul polonez)
huh?

, sau pe vremea lui Napoleon cel Mare in anul 1804 cand Fabre-Palaprat mediaza conflictul dintre cler si revolutionari.
Ca FP a popularizat o teorie fantasmagorica cum ca Molay inainte de a muri shi-a desemnat succesorul intzeleg sa fie ceva important in istoria unui ordin ce uneori se pretinde succesorul direct al templierilor, dar care este rolul extraordinar a lui FP in istorie nu prea intzeleg.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Mar Dec 14, 2004 9:52 am

chiar asha- asediul Vienei- care?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde FlaviusHerr » Mar Dec 14, 2004 9:57 pm

aphextwinz scrie:Bine pana aici. Totushi nu este acelashi ordin, IMO. Sunt doar organizatzii locale ce shi-au arogat un trecut glorios, o cauza nobila, o filiatzie legendara.

nu zau :)

Legenda. Totushi, fortza argumentativa este minima, evenimentul de care vorbeshti se intampla in 1314, chiar daca ar fi luptat templieri sub comanda regelui scotzian, sunt fugarii din Frantza sau alte tzari. Caci Robert Bruce nu a acceptat bula papala (a fost shi excomunicat - nush' daca pentru asta sau alt motiv).

huh?

Ca FP a popularizat o teorie fantasmagorica cum ca Molay inainte de a muri shi-a desemnat succesorul intzeleg sa fie ceva important in istoria unui ordin ce uneori se pretinde succesorul direct al templierilor, dar care este rolul extraordinar a lui FP in istorie nu prea intzeleg.



In 1804 Palaprat a afirmat oficial prezenta lui Ordre du Temple.-avand trecere si o oarecare influenta pe langa Bonaparte.
El nu prea a avut nici o influenta si nu prea a facut nimic, avand in vedere ca toti clericii erau sa dispara din Franta pe la 1789-95
Dicton revolutionar "Cu matele ultimului nobil vom spanzura pe ultimul popa."


ba da SUPERMOUSE ce atotcunoscator mai esti...Nu oi fi cumva vreo noua Pitie a sec21?
Istoria ta pe care ai invatat-o de la comunisti nu iti ajuta prea mult, desi l-ai citit pe Druon fara sa intelegi esenta cartii.
Nu sunt mason si nu am nici o tangenta cu Hiram al tau care este o legenda ce nu are nimic de a face cu crestinismul.
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlaviusHerr » Mar Dec 14, 2004 10:06 pm

supermouse scrie:Flaviusherr
aripa portugheza a supravietzuit sub alt nume. In ce priveshte victoria lui Robert the Bruce la Bannockburn- hai sa fim serioshi- Edward al doilea Plantagenet nu a fost cine shtie ce mare razboinic.
fapt este ca numai pap putea reinstaura un ordin care a fost excomunicat. Faptul ca s-a apucat unu' sa mai faca un site despre ei- mare branza. Shi io ma pot apuca sa fac 10 siteuri despre Golden dawn sau Stella matutina, shi asta nu inseamna ca am vreo afiliatzie cu ei.
E frumos sa te revendici de la templieri sau mai shtiu eu cine. S-a comis chestia de fuarte multe ori in istorie. Din pacate, eu in templieri de ashtia nu cred.

heartandmind- masoneria asha cum o shtim noi nu este decat copilul bastard al unor organizatzii oculte mai vechi. Mult mai vechi, mergand inapoi pana la Hiram, arhitectul primului templu


ba da SUPERMOUSE ce atotcunoscator mai esti...Nu oi fi cumva vreo noua Pitie a sec21?
Istoria ta pe care ai invatat-o de la comunisti nu iti ajuta prea mult, desi l-ai citit pe Druon fara sa intelegi esenta cartii.
Nu sunt mason si nu am nici o tangenta cu Hiram al tau care este o legenda ce nu are nimic de a face cu crestinismul.
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlaviusHerr » Mar Dec 14, 2004 10:11 pm

heartandmind scrie:sa fie oare vorba iarashi de fracmasoni?inca o loja ishi face aparitzia ?sa dea Domnul sa nu fie iarashi masoneria .........



mai vezi ca Desteapta-te romane a fost imnul revolutionarilor romani pasoptisti care au fost toti masoni.
Nu ca as fi eu fan masonerie dar asta e adevarul.
:no: Nu lua numele Domnului in desert, daca nu stii ce vorbesti.
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

frate domnul flavius

Mesajde heartandmind » Mie Dec 15, 2004 5:03 am

ca shi in vremurile noastre,in trecut au fost multzi atrashi in masonerie,chiar fara sa shtie ce hram poarta masoneria......sub aspectele oarecum atragatoare ale fatzadei masonerie,se ascund multe ticaloshii......shi acum unii chiar au misiunea de a arata o fatza vopsita frumos a masonerie,pt a atraga cat mai multzi creduli in randurile lor.....shi sunt multzi care se bat cu pumnul in piept ca masoneria este asha shi asha,ca sunt dovezi istorice,shi alte demonstratzii,dar deshi sunt de mult timp prin diferite loji masonice,ei nici nu shtiu ce este cu adevarat masoneria........asha ca frate flavius,LASA-NE!istoria a fost modificata de masoni,bancile sunt masonilor,shi tot masonii vor sa controleze tot ceea ce este pe lume......shi mai bine fratzioare,retrage-te intr-o peshtera shi continua-tzi autoperfectzionarea......succes :bye:
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mie Dec 15, 2004 10:53 am

flaviusherr esti pe dinafara complet si asi prefera sa nu mai postezi aici ci in locul pe care ti-l voi indica mai jos:

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=331939#post331939

unu la mana, vorbesti ca televizorul neraspunzand la nici o intrebare (care asediu al vienei?????), doi la mana ai enervat co-moderatorul meu, pe domnul stefan supranumit si fane care iti modifica zilnic mesajele pentru ca esti atat de idiot incat desi esti mare mahar in ale istoriei nu reusesti sa pricepi continutul unui regulament si utilizarea butonului edit si postarea cu "post reply" nu cu "reply" care citeaza tot carnatul de mesaj dinainte.

in afara de asta, matale ai idee din ce locatzie posteaza supershuareca?
si tu de la cine puii lu hector ai invatzat istorie daca nu ai trait in romania? de la americani?

considera mesajul acesta super avertisment, daca mai bagi vreun mesaj despre masoni sau alte gogoritze la moda pe literatura o sa iti cer banarea definitiva pe acest forum, limiteaza-te a scrie la link-ul de mai sus sau in alte locuri unde mai sunt altii de teapa ta (cauta pe unu hampu' si pe o tante isterica de isi zice cristinarock).

adieux
===

inimasiminte, intr-adevar, fratele balcescu care a promovat ideea de fratzie a avut de-a face cu ce zice sfertodoctul de mai sus, dar mai interesant ar fi sa citesti biografia lui balcescu sa vezi ca n-a facut mare branza in viata politica (e recent republicata de postcomunista revista magazin istoric), mai mult tapada si fosta hartie albastra de o suta de lei a fost de dansul.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Dec 15, 2004 12:03 pm

FlaviusHerr scrie:In 1804 Palaprat a afirmat oficial prezenta lui Ordre du Temple.-avand trecere si o oarecare influenta pe langa Bonaparte.
El nu prea a avut nici o influenta si nu prea a facut nimic, avand in vedere ca toti clericii erau sa dispara din Franta pe la 1789-95
Dicton revolutionar "Cu matele ultimului nobil vom spanzura pe ultimul popa."

in 1790 s-a semnat constitutzia civila a clerului. poate vorbeshti despre o alta revolutzie, despre o alta Frantza

dicton revolutzionar "jos comunismu'" - look around ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde FlaviusHerr » Mie Dec 15, 2004 8:54 pm

Raspunsul tau ma forteaza sa iti raspund
Mai Danonino baiatule, dar democrat mai esti !
Chestiile astea se faceau la gradinita : Zi ca mine si numai ce vreau eu. sau il chem pe fratele meu mai mare ca sa te cafteasca. Politica asta cu pumnul in gura e demna de tovarisci. Credeam ca in acest forum exista libertatea de a exprima o idee si o carte care aparut recent. Asta una

A doua : am afirmat si sustin ca fac parte dintr-o organizatie crestina ecumenica internationala : OSMTH, nu ca ashi fi mason.
3 :Imi cer sa iti dau date din istorie, dar ce am facut pana acum... ??? se vede ca in afara de cartile de istorie din scoala comunista: unde Regele Romaniei era reprezentantul clasei exploatatoare burghezo-mosieresti nu ai vazut alteva- poate google. Nu prea ai citit istorie medievala. Mai studiaza de cate ori a fost pierdut si recucerit Ierusalimul de catre crestini.

4. Nu mi-am permis sa fac pe nimeni « idiot » iar polemica mea a fost strict la nivelul confruntarilor de idei. Tocmai cei care folosesc expresii din astea ar trebui ban-ati dintr-un forum civilizat. Daca mi se va intampla asta, voi spune tuturor pe toate portalurile ce moderatori aveti.

« Nevermind the bolocks !â€Â
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Mie Dec 15, 2004 9:34 pm

FlaviusHerr scrie:Nu sunt mason si nu am nici o tangenta cu Hiram al tau care este o legenda ce nu are nimic de a face cu crestinismul.


:rolleyes:


Daca chiar ai fi mason sau templier sau ce crezi ca eshti, la modul serios, ai avea nishte cel putzin vagi cunoshtintze despre asha zisa istorie a masoneriei.

Gigel, eu vorbeam despre cladirea Templului aka primul templu, care bineintzeles ca nu avea nimic de a face cu creshtinismul avand in vedere ca era cu nishte multe secole inainte de Christos.


Sunt unii care considera, shi puate ca au shi motive- ca organizatzia aia creata de catre Hiram, de la care se revendica tuate chestiile de genul aleia din care zici tu ca faci parte- a creat creshtinismul ca varianta de export a iudaismului, pentru consumul popoarelor ceva mai civilizate decat tribul ala inapoiat shi xenofob.

bai za uei Viena a fost asediata de mai multe ori.

for what is worth

aphextwinz scrie:Caci Robert Bruce nu a acceptat bula papala (a fost shi excomunicat - nush' daca pentru asta sau alt motiv).


Robert Bruce a fost excomunicat, impreuna cu totzi scotzienii neloiali Angliei, pentru nesupunere, excomunicare ridicata in urma Declaratziei de la Arbroath -1320.
De notat ca Robert Bruce a fost excomunicat din cauza ca l-a invins pe Edward longshanks la Bannockurn, nu pentru ca nu ar fi acceptat Bula papala privituare la templieri.
O alta sursa zice ca tipu a fo' excomunicat pentru ca shi-a asasinat un rival pe treptele unei abatzii franciscane.

Exista nishte dovezi circumstantziale ca Templierii ar fi luat parte la batalia de la Bannockburn conducand atacul Sma'folk, dar numa atat
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mie Dec 15, 2004 9:36 pm

FlaviusHerr scrie:Nu sunt mason si nu am nici o tangenta cu Hiram al tau care este o legenda ce nu are nimic de a face cu crestinismul.


Cine ce a zis de creshtinism, fratele meu?

second:
Daca chiar ai fi mason sau templier sau ce crezi ca eshti, la modul serios, ai avea nishte cel putzin vagi cunoshtintze despre asha zisa istorie a masoneriei.

Gigel, eu vorbeam despre cladirea Templului aka primul templu, care bineintzeles ca nu avea nimic de a face cu creshtinismul avand in vedere ca era cu nishte multe secole inainte de Christos.


Sunt unii care considera, shi puate ca au shi motive- ca organizatzia aia creata de catre Hiram, de la care se revendica tuate chestiile de genul aleia din care zici tu ca faci parte- a creat creshtinismul ca varianta de export a iudaismului, pentru consumul popoarelor ceva mai civilizate decat tribul ala inapoiat shi xenofob.

bai za uei Viena a fost asediata de mai multe ori.



te sfatuiesc sa mai citeshti shi altceva, nu numai Druon. E ca shi cum te-ai informa despre Vlad Tzepesh citind Anne Rice
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Mie Dec 15, 2004 11:14 pm

[quote="aphextwinz"]Caci Robert Bruce nu a acceptat bula papala (a fost shi excomunicat - nush' daca pentru asta sau alt motiv).

[quote]
Robert Bruce a fost excomunicat, impreuna cu totzi scotzienii neloiali Angliei, pentru nesupunere, excomunicare ridicata in urma Declaratziei de la Arbroath -1320.
De notat ca Robert Bruce a fost excomunicat din cauza ca l-a invins pe Edward longshanks la Bannockurn, nu pentru ca nu ar fi acceptat Bula papala privituare la templieri.
O alta sursa zice ca tipu a fo' excomunicat pentru ca shi-a asasinat un rival pe treptele unei abatzii franciscane.

Exista nishte dovezi circumstantziale ca Templierii ar fi luat partela batalia de la Bannockburn
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Joi Dec 16, 2004 9:56 am

zuparmauz scrie:Robert Bruce a fost excomunicat, impreuna cu totzi scotzienii neloiali Angliei, pentru nesupunere, excomunicare ridicata in urma Declaratziei de la Arbroath -1320.
De notat ca Robert Bruce a fost excomunicat din cauza ca l-a invins pe Edward longshanks la Bannockurn, nu pentru ca nu ar fi acceptat Bula papala privituare la templieri.
O alta sursa zice ca tipu a fo' excomunicat pentru ca shi-a asasinat un rival pe treptele unei abatzii franciscane.

Exista nishte dovezi circumstantziale ca Templierii ar fi luat parte la batalia de la Bannockburn conducand atacul Sma'folk, dar numa atat

Traiasca! :)

Una peste alta shi mormonii shi amishii tot creshtini sunt. Mare'i gradina Domnului! :o

masonu' lu' peshte scrie:Mai studiaza de cate ori a fost pierdut si recucerit Ierusalimul de catre crestini.
Asta cre' ca mi se adresa (deshi se vorbea despre asta pe threadu' ai'alalt.
Auz' fecior, singura cucerire cruciata vrednica a Ierusalimului a fost cea din 1099, caci in 1229 nea Fredi a capatat o domnie vremelnica pe prietenie de la pretenu' egiptean shi sfarshitul acestei stapanari creshtine era harazit din capu' locului (bashca, hulpavii de creshtini au stat mai mult decat se intzelesera). Templierii n-au avut nici-un rol in aceasta domnie creshtina, ba dimpotriva (tzinand cont ca ea a fost obtzinuta diplomatic pe marginea unei relatzii filoislamice - exact contrar ideilor, scopurilor shi actziunilor templierilor).
Shterge-tz mucii shi balele shi p-urma sa vii sa vorbeshti cu oamenii mari de istorie, cruciade shi alte nazdravanii.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Dec 16, 2004 10:01 am

Mai Danonino baiatule, dar democrat mai esti !


nu. moderator. si tu ai ignorat doo avertismente, esti prost si esti out. posteaza unde ti se spune sau du-te si te impusca, nu te forteaza nimeni sa raspunzi pe net, poate doar nesimtirea de a da peste nas altora, cine puii mei te crezi sa spui unuia pe care nu-l cunosti ca:
Chestiile astea se faceau la gradinita ... Nu prea ai citit istorie medievala. Mai studiaza de cate ori a fost pierdut si recucerit Ierusalimul de catre crestini.


daca ai frustrari du-te pe aberatzii, pe forumurile de politichie si pe alte cacaturi masonopatetice.

pe literatura esti pe parcela mea, patentat stupid care a citit doo cacaturi si se da mare, in concluzie out ca vine craciunu si mai trebe sa se bucure si altzii de tine. saluta pe hampu si btw, crestinii is impaciuitori tu esti un sectant de doi lei.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Dec 16, 2004 10:01 am

ce ie aia creshtin? pa bune
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde heartandmind » Vin Dec 17, 2004 5:05 am

supermouse scrie:ce ie aia creshtin? pa bune

ei,shoricel,chiar nu shtii?.....un creshtin este acela care traieshte conform invatzaturii lui Iisus.....shi sunt destul de putzini....
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Vin Dec 17, 2004 9:44 am

adica un fraier care-shi traieshte viatza dupa credintzele de acu 2000 de ani?
sau dupa compilatzia aia de texte alcatuita de biserica catolica shi nu numai, ca sa nu cumva sa se prinda cre(s)tinu de rand ce s-a intamplatara de fapt?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

of,of,of...

Mesajde heartandmind » Vin Dec 17, 2004 11:23 am

pai te credeam mai inteligent,mai shoricel..... :-: dar se pare ca te pricepi la istorie...cred ca ar fi bine sa citeshti shi anumite scrieri care sunt valabile mult mai mult timp.....adica invatzaturile lui Iisus,care se pot aplica,shi care sunt necesare omenirii mii shi mii de ani!nu trebuie sa te lashi indus in eroare de cei care au falsificat invatzaturile adevarate,ci este bine sa patrunzi cu adevarat in adevarul aratat de Iisus.calugarii se apropie de adevaratul creshtinism,shi potzi invatza multe de la ei...preotzii,cu mici exceptzii,au cam mers pe aratura,shi s-au lasat furatzi de lume.dar daca ai sinceritatea necesara,ai sa afli adevaratul spirit creshtin! ~a
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Vin Dec 17, 2004 11:50 am

magaria este ca Biblia aia de o citim noi acuma nu este decat o compilatzie din scrierile originale, puse impreuna in asha fel incat sa nu contrarieze pre nimeni
Cristos nu s-a nascut pe 25 Decembrie- Imparatu Constantin a cashtigat nu shtu ce victorie atuncia shi s-a facut aceasta conventzie
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

fratzioare

Mesajde heartandmind » Vin Dec 17, 2004 12:53 pm

da eshti tare axat pe istorie...la tine totul este ca in anul x,y facut...,in anul z,t a facut....eu ma refer la adevarurile etern valabile,shi anume la<iubeshte-tzi aproapele ca pe tine insutzi>.....tu vezi exteriorul,iar interiorul itzi este cam necunoscut!cu ce te ajuta sa shtii o multzime de date istorice,daca tu nu shtii cum sa ai o stare frumoasa,sa iubeshti,sau sa te rogi!
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Vin Dec 17, 2004 1:03 pm

inimasiminte mica, punctual:

nu trebuie sa te lashi indus in eroare de cei care au falsificat invatzaturile adevarate
de unde stii matale care-s alea adevarate? le-o fi scris isus?

invataturile nu au nici o aplicatie si nu se aplica nimanui. ai o idee buna vis a vis de spiritul crestin care, in esenta propovaduieste binele si care, daca ar fi respectat ar fi raiul pe pamant. din pacate este la fel de utopic precum comunismul si ceva ce nu are aplicatie practica este sortit pieirii.

nu zic ca nu e bine si frumos ce zici tu, brava, dar "invatamintele" si crestinismul in general s-au dezvoltat ca o forta bazandu-se incipient pe niste idei, pe care le-au dus pana la stadiul de doctrina. crestinismul este o forta tocmai pentru ca este dogmatic, iar dogmatismul se tine in frau prin biserica. biserica, desigur, nu infirma scriptele, dar isi modifica dogmatismul in functie de necesitati.

spiritul crestin e superb dar nu ar fi existat fara o aplicatie practica viabila. sau cel putin nu ar fi fost atat de raspandit.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde heartandmind » Vin Dec 17, 2004 11:16 pm

de fapt creshtinismul s-a dezvoltat bazandu-se shi pe fapte!crezi tu ca Iisus zicea una shi facea alta?minunile realizate de El sunt reale,pt ca shi alte religii afirma ca sunt perfect posibile!iar faptul ca s-a raspandit asha de mult,arata ca era perfect valabil tot ceea ce se manifesta prin apostoli!shi mai arata ca invatzaturile veneau sa completeze ceea ce deja era bun in anumite zone,sau sa distruga ceea ce era pervertit!la noi,creshtinismul s-a dezvoltat shi a fost primit,pt deja exista o traditzie spirituala autentica,deshi in mare masura se pervertea shi ea!traditzia exista dar oamenii nu se ridicau la nivelul ei!acum,daca vine un pocait de la vre-o secta,shi-mi indruga verzi shi uscata,eu il citesc ca pe o carte deschisa,shi asta pt ca invatzatura pe care o urmez este adevarata,pe cand el vine cu interpretari luate de la cineshtie ce fratde-al lor! invatzaturile nu au fost fasificate,ci au fost trunchiate!dincate a zis shi a facut Iisus,au mai ramas destul de putzine!dar chiar shi asha,Iisus a transmis prin anumitzi oameni ceea ce a avut de transmis celor din aceste vremuri!Jakob Lorber,itzi zice ceva?
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori