istoria calugarilor soldati

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Lun Dec 20, 2004 11:14 am

ce zici tu e pur bigotism, religia crestina se bazeaza pe isus dar de aici pana la peroratiile tale e o cale lunga. in general crestinismul si biblia sunt purtatoare de bine prin simboluri si iarta-ma ca iti spun dar am auzit interpretari vis a vis de viata si "cariera" lui isus atat de diverse incat nu mai are importanta adevarul exact ci respectarea celor bune din cele propovaduite.

Noua relvelatie a lui Lorber daca immi spune ceva? ~p
Da' tzie Culianu ce iti zice?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

danone

Mesajde heartandmind » Mar Dec 21, 2004 6:04 am

acum citesc Marea Evanghelie a lui Ioan,si ce zice acolo Iisus,as fi bucuros daca ai putea sa faci,sa cunosti sau macar sa zici si tu la fel.....succes,in ceea ce-ti doresti :a
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mar Dec 21, 2004 9:19 am

daca ti-as spune ca am citit evangheliile in masina, in timp la semafoare te-ar bucura? :)

daca as PUTEA, CUNOASTE si FACE ce a facut isus, as fi isus, io-s danone. ai grija cum te exprimi :)

uite mai jos un test, completeaza-l ca e interesant.

Pentru persoana care face acest studiu: Raspundeti, va rog, la urmatoarele intrebari, uitandu-va la versetele din Biblie care sunt indicate, toate putand fi gasite in Evanghelia dupa Ioan.

1. DE CE a fost scrisa Evanghelia dupa Ioan (Ioan 20:31)?

____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________

2. CINE este Isus Hristos?

Ioan 1:1 _____________________________________________________

Ioan 1:3 _____________________________________________________

Ioan 4:42 ____________________________________________________

Ioan 10:11 ___________________________________________________

Ioan 10:30 ___________________________________________________

Ioan 11:27 ___________________________________________________

Ioan 19:19 ___________________________________________________

Ioan 20:28 ___________________________________________________

Ioan 20:31 ___________________________________________________


3. Sa reflectam asupra unora dintre cele mai importante versete care contin expresia "EU SUNT" si pe care le intalnim in Evanghelia dupa Ioan. In mod repetat Isus a spus: "EU SUNT..."

Ioan 6:35 EU SUNT ___________________________________________

Ioan 8:12 EU SUNT ___________________________________________

Ioan 10:9 EU SUNT ___________________________________________

Ioan 10:11 EU SUNT __________________________________________

Ioan 11:25 EU SUNT __________________________________________

Ioan 14:6 EU SUNT ___________________________________________

Ioan 8:58 - "INAINTE CA SA FIE AVRAAM, _______ _________ ."

4. Problema PACATULUI.

Iubesc oare oamenii lumina, venind la aceasta lumina sau, mai degraba, oamenii ar sta in intuneric (Ioan 3:19-20)? _______________________________________________________________________

Cum descrie Dumnezeu "faptele" acestor oameni (Ioan 3:19)? ________________________________________________

In conformitate cu ceea ce spune Domnul Isus, cati oameni pazesc intr-adevar legea sfanta a lui Dumnezeu (de exemplu, Cele 10 Porunci) in mod desavarsit (Ioan 7:19)? ______________________________

Cati oameni sunt fara pacat (Ioan 8:7-10)? _________________________

Cine este slujitor sau rob al pacatului (Ioan 8:34)? _____________________________________________________

Cine este singurul care poate elibera pe cineva de pacat (Ioan 8:36)? _________________________________________

5. Dumnezeu a facut ceva extraordinar pentru omul pacatos!

"Cuvantul S-a facut (a devenit) _________________ si a locuit printre noi" (Ioan 1:14).

Dumnezeu a devenit om, fiind trimis pentru a fi ______________________ lumii (Ioan 4:42).

Dumnezeu a venit cu misiunea de a judeca sau cu aceea de a mantui (Ioan 3:17)? ________________________________________________

Dumnezeu te-a iubit atat de mult incat a facut pentru tine ceva ce l-a costat foarte scump. Ce a facut El (Ioan 3:16 si vezi, de asemenea, Ioan 19:18 si 19:30)? _____________________________________________________

Hristos a murit pentru pacatele noastre! A murit in locul nostru! Mania si pedeapsa lui Dumnezeu impotriva pacatului au cazut asupra Lui! El a fost Substituitorul celui pacatos! A murit Isus cu adevarat pe cruce (Ioan 19:32-35)? _______

S-a intors El cu adevarat dintre cei morti (Ioan, capitolele 20 si 21)? ______

A devenit "Toma Necredinciosul", "Toma Credinciosul" (Ioan 20:24-29)? ____________

Cum a ajuns Toma sa fie convins (Ioan 20:29)? _______________________________________________

Ti-a oferit Dumnezeu suficient de multe informatii pentru a CREDE exact lucrul de care a fost Toma convins (Ioan 20:29-31)? ______________

6. Exista un asemenea loc cum este CERUL (Ioan 14:1-3)? ___________

Care este singura cale pentru a ajunge acolo (Ioan 14:6)? _____________________________________________________

Cine este singurul care poate da pace inimii tulburate (Ioan 14:27)? ___________________________________________

Cine este singurul care poate da bucurie sufletului deprimat (Ioan 15:11)? __________________________________________

7. Ce este VIATA VESNICA (Ioan 17:3)? ________________________________________________________________________

Ce trebuie sa faca o persoana pentru a avea viata vesnica?

Ioan 3:36 ____________________________________________________

Ioan 5:24 ____________________________________________________

Ioan 6:35, 37 _________________________________________________

Ioan 6:47 ____________________________________________________

Ioan 11:25-26 ________________________________________________

O persoana poate fie sa-L primeasca pe Isus Hristos prin credinta (Ioan 1:12), fie sa-L respinga pe Mantuitorul, neprimindu-L (Ioan 1:11). TU CE ALEGERE AI FACUT?

8. Ce se va intampla cu cei care nu cred in Hristos si care refuza sa-si puna pe deplin increderea in El?

Ioan 8:24 ____________________________________________________

Ioan 3:36 ____________________________________________________

Ioan 5:28-29 _________________________________________________

Ioan 3:16 ____________________________________________________

ADEVARAT sau FALS: _________________ Necredinciosii sunt DEJA CONDAMNATI! (Ioan 3:18-19).

9.Citeste IOAN 3:16 si scrie-ti propriul nume in spatiile libere:
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu ____________________ incat L-a dat pe singurul Sau Fiu pentru ___________________ incat daca ____________________ crede in El, ____________________ nu va pieri, ci ____________________ va avea viata vesnica."

10.Cum poti fi un adevarat ucenic al lui Isus Hristos (Ioan 8:31)? ____________________________________________________________
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

frate danone

Mesajde heartandmind » Mar Dec 21, 2004 6:38 pm

scuze ca nu am specificat,dar ma refer la Marea Evanghelie a lui Ioan,scrisa de Jakob Lorber!am ajuns la vol 4 !deci ma refer la aceasta carte,si nu la vre-un chestionar ce te fece sa ai viata vesnica.......a la matorii lui Iehova,si mai sunt si alte secte!noroc bun!
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Mie Dec 22, 2004 9:28 am

Nea inimashiminte, io chiar am incercat sa cred. Din pacate, dupa ce scotzi la o parte tuate simbolurile imprumutate de la celtzi, egipteni, etc, plus adaugirile post facto operate de Conciliul de la Niceea shi nu numai, ceea ce ramane ne e decat tot o varianta de export a iudaismului, care pre mine nu ma intereseaza. Creshtinismul e o religie fabricata, shi atat.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

soricel

Mesajde heartandmind » Mie Dec 22, 2004 12:56 pm

pai cred ca nu mai ai nimic de invatat pe acest pamant \:/ sau mai ai ceva de invatat?si cum ai incercat tu sa ma crezi?ai citit cartea de care am amintit?sunt sigur ca nu!cunoasterea nu iti vine peste noapte,si poate ca ai sa mai ai de mancat pana vei cunoaste totul!nimeni nu se naste invatat,si parte cu reusita,care este 99%transpiratie,si 1%inspiratie........?cred ca mai ai de depus eforturi.........!
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mie Dec 22, 2004 1:01 pm

inimioara, cap ai minte ce-ti mai trebuie. ce e mai sus e din biblie, evanghelia lu' gigi ala al matale e de sectant.
io zic sa citesti inainte sa vorbesti, nu de alta da te-ai facut de cacao rau de tot, nu mai da sfaturi de gradinita inainte sa acumulezi macar un minim de cunostinte, e de prost gust sa propovaduiesti iubirea si sa te dai destept, cum faci tu, cand nu cunosti nici doua versete din biblie si iei in deradere aproapele tau de aici de pe internet.

drum bun.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

of,of,danone

Mesajde heartandmind » Mie Dec 22, 2004 7:25 pm

tu care le stii pe toate........sunt sigur ca nu ai citit aceste carti........dar nu-i nimic.........ai tot timpul......succes,aproapele meu!
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Mie Dec 22, 2004 8:41 pm

omule
is mii de cartzi scrise pe tema asta. Pe mine NU MA INTERESEAZA. NU fac parte dintre creshtinii de nici o culoare, deci speculatziile unuia shi ale altuia despre un personaj care a existat sau nu, shi despre religia creata in jurul lui ma lasa rece.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

soricele

Mesajde heartandmind » Joi Dec 23, 2004 4:57 am

este ceva care te incalzeste?ai vre-un ideal in viata?
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Joi Dec 23, 2004 10:17 am

am avut shi l-am atins
acuma ma distrez
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Joi Dec 23, 2004 10:59 am

heartandmind scrie:este ceva care te incalzeste?ai vre-un ideal in viata?


esti prost agramat si infatuat, beshi cu copiacii tai. n-ai auzit nici macar de biblie. sectantule.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Dec 23, 2004 11:07 am

magaria cu Biblia este ca tot ceea ce cred creshtinii e o facatura. Noul Testament e aranjat de catre Conciliul de la Niceea shi dupa, simbolismele is furate de la celtzi shi nu numai... creshtinismul nu e decat varianta de export pentru Europa a iudaismului

shi fraierii au inghitzit-o cu lingura mare
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Joi Dec 23, 2004 12:06 pm

supermouse scrie:magaria cu Biblia este ca tot ceea ce cred creshtinii e o facatura.
:-"

Noul Testament e aranjat de catre Conciliul de la Niceea
Zau? Jtii ce s-a discutat in acel conciliu?

shi dupa, simbolismele is furate de la celtzi shi nu numai...
Celtzi? ~p Ziceai shi tu de greci, de pershi, de egipteni. Ian zi-mi, cam cum au influentzat celtzii biserica copta, sau cea armeneasca? ~p

creshtinismul nu e decat varianta de export pentru Europa a iudaismului
Tu abia acum te-ai prins ca Biblia contzine Vechiu' Testament?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Dec 23, 2004 12:23 pm

shi acuma matale vrei sa-mi zici ca treaba cu fecioara Maria nu e o preluare a fecioarelor negre ale celtzilor?
daca te uitzi cu atentzie la postul meu, o sa vezi formularea "celtzi shi nu numai".
Please note: io vorbeam despre Noul Testament. Vechiul Testament- Torah - nu e decat o culegere de legende istorice
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Joi Dec 23, 2004 1:10 pm

supermouse scrie:shi acuma matale vrei sa-mi zici ca treaba cu fecioara Maria nu e o preluare a fecioarelor negre ale celtzilor?
Nu. Daca vrei sa ne jucam de-a istoria culturii shi a religiilor, mi se pare mult mai probabila o legatura Maria - zeitze mesopotamiene sau egiptene (de exemplu Isis).

daca te uitzi cu atentzie la postul meu, o sa vezi formularea "celtzi shi nu numai".
Poate in creshtinismul "popular" irlandez, dar nu in doctrinele bisericilor creshtine. Infuzia de cultura celtica in Imperiul Roman de Est/Bizantin este cvasinula.

Please note: io vorbeam despre Noul Testament. Vechiul Testament- Torah - nu e decat o culegere de legende istorice
Tu vorbeai despre Biblie shi despre doctrina creshtina, adica despre ambele testamente.
Torah este mai mult decat o culegere, este o Carte Sfanta. Shi Noul Testament tot o culegere de legende istorice este din acelashi pdv.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

danone

Mesajde heartandmind » Joi Dec 23, 2004 2:51 pm

CINE ZICE,ALA ESTE!stii si tu continuarea la<Nu dati margaritare la purcei......>,si toate cele bune!nu de alta,dar se vede ca nu am cu cine discuta........ ;e ........si,pe curand ~a
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Joi Dec 23, 2004 6:35 pm

cre ca io shi cu tine avem o problema de intzelegere, dar se rezolva la una bere au cinshpe
Poate in creshtinismul "popular" irlandez, dar nu in doctrinele bisericilor creshtine. Infuzia de cultura celtica in Imperiul Roman de Est/Bizantin este cvasinula.

am zis eu sincretism local pe undeva? Eu am zis "religie prefabricata". Adicatelea mitologia pe care se bazeaza creshtinismul se bucura de nishte imprumuturi serioase de influentza celtica shi nu numai.
As stated before, eu cred ca creshtinismul este o facatura varianta de export a iudaismului pentru uz european. Deci ar avea sens, daca te chinui sa fabrici o religie, sa o fabrici bazata pe gusturile target audience- asta nu e decat marketing.
mi se pare mult mai probabila o legatura Maria - zeitze mesopotamiene sau egiptene (de exemplu Isis).

keyword fiind Tzi se pare
Torah este mai mult decat o culegere, este o Carte Sfanta.


Daca ma iei cu chestii de soiul asta eu nu ma mai joc. :no:
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 24, 2004 2:30 am

Adicatelea mitologia pe care se bazeaza creshtinismul se bucura de nishte imprumuturi serioase de influentza celtica shi nu numai.
Mitologia face parte din cultura. Deci fals. Mitologia creshtina este una semitica cu putzinele influentze indo-europene pe care le-au adus iranienii shi greco-bizantinii (nu zic romanii, ca mi-e ca ma trimitzi pe Rin sau prin Alpi)

sa o fabrici bazata pe gusturile target audience-
Itzi dai singura cu stangu-n dreptu'. Celtzii sunt nishte barbari din afara lumii romane. Creshtinismul a luat amploare in lumea romana, mai precis s-a nascut in partea sa orientala shi a cuprins treptat tot imperiul. Daca creshtinismul a avut un atelier de fabricare, acela a fost Orientul Apropiat. Acum spune-mi shi mie cum era cu celtzii pe-acolo, ca io am mari dificultatzi in a creiona un peisaj coerent al teoriei tale.

keyword fiind Tzi se pare
am bunul simtz de-a-mi asuma o parere greshita. Nu ma face sa caut prin cartzi zece asemanari intre personaje, sau sa vin cu citate sutzinute de nshpe cercetatori - nu are rost.

Daca ma iei cu chestii de soiul asta eu nu ma mai joc.
Am sugerat un caracter unitar shi o paralela cu oricare alta Carte Sfanta (Coran, Noul Testament, ca sa le luam pe cele "inrudite"). Ca tu ai in cap conspiratzia celtico-nou-testamentara, este problema ta, dar este greshit sa priveshti o problema in afara contextului ei, in afara clasei din care face parte, ignorand consecintzele unor afirmatzii pe care le faci cu privire la problema respectiva etc.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Vin Dec 24, 2004 6:33 am

ca nu are rost cam asha e. Pe de alta parte tu itzi bazezi raspunsul pe ideea ca aceasta conspiratzie ar fi fost nascuta in Orientul Apropiat.... ceea ce mai ramande de vazut.
Intrebarea ar fi alta: shi daca a fost creata la Roma? Shi daca a fost creat6a pentru a putea supune mai ushor nishte popoare a caror religie le-a dat o gramada de furca imparatzilor Romei- incepand cu Caesar- mai precis celtzii shi galii?
O religie unitara care propavaduieshte umilintza e al dracu de avantajuasa pentru un imperiu atat de larg.
Nemaipunandu-i la socoteala pe evreii inshishi- o provincie mica shi nefolosituare- cu fuarte putzine resurse, care avea cheltuieli de intretzinere mai mari decat oricare alta din Imperiu, la ora aia?
retzine ca nu pretind ca ash detzine adevarul absolut in aceasta privintza. Eu nu fac decat sa ma uit la fapte shi sa-mi dau o parere. Mi-o asum, shi daca e, shi daca nu e greshita, cel putzin e a mea.
Creshtinismul este mult prea bun ca arma de control a masselor shi a aparut in nishte conditzii mult prea oportune pentru raspandirea sa ca sa nu dea de gandit.
Daca ne intrebam "cine a profitat" raspunsul e evident Roma.
Argumentul cu cercetatorii e futil. Acum 1000
de ani totzi "savantzii" ziceau ca pamantul e plat- sau cel putzin majoritatea.

Tu vorbeshti despre isis. eu inca nu am vazut nicaieri nici o mentziune la isis ca fiind virgina. datatuare de viatza da, dar shi conspiratuare- a creat sharpele care l-a mushcat pe Ra ca sa-l fortzeze pe asta sa-i spuna numele lui cl mai secret- o chestie interesata shi nelegata de subiect e ca si evreii au o obsesie cu numele lui Dumnezeu shi permutatziile lui. Isis mi se pare fuarte departe de inocenta shi permanenta victima care este fecioara Maria.
DE ce ar fi fost creat creshtinismul pentru a subordona Roma?Eu cred ca mai degraba a fost creat de catre Roma cu scopul de potoli ale popoare cucerite.

Revenind la Maria- virginitatea ca obsesie zeificata e fuarte putzin prezenta- daca e- in Orientul Apropiat. Apare in India- Kanniyakumari apare la Greco-romani- Artemia/Diana shi hestia... shi mai apare la celtzi- Rhiannon. NU apare la evrei- pentru care a te casatori cu o prostituata era perfect acceptabil dpdv social- vezi Ecclesiastul.
De unde chestia cu imaculata conceptzie?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde stefan » Vin Dec 24, 2004 1:39 pm

supermouse:

1) e cam paranoic sa consideri crestinismul o "conspiratie", mai ales ca nu sustii acest punct de vedere prin nimic concret.

2) crestinismul nu propovaduieste umilintza. Au fost unii preoti pe vremea lui Leibniz si Voltaire care interpretau afirmatia primului cu "cea mai buna dintre lumile posibile", dar cam atat.

3) Roma a avut mult de furca () cu crestinii, care numai umili n-au fost. Avand in vedere cata carne crestina au mancat leii in vremea persecutiei, e cam ciudat sa presupui ca statul roman a creat aceasta religie.

4) seamana cu nu e totuna cu s-a inspirat din. Doctrina despre imaculata conceptie, daca nu ma insel, a fost enuntata la ceva vreme dupa Iisus (afex?), dupa destul de multe dezbateri.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 24, 2004 8:28 pm

supermouse,

O analiza mai atenta in cadrul istoriei religiilor te va edifica asupra urmatorului fapt: primele religii manipulatoare, institutzionalizate, in sensul in care azi este creshtinismul blamat au aparut in acest Orient Apropiat a carui influentza shi chiar paternitate o negi. In Mesopotamia antica, orashele-state ale sumerienilor erau construite in jurul unui templu inchinat unui zeu. Productzia orashelor era centralizata iar beneficiarul era preotzimea. Tz-am zis ca pot te trimite shi la autori. Culianu in dictzionarul religiilor aminteshte pe scurt de acest pragmatism al preotzimii sumeriene, iar William McNeill pe langa explicatzii largi ofera chiar shi schitze grafice. In aproximativ aceeashi perioada (daca nu, nitzelush mai tarziu) clerul egiptean se ascundea prin statuete sau prin boltzile templelor, impresionand credincioshii care ascultau umili vocea aspra a zeului lor (cred ca tot pe la Culianu sau Eliade gaseshti shi referintza pentru asta)
In acelashi timp, Europa cunoshtea o religiozitate primitiva. Fie ca este vorba de culturile ginecolatre ale agricultorilor, fie ca este vorba de pastorii nomazi cu spirit razboinic, lipsa civilizatziei are o consecintza, sa zicem indirecta, lipsa unei religii etatizate.
Astea sunt premizele, care ma fac sa cred, ca o religie de stat, nu se putea nashte, shi nu putea sa-shi capete amprenta specifica decat din Orient.

Acum, luand istoria creshtinismului, de la profesorii preotzi sau Culieni shi Eliazi, putem observa chiar ushor nishte particularitatzi:
- parintzii aia "bazatzi", cu greutate, sunt de origine (in majoritate) din provinciile romane rasaritene
- consiliile/sinoadele ecumenice au fost tzinute in provinciile romane rasaritene (Niceea, Constantinopol, Calcedon, Efes)
- pana shi primii ereticii (adica cei are au pus doctrina sub semnul intrebarii) tot din aceleashi provincii provin
- culturile de contact sunt tot ale acelorashi provincii - adica, iudaica, egipteana, siro-mesopotamiana, iraniana, greaca.

Daca ne intrebam "cine a profitat" raspunsul e evident Roma. Poate Bizantzul. Alaric a trecut Roma pe sub copitele cailor sai, intai ce Bizantzul era primul regat creshtin, in adevaratul sens al cuvantului, cu aproape cinci secole inaintea francilor lui Charlemagne.

Argumentul cu cercetatorii e futil. Acum 1000
de ani totzi "savantzii" ziceau ca pamantul e plat- sau cel putzin majoritatea.
Depinde. Ce inseamna savant? Multzi dintre invatzatzii greci considerau pamantul rotund. Imaginea pamantului plat este preponderenta in mitologii.
Pe de alta parte, daca nu savantzii (opinia majoritatzii) determina adevarul shtiintzific, atunci cine? Intrebare de baraj, nici Soyuz n-a putut raspunde la ea: demonstreaza-mi ca exista quarc-ul :D

Tu vorbeshti despre isis. eu inca nu am vazut nicaieri nici o mentziune la isis ca fiind virgina. Virginitatea era foarte raspandita in religiile orientale. Existau in multe cazuri doua tipuri de preotese (femei sfinte, daca vrei) - curvele shi virginele.
Dar nu cred ca virginitatea este atributul capital al Mariei, ci faptul ca este Mama.
Isis este ca shi Maria, "mama zeului" (deipara/theotokos), era "datatoare de viatza", "regina a cerului/urilor". Horus, fiul lui Isis era reincarnarea lui Osiris mort, ashadar, uite shi metafora Fiului reinviat (caci in creshtinism Isus este de-o fiintza cu tatal, reinvierea lui Isus nu este reinvierea unui om, ci a unui zeu, acelashi substantza, cum spune Augustin, ca cea a lui Dumnezeu). Chiar am citit (nu mai shtiu pe unde) ca icoanele Mama shi Fiul sunt inspirate din reprezentarile egiptene ale lui Isis shi Horus.
Alta paralela interesanta: Isis este Pelagia (oceanica), in timp ce Stella Maris inseamna steaua marii.
Eliade, pare-mi-se, spune ca Maria reitereaza ideea asiatico-meditraneana de parthogeneza (autofecundare). Iar aici am deschis portzile catre toate zeitzele mame, Hera, Cybele, Rhea etc.

evreii au o obsesie cu numele lui Dumnezeu shi permutatziile lui. Bingo! Vorbind de subiectul anterior. Horus este Osiris reinviat (in sensul augustinian, pomenit shi mai sus).

de inocenta shi permanenta victima care este fecioara Maria. victima cui? Inocentza Mariei este puritate nu naivitate!

De unde chestia cu imaculata conceptzie?
Imaculata conceptzie a fost proclamata prin bula papala in 1854 ;)
Mai tre' sa spun ca Biserica Ortodoxa nu este de acord cu ea?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

si totusi exista iubire...

Mesajde tzumpi » Mie Dec 29, 2004 2:01 pm

Mai oameni buni!
Dincolo de cultura voastra in domeniu (incontestabila) ,de apetitul vostru pentru hartza ,de dorinta de epatare ,va dati seama ce prostii spuneti? Faceti niste trimiteri,niste analogii aiuritoare,ce mai!Nu sint un habotnic, nu sint nici macar sigur ca as fi crestin, dar sa sustii kestiile alea despre Biblie, despre Fecioara Maria,mi se pare cam anapoda.Altfel, sintetzi valabili, ce mai!
tzumpi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 29, 2004 1:50 pm
Localitate: Baia Mare

Mesajde Djinn » Vin Dec 31, 2004 12:22 am

Crestinismul a inlocuit religiile "pagane"/ "pre-crestine" existente la momentul respectiv, devenind religia dominanta in atat de multe tari/teritorii - va intrebati oare cum a reusit aceasta performanta? s-ar putea argumenta de catre unii sustinatori ferventi ai acestei religii ca popoarele pagane au recunoscut superioritatea/"adevarul suprem" al crestinismului si uite-asa si-au renegat ei zeii, ca gasisera altul mai bun ~p
dar divaghez
crestinismul si-a suprapus sarbatorile peste vechile sarbatori pagane, urmand apoi transformarea unora dintre zei in sfinti si facilitand astfel tranzitia credintei locale catre crestinism. In cadrul acestui proces, fecioara Maria a fost identificata cu zeita-mama locala. Sa nu uitam de cele trei fete ale zeitei - fecioara, mama si baba. Fecioara Maria este fecioara, dar si mama, ajungand probabil si la stadiul de "baba" :D (ma rog, as zice mai degraba "batrana", deoarece simbolizeaza varsta intelepciunii, mai degraba decat o varsta fizica efectiva).
Eu zic ca asa se explica existenta cultului Fecioarei Maria in multe parti ale lumii (mai ales in tarile latine, din cate am observat eu), dat fiind ca unul dintre fundamentele crestinismului se refera la venerarea Dumnezeului unic, atotputernic si etern, excluzand astfel cultul muritoarei de rand al carei unic rol in cadrul acestei religii patriarhale (ca opus la "matriarhal") a fost sa dea nastere fiului lui Dumnezeu. In Fecioara Maria, descendentii paganilor de odinioara continua sa o venereze pe Zeita cea datatoare de viata, fie ca-si dau seama, fie ca nu, ca o completare fireasca la cultul lui Dumnezeu (identificat foarte usor cu zeul-tata al religiilor pre-crestine) deoarece nu au putut concepe o religie bazata exclusiv pe un singur Zeu, de gen masculin.

Si-acum dati cu roshii, daca avetzi ;-)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Ian 02, 2005 8:09 pm

aphextwinz scrie:supermouse,

O analiza mai atenta in cadrul istoriei religiilor te va edifica asupra urmatorului fapt: primele religii manipulatoare, institutzionalizate, in sensul in care azi este creshtinismul blamat au aparut in acest Orient Apropiat a carui influentza shi chiar paternitate o negi. In Mesopotamia antica, orashele-state ale sumerienilor erau construite in jurul unui templu inchinat unui zeu. Productzia orashelor era centralizata iar beneficiarul era preotzimea. Tz-am zis ca pot te trimite shi la autori. Culianu in dictzionarul religiilor aminteshte pe scurt de acest pragmatism al preotzimii sumeriene, iar William McNeill pe langa explicatzii largi ofera chiar shi schitze grafice. In aproximativ aceeashi perioada (daca nu, nitzelush mai tarziu) clerul egiptean se ascundea prin statuete sau prin boltzile templelor, impresionand credincioshii care ascultau umili vocea aspra a zeului lor (cred ca tot pe la Culianu sau Eliade gaseshti shi referintza pentru asta)
In acelashi timp, Europa cunoshtea o religiozitate primitiva. Fie ca este vorba de culturile ginecolatre ale agricultorilor, fie ca este vorba de pastorii nomazi cu spirit razboinic, lipsa civilizatziei are o consecintza, sa zicem indirecta, lipsa unei religii etatizate.
Astea sunt premizele, care ma fac sa cred, ca o religie de stat, nu se putea nashte, shi nu putea sa-shi capete amprenta specifica decat din Orient.

nu sunt de acord. Simplul motiv ca primele religii prefabricate au aparut in Orientul Apropriat nu implica faptul ca orice religie prefabricata trebuia sa apara acolo. BUne premize, dar ai nevoie de ceva mai mult
Acum, luand istoria creshtinismului, de la profesorii preotzi sau Culieni shi Eliazi, putem observa chiar ushor nishte particularitatzi:
- parintzii aia "bazatzi", cu greutate, sunt de origine (in majoritate) din provinciile romane rasaritene
- consiliile/sinoadele ecumenice au fost tzinute in provinciile romane rasaritene (Niceea, Constantinopol, Calcedon, Efes)
- pana shi primii ereticii (adica cei are au pus doctrina sub semnul intrebarii) tot din aceleashi provincii provin
- culturile de contact sunt tot ale acelorashi provincii - adica, iudaica, egipteana, siro-mesopotamiana, iraniana, greaca.

faptele sunt corecte, dar eu nu vorbeam despre perioada aia. Daca suntem de acord ca creshtinismul a fost prefabricat, trebuie sa ne uitam la Secolul 1 shi atat.
Daca ne intrebam "cine a profitat" raspunsul e evident Roma. Poate Bizantzul. Alaric a trecut Roma pe sub copitele cailor sai, intai ce Bizantzul era primul regat creshtin, in adevaratul sens al cuvantului, cu aproape cinci secole inaintea francilor lui Charlemagne.

vezi mai sus. navalirile barbare sunt un factor extern.
pe de alta parte, creshtinismul chiar a fost fortza care a mentzinut Bizantzul shi implicit moshtenirea Romei- deci Roma- shi entitatzile succesoare chiar au profitat de pe urma unei religii care propavaduieshte simplicitatea.
Din nou, ne referim la perioade diferite
Tu vorbeshti despre isis. eu inca nu am vazut nicaieri nici o mentziune la isis ca fiind virgina. Virginitatea era foarte raspandita in religiile orientale. Existau in multe cazuri doua tipuri de preotese (femei sfinte, daca vrei) - curvele shi virginele.
Dar nu cred ca virginitatea este atributul capital al Mariei, ci faptul ca este Mama.

Ne refeream la Orientul Apropiat shi religiile acestei arii. Nu la tot Orientul- deja am mentzionat prezentza cultului virginitatzii la indieni.
evreii au o obsesie cu numele lui Dumnezeu shi permutatziile lui. Bingo! Vorbind de subiectul anterior. Horus este Osiris reinviat (in sensul augustinian, pomenit shi mai sus).


Din pacate, nu ma refeream la asta. Dupa cum banuiesc ca shtii, JHWH sau Jahveh in scrierea fonetica, are nu mai putzin de 100 de nume, dintre care cel "adevarat" se presupune ca ar fi secret. kabbalishtii de descendentza luriana merg pana la a afirma ca intreaga Torah este numele lui dumnezeu.
de inocenta shi permanenta victima care este fecioara Maria. victima cui? Inocentza Mariei este puritate nu naivitate!


de discutat, puate altundeva.

[quote]

De unde chestia cu imaculata conceptzie?
Imaculata conceptzie a fost proclamata prin bula papala in 1854 ]
Cum zici tu. Dar ai dreptate, shi itzi prezint scuzele mele pentru confuzie.
Ma refeream la "virgin birth".
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 03, 2005 1:46 am

supermouse scrie:nu sunt de acord. Simplul motiv ca primele religii prefabricate au aparut in Orientul Apropriat nu implica faptul ca orice religie prefabricata trebuia sa apara acolo. BUne premize, dar ai nevoie de ceva mai mult
Tu refuzi simplitatea lui Occam.
Am doua arii, una pustie, s-o numim E, shi una populata cu ceva (specii, cultura, orice), s-o numim A. La un moment dat shi in E apare o populatzie inrudita cu cea din A. Tu imi spui sa ignor ca in A exista o premiza de formare pentru E (daca acceptam o influentza/transport/infuzie/zi-i cum vrei), shi sa consider drept ipoteza shtiintzifica viabila o aparitzie ex-nihilo in E.

faptele sunt corecte, dar eu nu vorbeam despre perioada aia. Daca suntem de acord ca creshtinismul a fost prefabricat, trebuie sa ne uitam la Secolul 1 shi atat.
Cele patru evanghelii, istoric vorbind, sunt datate de la sfarshitul secolului I, inceputul secolului II. Primii parintzi, primii eretici, dogma apare abia incepand cu secolul II. Ce importantza majora are acest secol I in fabricarea creshtinismului? Cele mai fructuoase speculatzii le potzi face pe seama lui Saul/Pavel.
Da-i drumul shi arata-mi cum mitologia celtica a influentzat creshtinismul (eu i-ash pune un proto-n fatza) din secolul I!

vezi mai sus. navalirile barbare sunt un factor extern.
Primele popoare creshtine ale occidentului sunt aceshti barbari. Pentru creshtinismul occidental, catolic, ar fi aberant sa ii consider pe aceshti barbari un factor extern. Adica popoarele catolice ale Frantzei, Spaniei, Germaniei nu conteaza in discutzia de fatza? Nici Italia n-a fost scutita de gotzi, longobarzi shi alte semintze nenobile.

pe de alta parte, creshtinismul chiar a fost fortza care a mentzinut Bizantzul shi implicit moshtenirea Romei- deci Roma-
asta-mi suna a conspiratzie mondiala. uitzi ca Roma este moshtenitoarea Troiei - deci Troia - ashadar creshtinismul este de fapt subordonat Troiei, shi daca ai citit Homer shi Virgiliu, lui Zeus :rolleyes: ]
shi entitatzile succesoare chiar au profitat de pe urma unei religii care propavaduieshte simplicitatea.[/QUOTE] Prin extenso, urmandu-tz ratzionamentele, Bush a atacat Iraq-ul din vointza lui Zeus Olimpianul :rolleyes:

Din nou, ne referim la perioade diferite
Eu m-am referit la perioade incepand din neolitic pana in secolul XIX. Ce anume sustzii tu (loc, moment shi actori) shi itzi voi pot reduce intreaga vorbaraie (daca nu intzelegi de ce ipoteza ta nu are shanse de supravietzuire) la un "burden of proof". Dar parerea mea este ca din tot ce am spus pe acest thread, nu prea potzi lasa loc fecioarelor celtice sa mai altereze ceva semnificativ de prin cultura creshtina.

Ne refeream la Orientul Apropiat shi religiile acestei arii. Nu la tot Orientul- deja am mentzionat prezentza cultului virginitatzii la indieni.
La acelashi Orient am facut shi eu referire, shi tu ai fost singura dintre noi doi care a pomenit cuvantul India sau indian - nu vad rostul acestei observatzii.

Din pacate, nu ma refeream la asta. Dupa cum banuiesc ca shtii, JHWH sau Jahveh in scrierea fonetica, are nu mai putzin de 100 de nume, dintre care cel "adevarat" se presupune ca ar fi secret. kabbalishtii de descendentza luriana merg pana la a afirma ca intreaga Torah este numele lui dumnezeu.
Eu shtiu ca tu nu te refereai la asta, doar am incercat sa-tz arat un ratzionament pe care ai refuzat sa-l urmezi singura: Se poate face o paralela intre permutatziile lui Dumnezeu shi cele ale unora dintre zeii egipteni.

de discutat, puate altundeva.
Pai discutzia era despre Fecioara Maria. Eu mi-am sustzinut ipoteza. Tu cum itzi potzi contra-sustzine ipoteza unei Marii imprumutate din cultura celtica?

Cum zici tu. Dar ai dreptate, shi itzi prezint scuzele mele pentru confuzie.
Ma refeream la "virgin birth".
Virgin birth inseamana imaculata conceptzie shi este o dogma creionata recent. Poate te refereai la virgin fuck, dar aici ai exemple in toate mitologiile, shi stai linishtita, daca vei avea nevoie de exemple am sa le culeg din aria mediterano-asiatica (unde cuvantul asiatic se refera evident la Orientul Apropiat)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Lun Ian 03, 2005 6:51 pm

aphextwinz scrie:Tu refuzi simplitatea lui Occam.
Am doua arii, una pustie, s-o numim E, shi una populata cu ceva (specii, cultura, orice), s-o numim A. La un moment dat shi in E apare o populatzie inrudita cu cea din A. Tu imi spui sa ignor ca in A exista o premiza de formare pentru E (daca acceptam o influentza/transport/infuzie/zi-i cum vrei), shi sa consider drept ipoteza shtiintzifica viabila o aparitzie ex-nihilo in E.


ma tem ca nu sunt de acord cu ratzionamentul tau. E nu este in acest caz pustie, au contraire.
aphextwinz scrie: Cele patru evanghelii, istoric vorbind, sunt datate de la sfarshitul secolului I, inceputul secolului II. Primii parintzi, primii eretici, dogma apare abia incepand cu secolul II. Ce importantza majora are acest secol I in fabricarea creshtinismului? Cele mai fructuoase speculatzii le potzi face pe seama lui Saul/Pavel.
No, thanks
Da-i drumul shi arata-mi cum mitologia celtica a influentzat creshtinismul (eu i-ash pune un proto-n fatza) din secolul I!


incetishor. In opinia mea, secolul 1 este momentul cand numita doctrina a fost fabricata shi pusa in circulatzie. Ceec ce vedem incepand cu secolul doi nu sunt decat urmarile ei.
Primele popoare creshtine ale occidentului sunt aceshti barbari. Pentru creshtinismul occidental, catolic, ar fi aberant sa ii consider pe aceshti barbari un factor extern. Adica popoarele catolice ale Frantzei, Spaniei, Germaniei nu conteaza in discutzia de fatza? Nici Italia n-a fost scutita de gotzi, longobarzi shi alte semintze nenobile.


triburile gote conduse de Alaric nu erau creshtine la data la care au atacat Roma. Deci, la momentul caderii Imperiului Roman de Apus, ei constituie un factor extern
asta-mi suna a conspiratzie mondiala. uitzi ca Roma este moshtenitoarea Troiei - deci Troia - ashadar creshtinismul este de fapt subordonat Troiei, shi daca ai citit Homer shi Virgiliu, lui Zeus :rolleyes: ]
nu faci decat sa imi rastalmaceshti cuvintele. Ceea ce am afirmat eu este ca Bizantzul a ramas, dupa 476, ca moshtenitor al traditziei romane, ceea ce nu este acelashi lucru.



Eu shtiu ca tu nu te refereai la asta, doar am incercat sa-tz arat un ratzionament pe care ai refuzat sa-l urmezi singura: Se poate face o paralela intre permutatziile lui Dumnezeu shi cele ale unora dintre zeii egipteni.

deloc. mai citeshte o data ce am scris. Eu ma refeream la permutatziile numelui lui Dumnezeu- temurah. Isus nu are decat un singur nume.
Pai discutzia era despre Fecioara Maria. Eu mi-am sustzinut ipoteza. Tu cum itzi potzi contra-sustzine ipoteza unei Marii imprumutate din cultura celtica?

Virgin birth inseamana imaculata conceptzie shi este o dogma creionata recent. Poate te refereai la virgin fuck, dar aici ai exemple in toate mitologiile, shi stai linishtita, daca vei avea nevoie de exemple am sa le culeg din aria mediterano-asiatica (unde cuvantul asiatic se refera evident la Orientul Apropiat)

tocmai ai dat cu batzul in balta
http://www.wsu.edu:8080/~brians/errors/immaculate.html

[B]The doctrine of “immaculate conceptionâ€Â
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 03, 2005 9:38 pm

supermouse scrie:ma tem ca nu sunt de acord cu ratzionamentul tau. E nu este in acest caz pustie, au contraire.
Iar eu sunt sigur ca nu intzelegi ce spun. Populatzia nu se refera exclusiv la specii (eu am extins exemplul pentru a tzi-l apropia de alte exemple cunoscute, poate mai degraba imi potzi argumenta o proasta analogie din partea-mi), ci in cazul nostru la cultura, shi shi mai strict, la religia ca mijloc al clasei conducatoare (vezi descrierea mai pe larg, in cateva posturi mai sus, cand vorbesc despre sumerieni shi egipteni). Iar aceasta populatzie este zero in Europa antica, sau ca sa folosesc o aceeashi expresie, din acest punct de vedere, Europa antica este pustie. Cuvantul populatzie are mai multe sensuri shi nu se refera strict la oameni ]
incetishor. In opinia mea, secolul 1 este momentul cand numita doctrina a fost fabricata shi pusa in circulatzie. [/QUOTE] Opinia ta nu are nici-un argument, shi ca atare are valoarea opiniei lui Cristina rock, deathkat shi a altor furnizori remarcabili de opinii din acest mediu. Cum a fost fabricata doctrina creshtina in secolul I? Cum au influentzat celtzii acest proces in secolul I? (este a doua oara cand te intreb!!!)

triburile gote conduse de Alaric nu erau creshtine la data la care au atacat Roma. Deci, la momentul caderii Imperiului Roman de Apus, ei constituie un factor extern

a) Triburile (caci acum am intzeles ce anume te deranjeaza) gotzilor shi altzi barbari au atacat atat Imperiul Roman de Apus, cat shi cel de Rasarit. Ca doar cel de Apus a cazut, este un factor extern? Nu putem cumva identifica o coeziune culturala, unde religia are shi ea rolul ei?
b) Dar legat de exemplu meu, ai dat-o in bara, ca ce tu spui acolo este fals! Gotzii au fost creshtinatzi de Wulfila/Ulfilas in a doua jumatate a secolului IV. Chiar mai mult, in jurul anului 400 Alaric devine aliatul lui Arcadius shi planuiesc impreuna invazia Italiei. Dupa ce este invins, trece de partea lui fra-su, Honorius, shi dupa nishte alte chestiuni, se intoarce din nou asupra Imperiului Roman de Apus, atacand Roma shi cucerind-o.
Atata timp cat gotzii sunt un popor creshtin folosit ca pion de imparatzii celor doo imperii romane, cum potzi spune ca sunt un factor extern? :rolleyes:

Ceea ce am afirmat eu este ca Bizantzul a ramas, dupa 476, ca moshtenitor al traditziei romane, ceea ce nu este acelashi lucru.
Nu rastalmacesc nimic. Ia uite ce ai spus "a fost fortza care a mentzinut Bizantzul shi implicit moshtenirea Romei- deci Roma-". Deci, nu Roma!
Bizantzul nu este Roma. Daca Bizantzul a supravietzuit, asta nu inseamna ca Roma a supravietzuit. Neglijezi intreaga amprenta greco-orientala a Bizantzului, manifeshti neintzelegere fatza de ruperea Imperiului Roman in doua, nu sesizezi uriashele diferentze culturale dintre occident shi orient!

deloc. mai citeshte o data ce am scris. Eu ma refeream la permutatziile numelui lui Dumnezeu- temurah. Isus nu are decat un singur nume.
Am spus acum multe posturi in ce sens fac paralela, shi am nuantzat cat se poate de mult. Nu am cu ce sa te mai ajut. Mai familiarizeaza-te cu teologia, in special cu referintzele de acolo, shi vorbim! Repetand trei posturi la rand aceeashi idee a permutatziilor numelui, nu aduce decat o nota de penibil, mai ales cand tzi-am spus ca am intzeles la ce te-ai referit tu, dar eu vorbeam despre altceva!

Eu judec in romaneshte, shi transpun in termeni saxoni, doar pentru ca tu ii aduci in discutzie. Am uitat un 's dupa virgin. Exemplele sunt mai jos.

Oricum, eu inca nu am vazut un argument PERTINENT a propos de Maria ca simbol de provenientza Middle eastern.
Ce inseamna pertinent? Tu nu ai fost de acord cu nimic din ce am spus. Intai demonstreaza-mi ca exista cuvantul pertinent in raport cu tine, shi atunci, in masura in care mai exista vreo posibilitate, voi incerca sa te fac sa intzelegi.

Tu ai ales sa ignori cea mai relevanta caracteristica a Mariei- faptul ca a dat nashtere fiind virgina, pentru a o putea reduce la simbolul universal valabil al maternitatzii, care itzi confirma ipoteza.
De aia tu n-ai putea niciodata sa faci teologie. Am facut paralela tocmai pornind de la simbolul universal al maternitatatzii (vezi discutzia legata de deipara/theotokos)!
Daca pentru tine simbolul universal al maternitatzii este virginitatea itzi urez un mariaj homosexual stralucit cu copchii adoptatzi! :D

Tzi-am cerut sa imi dai exemple de zeitze virgine in religiile orientului apropiat, chestie pe care ai ales sa o ignori, poate pentru ca nu ai putut veni cu raspunsul.
Unde ai cerut asha ceva? Ia o lecitina.
Intre timp ...
Cea mai simpla explicatzie a virginitatzii Mariei mi se pare urmatoarea:
Virginitatea era o virtute (la multzi, inclusiv la evrei, femeilor li se cerea sa fie virgine inainte de casatorie, ascetismul includea virginitatea, pacatul primordial era sexual etc., etc.). Orice sfant "maximal" trebuie sa fie virgin, ashadar. Isus, de o sfintzenie maximala este virgin. Maica-sa, trebuie sa respecte aceasta restrictzie pentru a fi cat mai apropiata ca sfintzenie de fi-su. Tzine cont ca virginitatea Mariei este o actziune voita, ceea ce ne duce la ideea unei vietzi inchinate lui Dumnezeu, a unei vietzi de sfanta! Cum putea ramane bortzoasa o astfel de femeie? Shi cum shi-ar fi putut evreii shi grecii inchipui asha ceva? Vezi mai jos.
Sa vorbim despre virginitate, conceptzie shi femei in peisajul religios antic al Greciei, Egiptului shi al Orientului Apropiat pentru ca ai aceasta curiozitate.
In Egipt, reginele se considerau a fi fecundate de zei, in Grecia se intampla la fel, Zeus fiind tatal multor eroi. Fecundarea se putea face in moduri ciudate, shi lipsite, cel putzin aparent, de sexualitate - ploi, raze de soare (pe langa des intalnitele imbratzishari).
Ramanad la mitologia greaca, chiar shi zeii puteau concepe asexuat. Zeus dupa ce a halit-o pe Metis (bortzoasa) a ramas bortzos shi el la randu-i, shi fiindu-i crapat capul a nascut-o pe Atena. Afrodita s-a nascut din spuma marii (sau sangele sau nush' ce alt lichid al lui Uranus). Multzi din copchii Gheei (gigantzi, altzi monshtri) nu au un tata, ei sunt nascutzi pur shi simplu datorita fertilitatzii zeitzei, o autofecundare (parthogeneza cum spuneam mai sus). Shi Hera are aceasta capacitate de autofecundare.
Adica grecii, credeau in situatzii exceptzionale ca potzi ramane bortzos/sa faci un copchil, fara sa te f00tzi. Daca cumva imi vei relua intrebarea (pe care nu mi-ai adresat-o in mod direct), care-s zeitzile virgine ale grecilor (deshi nu prea are legatura cu vorbim noi) sa shtii ca pe langa Artemis, o mai ai shi pe Hestia, shi pe Atena. Asta doar la prima vedere, ca exista zeitze care au facut copii fara a avea vreodata vreun sotz, shi imi vine un prim exemplu Nix, zeitza a noptzii, intunericului shi a haosului.
Teogonia lui Hesiod cred ca te va lamuri asupra multor detalii, pe care eu poate le-am omis, sau le-am incurcat.

Ce zici, mai are rost sa trecem in revista shi alte culturi?

Cum potzi tu explica folosirea unui simbol strain spiritualitatzii Orientului Apropiat intr-o religie care se presupune( according to your reasoning) ca a fost creata acolo? DE unde a venit el? Virginitatea Mariei este unul dintre principiile fundamentale ale creshtinismului.
Care simbol strain: virginitatea? Ha, ha, vezi mai sus!

In mod sigur nu de la greci, pentru ca Artemis nu a fost niciodata mama. Raman doua ipoteze- din India sau de la celtzi, care chiar foloseau fecioarele negre ca simbol al maternitatzii- de aici localizarea lor exclusiva in sanctuarele subterane.
Shi tu ai ales celtzii. :rolleyes: Dar stai linishtita, vorbeshti in dodii, citeshte mai sus, paragrafele legate de virginitate shi maternitate!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Lun Ian 03, 2005 10:29 pm

Tu macar ai fie shi cea mai vaga idee ce semnificatzie au permutatziile infinite ale numelui lui Dumnezeu?
Dar legat de exemplu meu, ai dat-o in bara, ca ce tu spui acolo este fals! Gotzii au fost creshtinatzi de Wulfila/Ulfilas in a doua jumatate a secolului IV.

Ostrogotzii au fost creshtinatzi de Wulfila, shi nici aia totzi
Eu judec in romaneshte, shi transpun in termeni saxoni, doar pentru ca tu ii aduci in discutzie

slabutz. mai incearca
parthogeneza

Parthenogeneza mai precis, preainvatzatule ~p


Tzine cont ca virginitatea Mariei este o actziune voita, ceea ce ne duce la ideea unei vietzi inchinate lui Dumnezeu, a unei vietzi de sfanta!


hai nu zau? gagica era logodita shi urma sa se marite cu Iosif!! Asta nu mi se pare mie o "viatza de sfanta" mind you

inclusiv la evrei, femeilor li se cerea sa fie virgine inainte de casatorie

mai las-o
in conditziile in care a te insura cu o prostituata era o practica perfect acceptabila??~p~p~p
imi permit sa itzi sugerez sa mai citeshti o data Torah.Ecclesiastul mai precis. Pe urma imi zici shi mie cum se pupa luatul nevestelor dushmanilor invinshi, luatul nevestelor fratzilor decedatzi sau sterili sau luatul de nevasta al prostituatelor cu ce zisashi mai sus

itzi urez un mariaj homosexual stralucit cu copchii adoptatzi!

eu shi Danielle itzi multzumim din suflet pentru urari. Atata duar ca avem lucruri mai bune de facut decat sa ne alaturam multzimii de "marching morons"
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde aphextwinz » Mar Ian 04, 2005 4:47 am

supermouse scrie:Tu macar ai fie shi cea mai vaga idee ce semnificatzie au permutatziile infinite ale numelui lui Dumnezeu?
Eu am, dar tu ai cea mai vaga idee ce am spus eu. M-am cam saturat sa scriu pagini intregi la care sa mi sa raspunda in doi peri.

Ostrogotzii au fost creshtinatzi de Wulfila, shi nici aia totzi
Fals. Gotzii lui Alaric (vizigotzii de mai tarziu) in timpul cand acesta a luat hatzurile puterii bantuiau pe la gurile Dunarii, taman zona pe unde predica Wulfila. Pe de alta parte Wulfila a fost episcop al vizigotzilor (gaseshti tu pe gugle shi episcop de ce a fost)

slabutz. mai incearca
Eshti penibila. Pana acum doua posturi nici nu shtiai ce inseamna imaculata conceptzie. Parerea mea este ca tu ai crezut ca termenii de virgin birth shi imaculata conceptzie sunt aceiashi, shi gasind acel site care pomenea de falsa diferentza (din care ai aflat shi tu) ai plusat. Ciocu' mic shi joc de glezne!

Parthenogeneza mai precis, preainvatzatule ~p
Gresheala mea, deh, elina nu se numara printre limbile mele forte.
Insa cum este a doua oara cand folosesc termenu' greshit, intzeleg ca abia acum l-ai descoperit shi tu? Imbucurator este ca macar ai incercat sa intzelegi cuvintele pe care le-am scris. Cu pashi mici vei ajunge sa intzelegi shi ideile :D

hai nu zau? gagica era logodita shi urma sa se marite cu Iosif!! Asta nu mi se pare mie o "viatza de sfanta" mind you
Nu crezi ca intai trebuie sa citeshti Biblia shi dupa aia sa comentezi? Se zice destul de clar ca erau logoditzi dar ca nu se intalnisera? Shtii cum se logodeau vechii evrei? Daca sa zicem ca shtii, imi spui care era pacatul dumneai?

mai las-o
in conditziile in care a te insura cu o prostituata era o practica perfect acceptabila??~p~p~p
Cum spuneam, citeshte Biblia, sau macar Tora, pe care precis n-ai citit-o. Itzi recomand Ieshirea shi Deuteronomul pentru legi privitoare la casatorie (in Deuteronom exista chiar pedeapsa cu moartea pentru siluirea virginelor de un alt barbat in afara de sotz) iar in alta carte (nu mai tziu minte in care) ai sa vezi ca preotzii n-au voie sa se casatoareasca cu prostituate sau cu femei ushoare.

eu shi Danielle itzi multzumim din suflet pentru urari. Atata duar ca avem lucruri mai bune de facut decat sa ne alaturam multzimii de "marching morons"

Imi inchei urarile anterioare cu inca una: "o maternitate virgina itzi doresc!" (folosind aceasta asociere universala, cum spuneai, n-am cum rata urarea!)

Shi cu fecioarele celtice cum ramane? Cu marea fabricatzie din secolu' I? Cu ce intzelegi tu prin pertinentza?
A, imi pare bine de cunoshtintza, superkat, sau cristinamouse, sa-mi spui cum preferi!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori