James Clavell (Shogun, Tai-pan, Noble House)

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde black_heaven » Sâm Dec 18, 2004 10:47 pm

mah... whatever... pe mine cartile lui stiu k m-au cam ajutat la multe teste pana acum mai ales la istorie (unde nu invat deloc) dar nu numai... asha k nu stiu kt de irealiste sunt..........
Avatar utilizator
black_heaven
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Lun Dec 20, 2004 7:26 am

io a fost o sactamana in Japonia acuma fo doi ani, shi imi mentzin afirmatzia. Am vazut corporatism, am vazut consumerism, am vazut sexism ingrozitor- (asta o fi derivata din Bushido shi nu m-am prins io).

io am fost o sactamana in Japonia, io am fost o sactamana in Japonia... shi cam ce ma rog frumos ai fi vrut matale sa vezi? ninja sarind de pe acoperish pe acuperish, indivizi care sa se prezinte (la tine) cu expresii de genu' "Hi, I'm Bushido san?" iar in ceea ce priveshte sexismul eu sunt sigur ca daca tu ai ajunge pe luna, singurica-singurica ai striga in gura mare SEXISM! SEXISM deoarece singurele amprente vizibile sunt ale barbatzilor.

dar pedophilia semilegala shi rigiditatea nu mi se par a izvora^ din bunele traditzii feudale

pedofilia? las-o moarta ca sunt mai multzi pedofili in marea britanie decat in japonia. au asha de multzi pedofili britanicii incat ii exporta pana shi in romania.

iar toate peste toate, la urmatoarea afirmatzie nu ai ce dovezi sa aduci impotriva: societatea medievala japoneza, asha cum a fost ea descrisa de james clavell in shogun este identica shi aidoma cu societatea japoniei secolului xvi

nu iera vorba despre cat de mult ne-a incantat numita scriere

shi-atunci cam despre ce ar fi vorba? numarul total de cuvinte, numarul de expresii in japoneza, numarul total de personaje? ce eshti tu? istoric specializat in istoria japoniei? estetic, (anarhist sau in devenire) ca sa judeci (pertinent) opera lui james clavell? sau eshti doar un simplu cititor ca noi totzi iar singurele pareri (pertinente) pe care le potzi avea in cazul de fatza sunt: "itzi place sau nu itzi place". pastreaza epitetele de genul "obtuzitate cutremuratuare" pentru ceea ce cunoshti shi potzi argumenta.

iar in cazul in care nu tzi-au placut cartzile lui clavell, well, problema e cu tine shi nu cu noi.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 20, 2004 10:23 am

Singura carte pe care am citit-o de la Clavell este Changi, care era un lagar prin Singapore. Drept sa spun mi-a placut...pentru ca mi se par interesante cartile sau filmele cu si despre inchisori si oameni ce-si petrec viatza in detentie.
Am citit cartea acum vreo 10 ani si nu mai tin minte mare lucru din cele intamplate...dar stiu ca mi-a parut rau ca la un moment dat ramasesera aia fara mancare si au mancat cainele unui om d'acolo, caine pe care-l chema Rover.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Dec 20, 2004 10:44 am

shogun e pura fictziune, romantizarea vietzii unui marinar englez in secolul 16 (shi nu 17!). e una dintre cele mai pozitiv revizuite cartzi de pe amazon.com


daca asta e un argument inseamna ca michael jackson e un mare cantaret sa muara bibi.

nbm, nush daca ai inteles ce am vrut a zice, io cred ca nu da' nu importa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Mar Ian 11, 2005 11:07 am

deci nu jtiu cum ie shogunu ca nam citit-o da changi ie destul de mijtou.si cel putin din punctu asta de vedere conparatia cu coelho ie deplasata.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ligrivis » Vin Feb 11, 2005 12:12 am

Am citit Shogun-ul, pot spune ca am citit cu pasiune cartea.
In fiecare secunda citeam crezand ca actiunea va veni in clipa imediat urmatoare dar trebuie sa recunosc ca la sfarsit mi-a lasat impresia unui urias balon de sapun.
Stilul in care este scris te face sa-l citesti cu placere.
Avatar utilizator
ligrivis
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Vin Feb 11, 2005 1:55 am

nu ai tu idee cat căcat se poate vinde dacă e ambalat frumos!
cat despre clavell, eu unu cred că nu e nici o telenovelă ca prima telenovelă!
aşa că dpmdv sănătate, numai bine!
plus că eu nu consider un lucru rău povestea asta, ba din contră e un lucru bun!
adică dincolo de termenu' de comparaţie in orice rahat ai nevoie şi de nuanţe, cel puţin pentru mine unu a fost o astfel de nuanţă.
cu alte cuvinte: ironia sorţii a făcut să am icre negre la discreţie, nu zic nu, mănanc, da uneori mă loveşte o poftă de ouă-n tigaie de nu-ţi imaginezi.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde usr » Sâm Feb 19, 2005 3:05 pm

Am citit doar Tai-Pan , care mi-a placut destul de mult , cel putin asta are de a face mai mult cu chinezii , deci nu va incurc prea mult cu bushido ,etc...in ceea ce ma priveste recunosc deschis ca il prefer multor autori de best-seller pe banda gen Collin Forbes si inca unul , imi scapa , in orice librarie intri , gasesti cate 10-15 minunatii ale astora doi...no thx , i keep the chinese ppl , sunt mai igienici :P
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde CAT » Sâm Apr 01, 2006 9:40 pm

black_heaven scrie:As vrea sa stiu dak e cineva kre a citit vreo carte scrisa de James Clavell shi dak da, cum i s-a parut


am citit toate cartile lui, mai putin Nobila Casa. Toate mi-au placut foarte mult.
CAT
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 24, 2006 8:53 pm
Localitate: EUROPA

Mesajde shiona » Dum Apr 02, 2006 12:37 am

am citit doar shogun...orice alta tentativa de a citi si altceva de clavell a esuat[pur si simplu nu au reusit sa-mi capteze atentia....si nu-s genu care sa renunte prea usor la o carte]
shogunu mi-a placut mult...in general imi plac cartile care prezinta o civilizatie chit ca-i vorba de prezentul sau trecutul ei...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde marius1982 » Lun Iun 12, 2006 5:37 pm

Singura carte citita e Shogunul si pot sa spun cu mana pe inima ca cartea se merita citita.Stilul lui Clavell semana putin cu stilul Margaret Mitchell care a scris Pe aripile vantului.Aactiunea se desfasoara in jurul unui singur personaj(John Blackthorne-Scarlet O`Hara)dar in acelasi timp prezinta transformarea unei natiuni din cauza razboiului si dorintei oamenilor de putere.Amandoua personaje ajung sa influenteze intr-un fel sau altu soarta razboiului dar infinal nu ajung sa si implineasca propiile dorinte si anume de a ramane cu persoana iubita.Cel putin raman cu speranta!
marius1982
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 15, 2006 7:30 am
Localitate: iasi

Mesajde eyewitness » Lun Iun 12, 2006 7:06 pm

prietene mariusica, lasand la o parte unele dificultati pe care le ai in a te esprima corect in linba romana, prietenu tau james clavell a mai scris si alte capodopere precum tai-pan, king rat, nobila casa etc, pe care, in nijte momente de incojtienta adolescentina le-am citit alaturi de romanu vietii tale, shogun. nu ma pronunt asupra calitatilor de narator ale domnului james clavell dar conparatia intre romanele "pe aripile vantului" si "shogun" mi se pare pe cat de aberanta pe atat de hilara.

concluzia mea este ca, fie cele doo romane sunt singurele romane pe care le-ai citit in veata ta si deci nu ai alte repere comparative sau, nu ai inteles aptsolut deloc mesajele celor doo romane.


Aactiunea se desfasoara in jurul unui singur personaj(John Blackthorne-Scarlet O`Hara)dar in acelasi timp prezinta transformarea unei natiuni din cauza razboiului si dorintei oamenilor de putere.Amandoua personaje ajung sa influenteze intr-un fel sau altu soarta razboiului dar infinal nu ajung sa si implineasca propiile dorinte si anume de a ramane cu persoana iubita.Cel putin raman cu speranta!


mariusica, scuza-mi inpertinenta insa afirmatia ta de mai sus este demna de aberatia zilei. ne vedem acolo
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Devi » Sâm Iun 17, 2006 9:27 pm

Mai da' ce aveti marea majoritate cu Clavell?OK,cartile lui nu sunt de capatai(ma rog expresia asta mi se pare oricum trasa de par...traieste si atunci ai experienta,nu traii fantezia altora!),dar nici sa-l comparati cu altde Coleho sau Garcia,scriitori pt. buzunarul manechinelor,care n-au nici un Dumnezeu,ci doar insira cuvinte ce suna bine si recicleaza filozofie intr-un stil cat se poate de 'trendy'!
Searching...
Avatar utilizator
Devi
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 09, 2006 11:00 pm

Mesajde A-Lex » Mie Aug 02, 2006 8:05 am

Devi scrie:Mai da' ce aveti marea majoritate cu Clavell?dar nici sa-l comparati cu altde Coleho sau Garcia,scriitori pt. buzunarul manechinelor,care n-au nici un Dumnezeu,ci doar insira cuvinte ce suna bine si recicleaza filozofie intr-un stil cat se poate de 'trendy'!


Cine zici tu ca e Garcia ala? Ca nu-l pot identifica. Are si un alt nume?
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 02, 2006 8:42 am

Da si tu un search pe google si "marcheji" un post de douaj de kilometri sa ii explici de Garcia ala ~p

Vezi si de Coleho vs Cohelo ca gasesti vreo corcodushí£ si pe acolo ~p.

editesc ca bagai un misto legat de semnatura cu steve allen da' n-are rost (cu rima) :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde baixinho© » Mie Aug 02, 2006 9:42 am

marius1982 scrie:actiunea se desfasoara in jurul unui singur personaj(John Blackthorne

looooool, bre, lol

tocmai am terminat de citit cartea si da-mi voie sa-ti spun ca te inseli amarnic. mai sunt pe acolo niste oameni, pe numele lor Toranaga, Mariko, chiar si Yabu. da, Anjin este in centrul actiunii, dar fie doar si pentru faptul ca Shogun urma sa ajunga Toranaga, este o aberatie sa spui ca actiunea de desfasoara in jurul unui singur personaj.

ca o mica paranteza, ma repet spunand ca acum citesc nobila casa, dupa care va urma vartejul. intentionez sa-mi cumpar gai-jin si sper sa nu regret ca voi da 40 ron pe cele doua volume.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

imi place...

Mesajde INVICTUS » Vin Oct 27, 2006 12:42 pm

Eu nu am nimic cu nimeni, si totusi, am gasit aici niste posturi cel putin...prost orientate. Mi se pare cel putin ciudat sa iti dai cu parerea despre un anume autor numai in baza experientei unei singure carti, si aia citita eventual pe dunga.

Si eu am citit shogun (cartea unora de capatai), tai-pan, gai-jin, changi, nobila casa, vartejul, si pot afirma, asumandu-mi respectiva opinie, ca aceste carti au MACAR meritul de a fi documentate. Valoarea intrinseca a unei carti sta si in probabilitatea, in plauzibilitatea evenimentelor povestite. Din acest punct de vedere, ma indoiesc ca il poate pune cineva pe clavell la zid.

Am mai citit pe aici termenul "telenovela". De gustibus, dar ii invit pe respectivii critici sa faca un efort si sa cumpere/inchirieze/whatever filmul "shogun" cu Richard Chamberlain, ecranizare care reda destul de realist evenimentele povestite de Clavell. Daca si aia e telenovela, imi cer scuze, recomand cu incredere continuarea intalnirilor in direct cu mama Dolores si "mi amor, mi corazon!!!".
Avatar utilizator
INVICTUS
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Oct 25, 2006 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron