Ce personaje nu va plac?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Ce personaje nu va plac?

Mesajde windyheartangel » Dum Mar 27, 2005 12:27 pm

Toata lumea are un scriitor preferat, si mai mult decat atat un personaj care l-a impresionat si pe care il admira.Dar inevitabil, din cate carti citim ar trebui sa avem si un personaj care nu ne-a placut, care pur si simplu ne enerva atunci cand citeam(chiar daca nu era unul negativ), dar cu toate acestea cartea, in ansamblu, sa fi fost una buna.
Asa ca intrebarea este urmatoarea: ce personaj/personaje nu va plac si de ce?
windyheartangel
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 10, 2004 9:49 am
Localitate: bistrita

Mesajde usr » Dum Mar 27, 2005 12:48 pm

Tot ma pun in curmezish shi incerc sa-mi imaginez cum ar fii sa-ti placa o carte dar sa te enerveze peronajul/personajele shi nu reusesc...Sincer, parerea mea ca poa' sa te enerveze cel mult un autor.., mai putin pesonajele, sau poate pierd eu ideea. In fine sunt shi eu curios sa aflu mai multe.
enemy of the forum
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

raspuns

Mesajde windyheartangel » Dum Mar 27, 2005 2:14 pm

Pur si simplu...Cred ca vrei un exemplu,nu?Pai, uite mie mi-a placut "Pe aripile vantului ", dar pe Scarlet nu o pot suporta.Ma enerva la culme cu aerele ei de "cea mai frumoasa fata din comitat", dar in schimb , romanul s-a dovedit unul bun(personaje complexe, descrieri bune, etc.).
Si apoi, nu trebuie neaparat sa-ti fi placut cartea, intrebarea era doar despre personaje...
windyheartangel
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 10, 2004 9:49 am
Localitate: bistrita

Mesajde ioana lala » Mar Dec 06, 2005 7:58 pm

De obicei atunci cand imi place o carte imi plac si personajele.Sincer,personajele care nu imi plac nu sunt cele negative,dimpotriva daca sunt bine conturate imi plac mai mult decat celelalate.Personajele care nu imi plac sunt cele care nu isi exprima personalitatea in nici un fel cele care sunt doar bune sau rele,cele pe care nu le descoperi pe parcursul cartii,personajele care nu dau nici un farmec cartii,cele de care te poti lipsi.
ioana lala
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 04, 2005 9:28 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Joi Dec 15, 2005 11:02 am

Windyheartangel are dreptate.Am citit in tinerete(cartea aceasta mi-o amintesc in mod special)un rahat,parca se numea"Pentru toata viata",in care un dobitoc suferea dupa o dama.Si suferea cand o vedea,suferea cand o intalnea,suferea cand se gandea,suferea cand o iubea,suferea pe burta,suferea pe spate,ce mai,toata cartea o mare suferinta a unui dobitoc ce a suferit tota viata dupa o proasta.Cred ca a murit suferind.
Mah m-a enervat personajul respectiv cu lipsa lui totala de demnitate,realism,coloana vertebrala si bun simt ca o tin si acum minte.Rahat,rahat,rahat.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Voidship » Sâm Apr 22, 2006 3:12 pm

Eu l-am urat pe Ion al lui Rebreanu cu o pasiune infernala. Mnezeii mnealui, pai asa se procedeaza, nene, insarcinezi fata si iei pamantul? De asta mi-e scarba de tzaranul roman ca si stereotip.
Fecioarei Maria i-a fost implantat un embrion extraterestru al carui C.S. a fost adaptat la soma pamanteasca pentru a introduce legea non-hibridarii pe Pamant si pentru a strica programul de inginerie genetica al supercivilizatiei lui Satan.
Intrebari?
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori