editura liternet

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

editura liternet

Mesajde ebeenso » Dum Mai 15, 2005 9:31 pm

am dat peste site-ul editurii asteia acum un an si mi-a lasat o impresie buna. unele carti mi s-au parut demne de a fi citite.asa ca pentru cine e interesat asta e link-ul http://www.liternet.ro/
daca aveti valente, incercati si "sectorul" rezervat "Fotografiei si Artelor Plastice"...
si apoi... opinii.
Avatar utilizator
ebeenso
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 13, 2005 11:00 pm

liter-forum-net

Mesajde sol » Lun Mai 16, 2005 4:30 am

Zic si nu dau cu barda, e doar o opinie, deja imi cer scuze daca supar. Liternetul e literatura, forumul e viata. Imi imaginez o adevarata e-literatura, jurnalele de pe forum sunt mai aproape de ea. In rest, diferenta dintre mediul e folosit (used, fig.) pentru literatura conventionala si mediul e - arta specifica este subtila viguroasa si reala cat aceea dintre fotografie si fotografie artistica, sau partitura si interpretare live. Sunt de scurta vreme pe aici, nu stiu exact ce se petrece, dar asta m-a atras in primul rand, asta am cautat: identitatea persoana-personaj, viata- relatarea ei, pe dos ca la Proust, anecdota timpului trait. Nici fenomenul clonelor nu mi se pare gratuit, cu certitudine el raspunde unei realitati pe care o exorcizeaza, la urma urmelor afara suntem obligati la portul mastilor, cine are energie sa fie el insusi in raport cu toate mediile obligatorii prin fisa postului? Cand o sa am raspunsuri o sa-i pot raspunde d-lui Plesu cum se cuvine, deocamdata caut. De pilda: cum ar fi sa-nceapa cineva o poveste cu un paragraf, sa continue cine are inspiratie... poate lame, dar poate ca nu... la urma sa se negocieze corecturi si sa se publice... ca e-literatura.net, a unui individul colectiv, egal cu trairea sa, categorie aditiva, in fine eliberata de masti.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ebeenso » Lun Mai 16, 2005 1:42 pm

desi pe masura ce citesc post-uri ca cel precedent am senzatia tot mai pregnanta ca lucrurile se pot exprima si mai simplu decat se face, imi voi lua libertatea de a mentiona din nou scopul thread-ului: intentia mea a fost sa va dau ocazia sa vizitati un site care mie, una, mi-a placut. nu cred ca exista prejudecati de genul "cartea resp a ajuns sa fie publicata de o ed virtuala pentru ca nimeni altcineva n-a vrut-o" (sau sper sa nu existe). literatura e pana la urma literatura si faptul ca e sau nu tiparita nu ar trebui sa ii afecteze valoarea si nu o face (asta recunoscand ca totusi e de preferat prima varianta)... aaaasa...hai ca incep si eu sa bat campii. daca totusi va macina cat de cat curiozitatea cititi ceva carti..eu sugerez Iulian Tanase - "Iubitafizica" si/sau Cosmin Bumbut - "Mornings" ( prima e in sectiunea de poezie, iar cea de-a doua in cea de fotografie).
din nou, astept opinii pertinente.
solaris, ti-o spun sincer, nu vad legatura intre ce ai scris tu si subiect. daca ma insel si exista o legatura, te rog lamureste-ma.
-------
daca chestia asta intra in categoria "off topic" alatur si scuzele mele.
Avatar utilizator
ebeenso
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 13, 2005 11:00 pm

nu stiu ce-a fost, fiindca am fost deplasata

Mesajde sol » Lun Mai 16, 2005 2:54 pm

Sorry pentru off-topic. Cred foarte tare in e-literatura, liternet-ul poate fi un model pana la un punct, m-am bucurat asa de tare de thread ca am sarit peste topic. Vad un forumnet in formare si e tot o bucurie, ca participant ori kibitz.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Re: editura liternet

Mesajde Tripple26 » Lun Apr 20, 2015 7:10 am

Am citit numai "Gluma", desi mai am vreo doua pe-acasa. Le las pentru mai tarziu, ca acum sunt intr-o faza exotico-metafizica :-)
DevIL jiN
Tripple26
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 20, 2015 7:03 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron