"FILOZOF"incepator: ce ar trebui sa citesc?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Alienor » Vin Iul 01, 2005 2:45 pm

georgia, nu ai de ce sa te sperii. Si nici sa te superi. Poti linistita sa pui intrebari, evident ca exista riscul sa te ia cineva peste picior, asta-i un risc universal, da io zic ca mai bine te ia cineva aici decat altcineva in viata reala...
Incearca in primul rand sa respecti regulamentul (nu posta consecutiv, nu cita postul anterior, nu posta fara "continut", samd). Pe urma, reciteste ce ai scris inainte de a trimite si incearca sa faci in asa fel incat sa fie ceva sincer dar cat de cat pertinent.

si povesteste-i lui bhuttu de Kafka, i-ai promis :)
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde anahnu » Vin Iul 01, 2005 2:49 pm

Desi o fac pentru a doua oara (ce cacat, cand i-am dat post mi-a aparut “The requested URL was not found....â€Â
Nu trebuie sa te lupti niciodata cu un porc - va veti murdarii amandoi si lui sigur o sa-i placa!
Avatar utilizator
anahnu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 29, 2005 11:00 pm

Mesajde anahnu » Vin Iul 01, 2005 3:18 pm

Draga Georgia, poti sa te uiti la "Procesul" ca banuiesc ca de ea vorbeai, din alt punct de vedere, unul care se regaseste in toate cartile lui kafka, si anume, cel al lumii ca masinarie (poate masinarie de tortura daca vrei), ca organism absurd si de neinteles, ideea de sistem si sistematizare (idee care se regaseste exprimata bine intr-o nuvela a lui numita "Colonia penitenciar" - parca), din care unii se trezesc si incearca sa iasa. Aici Kafka seamna un pic cu Albert Camus.
Nu trebuie sa te lupti niciodata cu un porc - va veti murdarii amandoi si lui sigur o sa-i placa!
Avatar utilizator
anahnu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 29, 2005 11:00 pm

Mesajde georgiadumy » Vin Iul 01, 2005 3:39 pm

Cum am modificat postul anterior inainte de ultimele 2 mesaje imi permit sa mai scriu unul si sa le raspund.
alienor, multumesc esti tare draguta, oricum aproape numai tu ai incercat sa ma ajuti, ai inteles ca totusi va ceream o mana de ajutor, nu mai mult..O sa-ti ascult sfaturile si promit ca nu ma las pe tanjeala.
Anahnu, apreciez ca mi-ai atras atentia unde am gresit si asa cum ai si vrut, nu intr-un mod jignitor.
Bhuhuhu, acum poti sa razi cit vrei de "recenzia" mea, nu ma mai supar- n-are rost
Danonino, multa bafta, ma scuzi daca am incalcat niste reguli, nu am facut-o cu rea intentie.

Acum plec cu sufletul impacat..Cum am inteles eu din K, asa-i viata!De ce ???
georgiadumy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:45 am
Localitate: constanta

Mesajde bhuttu » Vin Iul 01, 2005 4:04 pm

[quote="anahnu"][i] Nu cred insa ca se poate pentru ca, regretabil, acest forum este, nu un loc in care oamenii vin sa invete, ci un loc in care fiecare incearca sa arate (orgoliu stupid) cat de mari are el „cojonesâ€Â
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde anahnu » Vin Iul 01, 2005 7:28 pm

Devine interesant si o sa fiu succint:
*Hai sa zicem primul filosof consemnat, sau primul filosof recunoscut de catre cei care se ocupa cu asa ceva....suna mai bine?
*"Filosofia" indiana de exemplu, desi mult mai veche, isi pierde din caracterul de filosofie atunci cand scopul ei nu este acesta - de a incerca sa explice, sa zicem doar de dragul incercarii si cand ne dam seama ca predomina caracterul liric si religios si mai mult de atat nu are autori cunoscuti (nu spun ca filosofia anonima nu e filosofie)
*Nu l-am uitat nici pe Anaximenes, nici pe Pitagora, nici pe Xenofan, nici pe Heraclit, nici pe Democrit..doar ca am pus puncte puncte pentru ca lista era prea lunga si nu-si avea rostul. Cat despre Anaxagora, el apare mai tarziu decat primii 3 (Thales, Anaximandros si Anaximenes) si ideile lui le resping pe cele ale predecesorilor. El vorbeste despre "seminte" and stuff. Cel cu aerul este Anaximenes - garantez.
Sper sa mai discutam, acum ma grabesc putin insa ce doream sa zic este ca doar doream sa-i explic domsoarei ceva, nu sa fac o teza! ;-)
Nu trebuie sa te lupti niciodata cu un porc - va veti murdarii amandoi si lui sigur o sa-i placa!
Avatar utilizator
anahnu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 29, 2005 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Vin Iul 01, 2005 7:49 pm

anahnu scrie:Hai sa zicem primul filosof consemnat, sau primul filosof recunoscut de catre cei care se ocupa cu asa ceva....suna mai bine?

Mult.

anahnu scrie:"Filosofia" indiana de exemplu, desi mult mai veche, isi pierde din caracterul de filosofie atunci cand scopul ei nu este acesta - de a incerca sa explice, sa zicem doar de dragul incercarii si cand ne dam seama ca predomina caracterul liric si religios si mai mult de atat nu are autori cunoscuti (nu spun ca filosofia anonima nu e filosofie)

Pai tocmai, cosmogoniile vedice incearca sa explice nasterea lumii doar de dragul incercarii. Argumentele cu caracterul liric sau religios si cu autorii necunoscuti sunt nule.

anahnu scrie:Cel cu aerul este Anaximenes - garantez.

Se prea poate. Daca ai tu dreptate, mea culpa. Pe alde "anax..." i-am incurcat mereu. Nici nu m-a interesant prea tare care cu care-a fost. Importante sunt ideile.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Iul 01, 2005 8:31 pm

Bhuttu, ala cu broasca si Ahile a fost Zenon, Heraclit era ala cu raul :P (cu i din a). Bine, cunoastem paradoxurile alea de la Aristotel, ca nu s-a pastrat nimic din ce-a scris respectivul.

Cu Anaxagora, are dreptate Anahnu, n-are treaba cu Thales & co.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Vin Iul 01, 2005 8:45 pm

Asa era? Bravo lui!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde georgatos » Lun Iul 04, 2005 2:55 pm

pentru georgiadumy

constantin noica e un bun inceput. ordinea ar fi urmatoarea
Carte de intelepciune
De Caelo : incercare in jurul cunoasterii si individului
Creatie si frumos in rostirea romaneasca
Cuvant impreuna despre rostirea romaneasca
Rugati-va pentru fratele Alexandru
Modelul cultural european
Povestiri despre om : dupa o carte a lui Hegel
Scrisori despre logica lui Hermes

pt a-l intelege mai bine pe kafka citeste-i Jurnalul
nu citi tratate de initiere, fantazari istoriciste, deterministe, cauta sa citesti opere filozofice.
concomitent cu noica, dialogurile lui Platon
georgatos
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 01, 2005 2:21 pm
Localitate: aici

Mesajde Bradut » Joi Iul 14, 2005 4:20 am

Mai, io am fost olimpic pe tzara la filosofie (pe vremea lu) si pot sa va spun cu mana pe cord ca manualul de filosofie si - consecutiv - ideea de a INVATA filosofie sunt niste cacaturi materialist-dialectice.
Nu are nici un rost sa "inveti" filosofie. Fata asta a incetat demult sa mai fie o stiinta. E un hobby, in cel mai bun caz.
Pentru multi, Coehlo E filosofie. Si le dau dreptate. La ce bun sa gandesti ceva daca nu-l poti traduce pentru multime? D'aia a fost Iisus baiat destept. Si ma cutremura gandul ca Basescu ii calca pe urme, desi e mult mai sarac in continut si nici n-o sa moara intru pacatele noastre.
Daca vrei neaparat sa citesti ceva, citeste "Lacrimi si Sfinti" a lui Cioran (nimic altceva de acelasi autor) sau incearca sa gasesti o romantata despre Socrate, care a fost chiar un mare baiat; un fel de Nadia Comaneci a filosofiei.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cezar » Dum Sep 18, 2005 5:35 pm

eu nu prea m-as lauda cu "pe vremea lui... am fost olimpic pe tara la filozofie". aia era orice, numa filozofie nu!
sfatul meu ar fi sa nu citesti Nietzsche si Lenin! le-au aplicat deja! nu tine!
eu cred ca daca oamenii s-ar cunoaste mai bine s-ar uri mai mult
Cezar
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 14, 2005 7:03 pm
Localitate: bellaItalia

Mesajde Simone de Beauv » Mie Noi 23, 2005 6:06 am

Bradut, cred ca Cioran te-a traumatizat foarte tare de spui ca nu are rost sa "inveti" filosofie. Noi iti intelegem starea de angoasa existentiala in care te afli, dar nu incerca sa faci pe desteptul cu olimpiada ta, poate daca studiai filosofia la nivel universitar, ai fi de alta parere. Pt. toti cei care vor sa citeasca prima oara o carte de filosofie: nu incepeti, va rog, cu Cioran, pt. Dumnezeu! Lasati-l si pe Nietzsche ca nu sunteti pregatiti pt. el. E interesant pt. teribilisti filosofarea cu ciocanul, dar nu aveti habar ce inseamna. Incepeti, va rog cu Socrate si Platon, daca va simtiti un pic mai stapani pe voi, faceti o lectura atenta din "Criitica ratiunii practice" de Immanuel Kant, acolo veti vedea adevarara filosofie, nu eseistica...
Simone de Beauv
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 21, 2005 7:47 pm
Localitate: nexus

Mesajde que » Sâm Apr 01, 2006 2:58 pm

In primul rand, threadul asta e binevenit, mi-as fi dorit sa am pe cineva care macar sa-mi sugereze cu ce carti de filozofie sa incep.
Bradut, exagerezi cu Socrate, dar si mie imi place mult mai mult decat Aristotel, Kant, Hegel... (si mult mai mult decat Nietzsche, desigur, desi recunosc ca polonezul e filozof mai bun) Si ai perfecta dreptate, filozofia e buna doar pentru persoane precum gaga, (daca "gaga" e noul username al lui "danone") le da ocazia sa arate unui forum intreg cum sunt mai culte decat cvasianalfabetii care posteaza pe aici. Cine vrea sa fie cu adevarat inteligent, sa puna mana sa citeasca literatura de calitate (parerea mea!)
Recomand inceperea lecturilor filozofice cu Albert Camus (scrierile lui sunt undeva intre literatura si filozofie) si Friedrich Nietzsche, (dar nu "Asa grait-a Zarathustra", ca aia trebuie citita printre ultimile) cu scrierile "Dincolo de bine si de rau" si "Despre uzul si abuzul istoriei in viata" (capitala pentru intelegerea textelor sale ulterioare, o gasiti gratis pe net, in english) Desigur, degeaba il citesti pe Nietzsche daca habar n-ai nimic despre Grecia antica. Pentru cei care vor sa citeasca filozofi idealisti, neaparat trebuie sa inceapa cu Aristotel si sa-i ia pe toti la rand (dupa parerea mea, Schelling e singurul care merita citit).
Oricum, pentru mine singurele carti de filozofie sunt "Lumea ca Vointa si Reprezentare" de Schopenhauer si "Fiinta si Neantul" de Sartre.
Leer perjudica gravemente su estupidez.
que
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 30, 2006 3:45 pm
Localitate: Murcia

Mesajde gaga » Dum Apr 02, 2006 1:57 pm

bai fhdsfgsd, cu ce sa incepi ca vad ca stii deja jumatate din filosofie pe dinafara, esti poet, esti un jeniu. filosofia era foarte buna daca ar fi facut anumiti genitori sa gandeasca inainte de a scapa useri la tastatura. ai triplu avert drum bun.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron