pIanista

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

pIanista

Mesajde cascata » Dum Iul 17, 2005 1:11 pm

cine a auzit de pianista?....e o carte foarte interesanta... :*
,,sa nu deplingi,sa nu razi,sa nu detesti,ci sa-ntelegi"
Avatar utilizator
cascata
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 16, 2005 11:00 pm

Mesajde Cezar » Mar Sep 13, 2005 7:11 pm

persoanje teribil de adevarate desi excentrice; o poveste comuna desi incredibila; adevarul sub nasul nostru in oamenii care trec pe strada; sfarsit normal, deci neasteptat! o capodopera!
eu cred ca daca oamenii s-ar cunoaste mai bine s-ar uri mai mult
Cezar
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 14, 2005 7:03 pm
Localitate: bellaItalia

Mesajde wednesday » Mie Sep 14, 2005 11:13 am

am auzit ca e printre scarboseniile scarboseniilor, dar nu ma pronunt. n-am citit-o inca.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Alienor » Mie Sep 14, 2005 11:48 am

profesoara de pian –personajul principal al cartii - este marcata puternic de relatia maladiva cu mama ei (amestec de iubire posesiva, frustrari, ura si ambiguitati) de unde si o traire si o exprimare violenta si cel putin bizara a sexualitatii. Nu e "scarbosenie" si e bine scrisa, ceea ce e oarecum inspaimantator e faptul ca povestea scrisa de Elfriede Jeklmnk.. (revin, imi scapa acu numele ) e partial autobiografica.

Deci edit: Jelinek o cheama pe autoare.
Nici filmul nu e rau deloc (doar ca, din motive de timp, intra mult mai putin in explicatii profunde); e putin socant pentru cei care, cum am patit eu, vad filmul inainte de citirea cartii si habar n-au ce urmeaza sa vizioneze. Actorii principali (Isabelle Huppert si 'solarul' Benoit Magimel) f. bine alesi, cu joc bun.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Cezar » Dum Sep 18, 2005 4:47 pm

n-am vazut filmul si nici nu as vrea. mi-ar strica viziunea asta albnegru ce o am acu... o fi de la clapele pianului? un singur lucru nu am inteles: de ce Austria?
eu cred ca daca oamenii s-ar cunoaste mai bine s-ar uri mai mult
Cezar
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 14, 2005 7:03 pm
Localitate: bellaItalia


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori