Mihail Drumes - Elevul Dima dintr'a saptea

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mihail Drumes - Elevul Dima dintr'a saptea

Mesajde whatever » Mar Aug 16, 2005 12:21 am

prima data am citit romanul prin clasa a 9'a ... au trecut vreo 7 ani de atunci, si multe lucruri s-au schimbat.

acum vreo 20 de minute am terminat de citit cele 2 parti ale romanului a doua oara .... pur si simplu nu am cuvinte. Poate pentru ca ma regasesc un pic in tanarul cu destin tragic Grigore Dima ? Si pentru ca relatia cu prietena mea seamana cu relatia lui cu frumoasa Lotte pana intr-un anumit punct ? Sper doar ca finalul sa nu fie la fel ...

nici nu stiu ce sa va spun despre carte in momentul de fata ... momentan o pot asocia doar cu lovesong'ul celor de la The Cure, dar o varianta schimbata. In tragic.

Mai e cineva care a citit romanul aici ? daca da, va rog frumos sa postati aici impresii despre el .... caut neaparat pe cineva cu care sa pot vorbi despre el.

mie imi pare cea mai frumoasa si mai tragica poveste despre 2 tineri indragostiti din toata literatura romana parcursa de catre mine pana acum. Si tot visul utopic a lui Dima despre insula sa si despre artep e absolut minunat.

imi cer scuze de pe acuma daca postul meu nu e prea coerent, dar inca am ramas sub impresia finalului cartii .... daca a citit-o careva stie la ce ma refer ...


in fine ... sper sa pot sa vorbesc cu cineva.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Mar Aug 16, 2005 12:35 am

si mie mi-a placut tare mult cind l-am citit, acu fro doozeci si de ani. acum nu am timp, dar o sa mai vorbim.

de acelasi autor trebuie sa mai citesti "Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste".

somn usor.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Aug 16, 2005 12:41 am

whatever, ai niste detalii aici.
este o carte superba. am citit-o cu sufletul la gura, asa cum mi-au placut si celelalte mentionate in link-ul prezentat. m-a socat mai mult Invitatie la vals, dar mi-a placut mai mult Elevul Dima. nu ar fi exclus sa o recitesc in viitorul foarte apropiat.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Aug 16, 2005 12:52 am

da, stiu si Invitatie la Vals, maine o sa ma apuc sa o recitesc .... dar despre ea un alt thread poate ... Scrisoare de Dragoste nu am citit inca, dar o sa fie urmatoarea pe lista.

somn usor necko si baics (si mersi de link)

poate vorbim mai mult maine la o ora mai rezonabila


ps - absolut superba cartea, sincer va spun (cu tot riscul de a ma repeta) ca nu am cuvinte. magnific romanul lui Drumes. absolut magnific.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Aug 16, 2005 9:03 am

Si io am citit cartea prin a 8-a sau a 9-a si recunosc ca doar Ciresarii m-au impresionat mai tare pe vremea aia. Super misto cartea! In schimb, altceva n-am citit de Drumes. Si nici nu cred ca mai citesc, adica nu cred ca as mai putea citi asa ceva in momentul asta.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Sep 21, 2005 8:36 am

O carte lejera pentru o varsta care de mult am depasit-o.M-a impresionat mult la vremea aceea si-mi aduc aminte si acum foarte mult din actiunea ei.
Raman surprins ca lumea mai citeste literatura.Daca ma uit la copiii mei......de care totusi sunt multumit.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde senyoryta » Sâm Oct 01, 2005 2:31 pm

Eu doar ce am terminat de citit carte si ink sunt int-o stare ciudata.....cartea asta m-a facut sa plang, a fost cea mai tare carte pe care am citit-o pana acum. N-am mai citit alte carti de Drumes pana acuma pt ca n-am avut curiozitatea da dupa ce am citit Elevul Dima dintr'a saptea....o carte care ma impresionat enorm , am sa citesc si alte carti de Drumes. E superba cartea!!!
senyoryta
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 2:06 pm
Localitate: constanta

"from a friend to a friend"

Mesajde robertdeniro » Mar Ian 17, 2006 10:52 pm

felicitari pentru alegerea facuta!
incantat de cunostinta, florin ma numesc!
am fost si eu fascinat de cartile lui drumes! mi-a influentat adolescenta, in bine cred!
incearca-le pe toate!
mai poti incerca, ceva mai "ciudat", The Magus-Magicianul-John Fowles"!
multe succese in cariera si fericire in dragoste!


p.s. cum e vremea la constanta?[/color]


cu deoasebit respect,
Me, myself& I
robertdeniro
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 17, 2006 10:36 pm
Localitate: SERBIA

Mesajde whatever » Mie Ian 18, 2006 12:20 am

eu am citit magicianul in urma cu cativa ani, si mi-a parut absolut geniala.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Ian 18, 2006 1:01 am

ti-a placut magicianul? :yuk: de gustibus de gustibus da aia mie mi se pare cea mai overrated carte a secolului... :/
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde shiona » Mie Apr 05, 2006 10:53 pm

stiu c-am citit cartea cand eram printr-a 7a si a fost una din cartile pe care am citit-o pe nerasuflate....m-a captivat pur si simplu...parca eram si eu acolo...printre ei...luam parte la actiune...cat despre final...am fost atat de revoltata si furioasa pe parinti celor doi....de parca asta ar fi schimbat cu ceva finalul cartii
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Joi Apr 06, 2006 2:55 am

mie mi-a palcut finalul, tin minte ca eram surpinsa, intr-un mod cat se putae de placut ca nu se termina cu bine, asa cum m-am asteptat eu. Am citit cartea intr-a 6-a, cred si multa vreme am fost fascinata de ea, povesteam prin clasa ce tare e, duceam cartea la scuala ca sa ii imbii si pe restu neghibilor din clasa sa se lumineze citindu-l pe Drumes ~p si totusi, iubirea absoluta a copilariei mele, a ramas Olguta Deleanu si cam tot ce insemna Ciresarii :) o vreme buna i-am zis lu bunica-mio Mos Costache, pana s-a disperat si mi-a dat sa citesc Dumas, ca sa schimb subiectu si implicit, mania. Altceva n-am citit de Drumessi acum e oricum, mult prea tarziu pt asta. Imi para insa f rau ca n-am pastrat cartea, pt ca puate ar fi citit-o copiii mei (a fost interesant sa cetesc Ciresarii cu notile facute de mama pe marjini, de cand fusese ea, mare citituare, prin generala) :)
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde kant emir » Dum Iul 26, 2009 7:20 pm

iata-ma in masura sa zic si eu o vorba (din nefericire, nu de bine), ca am citit-o cat am frecat buha pe la mare:

e o carte stangace, daca e s-o judecam rece (firele povestii sunt slabe si incalcite, o saia si nimic mai mult; personajele sunt nu daltuite, zamaslite ori macar creionate, ci doar spoite - cu calitati si defecte aiurite si inconsecvente. cat despre procedele literare, limbajul si instrumentele scriitorului: care scriitor? care limbaj, care procedee? scriere gazetareasca, si inca la nivel de corespondent)

daca as fi citit-o la varsta muschetarilor si ciresarilor, cu siguranta ca mi-ar fi placut (pentru romantismul copilaresc, pentru arpetismul ala utopic, cu imnuri si insigne si sute si mii de discipoli), dar asa n-am putut sa nu observ ca grigore ala iubea numai cu jumatate de inima, ca in timp ce murea dupa lotte se mai bucura si de farmecele ligiei si ale slujnicutei nemtoaice si era cat pe ce sa se imbarlige si cu sotia proprietarului internatului - episoadele "neserioase" se dreg cu o minciunica/omisiune si gata, nu se mai vorbeste despre ele (ce sa mai spun de insasi tara cea de vis, pe care urma s-o construiasca grigore: toata povestea se sprijinea pe o scrisoare practic ciordita de dima de la fix familia lui lotte!); nu mai spun de faptele eroice, de trecerile dintr-o barca in cealalta - daca ar fi fost scrisa de un pustiulica de 17-19 ani, ar fi fost de inteles, dar asa mi-a lasat impresia ca insusi scriitorul este strain de profunzimea cu care se poate iubi (o utopie, un principiu, o femeie/fata) si crede si suferi

sa ma ierte whateveru (si baicsu, si cine a mai gustat cartulia) ca nu i-am putut impartasi bucuria, dar marturisesc ca dupa nu foarte multe pagini a trebuit sa depun si oarece efort s-o parcurg; nici vorba sa mai incerc alte cartulii de-ale omului, m-a pierdut de musteriu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron