Ce parere aveti de George Bacovia?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Ce parere aveti de George Bacovia?

Mesajde driana_r01 » Lun Oct 17, 2005 8:50 pm

M-am gandit sa deschid acest subiect ca sa aflu parerea voastra despre Bacovia....stiu ca nu multi il simpatizeaza....yo l-am citit si sincer, imi place foarte mult, mai ales poezia "Decor"....imi place foarte mult.....voua?
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Oct 17, 2005 9:00 pm

1/ nijte pareri le iei de aici : http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=11930

2/
imi place foarte mult, mai ales poezia "Decor"....imi place foarte mult.


ceva frumos, ne-ar interesa insa "de ce" iti place foarte mult, iti place foarte mult

3/ foaie verde tiriplic mana-doa pune...plumb :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Sică » Lun Oct 17, 2005 9:26 pm

bacovia.................eu cred ca la fel ca ceilalti poeti din vremea lui sau ca cei din inaintea lui si dupa el nu aveau ce face si din plictiseala scriau poezii ca se ne omoare pe noi sa ne dam seama de ce are nu stiu ce culoarea gri si de ce florile sunt de plumb, daca era in vremea lui calculator si net cred ca statea ca noi toata ziua pe fanclub.ro si nu mai statea luni ca sa faca o poezie ca plumb, putrezir-ar in sicriu lui de plumb :)
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde driana_r01 » Mar Oct 18, 2005 9:31 am

eye..poate imi place ca intr-un fel ma reprezinta...e adevarat ca e cam greu de intels si ca e complex....dar nush dc imi place tonul..si in general am si yo tendinte de gri.....si black..so...... :calm:
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde wednesday » Mar Oct 18, 2005 10:09 pm

driana_r01 scrie:eye..poate imi place ca intr-un fel ma reprezinta...e adevarat ca e cam greu de intels si ca e complex....dar nush dc imi place tonul..si in general am si yo tendinte de gri.....si black..so...... :calm:

stii faza cu "ma lesi"?
eu iti zic sa citesti baltagul ca iti bate capacitatea la usa ;)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde mikutzul » Mar Oct 18, 2005 10:16 pm

Cand vreau sa ma imbolnavesc trag un ochi pe scrierile lui Bacovia si gata-i medicalu'.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde kant emir » Mie Oct 19, 2005 6:08 am

Sica_wine scrie:........eu cred ca la fel ca ceilalti poeti din vremea lui sau ca cei din inaintea lui si dupa el nu aveau ce face si din plictiseala scriau poezii ca se ne omoare pe noi ...

mah, nu crezi ca exagerezi nitzel? io creca da, si destul de tare (asta era de "aberatziunea zilei", no?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde driana_r01 » Mie Oct 19, 2005 9:00 am

Baltagul m-am saturat de el, iar capacitatea a trecut de mult....
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde abortive_mind » Lun Oct 24, 2005 5:07 pm

Eu consider ca Bacovia ar trebui citit foarte rar si cate putin. E un geniu, intr-adevar, dar cam morbid. Parerea mea. Iar numele instiga la bautura (via Bachus, de aici deriva numele)
abortive_mind
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:00 pm

Mesajde EpicMan » Vin Ian 13, 2006 9:34 pm

Desi nu e preferatul meu absolut...Bacovia este,fara doar si poate,unul din reprezentantzii de marca ai curentului Simbolist.Cea mai "profunda" poezie,ca sa zic asa,a sa mi se pare poezia "Singur".Imi place felul in care reuseste sa descrie sentimentul de singuratate prag cu nebunia.Intr-adevar trebuie citit cu masura si cu starea necesara...dar...este un POET in adevaratul sens al cuvantului.
P.S : Da...tot Eminescu e mai tare :)
Umbrele,ce-i drept,seamana cu intunericul....dar sunt fiicele luminii (Lucian Blaga)
Avatar utilizator
EpicMan
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde pacha » Lun Ian 16, 2006 7:46 pm

Pai parca era ardelean de-al meu.deci e bun

Originally Posted by Sica_wine
........eu cred ca la fel ca ceilalti poeti din vremea lui sau ca cei din inaintea lui si dupa el nu aveau ce face si din plictiseala scriau poezii ca se ne omoare pe noi ...

Eu cred ca te gandeai numai si numai la Paunescu A.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Ian 16, 2006 8:14 pm

pacha scrie:Pai parca era ardelean de-al meu


Dimpotrivă, era moldovan de-al lui Sică, de fapt chiar din Bacău.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Joi Ian 19, 2006 11:59 am

Zau?.Citisem ceva cu Clujul in viata lui si am facut o legatura defectuoasa.Scuze.
P.S.Da cum dracu ca nu are accent in poezii !?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Ian 19, 2006 3:52 pm

EpicMan scrie:trebuie citit cu masura si cu starea necesara...
trebuie silabisit dupa cum bine zicea cineva pe undeva: ...B...a...c...o...v...i...a... :D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Ian 19, 2006 4:59 pm

abortive_mind scrie:...Bacovia ...(via Bachus, de aici deriva numele)


Coplesit de atata profunzime ma si intreb daca mai are sens sa precizez ca saracu' om isi luase pseudonimul de la localitatea lui de bastina, recte Bacau, scuzati expresia.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Radu_26_Oradea » Vin Ian 20, 2006 8:41 pm

george B ... hmmm... totusi cam deprimant nu crezi? si nus pros deloc dc spun asta :)
Radu_26_Oradea
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 12, 2006 9:19 pm
Localitate: ORADEA

Mesajde que » Sâm Apr 01, 2006 2:01 pm

Oribil. Nici nu ma gandesc sa-i fac un compliment si sa-l numesc "poet". Daca ar fi, ar fi desigur cel mai slab poet al nostru, dar merita sa fie vandut pentru distractia oferita de poezii precum "Plumb" sau "Lacustra".
Pentru filistinul sica_wine : eu insumi sunt poet, dar nu sunt criminal in serie. Poezia e scrisa in general de persoane sensibile, care vor sa exprime sentimente puternice sau sa scrie poezii cu mesaj social (desi ele sunt desigur o pierdere de timp)
Leer perjudica gravemente su estupidez.
que
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 30, 2006 3:45 pm
Localitate: Murcia

Mesajde lovely_rux » Sâm Iul 29, 2006 10:46 pm

Super Bacovia ... nota 10 .... my opinion ....
lovely_rux
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 27, 2006 4:26 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde eyewitness » Dum Iul 30, 2006 6:10 am

lovely rux, ne poti spune si de ce?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde narcosis » Dum Oct 22, 2006 4:32 pm

In fata creatiei unui mare artist nu prea iti ramane mare lucru de adaugat,pentru ca mai tot a fost acaparat de critici. Si n-ai cum sa te pui cu ei,ca iti sare providenta in cap.
Stilul lui Bacovia aduce a melancolic, a singuratate, a mister, stiut fiind faptul ca nu a avut o viata prea placuta. Se zvoneste ca intr-o perioada ar fi avut mari problemele cu alcoolul. Dar cine nu a avut? (vezi Nichita Stanescu). Ani de-a randul poezia sa a fost aruncata ba de la "eu zic ca e neosimbolist,uite-aici un spleen,uite-aici sugestii melodice ("Plumb"), uite orasul ("Cuptor"),uite sinestezia ("Lacustra") etc", la "taci,ma,ca e modernist. De peisajul interior din "Poem in oglinda" ce zici?" s.a.m.d S-a spus cum ca ar fi scris lirica inspirata din teatrul absurd (vezi "Cubul negru"). S-au spus multe.

Pentru mine,Bacovia il intrece pe Eminescu (desi se sustine ca l-ar fi continuat pe acesta). De ce? Pentru ca e primul poet roman care ne ia frumos din lumea idilica , din poeziile cu stropi care ne complexau, ne-a luat din imaginea aia cu flori de tei care cadeau agasant si ne intrau in ochi, din povesti de-amor duse pana in punctul de a compara fetele cu gaini si voluptatea cu "orgoliul cocosesc" ( vezi din postumele lui Eminescu "Antropomorfism"), si ne-a pus in fata unei scene in care vedeam realitatea moderna, cea in care violonista bolnava de tuberculoza isi canta povestea de dragoste patetica, timp in care el sta si priveste,tusind si scuipand sange in batista,privind un "Mars funebru", marsul vietii lor. Bacovia e singurul a carui poezie m-a facut sa simt ceva, singurul care m-a convins sa-l citesc nu pentru ca mi se baga pe gat , este singurul cu care m-am identificat si care, in momentele de criza, mi-a dat putere sa am demnitatea de a privi de sus ignorantii ce nu stiu ce inseamna a aprecia frumosul.

Si numele lui are legatura si cu orasul sau natal,dar si cu "Bachus via" care se traduce "Calea lui Bachus". Si nu vad de ce majoritatea ii asociaza "Plumb"-ul cu gri. Daca imi aduc bine aminte , el sustinea ca plumbul are culoarea galbena,la fel ca si sufletul lui,care arde greu, si care-l apasa.
To teach is to learn twice.
Avatar utilizator
narcosis
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Dec 12, 2005 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Dum Oct 22, 2006 7:49 pm

O aplaud pe narcosis pentru ca are prima opinie sustinuta si de alte cuvinte in afara de 'rulz' sau 'ma reprezinta si-atat'. Asta ca off topic. On-topic tre' sa zic si eu ca nu imi place bacovia. narcosis zicea ca ne ia din lumea idilica construita de Eminescu si ne arunca in mizeria cotidiana. Eh tocmai de aia nu imi place. Pentru ca sunt satula de lucruri 'gri', depresie, senzatii claustrofobice si anotimpuri mohorate in concordanta cu starea noastra sufleteasca. Neah, cand citesc, vad un film, ma uit la un tablou, vreau sa vad alta realitate. Scopul artei trebuie sa fie catarctic pentru mine, nu infarctic vorba cuiva. De ce sa citesc despre sicrie de plumb cand la un moment dat o sa zac si eu intr-unul si-o sa-l tot contemplu pana-mi vine rau?!:P Il prefer pe Eminescu, desi nu e intotdeauna idilic,insa de multe ori tristetea lui e una linistita, incarcata de emotii, nu depresia chinuitoare a omului modern.
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Oct 23, 2006 2:07 am

ne-a luat din imaginea aia cu flori de tei care cadeau agasant si ne intrau in ochi, din povesti de-amor ... si ne-a pus in fata unei scene in care vedeam realitatea moderna, cea in care violonista bolnava de tuberculoza isi canta povestea de dragoste patetica, timp in care el sta si priveste,tusind si scuipand sange in batista,privind un "Mars funebru", marsul vietii lor


bre, statistic vorbind, cred ca-s mai multe (adica multe-multe, sau chiar multe-multe-multe) fetiscane normale si sanatuase, care-si traiesc cu voluptate viata si povestile de dragoste (nah, galinaceismele tale) decat tuberculoasele care ish canta dragostea la violoncel, in tinp ce fatfrumoshii (normalii, virilii, tandrii nostri fatfrumosi adevarati) le fac avansuri si le arunca ocheade galante (ori le apuca in bratze si le pupa cu foc, si le cauta shuareci prin cameshi - la cele clacushuare vesele, or discoteci), nu stau sa tuseasca si sa scuipe sange in fatza iubitei, frumuasa si artista si bolnava si (of, duamne!) nefolositori (daunatori, chiar) societatii si speciei

deci Eminescu rulz, Bacovia sacs!

(ho, bre, ca glumesc! daca ziceai de estetica uratului, or de alte trasnai si ciudatenii nesanatuase si teribile, poate te mai loam in serios, ca Bacovia nu e o gluma, chiar este un poet semnificativ; dar asa?)

si:
si care, in momentele de criza, mi-a dat putere sa am demnitatea de a privi de sus ignorantii ce nu stiu ce inseamna a aprecia frumosul.

narcosis, io te simpatizez umpic, da nu manerfa cu trebi d'astea - demnitatea si privitul de sus is doo trebi care nu prea au ce cauta in acelash enunt

Pentru mine,Bacovia il intrece pe Eminescu cu asta n-am nicio problema (buna si la locul ei precizarea cu care ai inceput), dupa cum nici cu gusturile, inclinatiile si viciile artistului nu trebuie sa avem vreo problema
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde don't know » Mar Sep 11, 2007 12:54 am

gusturile nu se discuta..
Cat despre Bacovia...parerile se impart in mii si mii..
Mie una imi place la nebunie Bacovia..Imi place cum gandeste..e adevarat ca e destul de greu de intzeles ceea ce scrie,dar,intr-o oarecare masura simtzim asta...cel putzin yo.. :X:X
...Fii intotdeauna ceea ce esti,
Iar dak acest lucru nu-i
De-ajuns pentru cineva
Inseamna k acel cineva
Nu-i de-ajuns pentru tine...
don't know
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 09, 2007 8:23 pm
Localitate: in lumea viselor

BAcovia

Mesajde acordicus » Dum Ian 20, 2008 7:52 pm

driana_r01 scrie:M-am gandit sa deschid acest subiect ca sa aflu parerea voastra despre Bacovia....stiu ca nu multi il simpatizeaza....yo l-am citit si sincer, imi place foarte mult, mai ales poezia "Decor"....imi place foarte mult.....voua?

...................

MEsajul lui Bacovia nu este atat de simplu incat sa venim pe formi si sa spunem; hai sa vb despre BAcovia...

BAcovia deschide un orizont si o profunzime a problematicii vietii de zi cu zi reliefand de aici imperfectiunea si decadenta multor actiuni umane, multor asa zise valori si principii ale vietii cotidiene...
BAcovia este framantat de finalitatea di decadenta lucrurilor, perenitatea si imperfectiunea lor, de stricaciunea si de putreziciune a aproape tot ceea ce ne inconjoara...
acordicus
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 21, 2006 9:54 pm
Localitate: .

Mesajde kant emir » Lun Ian 21, 2008 3:59 am

acordicus scrie:MEsajul lui Bacovia nu este atat de simplu incat sa venim pe formi si sa spunem]
dar ce e de facut? invatzane pre noi

acordicus scrie:BAcovia deschide un orizont si o profunzime a problematicii vietii de zi cu zi reliefand de aici imperfectiunea si decadenta multor actiuni umane, multor asa zise valori si principii ale vietii cotidiene...
BAcovia este framantat de finalitatea di decadenta lucrurilor, perenitatea si imperfectiunea lor, de stricaciunea si de putreziciune a aproape tot ceea ce ne inconjoara...

bai, ma lasi?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Ian 22, 2008 1:30 pm

mesaju lui bacovia e foarte simplu, atata cat e.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Lun Iul 28, 2008 7:59 pm

eu cred ca Bacovia a fost emo. E tatal lor.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Iul 28, 2008 9:13 pm

facem glume?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Iul 29, 2008 7:29 pm

emy, eu zic mai bine sa nu....
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Dana91 » Mie Iul 01, 2009 4:37 pm

imi place bacovia, deoarece este deosebit. nu multi poeti vorbesc despre morminte si isi complimenteaza iubitele q expresii gen ,,iubita mea q fata de mort/ fecioara uitata pe tron"
Avatar utilizator
Dana91
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2009 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori