Pe Culmile Disperarii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Pe Culmile Disperarii

Mesajde driana_r01 » Mie Oct 19, 2005 8:59 pm

Ce parere aveti de aceasta carte si de Emil Cioran in mod special? Mie una imi place...ook..poate ma considerati obsedata avand in vedere si threadul cu Bacovia....dar la Emil Cioran e altceva....nu gasesti asa usor scriitori ca el si toata lumea cred ca intelege la ce ma refer...iar "Pe culmile disperarii"...well...aborda subiecte interesante...dc avem nevoie de prieteni, cum si dc percepem moartea etc etc: apreciez curajul care la avut Emil Cioran publicand aceasta carte....as vrea sa stiu si care este parerea voastra referitor la acest subiect....kiss u all! :*
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vicious » Vin Ian 20, 2006 12:30 pm

"apreciez curajul pe care l-a avut emil cioran publicand aceasta carte"
mda, curaj; mda, nu exagerezi putin?
in fine
citeste Manual de descompunere.
if u are noffin` don`t ask for sumfin/ and if u are sumfin don`t ask for nuffin`
vicious
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:23 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde maxtorent » Joi Feb 02, 2006 4:17 pm

omu a facut si el ce s-a priceput...nu e nevoie de mare curaj pt asta

ca scriitor/stilist e cel mai mare,insa ca ganditor cred ca da gres in punctele esentiale...dupa umila mea parere

oricum,merita citit...
maxtorent
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 31, 2006 7:23 pm
Localitate: aici

Mesajde maxtorent » Joi Feb 02, 2006 4:20 pm

a facut si el ce a putut...nu e nevoie de mare curaj pt asta

ca sriitor/stilist e cel mai tare,dar ca ganditor...cred ca da gres in punctele esentiale....dupa umila mea parere

oricum,merita citit...
maxtorent
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 31, 2006 7:23 pm
Localitate: aici

Mesajde Alienor » Joi Feb 02, 2006 4:31 pm

maxtorent scrie:cred ca da gres in punctele esentiale...dupa umila mea parere


Pai si n-ar fi mai interesant daca ti-ai detalia opinia? Ca doar e un forum de discutii, ai voie si mai mult de doua propozitii :D
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde maxtorent » Joi Feb 02, 2006 5:50 pm

citeam acum threadu despre "pierderea credintei"...


chestia asta la cioran e foarte prezenta

ceea ce nu prea imi place la el e ca-asa cred eu,poate n-o fi asa...-a facut din asta un prilej de autocompatimire...nu cred ca spasmele cautarii zeului la cioran sunt 100% sincere

asta e principala chestie care ma irita la el. in rest, tot respectul

uite si un citat a carei idee ar trebui constientizata de "rebelii" care il confunda pe D-zeu cu cate vreun "popa somnolent"

Atitudinea anti-religioasa nu se justifica decat daca provine din voluptatea de a demola un zeu.Daca se ridica impotriva Bisericii sau a credinciosilor nu face doua parale
maxtorent
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 31, 2006 7:23 pm
Localitate: aici

Mesajde solitara » Sâm Apr 01, 2006 6:25 pm

In perioada tulbure a adolescentei mi se parea ca singurii care ma inteleg sunt Cioran, Bacovia, Baudelaire, apoi cand m-am facut mai mare au inceput sa-mi placa Blaga, Gide, Eliade...Complet de acord cu tine, MAXTORENT...Eu cred ca intreaga opera a lui Cioran are in mare parte scopul de a epata si asta o spun facand trimitere la biografia autorului: putin ii pasa lui Cioran (care se plimba linistit in cafenelele din Paris) ca fraierii se sinucideau citind pe "Pe culmile disperarii". Oricum inca imi mai place lirismul din Cioran...
solitara
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 26, 2006 10:08 pm
Localitate: constanta


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron