De ce carti de genul:Pe aripile vantului si Jane Eyre sunt considerate siropoase?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

De ce carti de genul:Pe aripile vantului si Jane Eyre sunt considerate siropoase?

Mesajde ioana lala » Mar Dec 06, 2005 7:46 pm

Atunci cand spun ca printre cartile mele preferate se afla Pe aripile vantului toata lumea se stramba la mine si spune ca e siropoasa si "usoara".Foarte multa lume are pareri preconcepute si gandeste superficial,putini stiu insa ca Margaret Mitchell a scris cartea in 10 ani si ca a fost singura cartea pe care a scris-o.De ce toti spun ca daca o carte este scrisa de o femeie si in plus contine o poveste de dragoste este automat o carte proasta si nedemna de citit?
ioana lala
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 04, 2005 9:28 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde o_tzestoasa » Mie Dec 28, 2005 8:15 pm

Nu cred ca "Pe aripile vantului" e o carte siropoasa. Asa cum ai spus, cartea contine o poveste de dragoste, dar pe care eu o vad doar ca pe un pretext pentru ceea ce e cartea de fapt - imaginea Sudului Statelor Unite. Complexitatea cartii vine tocmai din detaliile cu care e descrisa viata oamenilor, de toate categoriile sociale, inainte, in timpul si dupa razboiul civil. Desi Scarlett se indragosteste, sufera, flirteaza etc etc, povestea ei e un pretext pt a demonstra ca circumstantele schimba si influenteaza oamenii, ca oamenii se influenteaza intre ei. In fine, cam asta e ideea, sa vezi si "dupa" povestea de dragoste, pt ca e o carte plina de detalii, de portrete exceptional conturate, de caractere puternice, nu e o telenovela. Si nu conteaza ca e scrisa sau nu de o femeie, cartea a fost si este apreciata, doar nu degeaba a luat premiul Pulitzer .
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde kant emir » Joi Dec 29, 2005 9:52 pm

Mah tzestuaso, ai dreptate in nejte trebi: "Pe aripile..." ie plina de informatzii, descrie frumos si (dupa parerile avizatzilor) bine vremurile cu pricina - cred ca aici ai dreptate ca nu conteaza ca autoru ie uo ia; dar, povestea de amor (adica de amoruri, ca ie mai multe) ie cum ie, si creca conteaza ca ie scrisa de uo fomeaie, pe mine mo plictisit si monerfat grozav toata balanganeala si nehotararea si "sentimentele" lu Scarlett, ipostazele malaietze in care-l punea (autoarea) pe preaputernicu si desteptu de Butler (deh, scrieri muierejt de amor!)
Revin la descrierea vremilor (ca ie mai multe - vremea de dinainte de rasboi: ce dragalashi uameni, ce naivutzi, ce fete prostutze, ce cocoshi belicoshi! apoi vremea rasboiului - urat ca orice idiotzenie de razboi: inutila si stupida suferinta, jenanta foame, moarte si distrugere peste tot; in final, vremea de dupa: truda reconstruirii, linsul ranilor, un nou inceput): convingatoare!
chear a loat ceva puli tzer?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Dum Ian 01, 2006 10:02 pm

da da, asha e cum zici..sevede CLAR ca povestea de dragoste e scrisa de o femeie..ideea e ca Margaret Mitchell a creeat-o pe Scarlett dupa chipul si asemanarea ei, in sensul ca si pt ea era cam obraznicutza pt vremea ei, flirta cu majoritatea barbatilor, calarea ca un barbat, nu mergea la scoala, era f inteligenta...iar povestea ei de dragoste e asemanatoare cu a lu Scarlett - au curtat-o doi barbati, s-a casatorit cu unul, a divortat de el dupa cateva luni shi s-a maritat cu celalalt :D dej da..poveste scrisade femeie :)dar repet, valoarea cartii e data de imaginea sudului pe care o surprinde, in toate momentele ei. Chiar Mitchell spune ca tema cartii e supravietuirea, oamenii care se descurca in orice situatie si ce au ei in plus fata de "invinsi" :D P.S. Pulitzeru l-a luat in '37
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde gaga » Joi Ian 05, 2006 3:02 am

si ultima parere inainte de a incheia acest merveioz chivas: nu e asa ca e marfa sa fii rebela cand tot cu tzatzele la inaintare iei malaiu de calitate? (acu' nu ca ash vrea sa mentionez caratu' balegarului si curatzatu' unui bidiviu ca parte componenta a activitatii care in ziua de azi e echitatzie, da' orishicat)

altfel cartea e buna, dar pentru ca:

ie plina de informatzii, descrie frumos si bine vremurile cu pricina


restu' e sandra brown. noapte buna copii :)





misoginilor :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Joi Ian 19, 2006 12:03 pm

Da de unde stii Gaga ca Butler avea par pe piept si scula lunga?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Inuyasha » Sâm Sep 29, 2007 2:43 pm

Hey
E cartea mea preferata, am citit-o de 3 ori. Am citit si continuarea - "Scarlett (Alexandra Ripley)" - care mi s-a parut o porcarie. N-o recomand nimanui, si-a batut joc de romanul lui M. Mitchell.
Si eu nu-l vad ca pe-un roman siropos. Romanele siropoase is cele gen Sandra Brown. Nu cred ca toate romanele care include si-o poveste de dragoste trebuie sa fie catalogate ca fiind siropoase. Si-n ziua de azi, "Pe aripile vantului" se afla in top 50 in ce privesc vanzarile.
E o carte ce-o recomand tuturor. Acelasi lucru il pot zice si despre film - film care este considerat ca fiind cel mai bun din toate timpurile.
Iar Jane Eyre ..poate aduce la sfarsit c-o telenovela, dar mie mi-a placut oricum
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde anjin-san » Joi Iun 25, 2009 9:41 pm

are destule pasaje siropoase "pe aripile vantului" dar mie mi-a placut modul in care datorita experientelor traite pe fundalul razboiului, scarlet se transforma dintr-o tanara cocheta si capricioasa, intr-o femeie matura chiar fara prejudecati si gata sa faca fata oricaror probleme.(este sugestiva scena in care fosta domnisoara de vita nobila, lucreaza cu mainile ei pamantul jurandu-si ca nu o sa mai moara niciodata de foame). pe langa leit motivul amorului existent in roman, se poate vorbi foarte bine si de arta supravietuirii.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde Sweet Angel » Vin Oct 30, 2009 8:41 pm

Asa cum a mai fost spus " Pe arpile vantului " nu este o carte siropoasa , iubirea lui Scarlett pentru Ashley si mai apoi pentru Rhett , fiind decat o modalitate folosita de autoare pentru a prezenta 'o pe Scarlett inainte si dupa razboi , cat si mentalitatea acesteia atat de schimbata ( din tanara interesata doar de balurile la care asista , Scarlett devenind o femeie care stie cu adevarat ceea ce vrea , si lupta pentru a obtine , chiar daca pentru asta va trebui sa infrunte societatea in care traieste )
Sweet Angel
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 30, 2009 8:14 pm
Localitate: Valcea


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori