comentarii la recenzii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

comentarii la recenzii

Mesajde nbm » Vin Iul 28, 2006 11:20 am

nene baixule, citeste - inainte de Nobila casa - Tai-Pan si Gai-jin. ca asa e succesiunea cronologica, daca mai tin eu bine minte. e un fel de trilogie ;)

eu am terminat de lecturat - intr-o zi, ce record :D - a cincea parte din seria Cavalerilor Pardaillan. o sa revin cu detalii dupa ce voi reusi sa lecturez toate cele zece volume (celelalte cinci inca nu s-au reeditat, deci mai am ceva de asteptat), dar pot sa zic ca deja sunt unpic dezamagit. deja s-au reluat citeva clisee din primele patru. tare sunt curios cum va evolua in continuare, daca mai preiau si alte fapte sau personaje, ca altfel ar insemna ca e suficient sa citesti doar patru din 10 si le-ai citit pe toate ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Iul 29, 2006 7:56 am

Cavalerii (si in genere Zevaco) e cool cu toate cliseele mi-a inseninat pruncia, dar ce citeste nea baics (fara suparare) mi se pare cea mai nacsoala (da, mai, mai nacsoala ca mine) hartie de toaleta scrisa fodata de cineva si publicata ca best seller.

Ah, cand vreti va pot imprumuta Karl May care ii pisha pe amandoi ~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nbm » Sâm Iul 29, 2006 2:50 pm

dana, mie mi-a placut ce citeste baicsu si ne-am mai certat noi pe un thread de pe aici acum vreo doi ani...
E misto Pardaillan, dar e cam repetitiv, asta voiam sa zic. Sper ca la urmatoarele sa nu ramin chiar cu aceeasi impresie :)

karl may am si eu, dar caut "Vicontele de bragellone" :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Sâm Iul 29, 2006 4:42 pm

schimb numele la thread in discutzii despre cartzi? :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 29, 2006 4:47 pm

io-ti propun comentarii la recenzii si ultimele posturi sa le muti acolo, iar prezentu + al tau sterse
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Shaki » Sâm Iul 29, 2006 5:00 pm

iacata k avem shi comentarii :)

dana, mie nu mi-a placut pardaillan, pe motiv ca nu l-am citit cand trebuia, adik mai in preadolescenta asa, ci recent. prin urmare mi s-a parut plin de clisee, plictisitor si facil. probabil ar fi avut alt farmec la vremea lui :)

clavell mi-a placut, m-ash incumeta sa-i recomand lui baixi mai degraba changi, o poveste despre supravietzuire intr-un lagar de prizonieri de razboi, care mi s-a parut mai buna decat povestile asiatice
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 29, 2006 6:02 pm

pe clavell l-am citit prin anii 85-90. chestii interesante dar nu deosebite. superficiale si fara esenta. din punctul meu de vedere este fuarte greu pentru un vestic, in special american, sa patrunda aceasta lume misterioasa a extremului orient chiar daca, naratoru, pentru cei neinitiati, pare sa cunuasca in detaliu aceasta lume. shogunu? este o fictiune, un talmes-balmes de ipostaze, chipurile reale, argumentate si traite ,aruncate pe un fir epic fictional ca picanterii fanteziste, menite sa entuziasmeze gospodinele, militarii in termen si baicshii rapidisti . rezultatu, o telenovela sau un serial teveu cu audienta medie. iar daca am ajuns la fantezie si imaginatie, prefer un stargate atlantis sau un battlestar galactica :D

raman la o parere exprimata anterior, tot pe acest forum, ca mult mai interesanta este o fictiune realizata de un autohton si ca sa-mi ilustrez afirmatia, va invit sa cititi "balkan trilogy" prima carte, "fortunes of war" scrisa de olivia manning, si care, prezinta romania in tinpu celui de-al doilea razboi mondial. ca si cartile lui clavell, am citit-o in engleza prin anii 88-89, mai mult, poate reusiti si "windmills of the gods" a lu sidney sheldon, mult mai slaba, dar sunt convins ca citindu-le veti putea face o paralela intre clavell vs lumea asiatica si alti autori vs romania. in esenta, toti sunt paraleli culumea pe care o descriu :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron