o carte care m-a marcat si de ce anume m-a marcat ea pe mine

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde mormi » Mie Iun 08, 2005 7:49 pm

Recent am citit "Casa cu sapte Frontoane" N.Hawthorne. Este, cred eu, o carte despre aparenta...lasand la o parte substratul politic si critica socitatii acelor vremuri. Mi s-a parut un exemplu extrem de reusit al ideii ca aparenta conteaza si e definitorie in aprecierea oricui asupra lumii si chiar a personajului asupra sinelui. Omul este un cumul de aparente pe care le administreaza si le interpreteaza in functie de context. In cartea lui Hawthorne personajele se privesc in diferite "oglinzi" iar fiecare imagine e tot atat de reala si de adevarata indiferent de privitor...
Oricum excelenta... :)
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde SkA » Vin Iun 10, 2005 2:53 pm

Salman Rushdie - Rusinea, Boris Vian - Spuma Zilelor.
Pentru ca sunt...altfel!
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 9:08 am

In mijlocul odaii se afla Lizaveta, cu o legătură măre in braţe — era ălbă că varul; n-avea putere nici sa strige şi-o privea incremenită pe soră ei ucisa. Cand il văzu năvălind in odaie se infiora, o cuprinse tremurul şi faţa i se schimonosi de groază; ridică incet braţul in sus, deschise gura fară să scoată un sunet şi, incet de tot, se retrase de-a-ndaratelea intr-un colţ al odaii, unde se ghemui fără să-şi ia ochii de la el, fără să poată striga, ca şi cum n-ar mai fi avut suflare. Raskolnikov se repezi asupra ei cu toporul; buzele Lizavetei se strimbară jalnic, ca ale unui copil mic cand se sperie la vederea unui lucru care-l ingrozeşte şi se pregăteşte să ţipe. Nenorocita de Lizaveta era intr-atat de naiva, bătuta de soartă şi fusese intotdeauna atat de terorizată, incit nu-şi ridică braţul să-şi apere faţa, cum ar fi fost natural, căci toporul era acum in dreptul obrazului ei. 펺i ridică numai uşor mina stingă, dar nu pină in dreptul feţei, şi o intinse incet inainte, ca şi cum ar fi vrut să-l depărteze. Lovitura o nimeri drept in ţeastă şi tăişul despică fruntea aproape pină in creştet. Femeia se prăbuşi.
Dostoievski - Crima si pedeapsa.

dupa ce am citit asta am aruncat cartea cat colo si nu m-am mai atins de ea dect s-o pun inapoi, in biblioteca.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Iun 25, 2009 9:25 am

si asta ar aduce nou... ce?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde IOANA NICOL » Joi Iun 25, 2009 9:28 am

Povestea lui "O", o carte care intradevar m-a marcat, dar intr-un mod neplacut. Plăcere şi infern, erotism şi delir intr-o carte unică: romanul unei vieţi, singurul roman scris de o autoare ce avea să-şi păstreze anonimatul pană la varsta de 86 de ani!
Doi dintre bărbaţi fumau in picioare. Un altul stătea jos cu o cravaşă pe genunchi, iar cel aplecat asupra ei, mangaindu-i un san, era chiar iubitul ei. Numai că toţi patru o avuseseră, iar ea nu reuşise să il deosebească de ceilalţi.

I s-a explicat că va fi mereu la fel, cat timp va sta la castel, că niciodată, noaptea, nu va putea vedea chipurile celor care o vor viola şi o vor tortura, aşadar niciodată nu va şti care vor fi cei răspunzători de tot ce poate fi mai rău. La fel se va intampla şi cand va fi biciuită, mai puţin in momentul cand va dori să vadă cum este biciuită, drept care nu va fi legată la ochi, insă bărbaţii vor purta măşti, aşa incat nici atunci nu le va putea vedea feţele. Iubitul ei o ridicase aşa, imbrăcată in mantia roşie, şi o aşezase pe braţul unui fotoliu, la colţul şemineului, pentru a putea asculta ceea ce avea să i se spună şi pentru a putea vedea ceea ce urma să i se arate.


Este vorba de un amestec de hornizare cu repulsie, cu stupoare şi lista contradictorie ar putea continua. De mult nu am mai citit o carte atat de bună prin impactul pe care il are asupra cititorului. Dar este şi o carte bine scrisă. Este fresca injosirii extreme, a unui masochism dus la absurd, este dincolo de puterea de inţelegere. Nu sunt o feministă convinsă, dar in prima parte am fost revoltată de injosirea femeii, totuşi, inaintand in poveste am realizat că nu are nicio legătură cu condiţia femeii, este vorba de sclavia umană şi nu cea fizică, ci cea psihică. Finalul e singurul care strică atmosfera. E neterminată. Totuşi, este o carte pe care o recomand, deşi trebuie să fii pregătit psihic pentru a o citi. Şi o spun eu, care dupa ce am citit Sade credeam ca nu prea mai are ce să mă impresioneze. Andra Ilias.
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Iun 25, 2009 9:41 am

ma tem ca mi se face rau... :(

ok, back ontopic. ultima carte citita care a avut un impact puternic asupra mea a fost clopotul de sticla al sylviei plath. este un de veghe in lanul de secara cu personaj feminin, intr-o oarecare masura, iar partea a doua, cand sylvia devine pacienta unui spital de boli psihice, mi-a amintit de zbor deasupra unui cuib de cuci, sau mai degraba de filmul girl, interrupted. sylvia e o adolescenta care isi doreste sa scrie, ajunge intr-o lume glossy si o priveste intr-un mod inedit. e un roman sensibil si pe undeva tragic, pentru cei care cunosc destinul nefericit al poetesei :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Iun 25, 2009 12:28 pm

IOANA NICOL scrie:Povestea lui "O", o carte care intradevar m-a marcat, dar intr-un mod neplacut. Plăcere şi infern, erotism şi delir intr-o carte unică: romanul unei vieţi, singurul roman scris de o autoare ce avea să-şi păstreze anonimatul pană la varsta de 86 de ani!


ioana, nu era mai simplu să bagi link-urile de unde ai luat cele două comentarii? adică ăsta şi ăsta. sau, eventual, să menţionezi sursa de inspiraţie?

ps: vezi că in primul paragraf al postului tău, prima frază nu are diacritice, iar a doua are. asta pentru că ăştia folosesc diaritice. henţ!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 1:12 pm

Shaki scrie:si asta ar aduce nou... ce?

ca poti sa-ti bagi pula intr-un autor de pe urma caruia poti ramane marcat psihic de atrocitatile pe care le poate zugravi in paginile cartii sale.
Si sora-sa, baba, a murit la fel dar macar avusese grija s-o descrie in asa fel incat sa-si merite soarta. pe cand amarata de Lizaveta....
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Iun 25, 2009 4:18 pm

nu stiu, eu credeam ca ideea threadului e sa mentionam o carte care ne-a marcat pozitiv, din care am ramas cu ceva. daca tu ai ramas doar cu atat din dostoievski, s-avem pardon :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 7:22 pm

1.nu se specifica asta in titlu, iar de marcat poti fi marcat in 2 feluri. eu am tinut sa-l povestesc pe alalaltu, mai putin banal.

2.din Dostoievski, doar aia mi-a cazut in mana. si nu zic ca e autorul de kko fiindca a scris scena aia.
din cele scrise de altii stiu ca e foarte bun iar simplul fapt ca scria la betie ma face sa-i dau un zece fara a-l citi. asta pentru ca stiu cum este. chiar l-am amenintat pe kantemir ca eu, la betie il bat pe Marin Preda (taci kantemire ca pe Creanga ti l-am batut, tot la betie :D:)

Dac-o fi timp, poate reiau cetitul romanului astuia fiindca acum is masculin 100%, am vazut si trait multe in 8-9 ani, cati or fi trecut de atunci si, nu cred sa ma mai apuce greatza.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde eliana » Joi Iun 25, 2009 7:56 pm

in titlu nu e specificat, intr-adevar ca urmele pe care trebuie sa le lase cartea sunt unele pozitive.

si o perspectiva de genul celei oferite de shiva e interesanta.

as vrea ca ioana sa dea mai multe detalii despre cartea citita de ea. care e opinia ta, si cum anume te-a marcat pe tine?
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Joi Iun 25, 2009 8:17 pm

nu stiu de unde ai informatia potrivit careia dostoievski ar fi scris la betie. imi pare cam curioasa, ca sa nu spun mai mult. chiar daca e asa, e genu de cancan care nu isi are locul in literatura. stiu ca era un impatimit al jocurilor de noroc, asta da. jucatorul isi are originea in aceasta patima, roman care de altfel a fost scris in graba, pentru a achita datorii acumulate la jocuri de carti.

eliana, din punctul meu de vedere daca vrem sa fim constructiv e necesar sa atragem atentia asupra a ceea ce invatam bun din carti. daca il reducem pe un scriitor de talia lui dostoievski la un singur pasaj mai violent si-l aruncam la cos pe aceasta baza, asta nu poate insemna decat limitare. iar daca o carte te marcheaza la modul negativ, cel mai simplu si mai benefic e sa o inchizi, da. nu vad ce e de adaugat aici, nu cred ca asta e rolul literaturii.

iar pasajul mentionat de ioana, sa avem pardon dar m-a marcat la modul ca as fi sarit bucuroasa peste masa de pranz dupa ce l-am citit.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Iun 25, 2009 8:25 pm

taci kantemire ca pe Creanga ti l-am batut

da, steaua aia de la rasarit nu anunta un nou mantuitor nascut din fecioara si suc de portocale, ci anunta invierea maiorescului, carele sa se ocupe de noul creanga

vezi c-o sa vrea sa te ia cu el, daca ii place de tine


(bine, eu nu m-as teme prea tare)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Iun 26, 2009 8:57 am

eliana scrie:mai multe detalii despre cartea citita de ea.

nu a inteles nimic, ca daca ar fi inteles ceva ar fi scris de la bun inceput. eu sunt curios de ce a facut magaria aia. de fapt, cam banuiesc, dar vreau s-o aflu de la ea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Iun 26, 2009 10:18 am

Ma, tu n-ai ceva de povestit, ce plm faci pe aci? te-asiguri c-a citit/inteles cutare si cutare carte sau ca textul postat e sau nu original?
vrei bibliografii si linkuri? Si daca linkul ala nu mai e valabil maine, ce faci? te-apuci de injurat, cum probabil ai mai facut?
Eu zic ca-i suficent faptul c-a pus citat acolo. Iar la cat se pricepe ea la forumuri, avand in vedere ca o luat citate din mai multe surse, probabil a omis sa puna si propozitia aia cu diacritice in interiorul codului
. Iar daca n-o fi fost asa, ce era mai usor de facut? sa scrie de mana acelasi lucru sau sa faca copy/paste?

nu stiu de unde ai informatia potrivit careia dostoievski ar fi scris la betie. imi pare cam curioasa, ca sa nu spun mai mult.

in Romania Mare este o rubrica numita "Lecturi la lumina ceaiului". ia da o tura pe-acolo si-ai sa vezi ca sunt chestii interesante scrise de oameni cu bagaj literar forte in spate, multi dintre ei fiind scriitori. Si, printre altele, au fost adusi in discutie Dostoevki si Marin Preda despre care se spunea ca scriau sub influenta alcoolului. Despre cel din urma chiar Kantemir ti-ar putea spune, cu mana pe masina ce-l tine in viata ca asa e.


Kanti: da, steaua aia de la rasarit nu anunta un nou mantuitor nascut din fecioara si suc de portocale, ci anunta invierea maiorescului, carele sa se ocupe de noul creanga
vezi c-o sa vrea sa te ia cu el, daca ii place de tine

Nustiu bre ce vrei sa spui acolosha. mai bine imi faceai o schema, ca eu abar nam ce facea si ce obiceiuri avea ala. stiu doar atat: Titu Maiorescu = Junimea si nici aia nu mai stiu ce inseamna.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde helga » Vin Iun 26, 2009 10:29 am

nu fi rau baixule, ca nu cred ca ioana a intentionat sa faca vreo "magarie".:)
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde eliana » Vin Iun 26, 2009 10:34 am

ia spune baixinho, tu ce carte ai citit ultima data? sau macar una mai importanta, asa. daca ultima nu a fost relevanta.


pt ca vad ca esti foarte critic, dar nu si ontopic.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Vin Iun 26, 2009 10:34 am

unu, nu prea l-am vazut pe baixu sa injure. in special stiu ca nu injura fete, precum altii. e un baiat bine-crescut :)

doi, nu cred ca vreun om serios poate lua ca sursa de informare romania mare...
hai sa dau si doua nume de reviste de cultura, care mi-ar trece primele prin minte: dilema veche, sau egophobia in format electronic.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Iun 26, 2009 10:37 am

shaki, ai citit in Romania mare, sa vezi cine a publicat informatiile alea?
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Vin Iun 26, 2009 10:40 am

cum sa citesc romania mare? :) chiar daca stiu ca sunt oameni de cultura acolo, sunt lucruri care o descalifica din start, ca sa zic asa. si apoi, ce gen de discutii sunt astea, dostoievski era betiv, eminescu avea sifilis, nu mai stiu care era curvar. ce, suntem la revista cancan sau click? macar din literatura sa dispara genul asta de abordari... :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde helga » Vin Iun 26, 2009 10:41 am

uf, nu va suparati nici voi, ca-i asa-i felul omului de-a vorbi.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde eliana » Vin Iun 26, 2009 10:46 am

iarta-ma, dar eu nu imi imaginez ca scriitorii erau niste ingerasi imaculati cu harfa in mana. da pijke, o sa comentezi, nu-mi pasa.

pentru actul scriitoricesc e nevoie de o experienta, de trairi, de emotie. de unde crezi ca vin astea, daca nu din viata omului aluia? cat la suta din arta nu e influentata de depasirile normelor, si ale regulilor?

artistii sunt artisti pentru ca traiesc altfel, si uneori poti intelege mai bine arta lor daca stii cat si cum erau. perfectiunea nu e necesara in anumite momente.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Vin Iun 26, 2009 11:06 am

a, nu-i vad ca fiind perfecti, cu totii suntem oameni, insa separ omul de creator. iar cand discut despre literatura, sau arta in general, discut despre rezultatul creatiei, nu amestec planurile. putin importa daca cineva a scris beat, drogat sau luand pastile din cauza depresiei :) asa cum nu ma intereseaza nici cu cine se culca actrita x sau y, de pilda - cand vorbesc despre filme, vorbesc despre cat de draguta, expresiva imi pare o actrita, nu cine are bucurii la ea.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eliana » Vin Iun 26, 2009 11:12 am

viata artistului + talentul sau duc la capat actul creator de arta. asta e ideea din postul meu anterior.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde baixinho© » Vin Iun 26, 2009 11:16 am

helga scrie:nu cred ca ioana a intentionat sa faca vreo "magarie"

helga, atat timp cat threadul se numeşte "o carte care m-a marcat şi de ce m-a marcat ea pe mine", iar cineva bagă părerile altora, eu la treaba asta ii spun măgărie.

eliana, nu vreau să mi-o iau in freză mai rău decat ţi-o iei tu, aşa că dacă vrei să ştii ce carte citesc acum sau ce carte am citit ultima dată iţi comunic pe pm.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Iun 26, 2009 11:30 am

Shaki scrie:cum sa citesc romania mare? :) chiar daca stiu ca sunt oameni de cultura acolo, sunt lucruri care o descalifica din start, ca sa zic asa. si apoi, ce gen de discutii sunt astea, dostoievski era betiv, eminescu avea sifilis, nu mai stiu care era curvar. ce, suntem la revista cancan sau click? macar din literatura sa dispara genul asta de abordari... :)


haidi bre, las-o jos ca macane! ai facut repede legatura Romania Mare-Vadim, este?
Are Romania Mare si rubrica de pamflet. Nu amesteca lucrurile. Eu zic ca mai intai sa pui mana sa citesti si dupa aia sa-ti racesti gura. ok? nu ma intereseaza ce ti-au spus carcotasi de la Prima sau politicienii pe care-i injuri ori de cate ori i vezi pe strada din cauza ca te-au adus la sapa de lemn.

chiar generalizarea "eminescu avea sifilis" arata ca nu stii nimic din ce scriu aia fiindca acolo e bine vazut. in schimb, Nicolae Manolescu (stii cine-i asta) a fost tinut in suturi fine sau tari, dupa felul rubricii in care aparea articolul.

Dar... vorbesti cu surdul?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Iun 26, 2009 12:31 pm

nu stiu ce zic carcotasii la prima fiindca nu ma uit la televizor. nu injur politicienii nici deschis nici pe la colturi fiindca nu fac politica. iar aici discutam de literatura. restul chiar nu ma intereseaza.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Vin Iun 26, 2009 12:43 pm

shiva-"Titu Maiorescu = Junimea si nici aia nu mai stiu ce inseamna."

iti spun eu. era un club ca si fc-ul unde se adunau cei ce ziceau ca fac literatura sau alte deastea. si cea mai mare bucurie a lor era sa cada in mijlocul lor ion creanga. si indiferent ce se discuta toata atmosfera se anima si-l aclamau pe baiat;si-i cereau: ia spune ma ioane neste noutati!
si ion se uita in sala si intreba sugubat: de pe ulita mica sau ulita mare? :))

normal toti voiau bancurile de pe ulita mica. cam asta faceau tinerii.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Invincible » Vin Iun 26, 2009 12:52 pm

Shaki scrie:nu injur politicienii nici deschis nici pe la colturi fiindca nu fac politica. iar aici discutam de literatura.

nu ai inteles ce am vrut sa spun eu cand am adus vb de politica...
------------------------
:D: da, discutam literatura. se vb si despre literatura si in Romania Mare si eu am citat de-acolo. dar tu contesti ce spun aia (desi nu dai pe acolo nici macar sa vezi cum stau lucrurile) fiindca... ehei stii tu ce stii. Acolo a scris si Fanus Neagu, pe asta l-am retinut. Apoi, sa-l dam naibii pe Fanus!
Uite-aici, Vadim e un superscriitor, poet si orator. Nimeni nu-l contesta. Tu nu l-ai citi din cauza politicianului- Vadim.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde little coffee » Vin Iun 26, 2009 6:35 pm

Fulger in plina vara de P.G Wodehouse

era o vara cand nu intrasem la facultate la diferenta de 3 procente si ma miscam cam ca zombie, un vecin al bunica-mii care m-a invatat sa joc yams, mi-a varat literalmente cartea in maini!
am inceput sa citesc asa cam sec, fara chef si cam pe la 2 noaptea muream de ras, pe la trei, s-a sculat bunica-mea de la zgomot!

o sa citez dintr-o prefata de Sergiu Farcasan de la alta carte a lui:" In primul rand, s-ar cuveni sa precizam ca nu orice relaxare vine de la diavolul. Intre spartul pietrelor si consumarea artei exista totusi o mica deosebire, in sensul ca atunci cand citesti o mult laudata carte de " actualitate" nu trebuie sa ai senzatia ca spargi pietre- nu strica si un pic de placere. Arta educa prin recreatie, prin placere, cel putin placere estetica, chiar in subiectul cel mai neplacut."
little coffee
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron