Noua Avangarda Literara

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Noua Avangarda Literara

Mesajde OvidiuBufnila » Dum Aug 19, 2007 11:27 am

Sfaramarea liniaritatii, fie ea si LITERARA, e abia la inceput. In multe dintre TEXTELE construite in REAL sunt dovezi clare de FICTIUNE. A fi Constructor de fictiuni inseamna a-ti asuma riscuri inimaginabile? Literatura e o croaziera nevinovata si un artificiu pe cand Constructia Fictiunii e insurgenta, e zbatere nebuna, sansa, haos si semantica perversa si nu numai atat...e viata? Si daca Literatura nu si-a spus ultimul cuvant? Noile Forte de Crestere ale Literaturii inainteaza in lumina reflectoarelor drept in Era Complexitatii. Era Complexitatii este un concept valurit si nonliniar care se valureste inspre stiinta si fictiune, spre euforia burselor si fondurilor de investitii, inspre utopia de pe strada ta virtuala, e cyberpunk in lupta cu dinozaurii science fiction sau dinozaurii politicii prafuite, e fantasy in fratia inelului sau in actele intelectualilor, sunt artele imaginarului teleportate si perversitatea imaginarului folosit in razboaiele de nisa, cluburi, forumuri si reviste virtuale, e corporalitatea valurita si centrul de greutate narativa, e creierul valurit si noua gandire science fiction non-liniara, e utopia asimetrica si razboiul imaginilor nebune din marketing, sunt scriitorul sau omul de afaceri valuriti fara sa stie si valul de navigatori care sunt valuriti de house, rap, techno, jazz, free, horror, cyberpunk, new wave, fantasy, black fantasy, funky SF, techno, free fantasy, pop SF, samba, horror, fiction tango, heroic fantasy, advertising, leadership, public relations, outdoor, publicity? Fortele de Crestere trebuie sa lupte! Dar Vechii Potentati Literari construiesc paternalismul in mod pervers. Cine va castiga?! Cantecele de sirena, perverse si inselatoare, ideologiile prafuite si tamaierea ar putea fi oare pericole pentru Fortele de Crestere? Fervoarea Cruciadei le va arde caci organizarea superioara a enciclopediilor se face prin fracturi si bifurcatii in timp ce sentimentalismul si dulceata criticului desuet sunt ale evolutiei si ale desertaciunii care duc sublimul si spiritul critic in pustiu.
;w
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde SEFU_SCARII » Dum Aug 19, 2007 1:55 pm

asa. si?
OvidiuBufnila scrie: Cine va castiga?! Cantecele de sirena, perverse si inselatoare, ideologiile prafuite si tamaierea ar putea fi oare pericole pentru Fortele de Crestere?

io cred ca mata sigur va castiga

p.s.auzi la el.teai fi vazut un "bivolaru-on line"
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde kant emir » Dum Aug 19, 2007 2:17 pm

Dar Vechii Potentati Literari construiesc paternalismul in mod pervers.

ei nah
(ca sa nu zici ca nu ti-a raspuns nimeni)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Dum Aug 19, 2007 2:40 pm

;w
asta face toata treaba.am vrut sa citesc ce si cum,dar emoticonul ala e prea belea.ce frumos tasteaza el acolo


domnule bufnila va era dor de mine?din cauza unor oameni rai se pare ca aici este ultimul loc unde ne putem conversa momentan.

vreti sa ma lamuriti si pe mine cu o chestiune?
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Dum Aug 19, 2007 3:46 pm

SEFU_SCARII scrie:asa. si?

io cred ca mata sigur va castiga

p.s.auzi la el.teai fi vazut un "bivolaru-on line"


Tinerii, scriitorul sau omul politic sau pur şi simplu, tanărul oricare ar fi el, trebuie să facă orice numai să incapă in meschinele canoane şi regulamente instituite de Augusta Oficială, oricare ar fi ea, sau in molatecele sau vulgarele texte chipurile critice, se spune de către desueţii unor elite prăfuite, fie ele culturale sau politice. Este tanărul sau ar trebui sa fie o trompetă inspirată a vremurilor ce vin, este Salvatorul şi Invăţătorul? Care ar fi sarcina lui? Malagambiştii literari şi politici consideră chiar că noua generaţie e cumva un conductor de tren gata, gata să tragă semnalul de alarmă spre vestirea apocalipticelor evenimente dar care trebuie să aştepte la rand, să aştepte lipsirea de vigoare a imborţoşaţilor politici, utopici sau desueţi. Gurmandul arogant se hrăneşte din vechile canoane critice impărţind cu manie sau dispreţ bonuri valorice de glorie sau de prosperitate literară, politică, economică....Tu ce crezi?
==D
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde SEFU_SCARII » Dum Aug 19, 2007 4:03 pm

ti-am spus de mama, altii de viitoru anusului tau, s.a.m.d.
OvidiuBufnila scrie:Tu ce crezi?

io sincer cred ca esti masochist
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde SEFU_SCARII » Dum Aug 19, 2007 4:07 pm

matale ce vrei sa faci de fapt? si nu raspunde cu o intrebare
(in afara de sex oral in grup fara prezervativ pe malul siretului)
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

Mesajde kant emir » Dum Aug 19, 2007 4:11 pm

Este tanărul sau ar trebui sa fie o trompetă

etse voe sa fac un mijto mititel?

(ca parca nui cul sa zici de funie in casa spanzuratului)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Dum Aug 19, 2007 5:45 pm

No probleme, e liber la mijtocăreală, ţanţavais literar, tevatură romanescă şi hai nebun! E Avangardă nu lălăială, nu e grădinţă pentru plozi literari, nu e ţarc pentru scriitori simandicoşi, să fie tăvăleală, ştouri, buluceală cum ne stă bine nouă romanilor de viţă veche!
:n:
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Dum Aug 19, 2007 7:19 pm

domnule bufnila ma gandesc serios daca sa va mai citesc sau nu.nici nu va sinchisiti sa imi raspundeti....
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Dum Aug 19, 2007 7:27 pm

cr3tz, pagubă-n ciuperci dacă nu mă citeşti! Aici vorbim in orice fel de registru vreţi despre tinerii scriitori din Romania. N-aveţi decat să faceţi in ce fel vreţi că nu-mi pasă. Pe mine mă interesază la modul real ce se intamplă cu aceşti tineri, de ce nu fac ei o Revoluţie Literară dură, in forţă, de ce nu sfăramă ei canoanele, de ce cad in plasa ţesută de politrucii literari din Romania, de dinozaurii prăfuiţi care au pus lăboiul pe editurile grase, bune de muls, şi care impaslesc Spiritul Cruciat al unei generaţii de scriitori care se năuceşte pe sine. Dacă o fi să n-am dreptate, să fie eu prostu targului, bun de pus la stalpul inafmiei şi bătut cu bolovani. Numa că nu vă bazaţi pe chestia asta că-cam ştiu cum stau trebile in Literatura Romană de vreo patruji dă mii de ani incoace.

Uite cum se intamplă in Literatura Romană:

:eat: :eat: :eat:
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Lun Aug 20, 2007 12:52 am

usere bufnila iar am incercat sa te citesc,dar ma deruteaza emoticonul de la sfarsit...oare de cate ori il mananca pe ala?eu am numarat pana acum 47.oare nu se satura?
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 24, 2007 8:49 am

Bufnila, tu nu ai legatura cu literatura romana, tu te invarti in mediile literare galactice ale caii lactee, cum plm reusesti sa vezi de la departarea aia?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde noOne2 » Vin Aug 24, 2007 8:59 am

cr3tz scrie:usere bufnila iar am incercat sa te citesc,dar ma deruteaza emoticonul de la sfarsit...oare de cate ori il mananca pe ala?eu am numarat pana acum 47.oare nu se satura?


~p tu chiar ca nu esti normal :P
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Aug 24, 2007 1:56 pm

OvidiuBufnila scrie:[B]
Uite cum se intamplă]
:eat: :eat: :eat:


partea cea mai grava e ca aici are dreptate
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 24, 2007 2:01 pm

nu e nimic grav, oricum is niste gunoaie majoritatea, e un fel de reciclare a gunoiului, daca l-ar manca cineva macar si pe OB.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Aug 24, 2007 2:05 pm

partea cea mai grava e ca aici are dreptate

are, numa ca tot asa se intanpla si in teatru, in cinematografie, in invatzamant, in armata, in politzie, in sanatate

adica peste tot (si in primu rand, pe acolo pe unde banii vin de la buget; ca de bani e vorba in majoritatea situatiilor; de bani si de "glorie")
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:53 pm

[quote="kant emir"]are, numa ca tot asa se intanpla si in teatru, in cinematografie, in invatzamant, in armata, in politzie, in sanatate .... ca de bani e vorba in majoritatea situatiilor]

Exact. Nu numai literatura a decazut dar si toate sistemele din Romania. A devenit un cliseu (o minciuna) sa zicem: "Iubesc Romania" - la parlamentari ma refer. Eu da "Iubesc Arta si Romania" pentru ca aici m-am nascut, cat de rau o fi. Am vazut ca post-modernismul aduce elemente interesante dar anumite elemente le detest. A ajunge la glorie cu bani nu inseamna glorie adevarata. A trece prin noroi si a te zbatea in fiecare zi pentru lucrul pe care il doresti este o glorie adevarata.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 9:32 pm

aoleu, l-ai gasit si pe bufnila?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron