Nefiinţele - Carte de Bogdan Marin (eu)

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 4:27 pm

Asa sunt de la 8 ani. Pesimist si nu am aere de scriitor, pentru ca sunt. Iti multumesc, si va respect pe voi toti in afara de keshu. Am mai vazut oameni ca el prin piata. Prima povestire scurta am facut-o la 11 ani. - avea 50 de pagini. Dar am pierdut 10 dintre ele. SI apoi am aruncat-o in cos. Toti au innebunit cand au auzit dar am zis ca mie nu imi placea ceea ce am scris. Apoi la scoala generala diriginta era o tampita si se ocupa doar de cei care --- aduceau cadouri sau faceau meditatii cu dansa ---. La liceu primul an am reinceput sa scriu pe o tema Utopiana si Dystopiana. Dupa apocalipsa - nu necesar sfarsitul lumii - devine totul o utopie (ultima tara). Dar politica pe care functioneaza este una sub orice critica incat totul devine intr-un final o Dystopie. - cei care nu respecta regulile sunt omorati, incarcerati sau trimisi "pe pamant". Este o baza mai exact aceasta noua tara, deasupra oceanului planetar. Va fi doar unul singur. Etc... asa am aruncat-o si pe asta. Acum am inceput chestia asta si o piesa de teatru.

PS: am zis ca gandesti abstract din cauza ca mama mea nu este chiar (o mama buna cum sunt altele - chiar daca ai zis la misto vreau sa te pun la curent), tata nu am, sunt principal singur - pe umerii mei.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 4:34 pm

Hor.Ro.Writer scrie:Asa sunt de la 8 ani. Pesimist si nu am aere de scriitor, pentru ca eu sunt.


auzi ba ? esti doar un copil ingamfat si agramat cu aere de mare scriitor.

ramai pesimismul tau, poate te si ineci in el.

ps - nu te scoti cu editul. cu aberatii de genul asta nu vii pe forum, ai inteles ? te crezi mare scriitor acuma, nu ai chef sa predai tu la facultate in locul lui Cartarescu ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 4:38 pm

Ingamfat pana peste cap, da... sa sti ca nu-s. Dar aici da. Pot sa fac numai tampeni pe net ca nu imi pasa. Sunt foarte sincer, direct sau nu, muncesc foarte mult ca sa ajung unde ajung fara ajutorul nimanui, macar nu sunt ca altii: fur, omor, si alte chesti.

Eu nu doresc sa predau la facultate sau sa intru in politica -- da... am inteles unde doresti sa ajungi dar eu raspund foarte serios. Doresc (desigur singurul lucru care imi place este sa scriu) sa infintez un nou ziar cultural pentru ajutorarea scriitorilor ce vor veni, sa deschid un cabinet pentru studierea viselor - nu precum Freud - unele din teoriile lui nu sunt chiar.... satisfacatore; precum Jung. Dar pana atunci voi lucra poate la o redactie dar nu ca ziaristii din ziua de azi. (uite pe ala ce a facut! a cumparat o noua masina)...
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 4:43 pm

Hor.Ro.Writer scrie:sa sti

sa stii

Hor.Ro.Writer scrie:Pot sa fac numai tampeni

tampenii

Hor.Ro.Writer scrie:alte chesti

alte chestii

fuga la abecedar mini Poe.
sau ar trebuii sa scriiu gresit ca sa intelegii si tu ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 4:49 pm

:) scriu.... da pot a scrie gresit poate mult si bine. Asta este internetul si nu imi prea pasa cum scriu.

Eh... m-am cam plictisit aici. Trebuie sa mai citesc stiu. Toti invatam ceva nou in fiecare zi. Daca nu - stagnam si acest lucru nu este folositor. Nu mai imi vine sa mai ma obosesc pe internet sa scriu corect, sa mai vorbesc ceva folositor. O faceam odata... pe yahoo answers si atat dar in rest nu.

Vreau sa mai intelegi ca eu am scris asa dinainte sa citesc macar o carte. Apoi am inceput sa citesc basme, teatru, drama, comedie, etc... de autori romani clasici, romantici, s.a. Apoi cu literatura universala dar nu genul horror, gotic, etc. - nici macar nu stiam de asa ceva. Ma uitam la Freddy Kruger la 10 ani sau parca mai devreme, pe caseta video prima data. "The Fly", etc. Nici nu stiam ca sunt horror - decat de Freddy Kruger. Ma uitam si imi placea. Am invatat despre criminali in serie si stilul in care actioneaza, etc. Studiul viselor si apoi filosofie.
Am ales singuratatea de la scoala generala, pentru ca am vazut ca nu pot gandi in galagie - cu cineva. Asa ca am ales aceast drum.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 5:21 pm

vezi ca jung a derivat din freud. i-a fost discipol :)
am impresia ca anglicizezi saraca limba romana... :)
www.crimelibrary.com
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 5:25 pm

ca jung a derivat din freud

fuarte tare, asta da! bere la shak
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 5:28 pm

Vreau sa mai intelegi ca eu am scris asa dinainte sa citesc macar o carte. Apoi am inceput sa citesc basme, teatru, drama, comedie, etc... de autori romani clasici, romantici, s.a. Apoi cu literatura universala dar nu genul horror, gotic, etc. - nici macar nu stiam de asa ceva. Ma uitam la Freddy Kruger la 10 ani sau parca mai devreme, pe caseta video prima data. "The Fly", etc. Nici nu stiam ca sunt horror - decat de Freddy Kruger. Ma uitam si imi placea. Am invatat despre criminali in serie si stilul in care actioneaza, etc. Studiul viselor si apoi filosofie.
Am ales singuratatea de la scoala generala, pentru ca am vazut ca nu pot gandi in galagie - cu cineva. Asa ca am ales aceast drum.


hor.ro.writer, scuza-mi indiscretia, la un control/evaluare psihic/a ai fost pana acum?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 5:32 pm

eyewitness scrie:la un control/evaluare psihic/a ai fost pana acum?

Te scuz. Am vorbit cu psihologi si un psihiatru despre multe lucruri si au zis ca sunt normal :wow: ca sa vezi.... + mi-a iesit IQ-ul 160 (sau 170) cam asa. Am fost mai demult. Dar mai vorbesc cu ei - fara dosar - doar cand mai imi vine o idee.

Mai Shaki ai fost... tare... -.-` Parca nu stiam. Si stiam si de acel site si de alte siteuri.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 5:35 pm

de crimelib sau de jung? :) eu am zis de jung, pentru ca nu poti sa-l excluzi pe freud daca il admiri pe jung, desi da, jung a mers mai departe

aiutzule iubire, cred ca e teribilismul varstei, merluc si eu scriam la 10-12 ani piese de teatru politziste pe care le puneam in scena cu copiii in curtea gradinitzei :))
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 5:42 pm

Nu l-am neglijat nici pe Freud... radeti cat puteti peorma va ganditi: "de ce oare tara noastra este atat de injositoare? aa... este (arata cu degetul)Ala de vina." Sau "de ce a omorat-o? la ce s-a ajuns..."
Eu asta voi face toata viata, dar totusi imi pare rau ca va voi ajuta si pe voi... imi pare nespus de rau.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 5:44 pm

Dar mai vorbesc cu ei - fara dosar - doar cand mai imi vine o idee


momentan unde esti internat, la timis sau la socola?
te-ntreb pentru ca am nijte relatii in lumea medicala si poate as putea sa te ajut, poate o medicatie mai buna, plimbari mai dese, vizite etc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 5:50 pm

Ma... nu te cunosc si nu pot sa vorbesc de rau, nu imi pasa ce crezi. Eu stiu si altii stiu ca nu sunt cum ziceti voi. Unui mi-au zis ca sunt geniu, alti ca sunt foarte talentat dar trebuie sa mai lucrez. Eu iau vorba celui mai rau coment: Trebuie sa mai lucrez altfel devin un ratat profesional. Dar comenturi venite din partea unor inculti care fac facultatea ca sa o faca. Nu.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 5:57 pm

lol, nu esti un geniu, scuza-ma dar daca te crezi... poate ar trebui sa urmezi sfaturile lu aiutz... :))

daca nu... macar da la o facultate pe profil uman, poate n-o sa revolutzionezi literatura dar daca iti place sa scrii shi o sa lucrezi in domeniu asta, tot e o chestie :)

(ce dragutza sunt azi) :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 6:05 pm

Eu iau vorba celui mai rau coment: Trebuie sa mai lucrez altfel devin un ratat profesional


motanel, nu vreau sa-ti stric iluziile si visurile pe care probabil ti le-ai adunat intr-o cutiuta secreta supt perna care noapte de noapte trebuie sa suporte acea incomensurabila povara a unui creier supradezvoltat si ale unor ganduri si idei de neimaginat (numa perna sa nu fii in ziua de azi) insa inainte de a scrie o propozitie, o fraza, o idee dar mai ales o carte, e bine sa te familiarizezi cu vocabularul limbii romane si cu gramatica aferenta.

referitor la un viitor in domeniu, stiu ca la mine la firma se cauta matzagonar, ie munca usoara si relativ bine platita 8-9 milioane pe luna + bonuri de masa
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 6:09 pm

Lol... nu ma cred geniu. Nu ma cred extraordinar. Am zis doar ca iubesc literatura si voi incerca din rasputeri sa fac ceva nou. Atat. Mai nu mai postati comenturi aici ca nici eu nu mai postez. Am si asa multa treaba de facut. Si nu vorbesc cu oamenii care mereu critica ceea ce stiu, stiu si nu este vina mea ca nu stiu foarte bine gramatica. Dar am zis o invat. Nu este vina mea pentru ca este vina unei profesoare - nu imi arata ce gresesc nu ma ajuta cu nimic, pe toti ceilalti da, pe mine nu. Deci eu trebuie sa invat totul singur si din greselile mele fara explicati, ba chiar cand greseam ma plesnea.... deci....
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 6:09 pm

totz, breh, totz stetz draguti cu baetu (numa pijke o fo camporc)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 6:15 pm

kant emir scrie:totz, breh, totz stetz draguti cu baetu (numa pijke o fo camporc)


Stiu asta si te respect si pe tine si pe ceilalti. In afara de keshu. Dar si voi totusi nu sunteti chiar seriosi.
Dar stiu multi oameni (trolli) intra pe siteuri si spun: "sunt cel mai mare, cel mai destept..." etc. Si intradevar nu sunt decat nimicuri. Dar in cazul meu va spun adevarul. :(
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 6:23 pm

Dar si voi totusi nu sunteti chiar seriosi.

poi da breh, ca ne place bajcalia - numa sa nu pui la inima
multi oameni (trolli) intra pe siteuri si spun: "sunt cel mai mare, cel mai destept..." etc. Si intradevar nu sunt decat nimicuri. Dar in cazul meu va spun adevarul.

uite vezi? de aia te iubim
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 6:23 pm

am uitat de ce urasc feceul, a picat serveru shi sfaturile mele pretzioase catre hor, de a-shi lua un indreptar ortografic, s-au dus pe apa sanbetii :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 6:49 pm

s-au dus pe apa sanbetii

daca ziceai pe apa lunei, ierai mai la obectu zilei, si si mult mai poietic

inconparabil mai poietic:

Huye luna, luna, luna...
(stii tu)


si "derivatu":
Şi prin noaptea tulburată
trece luna dezmăţată,

(tot asa, nu precizez autoru, finca nu vreau io)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 7:01 pm

daca ziceai pe apa lunei, ierai mai la obectu zilei


esti truli bah, unde vazusi tu apa pe luna?

Stiu asta si te respect si pe tine si pe ceilalti. In afara de keshu


motanel, vezi ca acel keshu ie profesor de limba romana si academician in cadrul academiei romane din cluj. daca te mai prinde ca pocesti limba romana si nu scrii corect iti da interzis pe forumul asta. ai grija, da?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 7:03 pm

in cadrul academiei romane

ba pardon, academia bilingva, ca nui gretzos de felu lui
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:05 pm

" (11 Ianuarie.)
In jurul orei 13.00 am ajuns in faţa uşii de la apartamentul 58, aflat la etajul 4. De cand am intrat in lift linişte se făcuse. Discontinuitatea clanxoanelor venite de la intersecţia de langă A.C.R – brusc se opriseră. Se opriseră brusc şi ingheţul, ninsoarea, cerul şi maliţioasa maimuţăreală a florăreselor. Gangul alăturat – intunecat clocotea precum şi toate maşinile ce trăceau prin el, acea uşă de la bloc alăturată de şosea, acel chioşc mic şi farmacia. Totul clocotea. Zăpada de trei centimentri se topea. Dar numai aici. In această zonă. Zona Şos. Ştefan Cel Mare – A.C.R. – Obor.
Ajuns sus cand am deschis uşa, am inchis imediat ochii.
Deodată am ameţit... – uşa s-a trantit de peretele interior. Holul stramt se invartea in cerc, se invartea, se incolăcea precum un şarpe. Apoi veninul ameţelei a ţaşnit spre mine dar am apucat veranda cu ambele maini – strans! Eram incă ameţit, pentru cateva secunde totul incă se invartea. Nu m-am izbit de gresia – ghemotoc de praf dar cu toate astea mă simţeam... spart!
Mi-am revenit. Repede...
(Nu minţi! Tremurai! Tremurai şi te sfartecai. Timpul era dat pe rewind!)
Incet... rar... ameţeala m-a forţat să imi aduc aminte de copilărie. Anxietate... o anxietate violentă. Dar nu m-am gandit prea mult la aceasta, la memorile mele aşa că am intrat imediat in casă şi am inchis uşa. Doar curentul a trantit uşa adineauri, nimic altceva, doar curentul rece... animase lemnul. Nimic altceva decat frica trecutului imi actionase aceasta halucinatie. "

Ceva din alt capitol... mai am de lucru la el. L-am scris acum, pot avea greseli.

EDIT: piskeshu? lol... nu cred :))))) - haha. Sunt sigur oricum.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 7:16 pm

[quote="Hor.Ro.Writer"]
Deodată]
dece nu ne-ai zis de la inceput k il shtii pe hamsie shi cum face la bautura? :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:18 pm

Shaki scrie:dece nu ne-ai zis de la inceput k il shtii pe hamsie shi cum face la bautura? :D


A-) lPai asta este un efect al paranoiei... scrizofeniei - lol sper ca prietenul tau nu este :))) da... normal asa este si la bautura. :) cred... nu beau decat o data la cateva luni si foarte putin si... vin.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 7:19 pm

ai da pula mea motanel
duar doi uameni in lumea asta te pot concura, invincibilu si gigicifre
sa fiti ocrotiti!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:21 pm

eyewitness scrie: invincibilu si gigicifre sa fiti ocrotiti!

Cine sunt mai astia?? - nu pot comenta daca nu stiu cine sunt.. :\ - da-mi un link ceva...
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 7:27 pm

breh, nu face pe niznaiu, ca io mam prins
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 7:27 pm

aiutzule nu fii nedrept, inbecibilu e pe departe la sectzia nerecuperabili :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron