Nefiinţele - Carte de Bogdan Marin (eu)

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:29 pm

Shaki scrie:aiutzule nu fii nedrept, inbecibilu e pe departe la sectzia nerecuperabili :)

Da... oricum m-am prins, chiar daca nu stiu cine sunt dupa cum se vede sunt niste.... :cow: ... even so... eu nu sunt.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Sep 03, 2007 7:36 pm

doamne fereshte fiule, nu vreau sa ma pomenesc cu cine shtie ce injurii shantiereshti pepe me :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:40 pm

Shaki scrie:doamne fereshte fiule, nu vreau sa ma pomenesc cu cine shtie ce injurii shantiereshti pepe me :D


Eu nu injur pe nimeni, niciodata nu am facut-o, macar nu direct si cand o faceam ala ramanea curios si tot se gandea la ce am spus... Dar iti promit ca eu nu o trimit astfel de injuraturi tie. Cat despre aia am zis nu vorbesc despre ce nu cunosc. :)
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Sep 03, 2007 7:46 pm

si cand o faceam ala ramanea curios si tot se gandea la ce am spus...

foarte tare breh, brava!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 7:57 pm

kant emir scrie:foarte tare breh, brava!


"si cand o faceam ala ramanea mirat.... si tot se gandea la ce am spus... chiar dupa ce am plecat"

scuze de greseala.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 8:21 pm

motanel, io-s (vorba neamtului) spiciles :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 8:49 pm

eyewitness scrie:motanel, io-s (vorba neamtului) spiciles :D


CURAT SPICILES! :)) ~p
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 8:58 pm

motanel, sunt fericit pana la paroxism ca te-am inveselit, nu crezi ca ar fi cazu sa ne mai descretesti fruntile cu un nou capitol din cartea ta? sincer, astept ceva din zona filosofiei personale pe care ai amintit-o ceva mai devreme dar pe care, din pacate, nu ai mai transmis-o. mersi anticipat
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ella87 » Lun Sep 03, 2007 9:01 pm

In această zonă. Zona Şos. Ştefan Cel Mare – A.C.R. – Obor.

Baga-mi-as ce n-am, asta e zona lu Cartarescu, muta si tu actiunea, de exemplu in intersectia Barbu Vacarescu- Ceaikovski
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 9:17 pm

ella87 scrie:Baga-mi-as ce n-am, asta e zona lu Cartarescu, muta si tu actiunea, de exemplu in intersectia Barbu Vacarescu- Ceaikovski


Aici m-am nascut eu. Si aici locuiesc eu. Dar am sa o mut in Colentina... tot aproape dar o sa o mut eu si in Transilvania.

EDIT: Da am sa postez ceva :) cu timpul - nu saptamana asta ca nu mai doresc sa vizitez siteul asta si defapt sa intru pe internet... am multa treaba sapt. asta merg la editura si vreau sa mai ma uit peste toate capitolele. Vineri o sa merg deci bye. Promit ca o sa postez.

EDIT2: Si zona Calarasi cat si orasul meu imaginar: Broaris.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 9:26 pm

am multa treaba sapt. asta merg la editura si vreau sa mai ma uit peste toate capitolele


motanel

of duamne, asta-i chiar razbunare
exact ce ti-am scris pe tredu cu razbunare, vezi cat de ipocrit esti?
hai, nu ne lasa, da-ne ceva din inteligenta ta, rogu-te
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 9:42 pm

Hor.Ro.Writer scrie:A-) lPai asta este un efect al paranoiei... scrizofeniei - lol sper ca prietenul tau nu este :))) da... normal asa este si la bautura. :) cred... nu beau decat o data la cateva luni si foarte putin si... vin.



auzi, inainte sa pleci, imi spui si mie totusi, scrizofenia asta prin ce se manifesta ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 10:03 pm

whatever scrie:auzi, inainte sa pleci, imi spui si mie totusi, scrizofenia asta prin ce se manifesta ?

Desigur... da stiu ca sti oricum dar iti spun.

Ma bazez pe paranoia, personalitatea disociala, borderline si scrizofenie.

Paranoia toata lumea stie ce este.

Disociala. Siguranta de sine, aroganta, supraestimare, dispret pentru munca lui si poate duce in final la suicid. Iratibilitate, lipsa de regret, nesociabil. Dar sunt diferente de sex, cultura, mediu etc...

Borderline inseamna la granita realului si imaginarului. Este un sindrom de granita... a psihozei, scrizofeniei, etc. Aceste persoane au un sentiment de vid interior, nu agreaza singuratatea. ETC...

Scrizofenici sunt acele persoane care au o sociofobie, sunt detasati de realitate si logic nu se implica in nici o activitate. = deci prefera sa fie singuri. Sunt morbizi. Gandesc haotic, au halucinati (auditive in general). ETC.


Mai ma bazez si pe schimbarea comportamentului dupa ceva catastrofic. O trauma. Trauma se produce in orasul meu imaginar.

Eyewitness, nu este o razbunare dar ar fi o mare prostie sa imi dau cele mai bune fragmente :| Tu daca ai lucra la ceva foarte mult timp si te-ai chinui din rasputeri sa iti iasa bine ai da totul imediat pe internet? Nu cred.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 10:11 pm

interesant. si schizofrenia ce e atunci ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 10:16 pm

whatever scrie:interesant. si schizofrenia ce e atunci ?


Da.. am zis prin ce se manifesta.... schizofrenia (da am scris gresit adineauri - sorry) dar oricum am zis odata.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 10:25 pm

ai scris de 4 ori gresit, ceea ce inseamna ca habar nu aveai cum se scrie cuvantul in primul rand.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 10:27 pm

Eyewitness, nu este o razbunare dar ar fi o mare prostie sa imi dau cele mai bune fragmente :| Tu daca ai lucra la ceva foarte mult timp si te-ai chinui din rasputeri sa iti iasa bine ai da totul imediat pe internet? Nu cred.


intr-un fel ai dreptate insa realizezi ca nepublicand niste chestii aici pe forum ne frustrezi de ceva la care noi toti tanjim?

motanel, io n-am nici pe departe talentul tau in ale scrisului insa sunt alaturi de tine cand editura iti va da okeiul pentru publicarea primei carti. oricum, sper ca ne vei anunta aici pe forum, nu?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 10:29 pm

Si chiar daca am scris gresit stiam la ce ma refer.

Da mai voi veni inapoi. Dar nu pentru mult timp...
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde wednesday » Lun Sep 03, 2007 10:30 pm

Hor.Ro.Writer scrie:C...

Scrizofenici sunt acele persoane care au o sociofobie, sunt detasati de realitate si logic nu se implica in nici o activitate. = deci prefera sa fie singuri. Sunt morbizi. Gandesc haotic, au halucinati (auditive in general). ETC.

Te asigur ca in ciuda halucinatiilor auditive si incoerentei lor, majoritatea schizofrenicilor sunt suficient de vorbareti si se implica in suficiente activitati, daca nu-si iau medicamentele.

Tu din pacate, pari a fi scos dintr-o carte de Palahniuk si asta nu-i bine deloc. Iti sugerez sa-l cititesti pe Palahniuk si poate o sa ai ceva revelatii.

Si Cartarescu chiar are monopol in literatura pe zona Colentina - Obor/Stefan cel Mare si bucati din Pantelimon. L-ai citit pe Cartarescu? Daca nu, iti sugerez sa o faci, ca poate ti s-ar mai clarifica niste lucruri.

Cat despre mizantropia autoimpusa, chiar nu e cool. De dragul artei pe care zici ca o iubesti ca pe o femeie, dezimbaxeste-ti creierul si observa in ce secol traim.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Lun Sep 03, 2007 10:35 pm

Am citit Cartarescu: VISUL. Dar ce daca? Eu daca m-am nascut acolo ce vrei? Sa imi schimba locul de nastere? Mai si oricum eu am un oras imaginar care este o antiteza a Bucurestiului - probabil nu neaparat o antiteza ca daca ar fi orasul meu ar avea gradini de trandafiri.

In ce secol traim - bun in secolul cel mai rau care a existat vreodata. (aici am fost necioplit stiu ca nu este adevarat... pe intregime)

Of doamne acum spun totul chiar totul aici despre toata psihologia? Doamne...

Da o sa il citesc, iti multumesc ca mi-ai spus de acest autor! :) Desi am mai auzit de el nu am citit nimic din lucrarile lui. Deci nu pot vorbi nimic aici.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 03, 2007 10:41 pm

asa de rau e secolul asta, incat toate cruciadele, marea epidemie de ciuma, razboaiele mondiale, operele lui sadoveanu si rebreanu sau infiintarea echipei Manchester United si secolele lor aferente palesc in fata sa, adica in fata genialului secol 21.

si nu, ideea ar fi sa iti schimbi stilul ca sa nu fiiiii categorisit ca o copie ieftina.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Lun Sep 03, 2007 10:46 pm

Acest subiect este vizionat in acest moment de : 11 (5 membri si 6 vizitatori)
cr3tz*, Hor.Ro.Writer, kant emir, wednesday
scuzati interventia,dar e audientza destul de mare.mai ales pt ora asta. ;w
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Lun Sep 03, 2007 10:50 pm

Ideea e ca poti fi cult si dastept fara sa te comporti ca un tanar Werther. Citeste literatura contemporana, vezi care sunt curentele de actualitate, autorii. Preocupa-te. Aboneaza-te la cinemateca. Aboneaza-te la British Council. Da o fuga pana la Muzeul de Arta Contemporana. Fa-ti un blog. Bea un ceai. Sunt atatea chestii de facut. Nu e vreme de citit Sartre la lumina lumanarii.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Sep 03, 2007 11:03 pm

Of doamne acum spun totul chiar totul aici despre toata psihologia? Doamne...


of Duamne....
motanel, macar cateva franturi...te rooooog......
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Lun Sep 03, 2007 11:43 pm

Hor.Ro.Writer iti urez un bun venit calduros.astept cu nerabdare incursiunile tale in monotona noastra lume virtula.esti pata de veselie si optimism care ne lipsea.promit sa te citesc pe apucate si doar atunci cand interactioneaza lumea cu tine.spor la treaba,ca de succes sigur nu vei avea nevoie.

Hor.Ro.Writer scrie:Te scuz. Am vorbit cu psihologi si un psihiatru despre multe lucruri si au zis ca sunt normal :wow: ca sa vezi.... + mi-a iesit IQ-ul 160 (sau 170) cam asa. Am fost mai demult. Dar mai vorbesc cu ei - fara dosar - doar cand mai imi vine o idee.


daca ti-au determinat iq-ul din vorbe eu zic ca e clar si nu lasa urme de indoiala.dar am totusi o nelamurire,suferi daca esti contrazis?


eyewitness scrie:ai da pula mea motanel
duar doi uameni in lumea asta te pot concura, invincibilu si gigicifre
sa fiti ocrotiti!


in sfarsit un subiect care promite sa bata favoritul meu din zona,si anume ozone 4ever.si da eye,ai dreptate :D


eyewitness scrie:motanel, io-s (vorba neamtului) spiciles :D

si eu,dar am simtit nevoia sa intervin olecutza.

motanel daca ai nevoie de ceva spune si noi te ajutam.din cate am inteles pictorii obisnuiau sa intre in starile lucrurilor care urmau sa le picteze,gen : van gogh (sau alt pictor,nu sunt sigur) a luat otrava (normal ca nu in cantitati letale) ca sa vada efectele secundare ,sa le studieze pe el si apoi sa le redea pe panza.

eu iti recomand o internare unde spunea eye,stai vreo4-5 luni pe acolo ,te acomodezi cu mediul vezi cum e chestia cu subconstientul si cu asta basta.google iti ofera multe,dar trairi ca alea ma insel ca iti poate oferi.

no servus si toate cele :calm:
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Sep 04, 2007 8:26 am

Io atat va spun, invincible a fost invins si doar el facut de ras. Asta e noua vedeta a celor 3 forumuri. ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Sep 04, 2007 8:42 am

doar el facut de ras
da a si constientizat asta?
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Mar Sep 04, 2007 9:58 am

cr3tz scrie:da a si constientizat asta?


Mai draga am citit mai mult decat toti la un loc probabil si da ma am constientizat de asta. De asta si ma prefac ca nu stiu: quote/unquote si altele. Ce naiba parca nu am citit si literatura post-moderna. Mai lasati-ma in pace ca vad ca nu este decat un vid in capul vostru.

Daca s-ar fi intamplat asa ceva in America: Mai avem unul care scrie Horror.

Atunci de ce naiba exista Stephen King, Dean Koontz si toti ceilalti?

Vad ca sunteti voi cei inculti si nu eu.

Oricum cum spunea ala: Dumnezeu sa va ierte.

Mi-a placut sa ma prefac ca ala tampitul doar sa vad ce faceti si am vazut (vasut... lol) voi vorbiti de ipocriti dar ce sa vezi! Daca ar aparea pe aici un adevarat tampit, retardat sau chiar bolnav psihic (dar nu cred pentru ca in acesta nu ar sti sa opereze un PC, sa citeasca o carte si sa o inteleaga, sa scrie si altele ar fi doar unu care joaca jocuri tampite si alearga pe maidan) Daca vreti sa vedeti cu adevarat niste ipocriti, inculti si unii cu IQ-ul foarte scazut uitati-va in oglinda. Pentru ca eu niciodata nu m-as lua in acest fel de un (adevarat) tampit, retardat, bolnav psihic.

Oricum cartea asta este una foarte complexa pe care nu oricine o intelege numai cei cu un nivel de inteligenta superior.

Bye.

(ah... da... ce dragut am fost... )

Eu sunt foarte fericit sa vad ca v-am facut de ras pe toti deodata ~p.

Venisem normal, cu un comportament normal doar sa vad ce credeti despre ce am scris atat. Voi apoi ati inceput cu gramatica si toti ati lalait-o atunci eu ce am facut daca vad ca nu pot vorbi cu voi atunci: Hai sa ma prefac sa mai rad si eu putin asa :) HAHA si chiar a mers.

Puteti lasa comenturi peste o mie dar nu conteaza ca nu mai am ce discuta cu o adunatura de asa speta.


Ochii de phoenix sunt in cenuşă, nebunia a fost vindecată, iar Eliade... se află in tabloul filosofiei si literaturii romane... - Dap secolul in care ne aflam, pentru Romania desigur.



(nu este unul din fragmente dar uite-te pe asta)

"Data 20.10.1870

Kirwolf Eugen către Parsei Otelian

URGENT – Inversarea Conştientului-Subconştient.

Domnule Parsei, am nevoie să-mi mai trimite-ţi un specimen din conacul tatălui meu.
Cerşătorii luaţi de pe strazi nu mi-au fost folositori, au decedat după primul volt. Iar ultimile trei specimene au rezitat doar pana cand a trebuit să inversez subconştientul. Ah! Minţiile lor sunt atat de fragile incat unii la prima etapă cedează! Nopţi la rand am incercat să caut un specimen rezonabil. Dar am dat greş... pană cand am incercat pe acel sclav al dumitale! Minunat! Minunat m-am simţit cand am putut trece la etapa 5. Dar din păcate experimentul constă din 6 etape! Ah! Iar... dar măcar...
Deci mai trimite-ţi un specimen la laboratorul meu din Transilvania. íŽl aştept cu nerăbdare. Am senzaţia că in următoarele săptămani voi atinge ultima etapă şi voi avea succes!

Kirwolf Eugen"

Acum vedeti de ce ma folosesc si ma voi folosi si de stilurile vechi! + de constructivism si desconstructivism laolalta. Nu cred ca stiti cum dar.... peste un an da.
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Sep 04, 2007 10:16 am

Toata noaptea n-am dormit, tot ma trezeam si ma uitam in oglinda la iq-ul meu. Dupa aia am avut un vis, spre dimineatza, se facea ca eram undeva la tara si mergeam c-o roaba spre malu unei ape unde era plin de nisip cu iq amestecat si tot duceam cu roaba iq intr-o casa, care se pare ca era casa mea. Am umplut un grajd cu iq, apoi m-am dus la magazin si am luat un lacat mare si-am inchis bine iq-ul acolo. Oare ce-nseamna asta?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Hor.Ro.Writer » Mar Sep 04, 2007 10:22 am

Da sigur de parca ti-as raspunde si nu as sti ca este o alta idiotenie. :)

Ala mai a cedat din cauza ca el chiar era prost.
Eu nu aveam de ce sa cedez cand mie chiar imi placea ce fac. De ce sa plec cand ma distram.
Ah si ala cu ceaiul lui, mai eu nu am nevoie da-l peste cap tu la ora 5 poate impreuna cu otrava lui cr3tz. Sa ma credeti pe cuvant - vorbesc foarte serios - este foarte buna si puteti-o (puneti-o) in cantitate letala ca este folositoare pentru organism. ;M :))
Hor.Ro.Writer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori