cartile voastre preferate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde don't know » Mar Sep 11, 2007 12:46 am

In ultimul timp m'am apukt si yo sa citesc mai des..lipsa de ocupatzie..cel mai mult iubesc ceea ce scrie Bacovia...imi place cum gandeste :X
...Fii intotdeauna ceea ce esti,
Iar dak acest lucru nu-i
De-ajuns pentru cineva
Inseamna k acel cineva
Nu-i de-ajuns pentru tine...
don't know
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 09, 2007 8:23 pm
Localitate: in lumea viselor

Mesajde FleurDuLys » Sâm Oct 25, 2008 1:02 pm

Adaug la lista cartilor preferate : Nikos Kazantzakis - Hristos rastignit a doua oara. E superba, e sfasietoare, e un atac continuu la adresa falsilor apostoli ai Bisericii. E despre maretia umana a celor ce stiu si josnicia celor care inca nu au invatat ca religia nu este doar facutul crucii si mersul la slujba in fiecare duminica. Un roman despre iubire: in toate formele ei.
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde Dana91 » Mie Iul 01, 2009 4:22 pm

ei bine, daca tot a venit vorba de carti preferate, una cartile mele preferate este romanul lui Henryk Sienkiewicz, ,,Quo vadis". M-a atras in primul rand tema romanului. Istoria, religia crestina erau frumos descrise. De asemenea, sunt descrise meticulos persecutiile lui Nero, incendierea Romei, dar si sfaturile Sf Petru (care a ales sa moara crucificat cu capul in jos), multe din ele pe care nu le stiam. Intre toate acest fapte reale se gaseste o frumoasa poveste de iubire, care trece peste toate obstacolele. Va recomand sa cititi romanul, daca nu l-ati citit pana acum. este f frumos ( in plus va ajuta si pe la scoala ;)) e vb de cultura generala
Avatar utilizator
Dana91
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Invincible » Mie Iul 01, 2009 4:42 pm

Hehehe... si mie-mi place Sienkiewicz!
Am citit pana acum Cavalerii Crucei si Prin foc si sabie.

Acum dau jos de pe DC++ Quo vadis. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde little coffee » Mie Iul 01, 2009 10:46 pm

Am citit de mult si Pan Wolodyjowski, tot de el. Nu-i fac recenzie, ca a trecut mult timp, e doar o impresie, ca poate trebuie citit si ultimul capitol, oricum ar fi el!

Tot de Sienkiewicz
little coffee
 

Mesajde Daimon » Joi Iul 02, 2009 10:11 am

nu cred in ideile astea de cea mai buna carte pe care am citit-o sau de cartea mea preferata. in functie de etapele evolutiei intelectualo personala a fiecaruia cartile astea se cam schimba.

eh, pe de alta parte mai sunt is carti cu care te identifici, adica fie cu atmosfera, fie cu vreun baiat de p'acolo. si asta paote fi considerat fie bine fie rau. desi in cazurile astea notiunile de bine si de rau nu isi au rostul.

iaodi, cartile care imi vin mie acum in minte sunt a rebours de jk huysmans şi muntele vrajit de thomas mann.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde anjin-san » Joi Iul 02, 2009 10:33 am

da, corect daimon intr-un fel e posibil sa citesti si sa intelegi o carte la 17 ani, apoi la 30 e posibil sa ai alta parere despre continutul ei, cu toate acestea e imposibil sa nu iti placa mai mult o carte sau doua anume, in care e posibil sa te regasesti.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Joi Iul 02, 2009 10:46 am

qvo vadis si tot ce am citit de sienkiewicz mi s-a parut la vremea respectiva plin de farmec si de delicatete.

ca atmosfera si ca o privire asupra vietii, mi-a placut mult La Medeleni de Ionel Teodoreanu. ramane una dintre cartile mele favorite.

insa nu pot singulariza acum, o singura carte cu impact profund asupra existentei mele. una si numai una. insa o sa revin. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde anjin-san » Joi Iul 02, 2009 10:53 am

mi-au placut mult contele de monte criso precum si martin eden aceasta din urma fiind scrisa de jack london, o sa dezvolt si eu alta data.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Iul 02, 2009 10:59 am

mie imi place biblia copiilor, cu ilustratii.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Iul 02, 2009 11:02 am

anjine, am mai recitit diverse, inclusiv dosto, si parca nu mai are acelasi farmec. e drept ca io-s cam carcotas
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde anjin-san » Joi Iul 02, 2009 11:09 am

piskeshule e plictisitoare, era interesanta pe la 9 ani, precum si cea fara ilustratii era credibila (in cazul meu) pe la 12 anisori.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Iul 02, 2009 11:20 am

mie imi place foarte mult, alte carti nu citesc.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Aeternitas » Mie Sep 16, 2009 5:27 pm

"Misterul Crucii Egiptene" - Ellery Queen.
"Operatiunea Shockwave" - Colin Forbes
"M-am hotarat sa devin prost" - Martin Page
Avatar utilizator
Aeternitas
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 15, 2009 11:00 pm

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 10:12 am

ar fi cateva....Arhipelagul Gulag - Alexandr Soljenitin,James Clavell - shogun,tai-pan,Romain Gary - ai toata viata inainte,Babel Palace - Vintila Corbul,Pedro Almodovar - Patty Diphusa,Truman Capote - Breakfast at Tiffany's ,Amos Oz - cutia neagra si lista continua..
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Mesajde anjin-san » Mie Oct 21, 2009 1:14 pm

tai-panul lui clavell e excelent. arhipeleagul am inteles ca ar fi o carte destul de buna, nu am reusit inca sa o citesc.

off-topic: am pe birou vreo 30 de carti scrise de diversi autori, ajunse la mine in urma unei"donatii" :)
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde AlexandraT » Vin Dec 18, 2009 4:31 pm

anjin-san scrie:tai-panul lui clavell e excelent.

Mie nu mi-a placut deloc. Mi-a placut atat de mult Shogun ca am inceput sa caut toate cartile lui Clavell. Am fost foarte dezamagita de Tai-Pan care nu-mi aduce aminte mai deloc de stilul care m-a fermecat in Shogun.

Anyway...

Cred ca preferata mea este "One Flew Over the Cuckoo's Nest" a lui Ken Kesey. Ma pregateam sa-i scriu laude lungi aici, dar cred ca cea mai buna descriere este: electrizanta carte. Un gust deosebit de placut mi-a lasat si "Ultima licorna" a lui Peter Beagle, al carui stil de a se juca cu cuvintele imi place deosebit de mult (mai ales in engleza).
AlexandraT
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 17, 2009 5:45 pm
Localitate: Unde se duc cocorii, cand se duc

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori