un autor... si de ce...

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

un autor... si de ce...

Mesajde onk » Lun Feb 25, 2002 2:19 am

adicatelea este vorba despre un autor pe care, dupa ce ai citi o carte, te-ai chinuit mult sa ti le cumperi si pe restul de carti
ca la muzica... dupa ce ai citit mai mult, ce s-a intamplat?
plictis? dezamagire? mai bine?

eu asa am patit cu fanus Neagu
un raft plin, si nu stiu daca sunt toate
super - adica atmosfera. desi, la un moment dat o da in asemanari
pe urma e nichita... n-am io bani pentru ce carti au iesit pe piata.
Giovanni Papini... cate un shoc la fiecare carte (e de bine), de fiecare data altceva
Cioran... de la placere la chinul de a termina inca o carte de citit...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 25, 2002 9:14 am

Hmm, interesant. Eu am patit-o cu tanti Agatha Cristie, mancam agatha pe paine... da-i si cumpara... acum am nus' cate dar a intervenit un plictis total mi-e scarba sa mai iau o carte in mana.

In schimb la Baiesu dupa ce am ras fo trei carti de schite umoristice (unele chestii se repeta) am avut curajul sa trec prin nuvele (surpriza placuta) si romanul Balanta care a atins apogeul, asa ca e exact invers ca la tanti roman politist (e si normal, fiind mai puerila)

Alti autori: Freud care m-a facut sa ma oprescv dupa "Omul cu sobolani care m-a marcat negativ) dar cred ca voi reconsidera, Nietzsche la care m-a dezamagit AGZ (culmea e ca a fost una din ultimele achizitii), Schopenhauer care m-a inghetat cu niste idei fixe si imbecile pe deasupra.

Cred ca subiectul asta ramane deschis, la memoria mea de doi lei e necesara cate o sclipire.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 25, 2002 12:58 pm

Asa incult..cum ma vad unele persoane de pe acest forum...am citit si eu cate ceva de Prof. Dr. Sigmund Freud . Cate ceva despre vise...cate ceva despre psihoze...si cateva cazuri celebre ale doctorului vienez. Un om foarte mare...Freud asta !
Si am mai citit si cateva cartzi..despre psihanaliza. O carte faorte interesanta ...Doctrina lui Freud (Psihanaliza) scrisa de Dr.I.I.Popescu. Este o carte foarte veche. Editzia pe care o am eu este tiparita in 1927,la Arad.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde curly » Lun Feb 25, 2002 2:40 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Asa incult..cum ma vad unele persoane de pe acest forum...am citit si eu cate ceva de Prof. Dr. Sigmund Freud . Cate ceva despre vise...cate ceva despre psihoze...si cateva cazuri celebre ale doctorului vienez. Un om foarte mare...Freud asta !
Si am mai citit si cateva cartzi..despre psihanaliza. O carte faorte interesanta ...[B]Doctrina lui Freud (Psihanaliza)
scrisa de Dr.I.I.Popescu. Este o carte foarte veche. Editzia pe care o am eu este tiparita in 1927,la Arad. [/B]


in masura in care conteaza pt. tine, eu nu te cred incult!tu esti semidoct
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde curly » Lun Feb 25, 2002 2:44 pm

imi propusesem aici sa nu mai fiu agresiv,dar vad ca nu m-am putut abtine.Dana,daca consideri necesar sterge ce am scris........

ooopps!am scris o cacofonie,ceea ce e lucru rar-sa scrii o "fonie"
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde dyane » Lun Feb 25, 2002 11:51 pm

jack London
Mircea Eliade
L Blaga
dyane
Junior Member
 
Mesaje: 179
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:24 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 26, 2002 2:12 am

Originally posted by curly


in masura in care conteaza pt. tine, eu nu te cred incult!tu esti semidoct


Curly, ce sa fac? ... incerc si eu sa mai adaug o bruma de cultura peste putinul pe care il am in comparatie cu altii. Oi fi citit mai multe carti decat mine dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi scoti ochii cu asta facandu-ma semidoct.
Este interseant ca postezi rar in ultimul timp , dar atunci cand o faci te iei de cineva, pana si pe un forum de literatura.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Feb 26, 2002 9:42 am

J.K. Rowling- pt. stilul unic inconfundabil, si imbinarea elementelor narative clasice, intr-un mod cat se poate de original...
Ioan Beletreskci- pt. sinceritatea si pt. realismul cu care a tratat intotdeauna problemele sentimentale....

"... interesant e sa traiesti, dar important e sa iubesti...."
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

don't worry, be happy

Mesajde Shrek » Mie Feb 27, 2002 1:56 am

Initial trimis de Oribilul Mosh


Curly, ce sa fac? ... incerc si eu sa mai adaug o bruma de cultura peste putinul pe care il am in comparatie cu altii. Oi fi citit mai multe carti decat mine dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi scoti ochii cu asta facandu-ma semidoct.
Este interseant ca postezi rar in ultimul timp , dar atunci cand o faci te iei de cineva, pana si pe un forum de literatura.



Nu te intrista Moshule ca n-ai de ce.
Probabil uneori oamenii se simt impulsionati de nush ce instincte(inchizitorii) ca sa tachineze pana vor primi un raspuns...desigur ca reply-ul nu vine asa de fiecare data..si EI...continua da daca incerci sa ignori sau privesti altfel lucrurile poti realiza un lucru fenomenal: ca nu esti mai nebun decat ei.
Stii tu...este o vorba: "Cand ignoranta este binecuvantare, inteleptul e considerat nebun." Poate odata am sa-ti spun si o anecdota pe tema asta..e fenomenala.

Until next time :S Saluti et Letitiae!

Bye.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

Re: don't worry, be happy

Mesajde curly » Mie Feb 27, 2002 8:57 am

Initial trimis de Shrek



Nu te intrista Moshule ca n-ai de ce.
Probabil uneori oamenii se simt impulsionati de nush ce instincte(inchizitorii) ca sa tachineze pana vor primi un raspuns...desigur ca reply-ul nu vine asa de fiecare data..si EI...continua da daca incerci sa ignori sau privesti altfel lucrurile poti realiza un lucru fenomenal: ca nu esti mai nebun decat ei.
Stii tu...este o vorba: "Cand ignoranta este binecuvantare, inteleptul e considerat nebun." Poate odata am sa-ti spun si o anecdota pe tema asta..e fenomenala.

Until next time :S Saluti et Letitiae!

Bye.

ai dreptate!...in mana stanga.
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde curly » Mie Feb 27, 2002 9:03 am

un tip care pe mine ma enerveaza foaret tare prin faptul ca il simt foaret apropiat este Cristian Tudor Popescu!
cred ca e unul dintre cei mai buni scriitori romani in viata.....si asta nu o zic numai eu(are drepatate Oribilul,dupa cum am zsi),mai este sustinuta si de alti oameni credibili in domeniu:mircea Martin,ileana malancioiu,dinescu,dorin tudoran,n.manolescu

....tipul a scris de-alungul timpului SF,la mare nivel,pantru iubitorii genului e un deliciu(eu nu ma numar neaparat printre ei),dar cartea ce nu trebuie ratata se cheama "Vremea Manzului Sec"
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Mie Feb 27, 2002 10:04 am

curly, da-mi un titlu mai reprezentativ din CT Popescu, merci.


shrek... hehe, mai urmareste putin cum decurg lucrurile si fa observatii mai incolo. o sa fii surprins(a)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Feb 27, 2002 10:51 am

Dana, nu vrai tu sa muti "citate" din rock sau de unde o fi, la literatura?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Feb 27, 2002 11:19 am

s-a facut onkoaso... iar o idee buna, ce-i cu tine mah, te stimuleaza bierea?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Feb 27, 2002 12:10 pm

combinata cu vishnu ... si cu muzicu... yeap!
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde curly » Mie Feb 27, 2002 12:11 pm

[quote]Initial trimis de DANA
[B]curly, da-mi un titlu mai reprezentativ din CT Popescu, merci.


"Copiii fiarei","Roamania abtibild","Un cadavru umplut cu ziare"....astae le cam poti gasi la orice biblioteca cat de cat......SF nu prea poti gasi........iti vand un pont:citeste Adevarul literar si artistic....costa penibil de putin......din pacate nu benficiaza de sait
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Mirela » Mie Feb 27, 2002 1:31 pm

pe moment sunt obsedata de cartile lui Stephen King......
ar mai fi si John Grisham
si altii la care nu vreua sa ma gandesc acum
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Shrek » Mie Feb 27, 2002 2:09 pm

Initial trimis de DANA
shrek... hehe, mai urmareste putin cum decurg lucrurile si fa observatii mai incolo. o sa fii surprins(a)


Sa stii Dana ca deja am inceput sa observ felul oamenilor de a fi de pe forum, prin ceea ce scriu.
Nu pot fi de acord insa, si sunt indreptatit la opinia mea, ca mai multi de pe forum sa sara precum hienele..scuzata-mi fie expresia.. pe un altul care incearca sa se apere...oricum ar fi el...e lipsa de fairplay...si in plus nu cred ca cineva de pe acest forum este vreun Iorga , Einstein sau Eminescu incat sa critice comportamentul altuia...critica care, la o adica, nu are sens.
Mai putina critica...si mai multe postari sau scrieri..sau cum vreti sa le mai spuneti despre teme care sa antreneze la discutie pe toti...nu sa se promoveze o vrajba ce sta sa rabufneasaca in orice minut.

Am dreptate sau am dreptate?
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

romanul favorit..citit de 12 ori...h3h3

Mesajde Shrek » Mie Feb 27, 2002 2:13 pm

Stephen King - "Furtuna secolului".
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

Mesajde gaga » Mie Feb 27, 2002 2:18 pm

Originally posted by Shrek


Am dreptate sau am dreptate?


nu ai nici un pic de dreptate, fara contradictie niama forum, daca toti am fi de aceeasi parere despre ce draq sa mai discutam?

(wtf, mai era un thread asemanator pe muzica deschis de guppy)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

reply catre Dana

Mesajde Shrek » Mie Feb 27, 2002 2:48 pm

Initial trimis de DANA
nu ai nici un pic de dreptate, fara contradictie niama forum, daca toti am fi de aceeasi parere despre ce draq sa mai discutam?



Se poate sa ai dreptate...insa lasa-mi imaginea asta despre tine pe care mi-am format-o citindu-ti randurile, adica imaginea chiar benefica a unui moderator gen Marius Tuca.
Intradevar avem nevoie de un astfel de moderator...ca altfel ce reaku ne-am face cu cine stie ce lameri care ar putea posta pe aici numai "inflorituri" nedorite...once again jos palaria.
Dar in ceea ce priveste opinia mea, tin sa o pastrez...evident cu zcuzele de rigoare daca te-am ofensat.

Cat despre contradictii normal ca nu sunt impotriva...in fond as fi impotriva existetei umane daca e sa fiu mai profund...da oricum tot evilul spre bine.

Ooops s-a facut aproape 3... gtg.

Bye.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

Mesajde onk » Mie Feb 27, 2002 6:50 pm

Initial trimis de Shrek


si in plus nu cred ca cineva de pe acest forum este vreun Iorga , Einstein sau Eminescu incat sa critice comportamentul altuia...critica care, la o adica, nu are sens.
Am dreptate sau NU am dreptate?


inseamna ca n-ai citit suficient... sau ca partea cu imaginatia e deficitara la d-ta. par egzample, de unde stii tu ca sub nickurile astea nu zace un supermeshterscriitor, istoric, sau ce vrei tu..
iar aberatia cu "sa arunce piatra al de e capabil"... las-o jos, asta-i scutul celor slabi... viata-i o jungla, si asta face parte din ea, citesti, citesti, vezi ce te asteapta, ti-o iei, si te intrebi de ce, ca doara tu n-ai facut nimic...
si in alta ordine de idei, in conditiile din Romania, ca sa vezi daca nu cumva f'runu' dintre noi nu e Eminescu sau Iorga, ai putintica rabdare sa emigram, si istoria ne va da dreptate...

ca sa nu ziceti ca-s off-topic, ce am scris mai sus e de mine, iar onk este unul dintre scriitorii in viata care ma obsedeaza si ma deprima deoarece gandeshte aproape la fel ca mine...



ps. is varazí£ (c), mi s-a intins si ultima circumvolutiune la cursul asta dement de -nu shtiu- 5-6-7 ore....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde KickAss » Mie Feb 27, 2002 10:37 pm

Shreck, de cat timp intri p-aci? Ai 3 zile? Noi p-aci ne-o tragem in gura si in kur unul altuia, ne intalnim la o bere, ne imbatam ca porcii, ne pupam la plecare si apoi o luam de la capat?

Loooool, Dana eu m-as supara! Nu de alta, da' Marius Tuca e cam talamb si e din orasu' ala u caruta plina cu prosti. ;n.

CT Popescu e un dezaxat comic si simpatic in felul lui. Mie chiar imi place de el, dar doar ca ziarist. Habar n-aveam ca a si scris ceva.

Gabitzu...STRESEZI!

Scriitorul ala Onkoasa nu prea-mi place. Mie sincer, opera "Ma sui pe masa" nu mi-a placut. Chiam am incercat sa oprect editarea cartii! Looooool:silly:
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

bau bau

Mesajde Shrek » Joi Feb 28, 2002 12:06 am

Initial trimis de onk


VIATA-I O JUNGLA, si asta face parte din ea, citesti, citesti, vezi ce te asteapta, ti-o iei, si te intrebi de ce, ca doara tu n-ai facut nimic...



AAAAAuuuuuuuuuaaaaaa.......me tarzan...you onk....:)

Nu mane...se pare ca you didn't get the point...vorbeam de libera exprimare, evident in anumite limite(de morala sau regulile de pe forum), asupra diverselor teme....
Cat despre inteligenta mea (sau a altuia de pe forum) nu cred ca EA este in proces aici...si chiar daca ar fi iti garantez ca ar iesi suma cum laudae din aceasta poveste...iar cat priveste imaginatia te inseli amarnic...daca vrei iti pot spune ca am participat la concursul Jean Negulesco...si guess what eram sa fiu the fuckin' winner(sorry expresia)...daca nu era alta persoana care in mod evident se pregatise in domeniul asta..ca sa nu mai mentionez ca era de la teatru si film; deci mane remember something...nimic nu este ceea ce pare a fi...si totul pare ce nu e.

Oricum iti doresc noroc in devenirea ta profesionala de Iorga sau ...you name it.:):):)


Over & Out.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

no shiet...KickAss

Mesajde Shrek » Joi Feb 28, 2002 12:15 am

Initial trimis de KickAss
Shreck, de cat timp intri p-aci? Ai 3 zile? Noi p-aci ne-o tragem in gura si in kur unul altuia, ne intalnim la o bere, ne imbatam ca porcii, ne pupam la plecare si apoi o luam de la capat?

Loooool, Dana eu m-as supara! Nu de alta, da' Marius Tuca e cam talamb si e din orasu' ala u caruta plina cu prosti. ;n.

CT Popescu e un dezaxat comic si simpatic in felul lui. Mie chiar imi place de el, dar doar ca ziarist. Habar n-aveam ca a si scris ceva.

Scriitorul ala Onkoasa nu prea-mi place. Mie sincer, opera "Ma sui pe masa" nu mi-a placut. Chiam am incercat sa oprect editarea cartii! Looooool:silly:



KickAssule se pare ca nu cunosti personalitatile pe care asa de vehement le critici...probabil daca ai incerca sa lucrezi ca ei(vreo 12-16 ore pe zi..cum au lucrat) ai afla intr-un mod surprinzator ca pentru plictisul psihicului munca este o adevarata terapie...:D
Cat despre mine chiar daca sunt newbie pe aici tot nu vad care este baiul....poate ma "luminezi" tu...s-au poate :D:D..ar trebui sa ti se administreze o bataitza organizata cu bulgari de zapada la K***l gol(dupa cum ziceai) din partea forumistilor...pacat ca nu mai e iarna..:D h3h3

You think about this...

Over & Out.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

se pare ca esti chiar de treaba KickAss

Mesajde Shrek » Joi Feb 28, 2002 1:18 am

Sorry daca am fost cam taios in exprimare mai KickAss..dar trebuie sa recunosti si tu ca expresiile tale au fost cam piperate..insa in urma a ceea ce am citit pe Friedrich Nietzsche...mi-am schimbat parerea la 180 de grade fata de tine...se poate sa ma fi inselat...
Oricum mai usor cu sintagme browniene la dresa mea..ok?Ca in rest esti cool.

Over & Out.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

Mesajde KickAss » Joi Feb 28, 2002 2:28 am

Nu, doar ca in seara asta am avut chef de glume si de mistouri. Chestia cu Tuca, e o poveste lunga care nu vreau sa o adancesc acum. Indiferent de capacitatea sa intelectuala, el tot ala care are doar liceul terminat sa profil industrial va ramane. E o chestie legata de tupeu lui de a aborda cu nesimtire niste oameni mult superiori (cultural) conditiei lui.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Feb 28, 2002 2:40 am

Originally posted by KickAss
Nu, doar ca in seara asta am avut chef de glume si de mistouri. Chestia cu Tuca, e o poveste lunga care nu vreau sa o adancesc acum. Indiferent de capacitatea sa intelectuala, el tot ala care are doar liceul terminat sa profil industrial va ramane. E o chestie legata de tupeu lui de a aborda cu nesimtire niste oameni mult superiori (cultural) conditiei lui.


Exact. Nu stie sa-si dozeze nivelul de mitocanie in functie de caz.
Paler si Manolescu mai au emisiuni ?
Urmaream cu placere ce faceau la PTV.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

vorbim de Tuca?

Mesajde curly » Mar Mar 05, 2002 11:36 am

dupa parerea mea chiar stie sa-si dozeze mistocareala!.....dealtfel i-a avut la aceeasasi emisiuni pe manolescu si paler si a fost mai mult decat cuviincios!

aliosha,paler si manolescu nu mai au emisiuni.....poatul TV care-i gazduia(proteve)se schimba dupa cum bate vantul.......acum sa scalambaie pe ecranul PRO o fiinta grotesca,dar care reprezinta puterea actulaa,adrianpaunescu......cica,s-ar fi sters/esalonat niste datorii la stat in contrapartida cu emisiunea porcului
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Tumtin » Mar Mar 05, 2002 3:43 pm

Isaac Asimov. Just so.
Despre unele si despre altele sau, mai precis, despre una, despre alta.
Tumtin
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 05, 2002 3:25 pm

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori