Cartile de pe birou

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Cartile de pe birou

Mesajde Daimon » Joi Oct 08, 2009 2:30 pm

observand cu stupoare ca nu avem un loc in care sa discutam (fara pretentia unor recenzii) despre cartile pe care le-am citit recent sau pe care le avem in lucru am luat decizia de a deschide acest spatiu de discutie :D

de cateva zile am inceput Viata pe un peron a lui Octavian Paler. Romanul a apărut in 1981 si e, din ce am citit pana acum, o anti-utopie, sau o utopie neagra, intr-un fel inscriindu-se in aceeasi zona cu o parte din proza lui Kafka.

mie personal imi aminteste foarte tare de Biserica Neagra a lui A.E. Baconsky, roman publicat in Germania prin '76 si in Romania abia dupa '90.

pe langa faptul ca ma amuza obsesia cu otetarii (care apar peste tot la Paler) si faptul ca e o mina de aur pentru amatorii de citate, momentan nu mai adaug nimic, voi reveni dupa ce o termin.

as fi curios de eventuale impresii ale celor care au citit deja romanul.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Joi Oct 08, 2009 2:38 pm

Observ cu amuzament stupoarea lui daimon, si ma alatur spatiului de discutie.

:D

Am cumparat recent Jurnalul Fericirii de N. Steinhardt, si m-am apucat sa-l citesc, desigur nu cu putina emotie.
Am citit deja, de acelasi autor "Daruind vei dobandi", care nu este altceva decat o colectie de predici rostite de N.S. din pridvorul manastirii Rohia. Ideile principale gasite in prima carte se regasesc si acum, in Jurnal, dar detaliate si prezentate intr-un melanj interesant.

Revin cu impresiile mele la final,desigur, dar pot spune ca Steinhardt nu ma dezamageste. :) E o continua incantare si delectare, provocare si relaxare. Si nu numai.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 08, 2009 2:49 pm

Momentan citesc urmatoarele:

Claudio Rendina - Dogii Venetiei. Istorie si secrete. Istorie am inteles, dar de ce secrete, din moment ce faptele descrise sunt publice? Oricum, interesant.

Jean-Francois Revel - Cunoasterea inutila. Inteligenta, luciditate si umor intr-o critica devastatoare a stangismului mondial. Excelent.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Humbert » Vin Oct 09, 2009 11:20 am

@eliana: am citit şi eu un sfert din cartea aia, dar mi s-a părut o plictiseală, astfel că la un moment dat mi s-a luat de atat Bughi Mambo Rag şi am lăsat-o. Există cateva pasaje foarte interesante, nu neg, dar cel mai mult mi-a plăcut prefaţa :D (nu ştiu dacă e aceeaşi şi in ediţia asta nouă)

Oricum, faptul că a fost intemniţat de comunişti a fost cel mai bun lucru din viaţa lui, altfel să locuieşti la 50 ani singur cu babacu' nu e chiar viaţa ideală.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 11:40 am

Humbert scrie:@eliana: am citit şi eu un sfert din cartea aia, dar mi s-a părut o plictiseală


Probabil ca Greuceanu ti s-ar potrivi mai bine, ca actiune si ritm. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Vin Oct 09, 2009 11:41 am

Humbert, cand anume ai incercat sa il citesti pe Steinhardt?


pentru ca si varsta si experienta sunt decisive in capacitatea noastra de asimilare a unor informatii si experiente care altfel ne-ar depasi puterea de intelegere/acceptare.

nici macar sa iti placa nu poti, daca stilul cartii e prea departe de cel pe care il ai in clipa aceea.

citeste-l totusi, pe steinhardt mai incolo putin, si iti garantez ca fie si pentru introducerea fabuloasa in lumea culturii, vazuta ca evadare din mizerie si realitate, merita citit. :)


edit: partea cu babacu...hm...stii tu cine a fost Steinhardt? Pentru ca eu te-as ruga respectuos, sa cercetezi. Si cu respectul cu care faci referire la Wagner, sau oricare alt compozitor indragit de tine, sa faci referire si la acest om extraordinar si luminat.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Humbert » Vin Oct 09, 2009 1:29 pm

Am citit-o prin liceu parcă, dar nu are aşa mare importanţă. E drept, intotdeauna in ce citesc caut ceea ce mă preocupă. Am mai spus, are şi cateva idei interesante dar nu indeajuns ca să mă motiveze să citesc pan' la capăt.

"Fabuloasa lume a culturii" mă lasă rece atata timp cat nu găsesc elemente care să mă inspire. Dacă toată literatura ar fi compusă numai din alde Balzac, Bronte, H.D Lawrence şi alte vomitive/laxative aş fi mulţumit cu mine insumi fără să fi citit vreo carte vreodată, pentru că nu văd cum mi-ar putea extinde orizonturile. Dar noroc că există E.T.A Hoffmann, Dostoievski, Mann...

partea cu babacu...hm...stii tu cine a fost Steinhardt?


Cam ştiu, dar dacă ar fi fost privat de acele experienţe, ai mai fi auzit de dansul ? De ce crezi că se cheamă "Jurnalul Fericirii" ? :) Şi n-am nimic cu omu', nu inţeleg de ce te ataci aşa. Era un om foarte cultivat, bravo lui, dar nu văd să fi făcut mare lucru altfel, in absenţa experienţei concentraţionare.

Ciuhandru scrie:Probabil ca Greuceanu ti s-ar potrivi mai bine, ca actiune si ritm. :D


Da, bine, asta e o replică standard :/ ... In fine, dacă vrei s-o luăm aşa prefer oricand Greuceni, Siegfrizi, personaje puternice, pasionale, cavaleri in armuri care nu ştiu ce este teama. Spre exemplu in Ana Karenina nu citeam cu plăcere decat episoadele cu personajul ăla Levin (parcă), care e unul din preferatele mele din tot ce am citit vreodată. In rest aş fi putut să le iau pe sărite, a fost o pierdere de timp...

PS: Legat de JF: Acolo e menţionată pasiunea deţinuţilor pentru a memora poezii. Eu ştiu că exista un procedeu asemănător pentru tratarea depresiilor. Poate Daimon ştie mai bine :) . Ar fi o conexiune interesantă.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Oct 09, 2009 1:43 pm

ce bine ca a existat si Gulagul si niste milioane de morti, ca altfel bietul Soljenitsin nu mai scria nimic si isi ducea viata ca un ratat anonim. (exemplele ar putea continua). abordarea asta e cel putin simplista.

in general ar fi bine sa nu emitem judecati de valoare, cu iz de sentinta, decat in domenii la care ne pricepem. judecatile de valoare cu pronuntat si evident caracter de amatoricesc, in mod categoric, nu duc altundeva decat spre o zona a penibilului sau hai sa zic a hilarului.

oamenii aia memorau poezii pentru a-si umple timpul pe de o parte, si mai ales ca sa nu innebuneasca si sa nu-si piarda capacitatea de a gandi.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 1:48 pm

Humbert scrie:Dacă toată literatura ar fi compusă numai din alde Balzac, Bronte, H.D Lawrence şi alte vomitive/laxative aş fi mulţumit cu mine insumi fără să fi citit vreo carte vreodată


Humbert scrie:prefer oricand Greuceni, Siegfrizi, personaje puternice, pasionale, cavaleri in armuri care nu ştiu ce este teama. Spre exemplu in Ana Karenina nu citeam cu plăcere decat episoadele cu personajul ăla Levin (parcă), care e unul din preferatele mele din tot ce am citit vreodată. In rest aş fi putut să le iau pe sărite, a fost o pierdere de timp...


Colegul are, mai nou, concurenta serioasa. Ei, dar la urma urmei nu-i niciun bai. Mai cresti oleaca, te mai lamuresti... Stam de vorba peste 10 ani.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Vin Oct 09, 2009 1:50 pm

Humbert scrie:Am citit-o prin liceu parcă, dar nu are aşa mare importanţă.


ba da, pentru ca la 18 ani nu poti intelege "iluminarea" de care iti vorbeam.

Humbert scrie:"Fabuloasa lume a culturii" mă lasă rece atata timp

atata timp cat nu ai capacitatea de a intelege, te va lasa rece. daca vrei sa iti extinzi orizonturile, da o sansa si altor genuri. din cand in cand. :)

Humbert scrie:Cam ştiu, dar dacă ar fi fost privat de acele experienţe, ai mai fi auzit de dansul ? De ce crezi că se cheamă "Jurnalul Fericirii" ? :) Şi n-am nimic cu omu', nu inţeleg de ce te ataci aşa. Era un om foarte cultivat, bravo lui, dar nu văd să fi făcut mare lucru altfel, in absenţa experienţei concentraţionare.


Privat de experienta inchisorii, ar fi ramas acelasi om educat:un scriitor, publicist, critic literar şi jurist roman. (cf. wikipedia, ca mi-e la indemana ca link, dar si conform biografiei sale, prezentata in prefata cartii pe care o citesc).

Da, as mai fi auzit de dansul poate in alt context. Se cheama Jurnalul Fericirii, pentru ca este "testamentul" adica mostenirea convertirii sale. Marturia lui de credinta: evreul devenit crestin, intelectualul devenit credincios, necredionciosul la picioarele lui Hristos.

Nu vezi tu, dar nu inchisorii ii datoreaza Steinhardt renumele, ci eruditiei si credintei sale.

Si nu ma atac, iti atrag atentia, si o fac politicos. :) Dar tu?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde anjin-san » Vin Oct 09, 2009 1:58 pm

"Dacă toată literatura ar fi compusă numai din alde Balzac, Bronte, H.D Lawrence şi alte vomitive/laxative aş fi mulţumit cu mine insumi fără să fi citit vreo carte vreodată" by humbert

care bronte? emily sau charlote? in cazul celei de-a doua, mie personal jane eyre mi se pare un roman destul de reusit.
h.d. lawrence nici mie nu mi s-a parut exceptional. ce-i drept am citit doar un roman scris de el si anume "curcubeul"

balzac in schimb mi se pare un prozator de-a dreptul genial, modul in care descopera/dezvaluie natura umana cititorului, pe fondul frantei din secolul 19, este sublim iar acest aspect (printre altele) face din operele sale adevarate capodopere.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 2:00 pm

Las'ca pe Balzac il consoleaza Mircea Eliade. :)

(Deci da)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 2:03 pm

Humbert (stiu ca n-am mai vorbit cu tine pana acuma, si poate ca nici nu e cel mai potrivit fel de abordare a unui user; deci cerem ingaduinta), esti cam rau si nedrept cu Steinhardt, asta in conditiile in care spui drept ca n-ai citit decat o bucatica.



Mie mi s-a parut o carte extraordinara, si NS un ganditor uman, prietenos, respectuos, si sim-patic (simpatizabil). Steinhardt este genul de crestin (sau credincios) inaintea caruia mi-as scoate, oricand, palaria: el nu crede ca un prost, ca un indobitocit cu creierul spalat, el crede de la inaltimea (s-a mai zis) eruditiei si a deschiderii unei minti extraordinare, ceea ce nu-i putin lucru; le fel de important mi se pare mica faptul ca nu crede cu teama, ci crede cu dragoste (de la aceeasi inaltime, sa nu neglijam)


(ma rog, ma scuzati ca nu dezvolt acuma ca-s pe fuga, dar promit sa revin)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 2:05 pm

kant emir scrie: Steinhardt este genul de crestin (sau credincios) inaintea caruia mi-as scoate, oricand, palaria: el nu crede ca un prost, ca un indobitocit cu creierul spalat, el crede de la inaltimea (s-a mai zis) eruditiei si a deschiderii unei minti extraordinare, ceea ce nu-i putin lucru; le fel de important mi se pare mica faptul ca nu crede cu teama, ci crede cu dragoste (de la aceeasi inaltime, sa nu neglijam)


Emire, crestini de acest tip sunt mai multi decat ai crede. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Vin Oct 09, 2009 2:07 pm

Acum, se zice ca importanta unui om se judeca cel mai bine dupa cati oameni a influentat si in ce fel.

Din cate stiu eu, N. Steinhardt a influentat pe multi, in vremuri grele, si le-a dat speranta.

Eu nu stiu foarte multi cavaleri in armuri care au avut atata putere si nu consider ca pasiunea si puterea sunt opuse spiritualitatii.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Vin Oct 09, 2009 2:14 pm

kant emir scrie:ma rog, ma scuzati ca nu dezvolt acuma ca-s pe fuga, dar promit sa revin


sa revii si sa nu mai pleci :-: ca mi-era dor de postarile tale.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 2:16 pm

In ultima vreme sunt niste efuziuni sentimentale pe FC, de zici ca e forum de dating, nu alta. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Vin Oct 09, 2009 2:20 pm

eu zic sa facem schimb de beri cu proxima ocazie :))
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Vin Oct 09, 2009 2:42 pm

Ciuhandru scrie: niste efuziuni sentimentale



spuse el, cel mai sobru si singuratic si ursuz om de prin zona. :D:a:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Humbert » Vin Oct 09, 2009 3:09 pm

Haha, văz că mi-am pus tot forumul in cap, ba chiar m-am ales cu unele replici destul de dure. :)

Ciuhandrule m-ai omorat cu condescendenţa ta. Oricum, devii previzibil...Urmează Humbert clonă Colegu...

Prieteni, eu prin chestia cu "babacul" am spus doar că era ratat in plan personal. Mă rog, imi asum faptul că am luat totul cam in băşcălie. Dar in temniţă a cunoscut credinţa, şi per ansamblu a fost o experienţă revelatoare. N-am zis că ar fi ajuns un ratat in general, dar nu cred că i s-ar fi acordat la fel de multă atenţie. Nu ştiu caţi dintre voi i-aţi fi citit altfel lucrările de critică literară sau caţi aţi fi auzit măcar de dansul. Asta era toată ideea mea.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 7:58 pm

am spus doar că era ratat in plan personal

nu

sau, ca sa lasam loc, sa zicem ca ar trebui definita ratarea

Dar in temniţă a cunoscut credinţa

inexact
la bulau a oficializat-o, prin botez
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Vin Oct 09, 2009 8:28 pm

M-am bagat si eu in seama aici pe fir si am inceput sa ma prostesc. Dar deja se consuma prea mult spatiu aici pe baza aberatiilor humbertiene de care am impresia ca unii s-au simtit un pic deranjati. Asta e, mea culpa. Ma opresc aici. :stresat:
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 9:19 pm

am impresia ca unii s-au simtit un pic deranjati.

exagerezi. ori esti hipersensibil?
mea culpa. Ma opresc aici.

ai innebunit? pai asta se face pe forum, se discuta si se contrazic oamenii

iar daca demersul (acuma generalizez, nu zic doar de forum) este unul pozitiv (cum ar fi descrierea elogioasa a unei carti - fie ea buna sau rea), eu cred ca deja suntem pe un teritoriu fertil; ca atunci cand demersul este unul negativ si desfiintator - cum ar fi ponegrirea unei carti (care poate sa fie, in mod similar, buna sau rea; pana cand n-o cunosti, n-ai de unde sa stii, nu?), lucrurile stau intr-un fel diferit: de ce ar trebui sa ma apuc sa impartasesc eu antipatia sau nemultumirea lui Y? oare nu mi-ar fi mai util si placut sa incerc sa gust bucuria lui X?

adica asta este crezul meu; iar daca eu, personal, te-am facut sa te simti impuns (tot personal), nah, cer iertaciune, nu asta mi-a fost intentia; n-am vrut sa te atac pe tine, am vrut sa apar (si sa promovez, de ce nu?) o carte pe care o consider frumoasa (in primul rand) si valoroasa (se pot invata multe de acolo; cred ca tot in primul rand, si "valoroasa"); ma gandesc ca, dintr-o discutie (pe care as vrea-o constructiva, repet, nu distrugatoare) amicala si in care se evidentiaza niste calitati ale unei scrieri, poate ca ti se desteapta interesul si incerci, la aceasata varsta (mai matura, ori coapta)
man, nu te mai supara daca te vezi combatut; sa te superi cand o sa vina care care sa afirme despre tine, direct si fara echivoc, ca tu esti asa sau altfel

dar daca vorbim despre idei?


Acest subiect este vizionat in acest moment de : 4 (3 membri si 1 vizitatori)
kant emir, Ayala, viXen
iaaa, aiala pe biroul cu carti!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 10:10 pm

Humbert scrie:Ciuhandrule m-ai omorat cu condescendenţa ta. Oricum, devii previzibil...Urmează Humbert clonă Colegu...


Neica Humberte, bravo! This is the spirit! :) :beer:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Lun Oct 12, 2009 11:33 am

ce de rafuieli , tata.. pe tredul de carti. daca era fotbal , politics&stuff, ce mai faceati? creca-i multumesc domnului ca nu prea citesc beletristici, astfel as fi fost aghen in mijlocui vapaiei. ~p cu toate astea m-am reapucat de doctor faustus.. sa vaz cand il termin, desi vacanta s-a incheiat si am alte liste pe urechi.
humbert, io zic ca te cam grabesti nitel judecandu-l din scurt pe NS. poate-i varsta, sau poate ca nu-i literatura potrivita structurii tale mentale si dispozitiei sufletesti. nu se stie cand o sa-l redescoperi. insa inclin sa-ti dau dreptate in privinta eruditiei pe care unii autori tin sa o expuna la fiecare fraza, asa incat, cartile celor in cauza (gen liiceanu, patapievici, noica) ajung de multe ori extrem de incarcate de nume, autori, trimiteri bibliografice, citate (de multe ori netraduse, liiceanu, de ex, avand o pasiune pentru greaca veche ;) ). percep asta nitel exagerat, ca un turnulet inflorat.. minoritar. :D
si ce-o incercat NS sa descrie atat de savant si alambicat in 700 de pagini, a reusit orwell in 1984, mai simplu , la obiect, genialitate in stare pura.

ah, pe birou am ultimul numar din foreign policy, mai suculenta decat orice ati listat anterior. :P
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Daimon » Lun Oct 12, 2009 12:19 pm

Te referi la Doctor_Faustus_(Thomas_Mann)?

eu am citit-o mai demult, ar trebui sa o recitesc. oricum o recomand celor care au tangente cu muzica clasica mai ales, pentru profani spunand destul de putine. (asa cum mi-a spus si mie atunci :D)

in rest nu comentez ce ai mai zis tu pe aici, eventual ca nu prea isi are locul noica langa baietii ailalti doi.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde irina8082 » Lun Oct 12, 2009 12:31 pm

bineinteles. si bine zici mneata, monumentalul eseu asupra opusului 111 beethovenian. :)

noica nu-i de aceeasi factura, e adevarat si asemeni tie , prefer sa nu comentez chestiunea, faceam, insa, referire doar la abundenta referintelor literare si nu numai.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 12, 2009 12:53 pm

irina8082 scrie:si ce-o incercat NS sa descrie atat de savant si alambicat in 700 de pagini, a reusit orwell in 1984, mai simplu , la obiect, genialitate in stare pura.


Oare de ce cineva care, dupa propria marturisire, nu prea are treaba cu literatura, simte totusi nevoia sa-si dea cu parerea despre ea?

De ce te-ar deranja sau te-ar indispune o carte in care multitudinea referintelor literare, filosofice si teologice te trimite la alte carti, adica face cu tine pedagogie intelectuala si spirituala? "Doktor Faustus" este de exact aceeasi factura.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Lun Oct 12, 2009 4:37 pm

inclin sa-ti dau dreptate in privinta eruditiei pe care unii autori tin sa o expuna la fiecare fraza, asa incat, cartile celor in cauza (gen liiceanu, patapievici, noica)


dupa cum a zis deja daimonu, liicheanu si hrp nu prea incap intre aceleasi paranteze cu Noica - stii de ce? pentru ca, in timp ce pe Noica (atat de cuviinciosul si rezervatul Noica!) il preocupa transmisul ideii, pe ceilalti doi se pare ca ii preocupa, in primul si al doilea si al treilea rand, vorbaria "aleasa", afisarea nemarginitelor cunostinte si auto-lustruirea

(dar la evitarea impaunarii cu pene - fruimoase, dar purtate - straine te-ai gandit?)
si ce-o incercat NS sa descrie atat de savant si alambicat in 700 de pagini, a reusit orwell in 1984, mai simplu , la obiect, genialitate in stare pura

despre ce carte vorbim, scumpa duduita? care este legatura? si apoi Orwell n-a fost deloc primul care sa imagineze un sistem totalitar, stii asta?


mie mi se pare ca Steinhardt, in Jurnalul Fericirii a facut asa: confesiune, impartasire, marturisire (marturisire in sensul cel strict legat de credinta; primii doi termeni deloc legati - in intelesul pe care li-l atribui eu in aceasta fraza - de credinta)

si cele 700 de pagini n-au fost deloc multe
faceam, insa, referire doar la abundenta referintelor literare

sa mai insist eu pe asta?

dar ma opresc aici, ca te-a taxat, deja, nen-to (fie el de bere plin!) Ciuhandru:
de ce cineva care, dupa propria marturisire, nu prea are treaba cu literatura, simte totusi nevoia sa-si dea cu parerea despre ea?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Oct 12, 2009 5:26 pm

Ciuhandru scrie:Oare de ce cineva care, dupa propria marturisire, nu prea are treaba cu literatura, simte totusi nevoia sa-si dea cu parerea despre ea?

De ce te-ar deranja sau te-ar indispune o carte in care multitudinea referintelor literare, filosofice si teologice te trimite la alte carti, adica face cu tine pedagogie intelectuala si spirituala? "Doktor Faustus" este de exact aceeasi factura.


mi-am dat cu parerea despre o carte-doua, nu despre LITERATURA, ii cam mare diferenta, asa-i? dar daca tii dumneata sa te intinzi la discutie in maniera celor pomeniti, n-ai decat, doar ai potential, ai calibru. :n:
apoi, ai inteles gresit, asemeni emirului (btw, taxat, my foot!), nu pedagogia intelectuala ma indispune si cade greu la stomac, ci tendinta multor autori de a-si umple paginile cu mii de referinte si citate, vezi doamne, ocolul prin cultura noician si scarpinatul pe dupa ceafa devin conditiile sine qua non a scrierii oricarei idei, mai mult sau mai putin plate. nu sunt obligata de a simpatiza orice stil scriitoricesc.
emiru, cum care carte? am si zis, 1984 , ce era un pur exemplu, evident, si daca nu vezi legatura, poate recitesti cartulia.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori