dramatizari

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

dramatizari

Mesajde kant emir » Joi Apr 22, 2010 12:52 am

Sau "teatru radiofonic" - dramatizări serioase ale unor vesele ori triste (ori chiar copilareşti)
poveşti.
Pentru început, un fragment din Levantul lui Cărtărescu: ironie, subtilitate, vocabular, atitudine, umor suculent; poate să bucure pe iubitorul de limbă, poate să înveselească pe îmbufnatul cetăţean revoltat de politichia de ieri si de azi, poate să ne însenineze pe toţi.


Şi (deloc neglijabil!) se poate să plictisească gozav pe nătărăii care nu vor pricepe nimic.


Dacă mai place cuiva ideea topicului, şi dacă mai ştiţi adrese de ascultat poveşti, poate vă înduraţi să puneţi pe aici (iar dacă or fi impotriva vreunei legi ori reguli, cerem iertare), să ne bucurăm şi noi.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: dramatizari

Mesajde Daimon » Joi Apr 22, 2010 8:29 am

foarte tare ideea.

unii cred ca se vor gandi strict la audiobook-uri, ca sa ma englezesc si eu. in schimb, din titlu, m-am gandit in primul rand la teatrul radiofonic, cum era pe vremuri. poate se mai difuzeaza pe radio romania cultural, dar nu stiu. e o experienta culturala aparte oricum.. dar cum traim in epoca vizualului ma indoiesc ca mai are sau ar mai avea un foarte mare succes.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: dramatizari

Mesajde kant emir » Joi Apr 22, 2010 3:42 pm

pai este si audiobook, cu gramada (daca cere cineva, urcam si dam); numai ca una e sa auzi o singura voce care citeste (cu previzibila monotonie, sau cu intonatia / inspiratia pe care o gaseste persoana la indemana), si cu totul altceva este sa auzi glasuire de actori care-si cunosc bine slujba

ascultat-ai cel Levant?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: dramatizari

Mesajde kant emir » Vin Apr 23, 2010 5:16 pm

deci n-ai ascultat. grav


azi venim cu Rusoaica lui Gib Mihaiescu, teatral radiofonizata

sa n-o asculti nici pe asta
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: dramatizari

Mesajde Daimon » Vin Apr 23, 2010 6:45 pm

stai asa. ca am uitat sa postez. am ascultat si levantu vreo juma de ora. acu bag o ureche si aici.

imi aduc astea aminte de copilarie, dar cred ca am uitat sa precizez ca nici macar atunci (cand eram mai tanar) rar aveam rabdare sa stau sa ascult. (adica am ascultat si eu ca orice copil al epocii, benzi si discuri cu povesti, dar mai rar radio)

pe langa rabdare, acu imi lipseste si timpu. si conform familiei, nu sunt multitasking :P asa ca mai greu.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: dramatizari

Mesajde kant emir » Vin Apr 23, 2010 6:55 pm

Daimon scrie:am ascultat si levantu vreo juma de ora. acu bag o ureche si aici.

lasa rusoaica cea apetisanta, ispraveste cu Levantul

ca-i mult mai vesel, si azi e vineri
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator