Pascal Bruckner

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Pascal Bruckner

Mesajde EXCITER25 » Vin Mar 29, 2002 2:13 am

Un autor cu siguranta modern, sexul nu e un tabu, nici un cauza dar in nici un caz un scop. Asta o zic eu dar merita citit.
Intrebam daca cineva stie ce carti a scris?
Luni de fiere, Hotii de frumusete si coautor la Noua dez. amoroasa. altceva?
Luni de fiere m-a marcat.
Hotii de frumusete, se poate asemana cu Colectionarul lui Fowles ? (...autorul magicianului) dar e mai buna
EXCITER25
 

Re: Pascal Bruckner

Mesajde Kul » Lun Apr 08, 2002 8:18 am

De ce te-a marcat luni de fiere?
Eu am citit-o in clasa a 8-a din motive evidente. Nu am retinut nimic din ea. In momentul cand in facultate am trecut toti amicii printr-o perioada Miller/Brucker/Nabokov mi s-a zis: "Nu, nuu... da musai recitita, e superba, e filozofica, etc.". Am luat textu'n mana, refaceam fraza-n minte-n franceza nu-mi placea, am cautat originalul, nu l-am gasit, m-am lasat pagubas. [ De la o gajica de la litere aflasem ca respectivul traducator facuse varza textul, il transformase pe Bruckner intr-un obsedat, ceea ce nu era deloc cazul. In franceza: altceva, alta carte]
De ce te-a marcat luni de fiere?

/me out
Kul
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Mar 12, 2002 10:26 pm
Localitate: Bucuresti/Constanta

Mesajde LMG » Joi Apr 25, 2002 9:18 pm

tocmai am terminat de cittit "Copilul divin"...mi s-a parut foarte buna,imi place stilul in care scrie si as fi tare bucuroasa sa mai gasesc ceva de Brucker prin biblioteca de pe aici...slabe sanse totusi
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde SOD » Mie Mai 15, 2002 3:39 pm

"copilul divin" - excelenta carte.stiu sigur ca s-a pus si pe scena,aici in romania.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator