cele mai mari ineptii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Lun Apr 29, 2002 9:28 am

Initial trimis de costasilviu

Daniela draga, nu arunca compexu-ti in carac-mi.


Eu? Nu arunc "compexu-mi in carac-ti" :con:

pentru ca dvs. va faceti singurel felul (vorba mai veche a lui Vali, da-i funie ca se spanzura singur) deoarece:

1. pseudocomentariu facut de LMG la adresa criticii literare este de bun simt, pertinent si argumentat.

2. faptul ca suntem mai multi (multe ca tot exista discriminari legate de chiloti) care au remarcat asta te-a speriat (sincer dupa ce am citit postul mi s-a parut atat de complet si bine pus la punct incat credeam ca nu mai e nimic de spus, noroc cu tine)

3. ceea ce ai zis tu: "De cate ori n-ati fost depunctati pentru ca ati judecat o opera literara dintr-o prisma proprie, in loc sa repetati ce a scris un idiot de critic? " corespunde cu ceea ce zice LMG: "Asa ca pt. nici un om inteligent,critica literara nu va reprezenta o amenintare asupra modului propriu de a gandi o opera. " cu diferente clare de exprimare si subtilitate, de unde rezulta ca te certi cam singur in fata unei oglinzi imaginare (sau nu citesti atent posturile, whatever)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

O, fereste-ma doamne de "bunsimt", ca de vulgar ma pazesc singur!

Mesajde costasilviu » Mie Mai 15, 2002 11:52 am

Initial trimis de DANA


Eu? Nu arunc "compexu-mi in carac-ti" :con:

pentru ca dvs. va faceti singurel felul (vorba mai veche a lui Vali, da-i funie ca se spanzura singur) deoarece:

1. pseudocomentariu facut de LMG la adresa criticii literare este de bun simt, pertinent si argumentat.

2. faptul ca suntem mai multi (multe ca tot exista discriminari legate de chiloti) care au remarcat asta te-a speriat (sincer dupa ce am citit postul mi s-a parut atat de complet si bine pus la punct incat credeam ca nu mai e nimic de spus, noroc cu tine)

3. ceea ce ai zis tu: "De cate ori n-ati fost depunctati pentru ca ati judecat o opera literara dintr-o prisma proprie, in loc sa repetati ce a scris un idiot de critic? " corespunde cu ceea ce zice LMG: "Asa ca pt. nici un om inteligent,critica literara nu va reprezenta o amenintare asupra modului propriu de a gandi o opera. " cu diferente clare de exprimare si subtilitate, de unde rezulta ca te certi cam singur in fata unei oglinzi imaginare (sau nu citesti atent posturile, whatever)


Daniela draga, vorba lui Onca, veveritza nu-i dragon, sau cum? Citatul scos de tine se referea la EDUCATIE! O opera literara e servita intelighentiilor tinere gata mestecata: gata criticata, adica! In scoala, iti aduci aminte, comentariile, excursurile, etc. Si inca ceva, pentru orice om inteligent reprezinta o amenintare faptul ca un tembel cu pretentii de estet se plimba cu galeata de vopsea pe langa un VanGogh! Asta daca este rational, iar nu altfel.
costasilviu
 

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori