Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Reason » Mar Iul 19, 2005 4:22 pm

Pentru cei interesatzi de aflarea unor adevaruri la care nu putem ajunge, pt ca suntem prea mici si neimportantzi...ar fi o idee de a se face niste "reuniuni" pe diferite teme?si daca e sa gandim mai departe....niste cursuri practice de gasirea si dezvoltarea unor capacitatzi psi.Totzi le avem, unii sunt mai mult sau mai putzin constientzi de ele...ne trebuie un indrumator.Sunt sigur ca anumite persoane vor zambii, iar altzii se vor interesa.Totusi zic eu e o propunere interesanta.
Viatza pt oameni
Reason
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 19, 2005 4:05 pm
Localitate: Bucuresti

granita-n ranita....

Mesajde squee » Mie Aug 10, 2005 1:56 pm

ce bine ne simtim cand privim de sus,nu-i asa?!si e uimitor cum ne includem automat in ei 10% intelectuali!...eu spun un singur lucru-in loc sa te plangi ca tara e de cacao,ca vai ce chin si eu sunt un intelectual martir,alege-pleci sau ai c... si ramai si nu te plangi si nu te uiti de sus...pavel corut-da,e prolific,si cred ca o sa scrie cat va trai.cred ca numai un tip de persoana e capabil sa judece daca e un scriitor bun sau nu-si anume cineva care asculta in egala masura manele si jazz,care citeste barbara cartland si nietzsche cu egala placere si care e inspirat in aceeasi maniera de o telenovela sau colectia almodovar.
squee
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 10, 2005 1:27 pm
Localitate: uk

the circle only has one side....

Mesajde squee » Mie Aug 10, 2005 2:14 pm

by the way,comparatia cu sandra brown e ridicola. :calm: in general persoanele care vorbesc despre sandra brown,nu au citit nici macar un rand. eu macar pot sa spun ca am citit o carte de tanti asta ori nene ori ce o fi si nu e literatura.e ca si cum ai spune-nu imi plac fructele de mare chiar daca nu am gustat vreodata.asa si cu pavel corut-cititi o carte de el-oricat de anosta vi s ar parea,si de-abia dupa ce ati terminat-o,atunci puteti sa reveniti si sa spuneti-mama,ce carti nasoale scrie asta!pana atunci nu... sincer,eu am sentimente amestecate fata de cartile lui si de el ca persoana. nici ce face corut nu e literatura-dar ce e frumos e ca el nu pretinde ca face arta.asta e bine.spre deosebire de sabin balasa,care pretinde acest lucru.si mi se pare prost postat topicul la literatura.NU E ARTA,dar e frumos sa vezi bune intentii.si chiar daca nu sunt bune intentii,cartile lui corut sunt unul din acele lucruri fundamental left ori right-ori crezi in ele complet si nu ti imaginezi ca autorul te-ar trada(ca un sistem axiomatic),ori nu crezi deloc. cam ca biblia la o scara mai mica.corut propune un sistem de valori-si ori crezi in ele total,sau nu crezi(transpare un mal du siecle fin hahhaaa)
squee
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 10, 2005 1:27 pm
Localitate: uk

Mesajde scorpioana » Sâm Oct 08, 2005 11:08 pm

Reason scrie:Pentru cei interesatzi de aflarea unor adevaruri la care nu putem ajunge, pt ca suntem prea mici si neimportantzi...ar fi o idee de a se face niste "reuniuni" pe diferite teme?si daca e sa gandim mai departe....niste cursuri practice de gasirea si dezvoltarea unor capacitatzi psi.Totzi le avem, unii sunt mai mult sau mai putzin constientzi de ele...ne trebuie un indrumator.Sunt sigur ca anumite persoane vor zambii, iar altzii se vor interesa.Totusi zic eu e o propunere interesanta.


ma intereseaza
scorpioana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 08, 2005 10:17 pm
Localitate: ACASA

Mesajde scorpioana » Sâm Oct 08, 2005 11:09 pm

hei e cineva care doreste sa discute cu mine despre Pavel Corut
scorpioana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 08, 2005 10:17 pm
Localitate: ACASA

Mesajde Daimon » Dum Oct 09, 2005 12:11 am

pai spune-ti parerea si daca va fi cineva interesat iti va raspunde;)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde scorpioana » Dum Oct 09, 2005 12:22 am

[quote="Daïmon"]pai spune-ti parerea si daca va fi cineva interesat iti va raspunde]
Deocamdata incerc sa-l inteleg si era interesant sa aflu si parerea altora.
Ce am citit pana acum ma bagat in ceata.
scorpioana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 08, 2005 10:17 pm
Localitate: ACASA

Mesajde Daimon » Dum Oct 09, 2005 12:36 am

ok.. hai sa-ti zic cum merge treaba pe aici:) ori postezi parerea ta si astepti sa ti se raspunda, ori eventual dai un mesaj privat unui alt user care a mai scris in legatura cu subiectul care te intereseaza si discuti dupa aceea cu el pe mail sau pe messenger.

nu asa cum faci tu cu marchizul, (care probabil e la agatat) pe un alt subiect!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

o zi buna

Mesajde Claudio_2005 » Mie Oct 12, 2005 7:14 pm

am intrat in aceasta rubrica si am citit zeci de pareri.
comparatii, insinuari etc.
eu sunt interesat sa discut despre CARTILE lui Pavel Corut, si nu despre persoana sa, cu cei interesati.
as dori sa discut despre ideile de acolo, de cum le vad ei, etc.
astept raspunsuri.
si cine doreste o poate face si direct pe adresa mea de la spital
astept
o zi buna
Claudio_2005
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 09, 2005 7:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde om_fericit » Vin Ian 13, 2006 2:42 pm

cel putin eu cred ca multe din partile scrise de el sunt cam exagerate...e.g. Varain parca ar fi D-zeu...sau ceva apropiat...nu mi se pare normal...iar apoi despre pamantul stramosesc...ciudat..un singur lucru este de remarcat la dl Corut:modul de povestire este excelent. [sa ma scuze pe cine am deranjat cu parerea mea:)]
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

"don't shoot the messenger"

Mesajde Tom Paine » Lun Ian 30, 2006 7:35 am

:calm:
Nu am citit mai mult de 4 sau 5 carti de Corut, dar se pare ca misiunea dinsului este de informare, asadar nu poate fii clasificat ca "cel mai bun scriitor postdecembrist". Daca dorim stil artistic, avem de unde alege. Ne informeaza? Absolut! Cu cit stim mai mult, mai mult vrem sa stim! Sper ca nu e singur in aceasta misiune, stim destul de bine cum stateam la coada la librarie...N-am uitat.
Tom Paine
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 23, 2006 2:01 am
Localitate: Chicago

Mesajde oricoric » Lun Iun 19, 2006 4:01 pm

pai, gusturile nu se discuta
incearca si omu' sa spuna ceva
eu, de pilda, am toata colectia
oricum e destul de interesant...
oricoric
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 07, 2006 9:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde pacha » Lun Iun 19, 2006 9:12 pm

Asa e,se discuta de Pavel
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Corut e ...

Mesajde Invincible » Mar Iun 27, 2006 5:58 pm

Intr-o zi de marti a putut fi vazut, la OTV fostul spion Pavel Corut. Am remarcat inversunarea cu care securistul Corut ataca Biblia si valorile crestine. Am retinut cateva dintre sacrilegiile spuse de el: „In Templul Masonic sunt 3 coloane reprezentand cartile Biblia, Tora si Coranul, pe care eu nu le recunosc“. Nici ele nu il recunosc, asa ca ca sunt chit. Nu numai ca nu le recunoaste, dar nici macar nu le cunoaste, fiindca Tora inseamna primele 5 carti ale Bibliei (Pentateuhul). Pe urma, cel care se inchina la draci (dar crede ca sunt daci) ii ataca pe „Zeii salbatici ai Crestinismului“. Care or fi aceia? Mai mult ca sigur ca se refera, in primul rand, la Isus Christos, care e figura centrala a acestei mari religii monoteiste. De ce-o fi salbatic Isus? Si cine e acest Corut sa-si permita un asemenea atac? Luand viteza, Corut se lanseaza in insulte si mai furibunde: „Daca ne-am fi luat dupa Biblie, eram si acuma salbatici. Biblia e o colectie de mituri salbatice, blasfemice si primitive“ (?!)
Trebuie sa fie cineva nebun in ultimul hal sa urasca, simultan, cele 3 mari religii monoteiste: Crestinismul, Iudaismul si Islamismul. Dar de ce-l tot invita Dan Diaconescu in direct? Ce sa transmita romanilor un incult ingamfat ca acest Pavel Corut? In ce crede el? In Dumnezeu? Care Dumnezeu, daca Ii insulta Profetii, pe Isus, Moise si Mahomed?
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Joi Iun 29, 2006 8:27 am

Mah,nu mai urmari OTV.Iti faci un bine!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde rogilg » Vin Iun 30, 2006 2:38 pm

daca stiti mai mult ca el, luati un condei si dati bice la scris.
numai asa vom progresa si ne vom perfectiona.
nimeni nu este perfect.
referitor la sfintii, isus,etc. ... cred ca ceva exista dar nu cum se prezinta in testamentul nou si vechi (deci 100% nu poti fi sigur de adevar numai daca vrei sa crezi neaparat in asa ceva indiferent de opinia publica)
eu zic ca decat sa criticam mai bine am incerca sa ne dezvoltam personalitatea si s-o inbunatatim mereu. Cum s-ar putea asta? Pai ascultant parerea lui X, cittind cartea lui Y si asa devenim mai intelepti dar fara sa cadem in extremism (gen ateu, calugar, etc).
va astept si pe forumul: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Tote cele bune si numai sanatate.

edit by moderator: regulamentul fanclub.ro interzice inserarea de link-uri la alte forumuri. la prima abatere avertisment
rogilg
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 30, 2006 12:41 pm
Localitate: AIUD

Mesajde oricoric » Sâm Iul 01, 2006 12:41 pm

cine ne viziteaza?
oricoric
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 07, 2006 9:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde oricoric » Mar Iul 11, 2006 12:28 pm

N-a mai aparut nimeni .....
oricoric
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 07, 2006 9:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde oricoric » Mar Iul 11, 2006 12:34 pm

N-a mai aparut nimeni .....
oricoric
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 07, 2006 9:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde brotaq » Mie Oct 18, 2006 1:58 pm

Pana la urma stie cineva unde se poate da de mult stimatul ... ? M-ar interesa sa il pun in legatura cu un copil pe care l-a zapacit cu cartile lui.
Am gasit doar o adresa a editurii Miracol si o adresa de email la care imi e greu sa cred ca va raspunde cineva.
Multumesc
brotaq
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 18, 2006 1:43 pm
Localitate: Germania

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 10:43 am

stie cineva unde se afla macar unul din autorii bibliei? as vrea sa-l pun in legatura cu-n copil zapacit de cele scrise acolo. dar isaac asimov? dean koontz? adresa lui john saul o aveti? brotaq stai bre cuminte. (nu ca n-ar sta acu' dupa patru ani de la postul de mai sus :D: )

ia emire special pentru tine:

nemuritorul

Cu mult mai tare decât voi
E Omul care poartă
Speranţa moartă-n ochii goi,
Credinţa-n suflet, moartă.

Un capăt de speranţă-aveam,
Voi l-aţi aflat şi l-aţi ucis.
Zadarnic! Din eternul Neam,
Am înviat speranţa-vis.

Credinţa-n viaţă, dram cu dram,
Mi-aţi omorât-o în dureri,
Dar a-nviat-o-al Vieţii ram
Ce nu cunoaşte azi, nici ieri.

Din trupu-mi, carne-aţi sfâşiat
Şi oasele mi-aţi tras pe roţi,
De vraja Vieţii înviat,
Eu vă privesc în ochi pe toţi.

Zdrobit, în pulbere căzut,
Lovit în şfichiuri de nevoi,
M-am ridicat cum n-aţi crezut:
Cu mult mai tare decât voi!
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde Daimon » Mar Apr 27, 2010 11:35 am

ce texte avem inca de acu cinci ani :note un adevarat capelmaistru

tot pentru emiru: blog pavel corut
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 5:09 pm

olioliooo, aia e poezie coruţiana? bun, m-ai convins, nu mai pune alta (presupun ca pe asta ai ales-o ca fiind buna si reprezentativa, nu?)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 6:24 pm

nu, am ales-o pe prima pe care am gasit-o. nu am intentia sa te conving ca Porut e vreun mare poet, cu atat mai putin scriitor. ca prozator, romanele sale imi par acceptabile. nu exceptionale, dar nici pe departe ridicole. cat despre poeziile sale, acestea imi plac ceva mai mult, unele dintre ele le consider chiar foarte bune. evident nu am pretentia de a fi critic literar.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 8:15 pm

anjin-san scrie: nu am intentia sa te conving ca Porut e vreun mare poet

pai poti sa incerci, de ce nu?
cu atat mai putin scriitor.

pai...
ca prozator, romanele sale imi par acceptabile. nu exceptionale, dar nici pe departe ridicole
depinde ce pretentii ai de la un roman: daca-ti ajunge o poveste (nu mai zis de subiectul povestii, sau de categoria in care s-ar incadra acel subiect), poate sa treaca si drept romancier; dar daca te-ai dedulcit la rafinamente literare, sa ma scuzi, dar flacaul asta (parerea mea, fie ea iertata) chiar este ridicol
cat despre poeziile sale, acestea imi plac ceva mai mult, unele dintre ele le consider chiar foarte bune

pai sa-ti fie de bine
mie (ca si in cazul "romanelor" sale) nu-mi spun nimic; ba chiar mai rau
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 8:26 pm

emire, daca vrem sa citim numai capodopere intr-adevaratul sens al cuvantului, probabil ca am citi doar doua trei sute de romane toata viata.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde Daimon » Mar Apr 27, 2010 8:28 pm

ai standarde inalte anjine. eu nu stiu multa lume care sa fi citit in total atatea romane (hai sa zic ca pana la 30 de ani, desi dupa aceea oricum nu prea mai ai timp de citit)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 8:32 pm

eu impart romanele in trei categorii: excelente, acceptabile si proaste. ca sa poti vorbi despre capodopere literare, sa faci o oarece critica a unui roman, trebuie sa ai termeni de comparatie. nu pot spune despre o carte ca e superficiala, daca o compar cu doar cincisprezece-douazeci de alte scrieri.

personal, probabil am depasit demult o mie de carti. unele mai bune, altele exceptionale, altele superficiale.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 9:02 pm

daca vrem sa citim numai capodopere intr-adevaratul sens al cuvantului, probabil ca am citi doar doua trei sute de romane toata viata.

pai si daca citesti mult si prost (cum am facut mai toti, la vremea noastra) care-i gheşeftul?
mai bine le citesti pe cele 2-300 (desi gasim, garantat, mult mai multe) si restul timpului, decat sa ti-l umpli cu ciulama, mai bine stai si reflectezi la ce ai citit, mai mirosi o floare, mai dai din picioare...
eu impart romanele in trei categorii: excelente, acceptabile si proaste

imparteala care l-ar exclude din start pe corut; mai bine imparte-le in 5-6 categorii, ca sa-i dai si lui o sansa
ca sa poti vorbi despre capodopere literare, sa faci o oarece critica a unui roman, trebuie sa ai termeni de comparatie

pai si cine te impiedica? e interzis, e imoral, ingrasa?
probabil am depasit demult o mie de carti

la mai mare
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 9:22 pm

emire, ai inteles prea bine ideea, nu poti citi numai carti exceptionale, oricare dintre noi a citit si lectureaza carti care nu le incadram la capodopere ci la beletristica acceptabila.

ps.s cand e ziua ta, sa-ti fac cadou vreo douazeci de carti scrise de autorul tau preferat, geniul literar, pavel corut? :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron