Pavel Corut - cel mai bun scriitor roman postdecembrist ??

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde memetshot » Vin Iul 30, 2004 10:18 am

sa nu uitat ofensat
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 10:31 am

1. vorbeshti din proprie experientza deci!...

strawman, esti prost americane

2. danone, pentru tine cultura e un bagaj!?

cauta cuvantul "metafora" in dex

3. o fi vai shi-amar atunci cind tzi-or rataci vreodata (aia!) bagaju'. ce te faci, te-apuci din nou de (re)citit dinescu shi coruzt?

tentativa ratata de ironie socratica, esti fraier (axiomatic vorbind).

4. danone (subiectu', adica tu)

subiectul este un termen al judecatzii de predicatzie deci OBIECTUL gandirii raportat la predicatul logic. incantat de cunostintza domnule predicat? (ar trebui sa-ti schimbi si nicku)

5. sau mai corect pe limba ta

ad hominem, ai de grija

6. pseudat

defineste cuvantul "pseudat" repede si cu bibliografie

7. sa fi murit (oare?!) simtzul ironiei shi-al ridiculului (la romani) odata cu birlic? sa ne fi transformat intr-o natziune de 'hai sictir'?

au contraire, se pare ca exista o categorie de "demigranti" care simte nevoia sa ia peste picior ceea ce a uitat ca exista. cum ar veni unii ca matale cere se pocnesc cu grebla-n frunte. umorul e una, nesimtirea e alta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Vin Iul 30, 2004 10:51 am

danone scrie:esti prost, {...} esti fraier

uf,... asha sa fie cum zici matale, ca prea le latri cu foc (ps: menajeazatzi vocea ca se-aproprie luna plina, vei avea de schelait!! din plin)...

danone scrie:au contraire, se pare ca exista o categorie de "demigranti" care simte nevoia sa ia peste picior ceea ce a uitat ca exista. cum ar veni unii ca matale cere se pocnesc cu grebla-n frunte

literatura lui corutz este cea mai buna terapie pentru tine. am comandat primul lot de tricouri, shi (cu mindrie pariotica te anunntz ca) eshti primul cishtigator (ce fel de saiz? XXXL? M? S?)

danone scrie:umorul e una, nesimtirea e alta

aici itzi dau perfecta dreptate!...

danone scrie:defineste cuvantul "pseudat" repede si cu bibliografie

simplu: definitzia eshti tu ("termen al judecatzii de predicatzie deci OBIECTUL gandirii raportat la predicatul logic") iar bibliografia este (sunt, mai pe intzeleptul tau) cartzile lui pavel corutz; citeshte-le cu atentzie; dupa ce le-ai terminat (de citit!, ai grija) reciteshtele. shi repeta actziunea aceasta axiomatic pina devi la fel de ironic (ca shi socrate)...

ps: no pun intended
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 11:01 am

1. ps: menajeazatzi vocea ca se-aproprie luna plina, vei avea de schelait din plin

tase, tu erai? ~p

2. literatura lui corutz este cea mai buna terapie pentru tine.(etc)

ce legatura are ce am zis eu cu raspunsul tau? eu am zis ca esti demigrant. contrazi-ma

3. simplu: definitzia eshti tu

zice neica nimeni si tranti un nanukizm. bre credeam ca nu se polueaza din canada pana in state da' n-am avut dreptate, mea culpa.

4. mai pe intzeleptul tau

alooo, pana la referiri la persoanele apropiate mie (da' totushi zi-mi ce faci tu pe gagica-miu?)

5. repeta actziunea aceasta axiomatic

nota doi, stai jos... macar daca erai si matale trecut prin scoala sa stii ce e o axioma.

recomandare: mergi la biblioteca locala si intreaba de un dictionar, daca n-au incearca sa dai o fuga in washington, acolo sigur gasesti.

(sa nu se atinga cineva de predicatutzicu ca e al meu ~p)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Vin Iul 30, 2004 11:11 am

1: daca n-au incearca sa dai o fuga in washington

aha, te pricepui pe matale. suferi de bushism. roaga-i shi tu pe admini (mituieshte-i daca nu) sa dea un whois pe ip (surprize, surprize!!!)

2: eu am zis ca esti demigrant. contrazi-ma

treaba sta in felu' urmator: tu vrei sa te contrazica cineva, (tot timpul!) shi deci terapia ii a' de-tzi lipseshte;

3: alooo, pana la referiri la persoanele apropiate mie (da' totushi zi-mi ce faci tu pe gagica-miu?)

ash zice, da' se lasa cu BAN

4: tase, tu erai?

nu! ~p
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 11:28 am

1. roaga-i shi tu pe admini (mituieshte-i daca nu) sa dea un whois pe ip (surprize, surprize!!!)

dadura (adeca dadui) asa ca gargara ieftena :)

edit domnu 196.41.49.23 din pennsylvania, serveste-te
http://www.geobytes.com/IpLocator.htm?GetLocation

2. tu vrei sa te contrazica cineva

priveste din alta perspectiva: tot timpul apare un predicat care o face ;)

3. ash zice, da' se lasa cu BAN

nu e rau daca e hartie mare.

p.s. acu' ca tot trecu pasajul corutzian, am sa te rog sa te potolesti cu offtopicele AICI, ai un miliard de alte forumuri la indemana unde sa ti-o furi, de AICI in colo offtopicele se sterg si eventual avertizeaza, multzam de intelegere.

case closed
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mar Aug 03, 2004 11:30 am

Nush ce zic geobytes, da' si whois-u meu si ala de la arin (http://ws.arin.net/cgi-bin/whois.pl?queryinput=196.41.49) zice ceva de Dar-es-Salaam, Tanzania cand ii dau IP-ul respectiv...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde theOffender » Mar Aug 03, 2004 11:53 am

cam asha ceva...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 03, 2004 12:07 pm

poate are laptop si se plimba, maine poimaine apare tanganica ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Lulici » Lun Aug 23, 2004 5:33 pm

costasilviu scrie:Daa, e tare baiatu'! Desi eu cred ca misticismul pudic corutian paleste, scalar vorbind, in fata agresivitatii asumate a lui Iliescu din Revolutie si Reforma(editia turca, mult mai transcurata).Auzi, dar de subtilitatile lui CVT ce zici? Ce mai sti, a aparut ultimul CD cu Savoy? Si la alegeri tot cu PRM-ul, ha?
Da hai, fugi repede pe Acasa ca incepe Cassandra! (Auzi, tu, a inceput sa vada oarba?)


:o :o frumos topic!

Mi-au cazut si mie in mana una dintre cartile d-ului Pavel Corut si, e drept, nu poti sa judeci un scriitor atat de "prolific" (am inteles ca se lauda cu peste 50 de carti) citind atat de putin...Dar mai mult, zau!, nu am putut! Roman plin de securisti patrioti, plin de clisee, lipsite de orice simt estetic, no thx! Imi explica el mie cum suntem noi buricul lumii, cei mai grozavi dintre grozavi, descendenti din spita interstelara, lumea se invarte in jurul nostru...bla bla bla! E "proiectia" in literatura a imaginii pe care o are in lumea filmului un alt "prolific" Sergiu Nicolaescu, pe care-l "admir" la fel de mult! Nu or scrie atat si nu or fi la fel de "prolifici" dar ii prefer pe Patapievi, Cartarescu, tot ce a aparut de Steihardt dupe '89, ca pana in '89, abia au aparut doua carti... Si, ca sa nu o mai lungesc, imi repugna tot ce tine de fosta Securitate ca sa-mi cheltuiesc banii pe unul care a lucrat in structurile ei. O carte mi-a fost de-ajuns nu as mai pierde nici o ora cu asa ceva prefer sa-mi investesc altfel timpul, mult mai bine, chiar si... plictisindu-ma! Tot ies mai castigata....
Lulici
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 10:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vegana » Vin Aug 27, 2004 1:24 pm

Buna, sunt noua pe acest site si inca nu stiu ce si cum...nu vreau sa intru in polemici vreau doar sa discut cu cineva care e pro Corut. In rest nu ma intereseaza...
vegana
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 27, 2004 12:59 pm
Localitate: Bucuresti

heh!

Mesajde deathkat » Lun Aug 30, 2004 1:53 am

Mi-am bagat si io nasu'prin citeva volume de-a lu'nea Corutz.Pina la un punct,aproape ca oferea niste raspunsuri credibile,vis-a-vis de inaintasi si de ceea ce se petrece acum pe meleagurile noastre. :yD Dupa aia am vazut ca incepe s-o ia razna(ca si dumnealui -misteriosul personaj!?'Contele Incapuciato',care dadea niste iesplicatzii pe OTV in cazul'guru'...hohoho! ;B )
Corutz are un'+'pentru patriotism.Restul e maculatura.Sau bani.


PS:danonino !!!nu sari cu gura iar !Dupa cum vezi,au remarcat si altii de pe forum'ciudatenia':din reavointa sau/si dezinteres se ascund urmele civilizatiei geto-dace.Asta e nashpa ! :mad: cineva vrea sa ne bage in groapa de gunoi a istoriei.Cred ca e destul sa vezi urmele de la Sarmisegetusa ca sa-ti dai seama ca un Stonehedge e copil mic.Bah,io tot cred ca ai nostri au fost mai tari. :A
Where dark and light don't differ...
Avatar utilizator
deathkat
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 31, 2004 10:23 am

PS:danonino !!!nu sari cu gura iar !

ca zici tu? vrei sa tzii monologuri, nu te duce sa porti o conversatie sa inteleg?

Dupa cum vezi,au remarcat si altii de pe forum'ciudatenia':din reavointa sau/si dezinteres se ascund urmele civilizatiei geto-dace.cineva vrea sa ne bage in groapa de gunoi a istoriei.

altii au remarcat si multe tampenii, sa inteleg ca se iau de bune afirmatiile multe sau cele pertinente? sigur, teoria constipatiei din mintea unora vad tzara noastra o mega putere numai ca nu avem noi noroc, nu?
Cred ca e destul sa vezi urmele de la Sarmisegetusa ca sa-ti dai seama ca un Stonehedge e copil mic.Bah,io tot cred ca ai nostri au fost mai tari.

taman m-am intors dintr-un "pelerinaj" din zona in care intr-=un lantz de aprox 40 de pesteri s-au gasit multe vestigii, cranii de homo-sapiens cu cea mai mare vechime din tzara etc.
din afirmatiile matale categorice inteleg ca ai fost la sarmisegetuza si la stonehedge si poti face o comparatzie, nu? ai vazut toate vestigiile civilizatiei din insula pastelui pana in africa si apoi ai concluzionat ca tot romanu-i fruncea?

stii ce cred eu? ca gradul matale de cultura si bagajul de conostinte nu te indreptateste sa faci astfel de afirmatzii, ca ai obsesii nationaliste, ca nu iti poti sustine afirmatiile cu argumente verificabile, ca nu poti purta o discutie de bun simtz nefaccand altceva decat sa repeti ca un disc zgariat aceleasi aberatii.

si casa poporului e a doua ca marime din lume, asta e un argument in apararea greadului redus de dezvoltare a romaniei? m-as mira.

p.s. cele de mai sus sunt parerile mele pe care mi le asum, te asigur ca nu am ni'ca personal cu matale care eshti doar un ionuzzz ca oricare altul :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Pavel Corut - cel mai bun scriitor postdecembrist

Mesajde Costachel » Joi Dec 23, 2004 2:20 pm

dinu scrie:Pavel Corut e un fel de doua feluri, si nici unu n-are legatura cu literatura. Mai mult, cartile lui sunt niste aberatzii de prost gust.

Salut
Cred ca gresesti cind spui "Cartile lui sunt niste aberatii de prost gust"
Si eu cind am citit primele carti am ramas cu aceeasi impresie. Totusi ceva nu-mi dadea pace si atunci am recitit toate cartile(3-4 ) pe care le aveam si am vazut ca nu am dreptate . Dar aceasta s-a datorat si faptului ca nu eram in tema cu specificul muncii lui Pavel Corut inainte de a scrie romane . Am stat apoi de vorba cu cineva care fusese coleg cu Pavel Corut in armata si am ramas uimit de acest OM . Tot ce scrie acesta este adevarat ( cu unele exceptii care sunt vizibil de domeniul basmului daca pot spune asa.
Dar asi vrea sa te intreb pe tine maestre in ale necredintei : ai habar pina unde a ajuns astazi parapsihologia ? Ai habar ce poate face un om hipnotizat ? Stii care sunt urmarile unei hipnoze facute la modul profesionist si care se foloseste de unele servicii sercrete ?Pentru ca Pavel Corul trateaza in mare parte apucaturile unor servicii secrete rivale serviciilor secrete romanesti
Nici eu nu am crezut pina numi-a confirmat un fost ofiter al serviciilor secrete. Si stii ce mi-a mai spus acesta ? Ca inca lumea habar nu are unde s-a ajuns cu cercetarea in domeniul parapsihologiei si psihologiei. Cred ca ar trebui sa recitesti inca odata romanele acestui scriitor interesant spun eu dar pe indelete si sa analizezi fiecare pasaj intrebindu-te mereu : oare aceasta poate fi asdevarata? Dar mai intii trebuie sa mai citesti si altceva pentru a fi cit de cit pregatit. Roate cele bune
Costachel
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:56 pm
Localitate: Constanta

Pavel Corut -cel mai bun scriitor postdecembrist

Mesajde Costachel » Joi Dec 23, 2004 2:41 pm

eyewitness scrie:discipolii acestui adevar de netagaduit fiind :
-sorin vantu
-viorel catarama
-gigi becali
si altii

De ce acesti oameni ar fi discipolii lui Pavel Corut ? De ce numai ei ? Oare chiar nu mai sunt oameni care pot deveni bogati daca isi propun acest lucru ? Daca cred cu tarie in aceasta idee nu vor reusi ?Daca vor fi organizati meticulosi si plini de dorinta de a reusi. Eu cred ca da , vor reusi . Important este sa gindesti pozitiv si sa stii ce vrei de la viata . Nu ai intilnit oameni care nu au prea multa carte dar care sa fie niste oameni extraordinari de inventivi , de maestri in a face bani , de a se fi chiar placuti ?Si atunci de ce ar trebui sa luam totul peste picior ? Din dorinta de a arata cit de destepti si atoatestiutori suntem noi ? Din dorinta de a persifla pe altcineva ?Iata o tema de meditat.
Costachel
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:56 pm
Localitate: Constanta

Mesajde eyewitness » Joi Dec 23, 2004 2:59 pm

Important este sa gindesti pozitiv


chiar, uitasem de hagi

Ai habar ce poate face un om hipnotizat ?


da, mai comanda o bere, macsim doo ... cel putin io cu neatzu asa facem
am ramas uimit de acest OM


si noi cand am aflat ca intre epopeile cu lordu lu inelu mai traje o laba sanatuasa . unii se escita cu poze cu caini, altii cu britnei spiarz si altii cu lordu lu inelu


costachele, lasa bre povestile astea ca mai citesti dreacu fro stenograma a comitetului central al pecere si o sa mi'l scoti pe postelnicu un isac asimov al carpatilor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Costachel » Vin Dec 31, 2004 1:45 pm

eyewitness scrie:chiar, uitasem de hagi



da, mai comanda o bere, macsim doo ... cel putin io cu neatzu asa facem


si noi cand am aflat ca intre epopeile cu lordu lu inelu mai traje o laba sanatuasa . unii se escita cu poze cu caini, altii cu britnei spiarz si altii cu lordu lu inelu


costachele, lasa bre povestile astea ca mai citesti dreacu fro stenograma a comitetului central al pecere si o sa mi'l scoti pe postelnicu un isac asimov al carpatilor

:) Acesta este nivelul cunostintelor tale in momentul de fata ? Pacat ca nu citesti mai mult si nu neaparat cartile lui P.Corut. Sunt carti extraordinare care se afla pe orice taraba. Trebuie doar sa ai curiozitatea sa citesti prefata daca esti mai sarac .(chiar si cu duhul dar aceasta nu inseamna nimic pentru un om care nu vrea sa citeasca -ramine la nivelul care il are)Referitor la Postelnicu (Cred ca te referi la fostul ministru de interne )nu cred ca merita nici efortul de a fi citat. La cele 4 clase ale lui , sarmanul semana in exprimare cu tine . Spun aceasta pentru ca l-am cunoscut si la un om care nu are nimic in cap , nici Dumnezeu nu-i da.Asa ca lasa-l in partea dorsala.Da dovada de maturitate si eleganta daca vrei sa discuti un subiect interesant.Numai bine si pe curind
Costachel
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:56 pm
Localitate: Constanta

Mesajde gaga » Mar Ian 04, 2005 1:49 pm

care se afla pe orice taraba.


exat punctul asta sa il retii, se afla alaturi de coelho si hari ploter. qed.

Referitor la Postelnicu (Cred ca te referi la fostul ministru de interne )[...]-am cunoscut


qed din prima asa, adica io nu prea ii inteleg pe oamenii care se injura singuri, da' pe tine te inteleg.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

din nou despre corut si cartile lui....

Mesajde Old_Surehand » Mie Feb 16, 2005 11:20 pm

Zilele trecute am tastat pe un motor de cautare numele "Pavel Corut" si mi-au aparut cateva zeci de pagini daca,nu ma-nsel, despre acest subiect. Mirarea consta in faptul ca multe din ele nu erau prea "blande" in afirmatii cu privire la persoana dumnealui. Lasand la o parte ce a fost sau ce n-a fost (intre noi fie vorba mai important e ce a facut un om decat ceea ce a fost), as vrea sa stiu daca sunt printre voi si din categoria acelora care au reusit sa faca ceva, sa-si atinga un scop,sa scape de un viciu etc. prin procedeele enuntate de el in cartile de arta succesului.Nu vreau sa-i inalt statuie ci doar si vreau sa afle si altii ca totusi omul asta nu scrie numai tampenii ci si lucruri utile. ~)
Avatar utilizator
Old_Surehand
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 12:00 am

Mesajde fly` » Sâm Feb 19, 2005 10:19 pm

daca Pavel Corut e cel mai bun scriitor postdecembrist literatura romaneasca e in, scuzati, veceu.. din fericire exista si un Cartarescu, un Nedelciu...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde Old_Surehand » Dum Feb 27, 2005 10:41 pm

Bre' cel mai bun scriitor post-decembrist nu e dar inainte de a-i critica scrierile analizati-le un pic: gasiti cumva in ele atmosfere sumbra si aberatiile din cartile unor scriitori "buni"?(Poe,Dostoievski,etc)Daca ati fi citit putina psihologie ati fi aflat ce influenta are asupra psihicului sugestia scrisa.Cartile au un subiect simplu pentru a prinde la publicul larg si pentru a-i expune unele informatii care in mod obisnuit nu ar interesa pe prea multa lume,credeti ca unui fost spion nu i-ar fi usor sa scrie carti "bune",prin care sa formeze un nou cult sau religie,si sa castige mai multa glorie si bani?El pur si simplu incearca sa popularizeze stiinta succesului.Cati dintre scriitorii contemporani mai incearca acest lucru?Nu neg valoarea unor carti scrise dupa revolutie insa inainte de a critica incercati sa vedeti ce urmareste prin cartile sale.
Avatar utilizator
Old_Surehand
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 12:00 am

Mesajde as xxl » Lun Feb 28, 2005 1:01 am

eu unul am fost un avid cititor al acestui prolific scriitor. am citit cat am putut de mult din cartile lui, nu mi-a scapat una. le citeam fascinat, multe lucruri bune am invatat de acolo.
din pacate, natura a facut in asa fel incat asa cum dintr-o ghinda sa iasa un stejar, un om sa treaca prin mai multe varste - in cazul meu prepubertatea - stiti voi, primele fire de par, acolo jos.
moment in care, fara sa imi propun asta, am incetat sa il citesc pe acest "cel mai bun scriitor roman postdecembrist". iar cartile lui, atatea cate am apucat sa cumpar - cu regret doar vreo 4-5 - se odihnesc perfect conservate intre cele cu povesti nemuritoare si cele ale lui Jules Verne.

pa bune acu, voi chiar vorbiti serios ?!
va treziti dimineata si primul lucru pe care il faceti dupa ce iesiti din casa este sa verificati la taraba de carti lucioase daca nu cumva prolificul a mai fatat ceva ? iar daca da, scoteti repede alocatia copilului pentru a le cumpara? aaa, si nu le cumparati pentru el?
daca ati raspuns cu da la intrebarile de mai sus, am curaj sa las un ramasag:
-este ca sunteti cititori fideli ai ziarului "Infractoarea", dezlegati integrame in autobuz si vi se pare ca "Libertatea" este cel mai informat cotidian?

nu regretati ca v-ati nascut in Romania atunci! pentru ca este oricum mai mult decat meritati!
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Pe urmele lui Pavel Corut...

Mesajde Xandra19 » Vin Mar 25, 2005 11:28 pm

M-am gandit sa postez si aici o intrebare pentru cei care il admira pe domnul Pavel Corut sau cel putin au idee despre romanele lui .Eu in mare parte le-am citit si am ramas placut surprinsa.Acum mai nou mi-as dori sa il cunosc personal.Intrebarea mea este:cum pot sa dau de domnul Pavel Corut?are cineva vreo idee sau sugestie,un numar de telefon,o adresa de e-mail?
Xandra19
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 25, 2005 11:11 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Bradut » Mie Iun 01, 2005 8:47 pm

Parerea mea azi, 1 iunie 2005, e urmatoarea: Dan Brown (autorul "Codului Da Vinci") e un Pavel Corut globalizat.
Analizati cu atentie reteta: roman usor, mistico-politist, care re-mixeaza motive culturale arhicunoscute.
Dan Brown o remixeaza pe Mona Lisa. Corut remixeaza Sfinxul.
Dan Brown vorbeste de confreerii si simboluri secrete (Opus Dei, Illuminati, Pentagrama). Corut vorbeste despre acelasi lucru (Decagonul, parca - simbol ezoteric si organizatie secreta).
Nu mai vorbim de ritualuri, de tipologii (foarte asemanatoare). Corut e ceva mai rudimentar ca si constructie, Dan Brown scrie ceva mai consistent, cu structura de film script.
In rest...difera doar adresabilitatea (de Mona Lisa au auzit cu totii, de Babele numai noi) si marketingul.
Sa traiti bine.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde wildrose19 » Mie Iun 15, 2005 3:41 pm

Am citit primele 5 carti ale lui p.c.,dupa minr daca rezuma ce a scris el in toate cele n carti ( nu stiu cate sunt in toatal) poate iesea ceva mai bun.Deja de pe la a 3-a carte incepe sa se repete. Nu cred ca e "cel mai bun scriitor postdecembrist", ar fi o exagerare,cartile lui nu prezinta valoare literara.Din acest punct de vedere prefer Patapievici sau Plesu. Ceea ce e bun in cartile lui e faptul ca te pune pe ganduri si te face sa nu iei de bune toate afirmatiile "oficiale", si interesul pentru stramosi, ah si poate unele remarci ironice ale personajelor.Personal am inceput sa caut carti despre religia geto-daca dupa prima lui carte.Parte lui proasta e ca atunci cand ma asteptam si eu la niste explicatii interesante in carte el o ia pe aratura cu paranormalu' si stramosii nostri de pe a 3 luna a nustiu carei stele....Daca se apuca sa scrie parte cu sf plasand-o intr-o lume separata cred ca iesea ceva gen star wars, dar asa ...

Anyway am sa incerc sa mai citesc cateva carti de p.c. dar dc toate spun acelasi lucru nu stiu daca o sa am rabdare.Cei care au citit mai mult pot sa-mi spuna si mie cate volume sunt in seria "Octogonul", sau nu s-a terminat nici acum? A-)
...caci timpul vostru s-a scurs
in umbra marelui URSS...
Avatar utilizator
wildrose19
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 12, 2005 11:00 pm

Mesajde Red_Mustang » Mie Iun 15, 2005 3:47 pm

Cartile din seria Octogonul sunt :
-Quinta sparta
-Fulgerul albastru
-Floarea de argint
-Balada lupului alb
-Dincolo de frontiere
-Lumina Daciei
-Sa te nasti sub steaua noastra
-Cantecul nemuririi
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Iun 15, 2005 3:55 pm

mustangule, sunt cu mult mai multe...
cred ca si corutz le-a uitat numarul. pare-mi-se ca a depasit deja 50 si mi se pare ca apar in continuare...

iedit: revin, deocamdata sunt 37... le gasesti aici
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde moxes » Lun Iun 20, 2005 11:47 pm

onk scrie:da, ai dreptate, si sandra brown e talent deoarece descrie fapte reale, din viatza, intr-o forma adaptata inteligentzei celor mai multzi dintre voi...ce naiba aveti mah, atzi inebunit cu totzii, scapatzi de calvarul culturii impuse de catre scoala si n-avetzi altceva mai bun de facut decit sa catalogatzi literatura romana facila si idiotizanta de genul celor de sus ca fiind fundamentala pentru romanul mioritic... v-am mai spus, ciobanul roman din mioritza a murit de prost, de puturos, din lashitate si lipsa de imaginatzie....d-aia merg lucrurile cum merg...



Despre Pavel Corut se pot afirma urmatoarele:
1.nu a dorit sa scrie romane beletristice
2.scopul a fost sa trezeasca constiintele amortite ale romanilor indoctrinati de comunism
3.stimularea interesului pentru Istoria Neamului
4.”Mitologia” propusa de el cat si de alti dacologi nu poate fi nici judecata nici denigrata ca falsa.Doar acceptata sau nu prin credinta.Nici „evolutionismul stiintific” nu poate fi acceptat altfel decat prin credinta.Nimeni nu poate astepta milioane de ani de observatii pentru confirmare.La fel „Creationismul”, nu poate fi acceptat decat prin credinta.Prin urmare, Istoria nu face exceptie.Nici un istoric nu a fost martor direct la un eveniment pentru a afirma ca a fost asa sau nu, astfel ca orice „mitologie” este perfect reala si adevarata.Ori toate „mitologiile” sunt adevarate, ori niciuna.Nu poate fi doar o „mitologie” a unui popor adevarata iar restul catalogate ca neadevarate, batjocorite, ignorate.Iar daca cineva este interesat de Istoria Neamului sau sau de „mitologia” Neamului sau, trebuie sa se simta umilit, rusinat de catre unii cu aere de „inteligenti”?
5.nu trebuie sa se simta nimeni vinovat ca impartaseste unele din ideile lui P. Corut sau ale dacologilor.Nu este nimic rusinos in aceasta.Iar cei care vor sa va faca sa va rusinati de Istoria Neamului nostru sunt insemnati in insusi cugetul lor ca „fii ai pierzarii”!Iar mai devreme sau mai tarziu, blestemele batjocurii lor ii va ajunge din urma!Plangeti-i de pe acum pentru soarta care ii asteapta..si nu mai intrati la discutii cu ei pe diferite forum-uri.Rolul lor este sa va scoata gandurile bune din inima.Si mai ales, nu va lepadati de Hristos, de Biserica, de sfinti.Nimic nu urasc unii mai mult la romani decat Istoria nemistificata si crestinismul ortodox, pe care le-ar dori pe veci disparute din inimile noastre.Nu va cereti voie sa va iubiti Istoria si Neamul de la oricine, ca nu merita!! Iisus a zis „nu aruncati margaritare..(nu zic, ca altfel se vor simti unii lezati..) ca sa nu se intoarca asupra voastra si sa va rupa”!
In rest numai bine.
P.S. Cred ca nu numai antisemitismul trebuie infierat, ci si antiromanismul, antidacismul, antimaghiarismul, anti-etc.Nu credeti ca e mai democratic si in spiritul drepturilor omului si ale tuturor natiunilor?Numai in Rusia, pe timp de pace, comunismul(Stalin) a omorat 30 milioane de rusi.Iar in Romania, peste 2 milioane.Si nici rusii si nici romanii nu au inventat comunismul si nici nu l-au iubit!
Doamne ajuta sau,
Ziua Buna!
moxes
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2005 10:41 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde georgiadumy » Joi Iun 30, 2005 8:12 am

Aceasta este parerea mea, proprie si personala- tin sa subliniez asta, pentru ca unii din cei care au raspuns, nu inteleg sa respecte parerea altora si se concentreaza pe cit de "prost" este respectivul...Sa revenim la parerea mea...Pavel Corut m-a fascinat o perioada buna de timp, pentru faptul ca ma facea sa cred ca poporul nostru asa amarit cum este are "ceva" special. Chiar ma facea sa cred, daca nu toate"aberatiile", macar ceea ce parea aproape real.
Greseala lui, care cel putin ptr. mine a fost fatala, pentru ca am incetat sa-l citesc, a fost ca a dat-o "in diverse". Adica a inceput sa scoata carti pe banda rulanta, fara sa mai tina seama de profunzime si mesaj.
Sfatul meu, pentru cei care nu au citit de loc PC sa citeasca numai volumele de inceput. Sa zicem primele..10, adica seria "" Dupa, sa faca bine sa se opreasca- sincer(din partea unui fost fan!!!) cele de dupa nu merita timpul pierdut....Mai bine stati cu ochii pe pereti si ascultati MANELE........blah!
georgiadumy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:45 am
Localitate: constanta

Mesajde pacha » Joi Iun 30, 2005 11:17 am

Am citit si eu o carte a lui Corut.Demult.Scria dragut.Atat.
Dar inteleg din posturile voastre ca vrea sa-l ajunga pe Balzac.La cantitate.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron