Tolkien!

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Tolkien!

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 3:55 pm

Stie cinva ce carti scrise de Tolkien au mai aparut pe la noi?
plizzzzz :D
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 4:00 pm

Io stiu ca numai Stapinul Inelelor. Pentru restul, cred ca trebe intrebat la British Council sau Biblioteca americana, editii in engleza, bineinteles.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 4:09 pm

Initial trimis de Rolf
Io stiu ca numai Stapinul Inelelor. Pentru restul, cred ca trebe intrebat la British Council sau Biblioteca americana, editii in engleza, bineinteles.


multzam fain man. oricum mi se pare ca e pacat de Dumnezeu ca nu au plublicat si alte carti ale acestui scriitor. la fel cum e un pacat si mai mare ca, spre rusinea mea, nu am mai auzit de el pana cand nu i s-a facut atata publicitate si pe la noi. scrie demential. in plus m-am "documentat" si are o serie de carti "Heroes and Fantasy" de..... mai mare dragul... :D
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 4:10 pm

Pai cred ca si asta a aparut ca sa pregateasca teren filmului, asa ca altele... probabil doar daca se vinde LotR bine.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 4:15 pm

Initial trimis de Rolf
Pai cred ca si asta a aparut ca sa pregateasca teren filmului, asa ca altele... probabil doar daca se vinde LotR bine.

nope... sincer... cred ca editita tiparita de la noi a aparut dupa film.. fiind convinsi ca, in cazul in care place filmul, se va vinde si cartea. parerea mea. mai ales ca "lumea" si romanul in general a lasat la coada pasiunilor cititul....
plus ca 300 de mii o carte e deja peste posibilitatile majoritatii...
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 10, 2002 4:16 pm

o poveste cu un hobbit ('37) a aparut la noi inainte de '90
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Mie Apr 10, 2002 4:17 pm

Pai, in afara de LotR mai sunt doar doua: The Silmarillion si Unfinished Tales.
Ma indoiesc insa ca vor fi traduse in romana, cel putin Silmarillion nu e genul sa dispara din librarii in doua zile. Nu mai zic ca e imposibil de tradus.
Chiar asa, Rolf, traducerea la LotR cum este? E citibila, sau provoaca greturi?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Apr 10, 2002 4:17 pm

un cd costa cam tot pe acolo
nu zic cat costa trenu' pan' la mare
e doar o chestie de optziune
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Mie Apr 10, 2002 4:24 pm

Da, right, mai e si the hobbit... am uitat de el, eu il tot bag la un loc cu LOTR.

Ce zici tu, mai aphex? :confused:
Ugh... sorry, am atzipit, am vazut ce zici, scuzati, pardon, eroare de greseala... :silly:
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 4:25 pm

Initial trimis de b0nechina
Pai, in afara de LotR mai sunt doar doua: The Silmarillion si Unfinished Tales.
Ma indoiesc insa ca vor fi traduse in romana, cel putin Silmarillion nu e genul sa dispara din librarii in doua zile. Nu mai zic ca e imposibil de tradus.
Chiar asa, Rolf, traducerea la LotR cum este? E citibila, sau provoaca greturi?

A Middle English Vocabulary
Sir Gawain & The Green Knight
Songs for the Philologists
The Reeve's Tale.
Sir Orfeo.
The Adventures of Tom Bombadil and Other Verses from the Red Book.
Unfinished Tales of Numenor and Middle-earth

cica aste sunt doar cateva dintre cartile scrise de el... ma insel?
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Mie Apr 10, 2002 4:31 pm

Stai sa caut, sa ma documentez ce-i cu ele...
Prima e "dictionar" de elfa si alte limbi, de ultima stiu ca exista, restu' ce-or fi?

Iaca o lista mai lunga... nu ma multumeste, ca nu scrie ce-i cu ele, da' oi gasi eu si altele.
http://www.tolkiensociety.org/tolkien/bibl2.html
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 4:33 pm

Initial trimis de b0nechina
Stai sa caut, sa ma documentez ce-i cu ele...
Prima e "dictionar" de elfa si alte limbi, de ultima stiu ca exista, restu' ce-or fi?

http://www.tolkiensociety.org/tolkien/index.html
uite o adresa cu ceva reefrinte........
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 4:35 pm

Despite all the fuss over The Lord of the Rings, between 1925 and his death Tolkien did write and publish a number of other articles, including a range of scholarly essays, many reprinted in The Monsters and the Critics and Other Essays (see above); one Middle-earth related work, The Adventures of Tom Bombadil; editions and translations of Middle English works such as the Ancrene Wisse, Sir Gawain, Sir Orfeo and The Pearl, and some stories independent of the Legendarium, such as the Imram, The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son, The Lay of Aotrou and Itroun - and, especially, Farmer Giles of Ham, Leaf by Niggle, and Smith of Wootton Major.
citat de pe pagina pe care am mentionat-o mai sus
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 12:46 pm

Traducerea lu LotR e foarte citibila, cel putin asa mi se pare, desi citesc in paralel. Primu volum l-am citit in engleza, al doilea in romana, si acu sunt la al treilea, tot in romana, dar des ma uit in editia in engleza sa vad exprimari si denumiri, unde mi se pare ca ar suna mai misto in engleza sau as intelege mai bine. Doar unele denumiri ma seaca, suna mai bine in engleza.

Dar apropo de ce se vorbea de traducerile lu Stephen King, e mult peste.

In schimb lasa de dorit prezentarea cartii, RAO se cam lauda degeaba. In volumul unu, paginile trecute la cuprins pentru diferite capitole nu se pleznesc cu cele din carte. In vol 2, ultimul capitol din cartea 4 in cuprins apare ca si "nedumeririle jupinului Samwise", iar in carte apare ca si "alegerea jupinului...". Mai sunt greseli de tipar, harta nu e in detaliu si nu e pusa comod, de ex la sfirsit, ca sa o gasesti usor. Iar din anexe lipsesc cele despre limbi si alfabete, ceea ce e oarecum normal, fiind greu de tradus o limba inventata, in sensul de a-i traduce fonetica, alfabetul, morfologia si ce mai prezinta Tolkien acolo.

In ce priveste cartile, am impresia ca mai sunt si vreo 12 volume de Istoria Middle Earth, scrise de Cristopher, fi-su. Si alea ar fi o lectura interesanta.

A, editia de la noi a aparut inaintea filmului cu citeva luni. Si costa mult peste 300.000 lei.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 11:51 am

Initial trimis de Rolf
A, editia de la noi a aparut inaintea filmului cu citeva luni. Si costa mult peste 300.000 lei.


a aparut cu aproape o luna inainte filmului (dinc ate stiu eu) si era numai editia de lux. ceea ce inseamna ca doritorul trebuia sa plateasca cate 3 si ceva de mii pe volum. dar... din fericire pt. studentul insetata de "cunostere" si pentru romanul ce castia salariul mediu pe economie au aparut si cele cu coperti necartonate care s-au vandut la 300 de mii toate trei.

si mai devreme cand am spus peste posibilitatile majoritatii ma refeream la faptul ca nu prea ai cum sa alegi intre a cumpara o carte si a cumpara de mancare. ori multi cu asta se confrunta. si nu din lene sau din cauza unei experiente precare.
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 12:19 pm

Am inteles ce vroiai sa zici, de aia am atras atentia ca de fapt costa chiar mai mult de 300.000. Ce, editia necartonata e mai eftina? Pai de ce o am io pe aia cartonata, care are si tot felu de belele, pe care le-am zis mai sus? (retoric)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 12:42 pm

Initial trimis de Rolf
Am inteles ce vroiai sa zici, de aia am atras atentia ca de fapt costa chiar mai mult de 300.000. Ce, editia necartonata e mai eftina? Pai de ce o am io pe aia cartonata, care are si tot felu de belele, pe care le-am zis mai sus? (retoric)


hehe nu poci ca sa-ti raspund decat la prima intrebare. asa ca: NORMAL CA EDITIA NECARTONATA E MAI IEFTINA. si acu' sa-tzi zic si de ce.

1.pt. ca aia cartonata e exitie de lux editata in Ungaria cu hartie de imprimanta.
2. pt. ca la editia necartonata (pt. tot boborul care costa vreo 100 de mii bucata si care a fost scoasa din tipografiile autohtone) ai sansa sa te murdaresti de tush tipografic pe degetzele.
3. pt. ca astea necartonate se vand intr-o forma mai putin comerciala intr-un fel de plastic straveziu lipit ca vai de soarta lui.
p.s. imi pare extrem de rau ca nu am pus mana macar pe vreun volum in engleza sa-mi dau seama de diferentzele care, presupun, nu sunt mici. :(
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 12:52 pm

Mda, am pus io intrebarea aiurea, nu striga. Vroiam sa zic ca nu stiam de o editie necartonata. Iar aia cartonata are greseli fizice, le-am zis mai sus. In plus, calitatea hirtiei e subzero, de aia m-au enervat RAO, se bat cu pumnii in piept si scot o mizerie (e, nu chiar :D ). A, si plasticul de pe coperta se desprinde, si arata ca dracu.

Uite citeva diferente (citeva traduceri de denumiri, ca altceva nu am cum sa postez): Vilceaua Despicata = Rivendell, Codrul Intunecat = Mirkwoods, Gruiurile Gorgane = Barrow Downs, Calaretii Negri = Ringwraights, Riul Viniac = Brandywine River (de fapt denaturarea hobbita a denumirii elfice Baranduin, unde duin am senzatia ca e riu in elfica) - da ei au tradus combinatia brandywine si au denaurat adevarul istoric, Arborebarbos = Treebeard, Muntii Cetosi = Misty Mountains.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde b0nechina » Vin Apr 12, 2002 12:56 pm

Eu am citit o editie in engleza (este a unui coleg, a pus mana pe ea de la amazon.com).
Un volum costa $6.99, si sunt patru, ca e si the Hobbit, asta face aproape 28 de dolari, adica spre un milion de lei.
Copertile sunt necartonate, da-s lucioase, colorate si frumoase, hartia nu e de cea mai buna calitate, se intampla sa mai prinzi si tus pe deshte, da' asta daca nu ai mainile uscate si curate. :)
In rest... greseli de tipar nu-mi amintesc sa fi gasit, desi eu vanez astfel de chestii, ai harti la fiecare volum (mai putin in The Return, unde-s niste harti urate si inghesuite, de tre' sa umbli cu doua volume dupa tine, sa te dumiresti), anexele sunt intregi si la locul lor...
Per ansamblu, vorbim despre o carte tiparita pentru citit, nu pentru zgariat si murdarit deshtele.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde b0nechina » Vin Apr 12, 2002 1:05 pm

Uite, vezi, pe mine asta ma scoate din minti la cartile traduse (ca si la filmele subtritrate): de ce mama naibii nu lasa denumirile in limba originala, si vin cu expresii din astea colorate, de-ti vine s-o iei la fuga? Ce dracu-i aia "valceaua despicata"? Gruiurile Gorgane??!?!?! Omigod, omigod!
Ah, mi-am amintit ce voiam sa zic de mult: am the Hobbit + LOTR in format pdf (13MB) . Daca il vrea cineva, sa zica, vedem cum facem (pentru mail e cam mare).
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 1:08 pm

man trebuie sa-ti spun ca ceva greseli fatale se gasesc si in editia necartonata... cel putin greseli de litere la greu si oareshce greseli gramaticale (dar pe alocuri si nu neparat flagrante)...
p.s. ce sa-i faci cu temperamentul coleric... ma impinge sa apas caps-ul :D

dupa cele cateva exemple pe care mi le-ai dat trebuie sa pun mana pe editia in engleza...
ce pacat ca nu stiu spaniola... poate asa ash fi reuhit sa-mi dau seama cum scrie cu adevarat un Garcia Marguez ...
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 1:09 pm

Initial trimis de b0nechina
Uite, vezi, pe mine asta ma scoate din minti la cartile traduse (ca si la filmele subtritrate): de ce mama naibii nu lasa denumirile in limba originala, si vin cu expresii din astea colorate, de-ti vine s-o iei la fuga? Ce dracu-i aia "valceaua despicata"? Gruiurile Gorgane??!?!?! Omigod, omigod!
Ah, mi-am amintit ce voiam sa zic de mult: am the Hobbit + LOTR in format pdf (13MB) . Daca il vrea cineva, sa zica, vedem cum facem (pentru mail e cam mare).


spune repede ce tre' sa fac... :D

sincer le vreau pe amandoua... :)
plizzzzzzzzzz
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Apr 12, 2002 1:11 pm

Pai, sunt amandoua intr-un singur pdf...
Ia stai oleaca, mi-am amintit ca am un cont undeva, sa vad cat spatiu iashte, si-l pun acolo... Dau de stire imediat ce aflu.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde b0nechina » Vin Apr 12, 2002 1:26 pm

kris si Rolf, pls check your PMs.
Am rugamintea sa-mi dati de stire cand ati facut download-ul sau daca aveti probleme, pentru ca nu pot lasa mult timp fisierul in locul cu pricina.
Enjoy!

Ugh... shit! Problema tehnica!
Incercati in juma' de ora, quota exceeded, am vazut dup-aia. :silly:

Gata, merge.
Cine mai doreste, cine mai pofteste... PLATESTE! :D
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Mirela » Vin Apr 12, 2002 3:26 pm

Initial trimis de b0nechina
Ah, mi-am amintit ce voiam sa zic de mult: am the Hobbit + LOTR in format pdf (13MB) . Daca il vrea cineva, sa zica, vedem cum facem (pentru mail e cam mare).



b0nechino...si eu le vreau!pls pls pls!!!....fac orice(ma rog...aproape orice :))
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 4:21 pm

man ai ocazia sa subjugi mai toti doritorii de Tolkien de pe forum... foloseshte cu intelepciune si mai ales cu mila shi inim curata acest dar ce tzi-a fost dat :t
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Apr 12, 2002 4:25 pm

Da, shefu'!
Marcheaza inca un subjugat pe lista! :)
Doritorii sunt rugati sa trimita un PM la subsemnata, ca nu poci sa postez linku' chiar asa, pe fatza!
Cati au mai ramas? 4817?
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde kris » Vin Apr 12, 2002 5:51 pm

Initial trimis de b0nechina
Da, shefu'!
Marcheaza inca un subjugat pe lista! :)
Doritorii sunt rugati sa trimita un PM la subsemnata, ca nu poci sa postez linku' chiar asa, pe fatza!
Cati au mai ramas? 4817?


stii ce... ar fi bine sa lashi si pe unii mai "proaspeti" sa se afirme... nu de alta dar sa ocupi tot spatiul "publicitar" cu oferte moka despre chestii cat se poate de interesante poa' sa nu fie corect...
p.s. ce mai ai? asha pdf-uri care atrag atentia... ne intereseaza... da.... ne intereseaza rau :)))
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Vin Apr 12, 2002 9:49 pm

nu am avut rabdare sa citesc mesajele de mai sus, dar pot spune sus si tare ca stapanul inelelor, primul volum pana la pg. 150 este o adevarata plictiseala... GOD inca nu s-a intamplat nimic, noroc ca mi-a dat D-zeu rabdare...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

ete asa ca sa ma bag si eu......

Mesajde Joao » Sâm Apr 13, 2002 8:58 pm

gasiti pe kazza o groaza de pdf tolkien,iar in plus,gasiti si o carte(pdf)destul de mare,scrisa de altu special despre Tom Bombardil!
Ce dracu o fi scris nu stiu,ca nu am luat-o!
Oricum,mie mi s-a parut greoaie in engleza lotr,sunt niste expresii pe acolo,de nici acum nu sunt sigur ca le-am inteles(am o editie de prin 50)!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron