Tolkien!

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Rolf » Mie Apr 17, 2002 9:52 am

Gabytule, io te sfatuiesc sa ai rabdare. Asa o sa ai placerea sa citesti cartea de capatii a fantasy-ului.... Cum sa nu se intimple nimic in primele 150 pagini??? Afli ce-s aia hobbiti, elfi, se descrie Comitatul si modul de viata acolo.... esti introdus in Middle Earth.

Joao, de pe Kazaa am luat si io. Am mai luat si un atlas al Middle Earth, si caut (da nu prea gasesc) History of Middle Earth. O sa te anunt ce zice in cartea despre Tom Bombadil (suna interesant, sper ca e un fel de biografie a lui, sa aflam si noi cine e si cu ce se maninca...)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Scuzati ca dezgrop subiecte de anul trecut...

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 3:02 am

... dar chiar sint curioasa, Rolf, ce ai aflat despre Tom Bombadil!

Si, am observat o "mica" inexactitate pe pagina anterioara, care merita indreptata: "Sir Gawain and the Green Knight" nu e scrisa de Tolkien, ci de un poet necunoscut din Evul Mediu. El doar, medievalist de frunte fiind, a editat cu grija acest poem in editia sa definitiva, dupa care s-a si facut la noi o traducere in proza, foarte frumoasa de altfel, scrisa cu verde si cu ilustratii de Chirnoaga...

A citit cineva Sir Gawain? Mie mi-a placut la nebunie.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde A_Fire_Inside » Sâm Aug 16, 2003 1:45 pm

Nu ma asteptam sa gasesc atatia interesati de Tolkien in Romania. E bine totusi sa te inseli :D. Sunt aproape convinsa ca "Stapanul Inelelor" a fost tradusa in romana dupa ce a aparut filmul...in orasul meu pot sa garantez ca a aparut chiar dupa partea a doua. (numai eu stiu cat am cautat cartea). Si imediat dupa aceea am gasit si "Hobbitul". Acum singura carte legata de Pamantul de Mijloc pe care nu o am e "History of Middle Earth" de care sper sa fac rost in curand. De fapt sunt si scrisorle lui JRR Tolkien care au devenit o adevarata legenda...

LOTR nu e chiar atat de greoaie in engleza. Inseamna ca n-ai incercat inca "Silmarillion" :D Merita.

~Dea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde Guinevere » Sâm Aug 16, 2003 4:08 pm

Dea, ai citit Silmarillion? Cum ti s-a parut? Eu doar am ascultat fragmente pe niste casete de la British Council Library.

Am tot citit in sus pe thread dar nu am gasit cine spunea ca LOTR e greoi in engleza. Eu, personal, nu i-as zice chiar greoi (mai ales, vorba ta, comparat cu alte chestii) insa intr-adevar pe alocuri poate fi cam plictisitor pentru cineva care nu-i un fan inrait :) Dar cum oricine isi da osteneala sa patrunda putin mai in profunzimea acestei lumi devine automat un fan super entuziasmat.... :)

Si, intr-adevar, filmele lui PJ au facut un mare bine umanitatii in privinta asta. Parerea mea! :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde A_Fire_Inside » Sâm Aug 16, 2003 5:02 pm

:) Am citit Sil-ul in engleza si mi s-a parut de-a dreptul fascinant. E a ltfel decat LOTR...poate mai multa magie, mai multa puritate asa cum e de obicei in tot ce incepe. E o lume a elfilor, a Primilor nascuti, in care oamenii de-abia apar si se adapteaza, oamenii care inca nu au decazut si a caror viata nu s-a scurtat. E povestea nasterii lumii "pe vremea cand Valarii inca mergeau pe Pamant" :). Mult mai multe pesonaje feminine si citind cartea m-a facut sa-mi dau seama ca Tolkien nu e chiar discriminatorul pe care il credeam. Si Sil-ul face sfarsitul LOTR mult mai trist, pentru ca iti dai seama ce implica intr-adevar parasire Pamantului de Mijloc de catre elfi... Inteleg de ce nu se editeaza in Romania, unde multi se multumesc cu mult mai putin decat pot intr-adevar...

Si ziceam ca intr-un fel e mai bine de citit in limba de baza pentru ca se pierd o multime de lucruri prin traducere.

M-am plimbat de nu stiu cate ori in jurul British Council-ului vacanta asta :D. Cred ca inscrierea acolo va fi primul lucru pe care am sa-l fac daca intru la facultate anul viitor...ma gandeam ca sunt cartile...dar chiar si audio. :D;) E deja prea bine :)

Nu cred ca Tolkien e cel mai bun scriitor din lume. Sunt multi alii care se descurca mai bine decat el, insa nici unul nu a reusit sa creeze o lume atat de fascinanta si care sa-ti intre atat de puternic in suflet, desi s-au chinuit :). Nu spun ca Ursula Leguin n-are valoare, de exempu, sau C Lewis (care inca din pacate n-am citit) insa nu mi se pare ca ajung acelasi nivel... Parerea mea :).

~Dea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde Guinevere » Sâm Aug 16, 2003 5:44 pm

Iubita Dea, daca n-ai citit inca CS Lewis, eu zic nu te grabi sa te pronunti! :) Eu inca n-am citit LeGuin (shame on me), asa ca nu pot zice nimic in apararea 'mneaei, insa stilul lui Lewis e superb!! Eu am citit tot ce mi-a picat in mina, multe din carti de mai multe ori (sa adaug si ca e scriitorul meu all time favourite? :) ), si nu ma satur niciodata.

Iti recomand cu tot entuziasmul Cronicile Narniei aparute la RAO (si mai minunate sint in original, desigur, daca n-ai de unde le gasi da-mi de stire), si "Despre minuni. Cele patru iubiri. Problema durerii" -- trei carti intr-un singur volum, publicate de Humanitas in '97. Asta nu mai e prin librarii, dar poate o au la biblioteca; nu e opera de fictiune, desigur -- el a scris si foarte multe eseuri si si critica literara. Mai are si o Trilogie Cosmica: Out of the Silent Planet, Perelandra si That Hideous Strength. Superbe toate trei, preferata mea e a doua.

Cum as caracteriza stilul lui Lewis? Cit se poate de readable, limpede-cristal, plin de imagini super, vezi totul in fatza ochilor cind citesti, cu umor, plin de expresii memorabile, samd!

Voi incerca si eu sa fac rost de Silmarillion. Daca te pot ajuta cu Lewis, sa-mi spui!
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde A_Fire_Inside » Sâm Aug 16, 2003 5:55 pm

Wow, ar fi superb daca m-ai putea ajuta :). Stiu, Cronicile Narniei au fost clasate al doilea dupa LOTR si as vrea intr-adevar mult sa le citesc in original. Si chiar s-au gandit sa scoata pe piata...

Sil-ul il am eu, in word asa ca nu e prea frumos, insa e tot acolo, cu index de nume si tot ;)

Ursula Leguin imi place. In special partea a doua din trilogia Eartsea (care aduce a Eressea...), "The tombs of Atuan". Ziceam doar ca Middle-Earth e mai impresionant decat Earthsea, desi nici arhipelagul asta nu-i chiar de lepadat :D

~Dea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde BloodOnMoral » Mie Sep 03, 2003 6:32 pm

Am vorbit deja atat de mult despre Sil si LOTR intre noi, incat nu stiu ce as mai putea adauga, Deutza :).

Despre Cronicile Narniei am citit chiar zilele trecute o referire, in romanul Sculptorita. As vrea foarte mult sa le gasesc si eu.

Silmarillion ... ma vrajeste chiar si simplul lui nume ... ce gasesc eu intrigant la aceasta epopee este libertatea pe care o lasa fanteziei. Dupa ce citesti cate un capitol, esti liber sa fabulezi pana te plictisesti, si mereu gasesti alte si alte motive sa o iei de la capat. Sil e ca o vraja, care se tese mereu si mereu in jurul tau, te captiveaza si nu te mai lasa sa te desprinzi de vise ...

Nu, Deutza, nu-s lovita cu leuca-n cap, doar imi aduc aminte de anumite sperante pe care le aveam candva.

Si imi aduc aminte de Feanaro ...

Revenind cu picioarele pe un start mai solid, are cineva cunostinta despre obtinerea in Romania a volumelor ce alcatuiesc History of Middle Earth ? :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde A_Fire_Inside » Vin Sep 05, 2003 9:58 pm

Pe 2 septembrie 1973 marelui profesor i-s fost acordat darul pe care toti oamenii il primesc si a plecat in calatoria cea mare, dincolo de Salile lui Mandos, spre o soarta pe care si Valarii o vor invidia la sfarsitul lumii.

Sa pastram astfel un moment de reculegere pentru cel ce a fost si este JRR TOLKIEN.

Namarie...and may us all meet in the arms of Eru...

Peace
Only in silence the word
Only in darkness light
Bright the hawk's flight on the empty sky ...

~The creation of Ea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde Guinevere » Sâm Sep 06, 2003 9:41 am

....................................................

Multumim asa mult ca ne-ai reamintit! Eu cel putin era sa las aceasta zi sa treaca neobservata. Insa pe 3 ianuarie iarna trecuta, am sarbatorit cu mai multi prieteni the 111th (!!!) birthday of our dear Sub-Creator :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde blushenka » Sâm Noi 15, 2003 9:40 am

Salut everybody! Sa nu lasam sa moara thread-ul asta pe care eu de-abia l-am descoperit!
Ati vazut ca a aparut Silmarillionul in romana (in sfarsit!). Eu scriam la Rao inca de acu 2 ani sa-l traduca. Nu mi l-am luat inca, dar o sa-l imprumut de la cineva sa vad si eu cum e tradus. In engleza l-am citit, pe calculator, mi s-au inrosit ochii de cat am stat in fata monitorului dar a meritat toate durerile de cap. Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii ca mine :)
A - am sa ingros randurile celor care vor HoME - daca face careva rost (de pe net, ca altfel, mai greu) - sa-mi dea de veste numaidecat. Ofer recompensa! :D Sunt vreo 12 volume, dar am auzit ca volumul XII, care se cheama Morgoth's Ring, e cel mai bun si ofera cel mai multa informatie. Asa zic cunoscatorii. O alta carte de Tolkien pentru care mi-as da mana dreapta e Letters. Am citit niste parti din unele scrisori, si sunt foarte interesante.
Ati citit vreo poezie de Tolkien? Daca sunteti interesati, say the word, si va trimit. Sunt micute si incap ca attachments. Daca mai multi sunt interesati, poate le fac copy+paste chiar aici pe thread. Sper sa nu fie vreo problema cu asta. y'know, copyright and such.

Namarie
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde andysaba » Dum Ian 04, 2004 1:48 am

Initial trimis de b0nechina
Pai, in afara de LotR mai sunt doar doua: The Silmarillion si Unfinished Tales.
Ma indoiesc insa ca vor fi traduse in romana, cel putin Silmarillion nu e genul sa dispara din librarii in doua zile. Nu mai zic ca e imposibil de tradus.
Chiar asa, Rolf, traducerea la LotR cum este? E citibila, sau provoaca greturi?



The Silmarillion si Unfinished Tales.
sunt acelasi lucru
Avatar utilizator
andysaba
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 04, 2004 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Joi Ian 08, 2004 3:31 pm

Sub nici o forma nu sunt acelasi lucru, draga mea, deloc chiar, sunt doua carti diferite. Unfinished Tales le am pe calc, in engleza, si cuprinde o suita de povestiri care ar fi trebuit sa faca parte din diverse volume, LOTR sau Sil, dar, din anumite motive, nu au fost incluse, sau sunt intrigi care nu au mai fost abordate.

Despre Sil in romana. Prietena mea si l-a cumparat, e foarte frumos legat, dar ma cam enerveaza exprimarea. Au vrut sa foloseasca un stil gen basme, romana veche sau mai stiu eu ce, si au iesit niste formulari destul de ridicole, dar in rest traducerea pare destul de buna. Trebuie insa sa il citesc pe tot.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Berilah » Joi Ian 08, 2004 11:40 pm

Tocmai am terminat de citit Silmarillion. Am vrut sa se termine trilogia cinematografica inainte sa incep sa citesc cartile. Si bine am facut pentru ca am citit Silmarillion intai, asa ca acum am un "bagaj" pregatit pentru "The Hobbit or There and Back Again".

Unfinished Tales e altceva...as vrea sa pun mana si pe ea...pana atunci am comandat din SUA "The Lord of the Rings" si incerc sa-mi completez colectia de harti ale ME.

Aveti careva asa ceva? Ma intereseaza atat cele de dinainte de infrangerea lui Morgoth cat si cele din timpul povestii din tLotR. Sunt doua vechi in Silmarillion dar ar putea fi imbunatatite...are cineva?
Berilah
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 18, 2003 1:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde BloodOnMoral » Sâm Ian 10, 2004 11:53 am

As avea eu niste harti, format .pdf sau ceva similar, dar nu stiu daca sunt ceea ce ai nevoie sau nu. Am sa le caut, ok :) ?
Nimeni nu vrea sa abordeze vreun subiect din operele lui Tolkien ?
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde andysaba » Sâm Ian 10, 2004 7:09 pm

Initial trimis de BloodOnMoral
Sub nici o forma nu sunt acelasi lucru, draga mea, deloc chiar, sunt doua carti diferite. Unfinished Tales le am pe calc, in engleza, si cuprinde o suita de povestiri care ar fi trebuit sa faca parte din diverse volume, LOTR sau Sil, dar, din anumite motive, nu au fost incluse, sau sunt intrigi care nu au mai fost abordate.



AM O RUGAMINTE : AI PUTEA SA MI -LE DAI SI MIE PE CD SAU ...IN VRE-UN FEL?PLSSSSSS!!!
Avatar utilizator
andysaba
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 04, 2004 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Mar Ian 13, 2004 4:38 pm

Incerc sa dau de ele zilele astea, si daca incap intr-un mail, ti le trimit, numai sa-mi dai o adresa. Daca nu, imi dai adresa de acasa si te le trimit pe o discheta. E bine asa ? :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Tanase » Mie Ian 14, 2004 2:22 pm

Silmarillion...opera de arta....makes you think.

Omu' a creat o mitologie noua din care s-au inspirat mai tarziu toti scriitoriii de heroic fantasy.

Hobbitul...varianta in limba ROMANA are o greseala de traducere
Gnomii sunt pitici iar orcii sunt gnomi...da daca stii care-i treaba merge...

Tolkien a devenit de curand unul dintre scriitorii mei preferati
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

salut

Mesajde badkill » Mie Ian 14, 2004 9:24 pm

cine imi da si mie cartea cu lord of the rings si aia cu hobbitul ? sa o aiba tradusa in romana ? daca ma poate ajuta cineva mail la razvan_off@yahoo.com
badkill
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 14, 2004 9:12 pm

Mesajde thecce » Dum Mar 21, 2004 7:45 pm

Ah, mi-am amintit ce voiam sa zic de mult: am the Hobbit + LOTR in format pdf (13MB) . Daca il vrea cineva, sa zica, vedem cum facem (pentru mail e cam mare).[/QUOTE]

si io vreau......
te roooooooooooooooggggggggggggg.
De-abia dupa ce voi muri de batran voi incepe sa traiesc ca un tanar.
Avatar utilizator
thecce
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mar 16, 2004 12:00 am

Mesajde b0nechina » Dum Mar 21, 2004 7:51 pm

Gasiti pdf-urile la: http://www.stapanulinelelor.net/site_content.html
E un link in dreapta sus, "Cartile". Eu nu le mai am de mult in format electronic.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

fanclub

Mesajde old lord » Sâm Mar 27, 2004 5:02 am

ce se intampla aici e un lucru misto de tot
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

cartile lord of the rings

Mesajde old lord » Sâm Mar 27, 2004 5:05 am

stie cineva o alta cale de a face rost de cartile lui tolkien in limba romana
rao are un pret prea mare pentru mine
elendil20032001@yahoo.com
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Joi Mai 27, 2004 3:17 pm

E cu totul altfel senzatia cand le citesti asa cum sunt, le poti rasfoi, poti sa simti mirosul de cerneala tipografica, poti sa dormi cu ele sub perna ... asta e miracolul unor asemenea carti :). De curand am primit de la prietenul meu si de la surioara mea Silmarillion, si acum sunt pe deplin multumita. De fapt, mai vreau HoME ;)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde LOTR » Vin Mar 04, 2005 4:01 pm

Salut! sunt si eu un fan LOTR si lucrez la un proiect despre TOLKIEN si despre filmele stapanul inelelor(am nevoie de materialae are cineva?:D
Avatar utilizator
LOTR
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Mar 04, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Vin Mar 04, 2005 4:07 pm

cam ce fel de materiale? neshte ciment si ipsos cred ca mai am pe acasa :D
nu vrei sa fii putzin mai explicit? ca poate chiar te ajuta cineva...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde LOTR » Vin Mar 04, 2005 7:15 pm

Bine..bine e vorba despre articole din reviste(shtiu ca un fan adevarat nu ar da asa ceva dar....poate) si nu imi spuneti ..."IA DE PE NET!"am nevoie de chestii "palpabile" fiindca la mine in shcoala se va deschide un club tolkien shi........
Avatar utilizator
LOTR
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Mar 04, 2005 12:00 am

Mesajde ulmo » Vin Mar 11, 2005 2:16 am

Salut.
Oameni buni, ati auzit ca o sa apara Unfinished Tales si in romana?
Chestia este ca nu stiu cand.
ulmo
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 11, 2005 12:11 am
Localitate: acasa

Salvati!!!!

Mesajde LOTR » Sâm Feb 04, 2006 9:40 am

Bai...chiar nu mai e nimeni interesat de "Stapanul Inelelor","hobbitul" s.a.m.d Stiu ca n-a mai scris nimeni aici de doi ani...dar chiar nu vreti sa supravietuiasca si threadul asta? Daca da, scrieti si voi parerile voastre despre carte, despre autor si despre orice altceva legat de Stapanul Inelelor. Nu lasati sa moara un subiect inepuizabil ca Tolkien!!
Avatar utilizator
LOTR
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Mar 04, 2005 12:00 am

Mesajde nocturna » Sâm Feb 04, 2006 9:16 pm

LOTR scrie:scrieti si voi ...despre orice altceva legat de Stapanul Inelelor.

my preciousssssssssssssssssssssssssssssss.

in fond, ie ontopic. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron