Ce religie aveti?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Sunt adept al urmatoarei religii:

Crestin
66
71%
Ateu
20
22%
Satanist
3
3%
Altele
4
4%
 
Voturi totale : 93

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 9:21 am

Hai sa ma bag si eu cu reminescente retarde sau cum ar veni "din putzul memoriei". Din punctul de vedere al unui ateu este usor sa despici firul in patru nedepinzand de repere fixe de raportare si apeland atat la cunostinte cat si la logica bunului simt total aleatoriu. Ca ateismul dpdv al logicii (mele cel putin) poate fi considerata o religie, este evident, dupa cum a remarcat si kicku simplu si la obiect. Faptul ca dkk sustine ca ateul nu crede (citez) "de fapt in nimic" este o maxima care ar trebui citata la cele mai mari aberatii; buey, ateul este un om care vrea nu vrea crede in ceva, fie si intr-un bob de mazare, fie si in propria persoana. Ateul nu are credinte MISTICE, nu aproba ceea ce nu poate atinge sau intelege. Sau poate fi de acord cu persoanele care cred, dar incearca sa desfiinteze credintele prin propria-i logica (din proprie experienta e un esec permanent, sisifian pentru ca intodeauna credinciosul va face trimitere la scripte care chiar daca n-au nimic in comun cu logica bunului simt sunt tratate ca teoreme)

Aplecarea catre misticism este (parere personala) una dintre cele mai comode cai de renuntare la propria persoana si de zguduire intre bariere (nu stiu de ce mi-a traznit brusc amintirea despre criticile lui Kant la adresa misticismului si turnura pe care a luat-o totul in momentul in care contemporanii l-au desfiintat facandu-l sa incadreze, sa puna bariere unor anumite elemente mistice, dar asta am citit asa demult incat cateva flash-uri de memorie nu-s suficiente)

Bah, hai c-am luat-o razna, concluzia este ca ateismul poate fi privit ca o religie (in opinia mea) de religiosi. De ce? Pentru ca le pasa si (vorba lui Baiesu) dar daca El totusi exista ce te faci? Pe unde scoti camasa? E un pic de lasitate in religiozitatea exacerbata a secolului XX si aici argumentatiile-s evidente. Nu mai vorbesc de ceea ce fac toti ateii caz (nu datzi mah, asta e): religia a omorat cei mai multi oameni. Si aici nu e nimic de explicat, stim cu totii.

:con:
Nu era vorba numai de religie ca domeniu, ci shi literatura (de fapt gramatica shi estetica)!
:con:

No shit?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 9:26 am

Initial trimis de aphextwinz

inca cateva cetzuri din capul tau:



Sper ca a fost ironic si voit mr. "le stiu pe toate" (in traducere libera aphextwingz)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 10:12 am

kickule, n-am vrut mah sa subliniez chestii d'alea, pur shi simplu alea doua sunt notziuni diferite cu un grad partzial de sinonimie, vorba danei, ia dexu'

dano, printre altele dkk face confuzie intre ateism shi nihilism. de aceea afirma ca ateii nu cred in nimic.
nu totzi ateii incearca sa desfintzeze divinitatea prin shtiintza. o parte din atei sunt agnostici, adica nu cred in cunoashtere absoluta, deci nu pot sa afirme cu sigurantza ca divinitatea exista sau nu, dar pentru ei este improbabil ca divinitatea sa existe.
ce este mai comod, a fi sau a nu fi mistic, este de discutat.
probabil ca este parerea ta prin prisma experientzei personale.

printre cetzuri verzi vezi ca nu mai vezi, eu zic ca a fost voit, dvs, d-shoara mod?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 10:23 am

lol bah, pai asta a zis si kicku, sunt notiuni diferite. si te-a citat (apeminule) folosind "subliniere" de fapt pentru a spune un "asa este" (na ca incep analize pe text la posturile voastre).

in alta ordine de idei, nu cred ca face vreo confuzie, pur si simplu nu cred ca a avut in vedere faptul ca ateismul e un termen mai rastrans si ca ceea ce zice el are alta definitie. chestie nu de perceptie ci pur de cunostinte.

expeienta personala... hmm, amestec de interpretari (exact ce zicea articolul ala de pe PM despre distingerea reflexiilor personale, ma rog, nu exact, dar aia e ideea).

eu zic: whatever :p


edit: ca uitasem, legat de ce a zis afex despre ateism care este ceva anti (contra) teist (asta pt. a mai scuti din mesaje)... ateii nu cred in Dumnezeu ( Theos = Dumnezeu) deci subliniez, nu in nimic (asta fiindca numai afex se legase de definitia pura a cuvantului)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Joi Apr 25, 2002 10:32 am

Si io tot ortodox....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 10:45 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Satanismul nu este religie !
Multumita ,Dana ?


Discutii pro si contra aprinse s-au declansat aici:

ADICA AICI

Nu are rost sa repet (repetam) asa ca va invit pe Literatura.
Multumit moshu?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 1:07 pm

eu n-am contrazis ce a zis el, am doar remarcat ca n-am subliniat nimic referitor la "introducerea lejera" a afirmatziilor facute de el

prefixul "anti" are sens diferit de prefixul "a". primul are sens de impotriva, contra in timp ce al doilea de lipsa.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 1:11 pm

Adica vrei sa spui ca ateul e lipsit de dumnezeu dar nu este contra lui?

Eu personal iti dau dreptate, istoria apropiata poate ca nu, Ceausescu s-a declarat ateu si darama biserici deci era contra. Si ai sa-mi spui ca te refereai strict la constructia cuvantului si am sa zic "ai dreptate" dar era doar o remarca.
Si de aici intrebarea: oare sensurile cuvintelor nu pot evolua in timp? Odata cu civilizatia?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 1:31 pm

am vrut sa spun ca ateul este contra existentzei lui dzeu (sau a vreunei alte fortze supranaturale, mistice) shi nu contra lui dzeu pur shi simplu (cum s-ar intzelege folosind prefixul anti-). daca ar fi contra lui dzeu inseamna ca ar fi crezut ca el exista.
shi da ma refeream strict la constructzia cuvantului.
sigur ca sensurile cuvintelor evolueaza, dar crezi ca e asta e un caz?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 1:58 pm

Mea culpa de-asta data, contra lui dumnezeu generic in sensul de manifestari ale credintei altora in dumnezeu, deci nu acceptarea lui (din exemplul ala puteai sa te prinzi mah ce-am vrut sa zic, pari baiat destept la prima vedere)

Da exact asta vreau sa spun, si ca sa ma citez pe mine: Dana ia DEX-ul (desi ar trebui probabil o editie mai proaspata decat a mea)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

LOOOOOOOOL

Mesajde KickAss » Joi Apr 25, 2002 2:04 pm

DKK nu a facut confuzie cu nimic. El pur si simplu s-a aruncat in discutie ca musca cand vede caca. E pur si simplu de caca (oups, lol)! Habar nu are cu ce se mananca subiectu, ci doar a vrut sa fie un pic interesant si eventual sa dea un bobarnac peste nas "desteptilor" de pe literatura. DKK, te-ai facut de c...aca (na ca n-am rezistat). Si asta asa ca regula generala, etimologia cuvintelor nu se face intr-un mod urechist.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

!

Mesajde Game Over » Joi Apr 25, 2002 2:28 pm

Motto: "Eu pretuiesc nespus de mult o taranca analfabeta, care intra in biserica, ingenunche in fata unei icoane si se roaga fierbinte. Dar nu dau nici o ceapa degerata pe un om de stiinta atheu"
(Petre Tutea, Socrate al Romaniei)

"A fi ateu inseamna a nu impartasi nici un fel de convingeri religioase"

KissAss lol, io nu m-am aruncat in discutzie, ci am generat-o!
second: discutzia a "degenerat" de la scopul ei initial so ... "shut the fuck up".

Intotdeauna vor exista unii care vor zice ca adevarul este neadevar, ca ateismul este religie, ca laptele de fapt nu e alb shi lista poate continua !

"Multe dintre ideile si obiceiurile noastre ni se par firesti; parca sunt evidente de la sine. Credem ca cine sustine un punct de vedere diferit este un dement, un cretin, ba chiar autorul unui delict de opinie."

P.S: "El pur si simplu s-a aruncat in discutie ca musca cand vede caca." Aici cred ca este vorba de tine!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Apr 25, 2002 2:38 pm

Off topic: DANA sterge si tu celelalte subiecte care seamana sau sunt identice cu asta... eu am unit cateva.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 2:38 pm

1. mah, daca iti ascultam sfatul si tacem din gura (adica nu mai vorbim cu tine) nu dai fuguta la sopra "mama ashtia nu se joaca..."

2. discutia ai degenerat-o

3. "Dar cine crede cí¥ abstractiunea e seací¥ de simtiri, cí¥ stiinta e anemie si cí¥, in laboratoarele ei, cultura se face „la rece“, acela nu a inví¥tat nimic din rosturile culturii. " Noica

4. Pai daca ce zice Tutea e motto-ul tau ce cauti in fata calculatorului incercand sa te dai cult? Nu e mai buna o taranca analfabeta la Cotarlatele? Chestie de bun simt.

5. Citatele scoase din context nu spun mare lucru de aceea ma repet: ... and your point is?

Sopra: PM
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 2:40 pm

pai killere tu eshti fenomenal
te-ai dus acas' sa cautzi nishte citate shi vii cu ele pe aici fara sa ai habar despre ce e vorba
nu shtii ce inseamna notziunile de ateism shi de religie shi aduci citate ca argument. eclecticule ;) ia sa te vedem, zi mah meshtere de ce zici ateismul nu e religie,dar de ce zici ca tzutzea e socrate al romaniei? zi mah ce shtii tu de tzutzea shi de socrate? (vezi sa nu-l confunzi cu socrates :p )
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

?!

Mesajde Game Over » Joi Apr 25, 2002 2:56 pm

Initial trimis de DANA
1. mah, daca iti ascultam sfatul si tacem din gura (adica nu mai vorbim cu tine) nu dai fuguta la sopra "mama ashtia nu se joaca..."

2. discutia ai degenerat-o

3. "Dar cine crede cí¥ abstractiunea e seací¥ de simtiri, cí¥ stiinta e anemie si cí¥, in laboratoarele ei, cultura se face „la rece“, acela n‑a inví¥tat nimic din rosturile culturii. " Noica

4. Pai daca ce zice Tutea e motto-ul tau ce cauti in fata calculatorului incercand sa te dai cult? Chestie de bun simt.

5. Citatele scoase din context nu spun mare lucru de aceea ma repet: ... and your point is?


1. te numeshti kissass?
2. dicutzia a degenerat-o aphextwinz
3. ....
4. lucrez :hehe:
5. Ca intotdeauna vor exista discutzii contradictorii shi ca unii dintre voi cred ca daca au citit nu shtiu ce chestii sunt mari destepti shi isi insusesc informatziile respective ca fiind nishte adevarurui absolute motivand ca asha a afirmat nu shtiu care ... !

Shi putzin respect va rog! Nu se poate avea o discutzie fara cuvinte jignitoare? Sau asha e ... am uitat ca "desteptii" de pe literatura utilizeaza orice chestie pe post de argument !
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Game Over » Joi Apr 25, 2002 3:07 pm

Initial trimis de aphextwinz
pai killere tu eshti fenomenal
te-ai dus acas' sa cautzi nishte citate shi vii cu ele pe aici fara sa ai habar despre ce e vorba
nu shtii ce inseamna notziunile de ateism shi de religie shi aduci citate ca argument. eclecticule ;) ia sa te vedem, zi mah meshtere de ce zici ateismul nu e religie,dar de ce zici ca tzutzea e socrate al romaniei? zi mah ce shtii tu de tzutzea shi de socrate? (vezi sa nu-l confunzi cu socrates :p )


Chestia cu "tzutzea e socrate al romaniei": nu e mottoul meu ci al Prof. Gheorghe Popp (Sydney, Australia)
Intreaba-l pe el :hehe: !
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 3:10 pm

imi asum toate responsabilitatzile pentru ca am incercat sa-i explic cate ceva lu' deshteptu' care a scris inaintea mea
cu aceasta ocazie am sa-l altoiesc cu o proverbiala barna pentru a-i aduce la cunoshtiintza ca prima jignire de pe acest thread ii apartzine lui, eu doar am degenerat discutzia :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 25, 2002 3:11 pm

pai te intreb pe tine caci tu o afirmi aici sus shi tare
daca era parerea lui ai fi pus ghilimele shi sub citat numele lui
cum n-ai facut-o inseamna ca ori crezi la fel, ori doar te-ai dat mare
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 3:15 pm

Pai nu prof. din Sidney a postat aici ci tu si daca folosesti un motto e interesant sa stii despre ce este vorba in el.

Cu scuzele de rigoare pentru ca am incercat sa explic cate ceva si am rapit din timpul dvs. pretios mr. dkk eu ma retrag din discutiile argumentate; pe cele neargumentate le las in seama dvs si a celorlalti maestrii in ai sofismelor si nu ai eclectismelor ;) ca mine.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

my mistake

Mesajde Game Over » Joi Apr 25, 2002 3:19 pm

Initial trimis de aphextwinz
pai te intreb pe tine caci tu o afirmi aici sus shi tare
daca era parerea lui ai fi pus ghilimele shi sub citat numele lui
cum n-ai facut-o inseamna ca ori crezi la fel, ori doar te-ai dat mare


Am gresit, te rog frumos sa ma iertzi!

Multumit(i) ?
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 3:35 pm

wow!!! geeez !!!! is that really you??!!

Vezi bah aphex, din cauza ta si a lu' kicku am ramas fara jucarie ;D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Game Over » Joi Apr 25, 2002 3:53 pm

Initial trimis de DANA
wow!!! geeez !!!! is that really you??!!

Vezi bah aphex, din cauza ta si a lu' kicku am ramas fara jucarie ;D


Yeappppp, that's me!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Apr 26, 2002 3:53 am

DANA te rog sa nu mai deschizi acelasi subiect pe mai mult de un forum... ca ma supar
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde onk » Sâm Apr 27, 2002 1:21 pm

probleme:
1. cat de semnificativ poate fi acest sondaj, deoarece e o problema cu circuit inchis: prin botez, majoritatea suntem crestini, right? acu, dupa ani si ani, pe unii nu-i mai intereseaza sau nu baga ideea in seama, altii habar nu au cu ce se mananca, dar zic si ei asa ca sunt antireligie din spirit de fronda (am exemple, pe subiectul religie la generalitati), altii o dau in vizite regulate la biserica numai in sesiune sau in caz de boala, altii sunt practicanti seriosi dar nu se dau in poze "mama ce religios sunt eu", etc...
ideea care e: sunt crestin? sunt religios? sunt vizitator asiduu si serios al locasurilor de cult? sunt un practicant al religiozitatii mele numai in casa mea si in gandul meu?...deci variatiuni...

2. sunt botezata, crestin ortodoxa, si convergenta mea cu religia s-a produs in punctul urmator:
Erich von Daniken (primul) m-a convins in perceperea probabilitatii unei entitati superioare care se manifesta intr-o forma sau alta. accept religia, accept biserica sub forma unui locas de cult, urasc biserica sub forma unei cladiri unde "trebuie" sa te duci chiar daca nu simti nevoia (la evenimente), urasc preotii ca slujbasi dezinteresati ai unei idei, urasc ideea de manifestare in public,
am inteles cam ce se intampla in Noul Testament, sunt idei care nu deranjeaza cu nimic (constitutie: ai dreptul sa faci absolut orice din ceea ce vrei, cu conditia sa nu deranjezi pe nimeni....),
fiecare crede in ce vrea, nu incerc sa conving pe nimeni si sunt sigura ca "the truth is somwhere, out there..."

3. la mine in dictionar zice ca ateism inseamna un sistem de idei a carui esenta o formeaza respingerea categorica a oricarei credinte in supranatural , negarea religiei cu argumente filozofice, intemeiate pe datele stiintelor
.... mde, dictionar comunist....
as zice "a-teism" inseamna nici un Dumnezeu si nici o alta forma superioara dominator/ dominanta, si nu impotriva unui Zeu de orice forma ar fi el, asta ar insemna "razvratire"

in rest... ma mai gandesc...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde angus » Vin Iun 14, 2002 4:01 pm

Am votat si eu crestin, si ma abtin de la alte comentarii.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde LMG » Mar Iun 18, 2002 1:04 am

sunt crestin ortodoxa pt. ca asa au considerat parintii mei ca trebuie sa fiu...
nu sunt ortodox activ...lol...nu asta e exprimarea cea mai potrivita...nu practic ortodoxismul(asa suna mai bine)....in mintea mea se imbina mai multe teorii,apartinand mai multor religii...asa ca probabil ma incadrez in categoria agnosticilor...de asta am ales"altele"...
ateii... sunt oamenii care nu-si pun problema existentei unei forte supranaturale(in sensul ca sunt siguri ca acea forta supranaturala nu exista ),n-ai cum sa fii impotriva a ceva in care nu crezi...deci nu sunt impotriva lui Dumnezeu pt. ca El nu exista pt. ei...oricum din punctul meu de vedere, ateii sunt superficiali in analiza propriilor trairi...si toti - n-am intalnit nici o exceptie - spun ca a crede intr-o forta superioara e o alegere comoda care te scuteste de a gandi...e invers de fapt...a nu crede intr-o forta superioara, e o lasitate comoda...
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde gaga » Mar Iun 18, 2002 8:53 am

N-ai dreptate intr-u totul LMG, ai facut o analiza extrem de superficiala, n-am sa reiau toata discutia care n-a concluzionat mai nimic, nu pot sa spun decat ca-mi pare rau ca postul tau a venit nitzel cam tarziu.

In privintza asta:
a crede intr-o forta superioara e o alegere comoda care te scuteste de a gandi...e invers de fapt...a nu crede intr-o forta superioara, e o lasitate comoda...


eu zic exact invers, am dat motive mai demult, concluzie, mi se pare o lashitate sa te ploconesti sperand la un loc caldutz dincolo.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Iun 18, 2002 1:39 pm

lasa mah ca shi creshtinii au de carat o cruce, tre' sa se abtzina de la femeile altora shi tre' sa iubeasca toata mahalaua :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde LMG » Mar Iun 18, 2002 11:55 pm

Nu am intentionat sa fac o analiza,dar daca tu Dana,ai considerat ceea ce-am spus a fi o analiza,atunci te inteleg cand zici ca e superficiala...


E clar ca nu intereseazza pe nimeni motivele pentru care cred eu ca ateii sunt lasi...e vorba,daca vreti si de ce spunea aphextwinz...
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori