Moarte

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

parerea mea fata de moarte

Mesajde K-gula » Mie Aug 28, 2002 10:04 am

dupa o discutie avuta cu onk am spus ca voi posta si eu aici.

NU IMI ESTE FRICA DE MOARTE!!! DE CE? FIINDCA EU CONSIDER CA ACEST FENOMEN FACE PARTE DIN CICLUL NORMAL AL VIETII. CONSIDER CA FIECARE OM A FOST LASAT PE PAMANT CU UN SCOP, ACELA DE A INFAPTUI CE SCRIE IN "CARTE". DACA UNUL ESTE BOSCHETAR, ESTE FIINDCA ASA ESTE SCRIS IN "CARTE". DACA ALTUL ESTE PLIN DE BANI, ESTE FIINDCA ASA ESTE SCRIS IN "CARTE". DACA LUMEA O IA PE CAI GRESITE, CONSIDER CA SUNT LASATI SA O IA PE ACELE CAI, TOCMAI PENTRU A SE INFAPTUI CEEA CE SCRIE IN "CARTE".

probabil sa mai fi spus ceea ce am spus. oricum nu strica sa fie reamintit. un scriitor si cantaret celebru a scris cateva versuri ce mi-au placut si mi se par oarecum de referinta.

[...] SUNT UNUL DIN MULTIME, INSA PARTE DIN PUTINII MULTUMITI. SUNT MULTUMIT FIINDCA AM FACUT CUNOSTINTA CU CUNOASTEREA. AM LUCRAT PAMANTUL PENTRU CA ACESTA SA MA CHEME LA EL , IN CELE DIN URMA. AM FOST PUTINI, INSA REPREZENTAM MULTIMEA. DACA NU AM STRIGAT LA CER, A FOST PENTRU CA DIN INTERIOR MA OPREA LINISTEA, IAR ACEASTA LINISTE ERA INALTATOARE. DE CE? FIINDCA EU SUNT SAMANTA LUI DUMNEZEU [...]

cred ca ajunge.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde KickAss » Mie Aug 28, 2002 5:17 pm

Am o mare rugaminte: daca moare careva de p-aci si vede ca e bine si frumos dincolo, sa puna mana sa se intereseze daca sinuciderea ar fi un motiv care te-ar impiedica sa ajungi la acea fericire. Daca nu, stiti unde ma gasiti.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

offtopic, asta este

Mesajde gaga » Mie Aug 28, 2002 6:34 pm

creca tu te-ai sinucis si vorbeste mortu' viu. din motivul acela de pe sms. ca nu raspunde nimeni la telefonul tau. probabil ca asta a fost ultimul tau mesaj si te-ai omorat.

p.s. sper ca nu te-ai aruncat de pe fereastra ta?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Vin Aug 30, 2002 12:42 pm

am citit shi eu, in diagonala shi printre randuri, cele deja 7 pagini, shi vreau sa va-mpartashesc dintr-o carte o idee pe care am aflat-o deosebita: o fata tanara, sa zicem optishpe ani, ajunge la concluzia la life sucs shi ishi taie venele in baie, hotarata sa o mierleasca, in viziunea ei neavand nici un rost sa traiasca mai departe. deshi a fost cat pe-aci, faza nu-i reusheshte, ca o salveaza doctorii, cu greu, shi se trezeshte dragutza, cu acelashi sictir intr-ansa, la spital. acolo, nenea doctorul ii spune ca k, a scapat de pericol, dar din pacate nu-i poate da drumul acasa, pen'ca in urma controalelor facute, s-a constata ca in urma acestui gest disperat, inima i-a fost grav afectata, shi ca oricum o mierleshte sigur in urmatoarea saptamana. doctorii vorbesc shi cu ceilalti pacientzi din spital ca sa o lase in pace, sa nu-i trezeasca pofta de viatza, ca o sa moara repede saracutza, shi sa nu se chinuie. in rest, interesant este cum, dupa cele 7 zile, fata ajunge sa aprecieze viatza shi sa-shi doreasca sa traiasca, datorita diferitelor circumstantze din spital, shi mai mult asha, fara nici un motiv foarte bine intemeiat. cand shtie ca mai are doar o zi de trait, evadeaza din spital, cu un bolnav psihic, ca sa traiasca din plin aceasta ultima zi. shi, surpriza surprizei, in the end, cireasha depe tort, aflam ca de fapt boala de inima nici nu a existat, ci asta a fost numai un pretext folosit de medic pentru a-i reda cheful de viatza, o experientza medicala riscanta dar reushita. mi s-a parut un mod foarte inedit de a trata problema mortzii si a atitudinii fata de ea. paolo coelho, veronika se hotaraste sa moara.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde onk » Vin Aug 30, 2002 3:19 pm

Initial trimis de KickAss
Am o mare rugaminte: daca moare careva de p-aci si vede ca e bine si frumos dincolo, sa puna mana sa se intereseze daca sinuciderea ar fi un motiv care te-ar impiedica sa ajungi la acea fericire. Daca nu, stiti unde ma gasiti.


1. dak moare frunu de pe aici si da de bine pe unde ajunge, ma indoiesc asupra faptului ca l-ar mai durea de persoana domnului kickass de pe forum in order to announce him about.

2. ai sa ne mai gandim la ceva: sa presupunem ca "bine si frumos dincolo" nu este acelasi lucru cu "bine si frumos aci" in sensul ca odata trecut ... ce o fi acolo....pragul..., asaaa, tot ce tine de constiinta se schimba, si, probabil, ce iti provoaca aci placere maxima nu este acelasi lucru cu ceea ce ti-ar provoca aceeasi placere dincolo. Mai clar: sa zicem ca te anunta cineva ca dak te sinucizi ajungi la bine si frumos cu siguranta.... numa ca: dak aci placere iti face un film, o bere, un concert, o muiere, bla-bla-bla, acolo placere iti ofera un nectar, o cantare, o facere de bine, etc...
DECI: ce alegi, stiind ca E VORBA DE ACELASI GRAD DE PLACERE. din bere alive sau din nectar offline??????
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Aug 30, 2002 3:22 pm

E VORBA DE ACELASI GRAD DE PLACERE


no shit, ai pus tu placerometrul la un mort shi vii shi tragi un sondaj p'acilea?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Aug 30, 2002 3:28 pm

io creca nu ej normal, si intzeleseshi un kk. vorbeam ceva despre care sigur te-ai prins ca erao comparatze, da nu poti tu sa te abtzii sa te dai dashtept. ce dreq ai ma?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Aug 30, 2002 5:20 pm

mah eu intzeleg ce vrei tu de la lume cu comparatziile tale, dar mi se pare deplasat sa crezi ca o sa bei bere pe lumea ailalta. e la fel ca atunci cand tzi-l imaginezi pe dzeu un mosh cu barba alba, sa fim serioshi!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Vin Aug 30, 2002 6:07 pm

Initial trimis de aphextwinz
mah eu intzeleg ce vrei tu de la lume cu comparatziile tale, dar mi se pare deplasat sa crezi ca o sa bei bere pe lumea ailalta. e la fel ca atunci cand tzi-l imaginezi pe dzeu un mosh cu barba alba, sa fim serioshi!


aloooooo.......tz-am zis cumva ca io crez ca nu ej normal? a, da, tz-am mai zis......alooooooo n-am zis bere acolo, am zis bere aci......si n-o mai da la intors, nu intzelegi, desi nu ma asteptam de la tine.
meditatii particulare pentru afex:
DACA e ceva, si e bine si frumos (supozitie, plecand de la ideea lu kik), deci DACA, daca e cf legendelor, rai, rauri de lapte si miere, e placere, da nu e de bere, desi tot placere. intrebarea pt kik era/: dak ai stii ca (PRESUPUNAND CA EXISTA RAIUL BIBLIC, d-le afex, PRESUPUNAND!) DECI, dak ai stii ca obtii placere pe lumea aia, din lapte si miere, ai cere-o la schimb cu placerea obtinuta aci, din muzica si bere?


ai ba afexe, ca intelegi, da o aburesti....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

No Comment

Mesajde dinu » Sâm Aug 31, 2002 3:33 pm

This is my play's last scene; here heavens appoint
My pilgrimage's last mile; and my race,
Idly, yet quickly run, hath this last pace,
My span's last inch, my minute's latest point;
And gluttonous death will instantly unjoint
My body and my soul, and I shall sleep a space;
But my'ever-waking part shall see that face
Whose fear already shakes my every joint.
Then, as my soul to'heaven, her first seat, takes flight,
And earth-born body in the earth shall dwell,
So fall my sins, that all may have their right,
To where they'are bred, and would press me, to hell.
Impute me righteous, thus purg'd of evil,
For thus I leave the world, the flesh, the devil.
(John Donne - This is my play's last Scene "Holy Sonnets" 1633 !!!)
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Apropos

Mesajde dinu » Sâm Aug 31, 2002 3:37 pm

Citatu' cu pricina l-am auzit 1st time intr-un film, de mult, pe HBO. Genial filmu, mi s-a parut. Cu o tipa profesoara de romana care suferea de cancer, si meditatiile ei inaintea mortii. Fantastic. Doar ca acu nu mai stiu cum se numea filmu' si as vrea sa-l iau de undeva. Nu mai tziu minte, daca nu cumva tipa era Sigurney Weaver. L-a vazut careva si tine minte cum se cheama !?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde as xxl » Lun Sep 02, 2002 4:13 am

ma gandesc ca cele scrise de onk se potrivesc cu o dilema a mea:
presupunand ca ezista dincolo , odata ajuns acolo esti tot ala care a murit ? ai capacitati identice de perceptie a mediului ca aici ?
adik, mai concret:
femeia de aici e femeie si dincolo ?
barbatul de aici e barbat si dincolo ?
daca da, se mai simt atrasi unul de altul? daca nu, mai sunt ei oare la fel cu cei care au murit ? curvarul convins de aici e la fel sau eunuc ?

apoi,
copilul care a murit la nastere si nu a apucat sa cunoasca lumea (si nu are pacate - in afara de cele ale nasterii) ce va fi in presupusul rai - o mica sfera fericita de vid ???

fericitilor care credeti in destin, viata dupa ursita si scop, va invidiez !
eu unul sunt sigur ca viata nu este decat o suma de intamplari categoric aleatorii intretesute.

***
m-sux, cred ca m-am prins. alea 15 minute in care auzi, judeci si atat - fara functii locomotorii, fara vaz si alte simturi tactile sau de alt fel - ei bine, alea 15 minute sunt iadul. si cum timpul subiectiv al fiecaruia se dilata invers proportional cu gradul de confort resimtit, rezulta ca iadul e practic etern.

si
esti sigur de erctie? eu auzisem doar de orgasm (nu implica una pe alta, nu?) si eventula udare cu urina si/sau alte excretii a zonei cuprinsa intre cracii pantalonilor.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Sep 02, 2002 1:10 pm

dinu> filmu' nu l-am vazut, am vazut piesa de teatru, se cheama "Spirit", la Teatrul Mic, cu Valeria Seciu in rolul profesoarei, rol pentru care a fost nominalizata anul trecut la premiul Uniter pentru cea mai buna interpretare feminina.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde aphextwinz » Lun Sep 02, 2002 5:58 pm

dinule, sig weaver nu avea cum sa fie profa de romana, john donne nu se preda la romana :D

onk, cool down baby, duci lipsa de placere? :j
sa-tz raspund la intrebare, cum consider ca excesul duce mai degraba la blazare shi perimare decat la cunoashtere, prefer berea efemera berii eterne.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dinu » Lun Sep 09, 2002 8:19 pm

Initial trimis de aphextwinz
dinule, sig weaver nu avea cum sa fie profa de romana, john donne nu se preda la romana :D


Good point.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Dum Sep 22, 2002 8:42 pm

mi-a venit o idee: as dori sa aflu, legat de moarte, daca cineva a avut sau crede ca a avut, sau a auzit de la o persoana de incredere ca a avut o experienta mai mult sau mai putin explicabila stiintzific legata de moarte.
Cu alte cuvinte, la moartea cuiva ati simtit ceva, ati visat ceva, ati auzit ceva legat de persoana care si-a pierdut viata?
mie de exemplu mi s-a intamplat asa: la moartea unei persoane apropiate, ma aflam la celalalt capat al bucurestiului, si la ora tarzie din noapte cand s-a intamplat, m-am trezit usor, am simtit/auzit dar ciudat, in interiorul meu un zgomot produs de niste usi uriase care se inchidcam ca cele de manastiri, mai precis un bufnet puternic. si mi-am imaginat atunci, pe loc, ca acea persoana a murit. urmari? impresia puternica pe care mi-o produc zgomotele profunde produse de tobe in muzica.
coincidenta? poate. sau mai precis, sper...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

viata si moartea

Mesajde eyewitness » Mar Oct 08, 2002 10:57 am

nu stiu de unde a ales kickass numele de "mortul viu" dar acest nume, pe mine ma duce cu gandul la "oul dogmatic" a lui ion barbu de la inceputul ermetismului. ce este viata reala? acea pata mica si negricioasa de pe galbenus pe care o ignoram total. fatul din pantecul mamei . cand puiul va sparge cochilia si va iesi la lumina, inexorabil se va indrepta spre moarte. si atunci ce suntem noi de fapt ? niste "morti" amagindu-ne un timp ca suntem vii...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Oct 08, 2002 11:05 am

..............asta dak am fi siguri de tot ca moartea nu e o simpla iluzie, domnule martor ocular............
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Oct 08, 2002 12:14 pm

Initial trimis de onk
..............asta dak am fi siguri de tot ca moartea nu e o simpla iluzie, domnule martor ocular............


domnisoara onk
poezia se refera la creatia dinaintea genezei deci la imaginea eterna a increatului care ofera esenta universului ,macrocosmosul reflectandu-se astfel (prin ou) in microcosmos. eu am facut o simpla speculatie la poezia lui barbu oferita chiar de dualitatea structurii ei.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Oct 08, 2002 12:25 pm

stimate domnule, pe langa surpriza de a va vedea pe literatura, tin sa va marturisesc pe aceasta cale faptul ca sunt deosebit de incantata de posturile dumneavoastra, apropo de "eu am facut o simpla speculatie ", deoarece observ cu placuta uimire ca va numarati printre cei putini care au pareri proprii despre creatii si care isi permit sa fuga din calea textului literar, numindu-si fructul gandirii originale "speculatie".
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde honeybunny » Vin Noi 15, 2002 1:16 pm

Depinde de noi cum percepem moartea si cum o facem sa fie de fapt...Interpretarea pe care noi i-o dam ne va astepta dupa ce vom inchide ochii pentru cea din urma oara....
Daca nu iti propui sa reusesti, iti propui sa nu reusesti...
honeybunny
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:54 pm
Localitate: Brasov

Mesajde onk » Vin Noi 15, 2002 1:23 pm

ete draci, adica cum ar veni, dupa moarte ti se intampla dupe cum interpretezi? ca tu asa zici colosha.............
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde honeybunny » Vin Noi 15, 2002 1:33 pm

Nu, dar in viata, adica in timpul cat mai esti constient ca fiinta umana, te gandesti cum va fi dupa moarte, asa o sa fii convins ca se va intampla dupa moarte...Iar ce se intampla apoi, oricum nu mai poti analiza, caci nu mai esti constient ca fiinta umana...Iti "traiesti" moartea in timpul vietii, in functie de cum crezi tu ca va fi apoi.
Daca nu iti propui sa reusesti, iti propui sa nu reusesti...
honeybunny
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:54 pm
Localitate: Brasov

Mesajde onk » Vin Noi 15, 2002 1:59 pm

a, asta era.... bla-bla-bla-blaaaaa....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Noi 15, 2002 2:25 pm

Initial trimis de honeybunny
Nu, dar in viata, adica in timpul cat mai esti constient ca fiinta umana, te gandesti cum va fi dupa moarte, asa o sa fii convins ca se va intampla dupa moarte...Iar ce se intampla apoi, oricum nu mai poti analiza, caci nu mai esti constient ca fiinta umana...Iti "traiesti" moartea in timpul vietii, in functie de cum crezi tu ca va fi apoi.


mah hai sa ma gandesc. io sunt in viata deci sunt constient. dupa ce dau coltu sunt inconstient. daca io cand sunt constient ma gandesc ce-o sa fac cand o sa fiu inconstient de exemplu sa i-o pun lu' urinela, tarfa aia din colt, dupa moarte inconstient i-o pun perpetuu lu' urinela. da da' daca io imi traiesc moartea in timpu vietii atunci constient i-o pun lu urinela perpetuu si in viata. deci io practic cu urinela ma dau in barci perpetuu fie ca-s viu sau mort. e bine nenica asa...


aizi tu hanibuni sau cum dracu ti-o fii nicku , astia pe-aici fura blanzi cu tine da' tu esti proasta rau. si cati anishori zisesi ca dobandishi?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde curly » Vin Noi 15, 2002 4:40 pm

eyewitness,intentzionezi sa formulezi o parere care sa arate ca intre ani shi inteligentza e o relatzie directa proportzionala?

adica,referitor la caz vazuram ca hanibani e proazta da' asta n-are legatura cu ce scrie in buletinu' 'mneaei!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Vin Noi 15, 2002 4:41 pm

Initial trimis de honeybunny
Nu, dar in viata, adica in timpul cat mai esti constient ca fiinta umana, te gandesti cum va fi dupa moarte, asa o sa fii convins ca se va intampla dupa moarte...Iar ce se intampla apoi, oricum nu mai poti analiza, caci nu mai esti constient ca fiinta umana...Iti "traiesti" moartea in timpul vietii, in functie de cum crezi tu ca va fi apoi.


Nu ati inteles nimic domnule eyewitness:

- daca nu esti constient ca fiintza umana nu te mai afli in viatza cum ar veni daca iti moare cerebelul devii o fiinta inumana sau inconstienta.
- in viatza lucrul cel mai important este a te gandi cum o sa fie cand o sa mori
- gandindu-te tot timpul te convingi (de aia stau indienii lu' afex pe o piatra si mananca un bob de orez pe an, se gandesc ce marfa o sa fie ca dupa moarte o sa fie bine, lumina, merita sa se chinuiasca nitzel)
- ca fiinta umana inconstienta sau ca fiinta inumana constienta daca mori nu stii ca ai murit si daca nu stii nu stii nici ce fel de fiinta esti.

acum ati inteles? (donshoara moderatoare onk? unde-i tanti masuratorul de IQ de la intrarea pe "literatura" ca eu il lasasem la dvs.)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 16, 2002 9:28 am

@curly
nu. a fost o intrebare inconstienta a unei fiinte inumane constiente de inconstienta fiintelor umane constiente. adica curiozitate.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Noi 16, 2002 9:57 am

@dana
da am inteles ceva da io raman tot la urinela mea...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Noi 17, 2002 11:17 am

Ma gandesc asa:
Sunt o fiinta vie. Traiesc. Ce sentiment e asta? De vietzuire.
Sunt o fiinta moarta. Nu exist. Ce sentiment este asta? De inexistenta.

_=_=_=_=_
- - - -

Ce se intampla dupa ce o fiita vie este parasita de viata?
Oare de ce continua sa creasca unghile si parul, asta dupa "moarte"?
Oare cumva, moarte totala nu exista niciodata?
Oare cumva, toata stradanilor oamenilor aceia de a demonstra lumii intregi cu reincarnarea oamenilor exista, e bazata?
hm... intrebari mari ale umanitatii.

Cerebelu' cade, cade tot... numai '2' celule supravietuiesc. Ciudat...

Mda, dar e posibil ca moartea sa insemne un simplu circuit al umanitatii, o simpla persoana, GATA, moare, alta apare... dar cea care a murit, acolo va ramane (cu trupul).

Este o taina, ca si existenta lui Dzeu. Taine prea tainoase pt. a putea fi descifrate de mintea omeneasca.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori