Oameni si soareci

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Oameni si soareci

Mesajde Bagheera » Lun Apr 29, 2002 6:22 pm

Nu sunt un mare amirator al literaturii americane. Totusi "Of Mice and Men" (Oameni si soareci) mi-a deschis noi orizonturi. Ce parere aveti despre aceasta carte? Pentru cei care nu au citit-o o recomand , mai ales ca se citeste foarte usor si foarte repede.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:03 am

daca e aia cu uriasul care de drag strange de soricei pana ii omoara, si cam asa face si cu o tipa, tre sa recunosc ca am avut o relatie nepotrivita cu aceasta carte, am citit-o prin sc. gen. am plans de-am murit, si in afara de mila, alt sentiment nu, ca n-am inteles mare lucru, si in plus, de fo trii ani ma chinui sa caut/gasesc/citesc cartea, da.... deci mai astept... sau poate se milostiveste careva si baga o "critica literara" cum le place multora p'aci...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Da

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 12:09 am

Chiar asta e cartea. " Aia cu uriasul care omoara soareci". Intr-adevar cartea este soacanta dar trezeste multe lucruri in oameni pe care le-am dori ascunse acolo in subconstient ( in lada de gunoi a psihicului , daca mi se permite sa-l rastalmacesc un pic pe Freud).
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:21 am

eu am ramas cu ideea ca sentimentele baiatului erau curate, desi prostanac, nu-si coordona fortele....... da actiunea... abar n-am care e... astept opinii
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 12:26 am

Nu stiu ce sa zic... Parerea mea e ca actiunile sale au fost niste imbolduri sexuale reprimate care au determinat o astefel de atitudine. Dorinta lui de a mangaia tot felul de lucruri noi nu cred ca gresesc daca o numesc fetisism.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 12:27 am

M-am grabit si am scris lucruri noi in loc de lucruri moi. Rectific acum si imi cer scuze.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:32 am

la faze de-astea poti sa-ti modifici mesajul personal, vezi botonelul modifica..

.... si panica + stransul de gat, la ce categorie intra?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 12:36 am

Cred ca tot la reprimarea unor dorinte. Daca mai tii tu minte colegul lui de drum il certa tot timpul cand il vedea ca mangaie ceva. Si el il idolatriza, cuvantul lui era lege. Cand a strangulat a reactionat dur pentru ca intr-un fel a fost surprins. Ca si cum ar fi fost surprins masturbandu-se. Poate ti se pare dur termenul dar culpabilizarea si refularea de aici pleaca...
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 12:49 am

nu, pe bune, poate stai intr-o zi si mai povestesti ceva, ca in afara de locatzia unei baraci, nu mai stiu altceva... sau poate citesc din nou cartea...

ziceai ceva de "niste imbolduri sexuale reprimate" ... dak mai tiu io minte, uriasu ala era un pic inapoiat (dak nu e asa mea culpa si teoria mea pica). in cazul asta, starneste mila, frustrarile sexuale sunt intelese, dar cartea devine slaba, ce o fi asa de original in faptul ca un retardat e privat de actul sexual...? sper sa fie cum zici cu freud et co. , altfel.... desi din cate am auzit, cartea e destul de bine cotata....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 12:58 am

Eu nu am zis ca a fost prins... Faceam doar o paralela la un tip de de problema psihica. Cartea nu o consider deloc slaba. Desi la prima vedere pare simpla nu este deloc simplista. Steinbeck surprinde niste tablouri unice cu niste personaje care nu par a avea nimic iesit din comun. ( un retardat, o lichea, un negru care dorea sa-si depaseasca conditia morala..)
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 1:03 am

k, am inteles, astept detalii, pareri, da pana n-o citesc... nu ma mai bag....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 1:06 am

Oricum imi place cum iti spui punctul de vedere. As dori sa mai intervina cineva in discutia noastra dar... nu prea mai au timp oamenii sa citeasca... Sa stiti ca nu are decat vreo 100 de pag. :)
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 30, 2002 1:16 am

auz, la tine la bucuresti romania nu e 2 noaptea?

cum pana mea vrai sa intre si altii cand oamenii care intra pe literatura sunt intr-un aproximativ camp al muncii si anume, numa ziua... de ex, si io muncesc maine, da ma mancara deshtele sa vaz ce e pe net... si io-te , sa vezi acu factura ....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Bagheera » Mar Apr 30, 2002 1:20 am

Eu din fericire am internet prin cablu. Si sunt student asa ca nu ma asteapta nimeni maine la 6.30. Oricum astept replici in zilele urmatoare.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Andrada The Dev » Vin Mai 17, 2002 10:58 pm

am avut o parere buna despre cartea aceasta dar cred ca nu am decodificat inca toate simbolurile... ma poate ajuta un expert? Soarecii ce simbolizeaza, de obicei? Dar cainii? Intr-adevar se citeste foarte usor, chiar si in engleza... dar cum a zis Bagheera, nu prea au timp oamenii sa citeasca...
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde gaga » Sâm Mai 18, 2002 8:09 am

Daca e cartea dupa care s-a facut filmul, ma mir ca are doar 100 pagini. Daca se citeste usor: CINE MI-O IMPRUMUTA SI MIE?
E adevarat ca lumea nu prea mai are timp sa citeasca, sincer, cel mai mult citeam cand mergeam cu tramvaiul la munca; sau cu metroul. Acu' la semafor... :( nu prea-i timp.

Pe bune, cine imprumuta cartea? (sorry onka, iar am dat-o p'aia de la tine la coada... nu te superi, nu? La mine-i in sigurantza. Sigur, daca nu da de ea cainele. Sau papagalul. Sau tzestoasele.)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Sâm Mai 18, 2002 9:01 am

io zic sa facem fromos la Rolfiano-prea-gasitoriul-de-linkuri, poate se eista pi net varianta electronica a novelei....

ce mah, Nichita in proza nu-si gaseste timp si pentru tine? naaaaaaashpaaaaaa....... huoooooo.......
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Mai 18, 2002 9:27 am

O sa gaseasca mah... nush daca sa-l iau intai pe el sau pe malraux, da daca-i dai cu huooooo il iau pe el.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Sâm Mai 18, 2002 10:45 am

fata, io huo ziceam la Nichi, nu la tine, mai reciteste inca o data din nou postu'... hihihihi

auz, baga mare si fa rost de man & mice ca sa citesc si io, ca imi bantuie niste idei prin tzeasta da dak n-am baza pe lectura nu poci, ma-ntzeledzi....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Mai 18, 2002 11:39 am

eu asa am inteles mah, whatever.
pai bag mare, da' cred ca mai degraba o sa fac rost de film, eu l-am vazut demult si doar odata (ceea ce e cam putin pt. memoria mea) da' tin minte ca era bun bun.
Poate ne face Bagheera pe plac si ne imprumuta cartea (eventual contra cost, o bere, ceva...)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde costasilviu » Sâm Mai 18, 2002 4:26 pm

Bai oameni buni, imi aduceti aminte de profa de romana, aia ce se chinuia sa vada doar absconsul.
Cartea e o poveste simpla despre un nebun, ce naiba, nu mai "decodificati simbolurile" ca e, intradevar, un chin. Si pentru voi si pentru cititorii de posturi, man!
"Surprinde niste tablouri unice", vorba aia, right, da' opriti-va aici!
costasilviu
 

Link-uri !!!

Mesajde Game Over » Lun Mai 20, 2002 1:42 pm

Cateva comentarii:
Of Mice and Men by John Steinbeck
http://www.novelguide.com/ofmiceandmen/novelsummary.html
http://www.bookrags.com/notes/omam/index.htm

P.s.: Mai caut shi cartea, chestia e ca ... e cam greu de gasit :D !
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 14, 2002 12:19 am

Eu nu am citit cartea dar am vazut filmul cu John Malkovich si Gary Sinise in rolurile principale. Si mi-a placut foarte mult. Nici nu mai e nevoie sa citesc cartea.
Nu interveneam pe acest thread..dar ma vad nevoit sa il laud pe Bagheera,care a sintetizat foarte bine cele intamplate in film,facand apel la psihanaliza. Sunt in totalitate de acord cu el.
Costasilviu se insala aici. Cartea nu poate fi o "poveste simpla despre un nebun". Pentru ca nebunia lui izvora de undeva. Nu era nebun asa din senin. Cum nici noi nu suntem nebuni din senin.
Bravooo Bagheera. Ai un nas foarte fin si ai observat corect !

In alta ordine de idei..eu am citit "La rasarit de Eden" de acelasi autor (laureat al premiului Nobel pentru literatura la inceputul anilor '50 ) . Poate facetzi un mic comentariu si asupra acestei cartzi de mare valoare. Ash face eu ,dar nu prea ma duce capul.
Dar va asigur ca am sa citesc cu mare placere cele spuse de domniile voastre.

Multumesc pentru atentzie .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 14, 2002 10:12 am

Cu placere moshule, intr-adevar filmul e superb, John Malkovich este extraordinar in rol pt. ca este un rol destul de simbolist, baghera a interpretat (zic eu) dintr-un punct de vedere. Ar mai fi un punct de vedere, acela al simbolisticii pe care l-am vazut eu in relatiile lui Malkovich cu ceea ce-l inconjoara (mare/mic, puternic/slab... etc)

La rasarit de Eden n-am citit, comenteaza si tu ca la scoala.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

La rasarit de Eden

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 14, 2002 11:16 am

Pai eu nu prea stiu sa comentez. Plus ca am si uitat ..ca am citit-o acum 5-6 ani.
In mare este vorba despre doi frati,care traiesc impreuna cu tasu'. Si de un slujitor chinez care era de treaba. Si ii ajuta mereu pe ei.
Si mama la baietzii astia a fugit de acasa . Si o regasesc ei dupa ceva vreme si era matroana la un bordel. Si ni se prezinta viatza oamenilor astora.
Pe chinez tin minte ca il chema Lee (ca pe majoritatea chinezilor,de altfel) iar pe tasu' baietzilor il chema aAdam.
Sincer...nu mai imi aduc amite mare lucru...asa ca o rog pe Onkoasa sa ne povesteasca ,despre acest roman superb care mie mi-a placut foarte mult.....dar l-am uitat.
Daca ash fi vazut filmul (ca stiu ca a aparut si film) cu sigurantza nu ash fi uitat.

Onk,ai cuvantul ! (sau cei care au citit cartea si nu au uitat)

PS : si ca sa vedetzi cat sunt de prost..nici macar explicatzia titlului nu o mai stiu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori