Un neamt ciudat - Herman Hesse

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Un neamt ciudat

Mesajde curly » Lun Mai 13, 2002 3:30 pm

De doua saptamani n-am mai citit nimic dupa ce am ajuns la Hermann Hesse.......un tip absolut fantastic........nu ma pricep la a descrie literatura......dupa mine ori imi place,ori nu!

in cazul de fata pot afirma ca mi-au PLACUT rau de tot "Siddhartha" si " Peter Camenzind"

------neamtul e ciudat fiindca din ce stiam eu ,filosofia germana e mai elastica,mai adaptata la imaginar........da' uite ca si in litertura nemtilor gasii ceva sa-mi placa!


io stiu deja cateva pareri forumiste,antagonice,despre Hesse,asa ca is curios sa vad ce va urma
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde aphextwinz » Lun Mai 13, 2002 3:33 pm

curly, baga shi jocu' cu margele de sticla, shi narcis shi goldmund
lupu' de stepa merge shi el, deshi am observat ca viziunea lu' hesse asupra dualitatzii sau mai bine zis a falsei dualitatzi a omului ii racaie pe multzi
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Lun Mai 13, 2002 4:03 pm

nu sunt decat de putin timp la Hesse,asa ca n-am citit decat astea doua si "calatoria spre sorte rasare" care cm-a lasaat rece......
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde bhuttu » Lun Mai 13, 2002 4:30 pm

De Hesse n-am citit decat "Nazis und Goldmund", si nu stiu daca e corect sa-l judec pe saracu' om dupa o singura carte. Dar pot sa spun despre carte ca mi s-a parut absolut fantastica!!! Nu stiu cat e filosofie si cat e literatura, dar e scrisa superb! Fara sa aiba mare cacat de actiune, cartea dezvolta niste personaje extrem de puternice, fiecare purtand in spate tone de idei filosofice. Nu stiu prea multe despre Hesse, dar dupa prima carte pot sa spun ca mi se pare un mare scriitor!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Mai 13, 2002 4:35 pm

bhuttule, punctu pus pe i - la hesse intr-adevar gaseshti nishte persoanje admirabil construite (spre deosebire de altzii, sa nu zic marquez :j )
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Mai 14, 2002 7:12 am

Initial trimis de aphextwinz
hesse asupra dualitatzii sau mai bine zis a falsei dualitatzi a omului ii racaie pe multzi


Si ca sa te racaie si ei pe tine argumentat asteapta sa-l si citeasca, sa vezi atunci racaiala. :y
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Mar Mai 14, 2002 1:29 pm

dana,tu citesti ca sa dai competent la gioale?
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Mar Mai 14, 2002 2:09 pm

pai depinde mah... marquez da. miller nu.
poate voi avea vreodata timp suficient sa citesc tone, momentan ma straduiesc (si tre sa va fac si voo pe plac, sa citesc ce-mi datzi tema, btw, al capricornului e mishto, n-ai avut dreptate decat la cancer)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

off-topic

Mesajde curly » Mar Mai 14, 2002 2:22 pm

....le-am citit cand eram tanar,da' imi mentin parerea ca sunt sub Sexus............aaaaa,mai ceva: pasajul din Plexus ce il ai drept tema,e si ala sub prima parte a trilogiei.......sa vedem cartea toata,insa....
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

tot offtopic

Mesajde gaga » Mar Mai 14, 2002 2:54 pm

bah, acu' o sa-mi dai cu rigla la palma? uitasem ca in aia e shi un pasaj din plexus... de-aia ma interogai, huh?

mah nush daca sub sau deasupra e elocvent, am gasit chestii mishto, asta e ideea. probabil o fi fost shi chestie de mood
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Pai si Hesse?

Mesajde bhuttu » Mie Mai 15, 2002 3:48 am

Deci pana in final Miller e neamtu' ciudat?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mai 15, 2002 7:27 am

Nu mah, era offtopic, hesse este (in opinia lui curly) neamtzul ciudat, restul era o deviere. Mai exact lui curly ii pare curios ca un neamtz (popor rece si calculat, cica) sa aiba asa o gandire libera, deschisa... Eu nu ma pronunt din hesse neaudiind decat un pasaj (care nu mi-a placut, dar nu judec neamtzul dupa cateva fraze care i-au placut unuia) momentan. Dar asteptam un viitor, cand mandri de menirea lor, s-or gasi unii sa dea tema si din hesse (si un doamne doamne care sa-mi dea timp)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Hermann Hesse

Mesajde Seth2 » Lun Aug 05, 2002 12:53 am

Mi-e mi-au palcut cel mai mult "Lupul de stepa" si "Demian" ... pentru ca erau cumva intre real si fantastic... Nu era stabilita nici o limita intre cele doua "spatii".
"Peter Camnzind" a fost ok.. tinand cont ca e primul lui roman cu care s-a remarcat...
Dar in general am incercat sa le citesc in ordinea in care le-a scris... Asa ca am lasat "Jocul cu margelele de sticla" la sfarsit.

"Narcis si Gura-de-Aur" a fost misto de tot... desi mi se pare destul de diferita de restul cartilor lui...

In total am citit 11 carti de el... (ultimele fiind Siddhartha si Sub roata - pe care am gasit-o din intamplare intr-un anticariat.. fara sa ma fi asteptam sa o gasesc pt ca nu stiam ca a fost tradusa si in romana)
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde Dragos PR » Vin Aug 09, 2002 10:23 am

Am citit ce s-a scris despre Hesse pe aici si prin alte parti, concluzia e ca neamtul e ca nu si-a capatat recunoasterea meritata. Am spart o gramada de bani in facultate cand l-a editat Rao, oricum parca preturile nu erau asa nesimtite ca acuma, am citit cam tot ce-am gasit prin zona si impresia a fost excelenta. Dupa atatea discutii am niste intrebari:
- curly, de ce te surprinde asta in contextul literaturii germane, doar nu cazi in pacatul sa judeci elita germana dupa restul popolului, daca asta e liber si deschis la minte, restul sunt ingusti si limitati? (thomas mann?!)
- frozen a citit intai lupul de stepa, p-orma siddhartha care ti-a schimbat parerea despre lup; mie mi se par total diferite, de parca le-ar fi scris altcineva, chiar sunt curios ce revelatie ai avut, io mai aveam putin si credeam ca sunt doi de hesse
Lupul de stepa e cea mai frumoasa pentru mine penca a fost si prima citita de el, socul a fost destul de mare, plus ca e si autobiografica si lucrarile de genul asta au intotdeauna un atu penca aduc o latura noua, autocunoasterea. E una din putinele carti pe care le-am citit cu pixu, am notat multe lucruri din ea, daca mai gasesc hartiile poate o sa revin mai pe larg. Cel mai mult ma intriga la baietu asta usurinta cu care intr-un context usor banal, descrierea unui imobil de exemplu, introduce fraze grele de tot, repet, daca gasesc hartiile mai revin
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Vin Aug 09, 2002 12:56 pm

Dragos PR, ai revenit si matale taman cand te-am scos din clasa muncitoare? Hai bine ai revenit.

Cat despre Hesse... ia zi matale, ai citit "Knulp"? Tot RAO... si nitzel mai altfel decat alte Hesse. Nu de alta da eu am o impresie, sa zicem diferita despre cartea asta si unele persoane ma acuza ca minimizez. Asa ca-s curioasa si de o alta parere.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Knulp

Mesajde Seth2 » Vin Aug 09, 2002 5:09 pm

Si mie mi se pare ca nuvele din Knulp sau ma rog.. "Knulp" in general e destul de diferita de ce a mai scris Hesse... Insa pentru mine asta e un punct mai mult in minus... Pentru ca nu mi-a placut asa de mult.
Trebuie sa recunosc insa ca am citit doar prima parte din ea si asta acum un an .

Dar am reinceput ieri sa o citesc... Dupa ce o termin o sa revin cu pareri mai indreptatite.
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori