Templu...

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde onk » Mie Mai 15, 2002 8:58 pm

eu am citit cartea cu speranta ca nu este imaginatia lui Eco, ci o prelucrare de date, summa cum laude, si la sfarsit am aflat ca asa este... acu treaba cu pagiatul e cu dus si intors, a scos o carte marfa, da nu din capul lui, desi a muncit tare mult la ea si i-a dat o forma extraordinara
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 9:35 am

Pai exact, forma finala conteaza si efortul sau creator. Nu se pune clar problema plagiatului, inseamna ca Vintila Corbul l-a plagiat pe Miron Costin, sau oricine scrie romane istorice plagiaza documentele din care s-a inspirat, sau un fotograf plagiaza realitatea :con:
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Mai 16, 2002 9:46 am

auz vecine, tu ce crezi, Graalul e fictiune religioasa or realitate?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 10:11 am

Io nu prea cred ca exista Graalul asta. Nu stiu de ce. Poa sa fi fost inventat inclusiv ca pretext pentru cruciade, ca metoda religioasa de ???, habar n-am. Daca aflam originea povestii Graalului ne putem da seama mai usor. Ia zi, in Noul Testament apare fo referire?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Mai 16, 2002 10:30 am

vecine, nush cum satz zic, ca n-am cartea "Sf Gr si Sg lui Isus" la mine, da poci satz spun ca autorii lui se chinuie fo cateva capitole (oarescum convingator) sa explice cum ca Nunta din Cana Galileii ar fi fost a lui Isus, Ca Maria Magdalena ii era soata legitima, ca s-ar fi intamplat si un copil, de unde si varianta Sfantul Graal=Sang Real, Isus=rege, din neamul lui David, si mostenirea asta transmisa prin timp ar fi fost secretul pazit de templieri..... Pe de alta parte, e si varianta cu Iosif care salveaza Pocalul Cinei celei de taina, si in el sangele lui Isus varsat pe cruce, si cum pleaca el nu mai stiu unde... da mai e si varianta ca Isus nu a existat, e o farama de legenda, renasterea naturii (da e prea nushcum), varianta ca n-a murit el pe cruce, da explicit paharul/graalul/ io una nu am retinut... pe de alta parte, dupa vorbirea in pilde, "indeparteaza de la mine paharul acesta", genul acesta de recipiente ar putea simboliza mai multe...
bai ce aberez... ai inteles ceva? n-ai inteles nimic......
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 10:59 am

Am inteles tot. Fara misto. Auzisem si io varianta ca Graalul reprezinta mostenitorii etc... Ba, noi mai vorbiram de asta pe generalitati, si e interesant, as vrea sa mai vaz o data reportaju ala de pe discovery.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Mai 16, 2002 11:02 am

dak imi dai sherpele inapoi, poci satz dau cartea asta ....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 11:15 am

Normal ca-tz dau sarpele inapoi. Numa sa mai apareti si voi pe la beri, ca mereu beau singur ca nu veniti nici unu :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Vin Mai 17, 2002 10:16 am

Initial trimis de Rolf
Normal ca-tz dau sarpele inapoi. Numa sa mai apareti si voi pe la beri, ca mereu beau singur ca nu veniti nici unu :D


domnu Rolfiano era pe cand nu s-a zarit, azi il vedem si nu e... faci gat, a? sanchi "nu mai veniti nici unu..." pai cand veneam, si pm, si sms, si alea alea si cine se dadea atuncea muncitorele rau de tot, a? ai ca am bestelit si treadu asta, rusine sa-mi hii
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Mai 17, 2002 10:39 am

Bineinteles ca faceam misto de mine.... muncitor, da!, dar iata orele mele de iesit: oricind intre 6 si 10 (depinde de orele libere), oriunde prin zona Tineretului-Budapesta. Asa ca nu stiu niciodata nimic dinainte.

Rusine! Gata cu oftopicaraia!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde FlaviusHerr » Dum Dec 12, 2004 8:44 pm

Ma bucur mult ca ai postat acest subiect. In opinia mea cavalerii templieri erau niste tipi foarte avansati ca si mentalitate pt timpurile lor.
-Timp de 300 de ani au luptat pentru crestinatate si locurile sfinte.
-Au initiat prima constitutie Europeana
-Au inventat primul "traveler cheque"
-Au inventat prima banca europeana si un sistem economic coerent
ca sa nu mai vorbim de arhitectonica , constructii si multe altele, lista este foarte lunga.
Flavius
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

cavalerii templieri

Mesajde FlaviusHerr » Dum Dec 12, 2004 8:47 pm

Ma bucur mult ca ai postat acest subiect. In opinia mea cavalerii templieri erau niste tipi foarte avansati ca si mentalitate pt timpurile lor.
-Timp de 300 de ani au luptat pentru crestinatate si locurile sfinte.
-Au initiat prima constitutie Europeana
-Au inventat primul "traveler cheque"
-Au inventat prima banca europeana si un sistem economic coerent
ca sa nu mai vorbim de arhitectonica , constructii si multe altele, lista este foarte lunga.
Flavius
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

templierii -luptatori si ganditori ai evului intunecat

Mesajde FlaviusHerr » Dum Dec 12, 2004 8:51 pm

Ma bucur mult ca ai postat acest subiect. In opinia mea cavalerii templieri erau niste tipi foarte avansati ca si mentalitate pt timpurile lor.
-Timp de 300 de ani au luptat pentru crestinatate si locurile sfinte.
-Au initiat prima constitutie Europeana
-Au inventat primul "traveler cheque"
-Au inventat prima banca europeana si un sistem economic coerent
ca sa nu mai vorbim de arhitectonica , constructii si multe altele, lista este foarte lunga.
Flavius
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

scuze!

Mesajde FlaviusHerr » Dum Dec 12, 2004 8:58 pm

Imi cer scuze tuturor pt repetarea mesajului meu.
Incerc si eu sa ma prind acum ce e cu acest forum
Flavius
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde shai » Dum Dec 12, 2004 11:02 pm

Subiectul e cam de mult aici. Au mai fost si alte discutii pe subiect -unele s-au pierdut.
Inteleg ca esti promotor al unei organizatii ce se revendica de la Templieri, desi face precizarea ca nu are nici o legatura cu acest ordin medieval.
Oricum, thread-ul se refera la Ordinul Templierilor, asa cum a fost el peceput de ONK dupa ce a citit Pendulul lui Focault de Umberto Eco.
Autorul face, declarat, o incercare de manipulare semiotica a publicului. Cartea are rolul de a confirma ipotezele omului de stiinta privitor la distorsiunea mesajului intre emitent si receptor - pt. lamuriri vezi Tratatul de Semiotica Generala de umberto Eco editura stiintifica si enciclopedica 1982.
Subiectul ordinului Templier, a sfintei sfintelor, a Graalului, etc, sunt deosebit de potrivite pentru interpretare. Au calitatea de a genera legende, oamenii sunt atrasi de puterile pe care ele le pot procura.
Comparabil, atit ca fir epic cit si ca generator de imaginatie, imi pare a fi Pergamentul diafan al lui I.P.Culianu. Timpul si intriga sunt asemanatoare.
Am si o intrebare pt tine Flavius. Ce stii sa ne spui despre prioriile ordinului care au supravietuit atacului lui Filip in Spania si Scotia?
shai
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 27, 2004 10:55 pm
Localitate: aici

Mesajde gaga » Lun Dec 13, 2004 9:56 am

Au inventat prima banca europeana


si itzic si shtrul ce parere aveau?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde FlaviusHerr » Lun Dec 13, 2004 9:30 pm

danone scrie:si itzic si shtrul ce parere aveau?


Am sa-ti raspunt tot umoristic
„Cred ca buna atata vreme cat datorita templierilor Saladin nu putea sa le ia gatul si averileâ€Â
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlaviusHerr » Lun Dec 13, 2004 9:48 pm

shai scrie:Subiectul e cam de mult aici. Au mai fost si alte discutii pe subiect -unele s-au pierdut.
Inteleg ca esti promotor al unei organizatii ce se revendica de la Templieri, desi face precizarea ca nu are nici o legatura cu acest ordin medieval.
Oricum, thread-ul se refera la Ordinul Templierilor, asa cum a fost el peceput de ONK dupa ce a citit Pendulul lui Focault de Umberto Eco.
Autorul face, declarat, o incercare de manipulare semiotica a publicului. Cartea are rolul de a confirma ipotezele omului de stiinta privitor la distorsiunea mesajului intre emitent si receptor - pt. lamuriri vezi Tratatul de Semiotica Generala de umberto Eco editura stiintifica si enciclopedica 1982.
Subiectul ordinului Templier, a sfintei sfintelor, a Graalului, etc, sunt deosebit de potrivite pentru interpretare. Au calitatea de a genera legende, oamenii sunt atrasi de puterile pe care ele le pot procura.
Comparabil, atit ca fir epic cit si ca generator de imaginatie, imi pare a fi Pergamentul diafan al lui I.P.Culianu. Timpul si intriga sunt asemanatoare.
Am si o intrebare pt tine Flavius. Ce stii sa ne spui despre prioriile ordinului care au supravietuit atacului lui Filip in Spania si Scotia?

Spre deosebire de cazul amicului danone (delicios?) iti voi scrie serios- pt ca vad ca am cui.
Nu stiu unde ai vazut ca OSMTH nu are traditia vechiului Ordin, intrucat Ordinul din care fac parte s-a despartit in anul 1994 de ordinul contelui Pinto Fereira de Sausa-Fontes care se trage din filiera portugheza (nu spaniola ) a supravietuitorilor ordinului medieval(spre deosebire de ceilalti ordinul meu este recunoscut de ONU, ceilalti nu)
Ai dreptate, Templierii au supravietuit si in Scotia-ajutandu-l pe regele Robert Bruce sa obtina temporar independenta Scotiei fata de Englezi, organizandu-se in jurul celebrei Roslyn chapel ,ei au fondat Ordinul Scotian de Rit Rectificat- de fapt o Loja masonica care mai exista si astazi
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlaviusHerr » Lun Dec 13, 2004 10:16 pm

:-: De asemenea lui shai
Tot respectul pentru faptul ca studiezi tratate de literatura, probabil ca ai o facultate pe profil. Personal nu am avut ocazia ( din pacate) sa-l citesc pe Culianu-si imi pare chiar rau-asa cum poate tu nu l-ai citit pe Sfantul Bernard , In domeniul Cavalerilor templieri crede-ma sunt un cunoscator intrucat subiectul m-a pasionat inca din adolescenta. In domeniul religios sunt Crestin Ortodox practicant, duhovnicul mei fiind parintele Babus-„sfantul din bibliotecaâ€Â
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Dec 14, 2004 10:14 am

sa o luam pe rand:

unu: nu mi-ai raspuns la nimic, intrebarea era clara: si evreii ce parere aveau?
doi: nu ai reusit nici macar sa imi schitezi un zambet asa ca umorul ca si ardoarea matale sunt doua esecuri lamentabile

trei:
Cum poti sa stii doctrina Templierilor daca nu o cunosti din interior?


detaliaza cu "interiorul" ca pare chiar interesant. dar la obiect, care interior il cunosti, unde se afla el in realitate, etc. si fara link-uri daca se poate, fapte.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 14, 2004 10:39 am

FlaviusHerr scrie:-Timp de 200 de ani au luptat pentru crestinatate si locurile sfinte.
Care 200 shi care buzunar propriu :)

-Au initiat prima constitutie Europeana
regulile ordinului templierilor sunt preluate de la benedictini (Sf. Benedict - sec IV-V). In general ordinele cavalreshti religioase shi-au derivat regulamentele din cele ale ordinelor monastice (pe langa benedictini, cistercieni, reformatorii de la Cluny etc.)

-Au inventat primul "traveler cheque"
?

-Au inventat prima banca europeana si un sistem economic coerent
vezi nordul Italiei drept contraexemplu

ca sa nu mai vorbim de arhitectonica , constructii si multe altele, lista este foarte lunga.
intr-un univers al catedralelor catolice, al castelelor medievale shi al minaretelor musulmane, al Constantipolelui, arhitectura lor are valoarea blocurilor de 4 etaje din Drumu' Taberei ashezate langa Sagrada Familia :D

[quote]„Cred ca buna atata vreme cat datorita templierilor Saladin nu putea sa le ia gatul si averileâ€Â
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde FlaviusHerr » Mar Dec 14, 2004 10:42 pm

Sub ochii templierilor egiptenii shi turcii au cucerit toate posesiunile creshtine, dar shi multe din cele insulare. Unul din motivele caderii ordinului a fost aceasta, caderea Acrei (1291) cred ca a fost una din cauzele pentru care templierii au fost rechematzi in Frantza.
Dimpotriva, valoarea defensiva a cruciadelor (in general) shi a templierilor (in special) a fost nula. Ele de fapt au fost nishte ofensive ratate.[/QUOTE]

. Intaiul nume din lista lorzilor ce semnează alături de regele John prima constituţie Europeana „ Magna Chartaâ€Â
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FlaviusHerr » Mar Dec 14, 2004 10:45 pm

. Intaiul nume din lista lorzilor ce semnează alaturi de regele John prima constitutie Europeana „ Magna Chartaâ€Â
FlaviusHerr
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Dec 09, 2004 7:49 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde heartandmind » Mie Dec 15, 2004 5:24 am

frate flavius,ar trebui sa fii mai hotarat referitor la apartenentza ta la masonerie........ca intr-un loc zici ca esti in masonerie,iar in altul,zici ca nu eshti.........vezi ca te prind cu ocaua mica.......... =D
DESHTEAPTA-TE ROMANE
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mie Dec 15, 2004 11:16 am

FlaviusHerr scrie:Templierii si-au facut datoria:1.. La 4 octombrie 1189 insusi conducă]

copy/paste de pe google, vorba lui toparceanu, cati ca voi, cati ca voi ...

esti dator la mine cu minim doua raspunsuri:

1. bancile si evreii

2. ai zis ca numai daca esti din interior poti vorbi despre asta, detaliaza interioru-n care esti

raspunsurile la link-ul de mai jos, nu pe literatura (sper ca ai inteles ca nu e subiect pt acest forum)

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=331939#post331939

Acesta este si ultimul mesaj pe care il scriu in spirit polemic. Am raspuns polemicii ca sa vezi ca totusi ai cu cine discuta.


siiiigur ca daaaaa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Dec 15, 2004 12:12 pm

FlaviusHerr scrie:. Intaiul nume din lista lorzilor ce semnează]Magna charta [/B] care este chiar prima constitutie europeana.Daca nu stiai iti spun eu acum.


Daca faceai referire la Magna Charta, trebuia sa le atribui prima constitzutie europeana englezilor nu templierilor (crede-ma, nu pot sa anticipez judecatzile tale abisale). Daca vrei sa asociezi nume, asociaza-l pe cel al lui Ioan far' de tzara sau intreaga lista de semnatari.
Caci Magna Charta a fost semnata de multzi altzii in afara de templieri, Magna Charta a fost gandita/redactata de multzi altzii in afara de templieri. Nu potzi arata legatura dintre templieri shi Magna Charta fiind mai mult decat una circumstantziala (au fost odata prin Anglia neshte templieri care se plictiseau shi au dat o raita pe la castelu' lu nea' Ion - cum acesta o punea de o petrecere in scris, s-au autoinvitat shi ei etc.). Daca intre semnatara Magnei Charte itzi gasesc shi unu' blond, inseamna ca blonzii au initziat prima constitutzie europeana? :rolleyes: ~p

Iar despre catedrala Chartres, sau Roslyn Chapel -ce sa-ti mai spun...referitor la arhitectura...banalitati nu-i asa.

Chartres este arhitectura gotica. Nici prima, nici ultima. Arhitectzii n-au fost templieri, shi nici muncitorii. Nu exista o arhitectura proprie templierilor, iar daca cineva ar fi intr-atat de incapatzanat sa reuneasca stilistic realizarile arhitecturale ale templierilor (ca intziatori, finantzatori sau beneficiari) in vanatoare de simboluri shi elemente, crede-ma ca rezultatul va fi insignifiant dpdv al artei shi arhitecturii.

alti baieti coltosi ca si tine
Sunt coltzos doar pentru mucoshi ;)

-atacul venetienilor & co asupra Constantinopolului.(Templierii nu au atacat Bizantul!)
Nu. Acra shi Ierusalimul nu erau sub hegemonie bizantina, ci latina. Acra shi Ierusalimul au cazut datorita inferioritatzii politico-economico-militare a puterilor occidentale in Orientul Apropiat. De altfel, caderea Ierusalimului are loc in 1187, ashadar inainte de 1204.

nu au ridicat nici macar un deget cand a fost vorba de cauza comuna, mai ales ca acum triburile turcice erau cele care atacau.
Cum turcii n-au atacat Frantza, Anglia sau Spania, nu vad care era cauza comuna. Pe de alta parte, nici templierii n-au ridicat vreun deget in multe confruntari bizantino-musulmane. Fiecare se preocupa de ograda proprie.

Templierii si-au facut datoria: [...]
Shi? Asta inseamna ca ei au protejat Occidentul de musulmani? Au trecut prin ei ca prin fasole.

Am raspuns polemicii ca sa vezi ca totusi ai cu cine discuta.
Singurele tale surse sunt cartzi despre templieri shi nu de istorie.
Nu am cu cine discuta.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori