Urmuz:cretin sau cunoscut si apreciat?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde stefan » Joi Mar 17, 2005 11:42 am

nevermind, subiectul nu era "sa demonstram ca suntem cretini" (si pe dinafara), intrebarea se referea la Urmuz.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Enver Hodja » Joi Mar 17, 2005 12:52 pm

Desi nu ma simt in masura sa dau calificative trebuie sa te felicit!
Cat despre Nevermind...mai bine te-ai duce sa asculti putin "ASIA" sau ce-aimai asculta tu si as te calmezi!
Enver Hodja
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 25, 2005 1:48 pm
Localitate: Romania

Mesajde nevermind » Lun Mar 21, 2005 9:37 am

danone scrie:~p ~p ~p bre nush de stamate da' precis doi oameni nepotriviti intr-un moment nepotrivit au facut secs ~p ~p (sau dragoste, acu numai magdalena stie ... ~p )
era o gluma, proasta pt atat de multzi oameni cititzi probabil...imi retrag frumos cuvintele shi...da, pt colegu', mai dau dovada de cretinism , prea des probabil...totushi a facut sau nu sex cu palnia...se indragostise de ea sau nu?! domle, daca atat a priceput omu' din marele roman ce vrei? de ce nu dezlegi enigma pana una alta?! potzi sa mai zici ceva de idiotismul ce ma caracterizeaza, da' spune totushi : era o poveste de dragoste acolo ori ba?! ( probabil nu mi-am retras cuvintele pana la urma...)
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Mesajde gaga » Lun Mar 21, 2005 10:26 am

nevermind scrie: daca atat a priceput omu' din marele roman ce vrei?



auzi, de ce tzii musai sa postezi pe "Literatura"?
Nu ai gasit inca forumul de caterinca si aberatzii? plm, tu nu ai cea mai vaga sau apropiata idee vis a vis de dadaism si postezi pe "Urmuz" ca si cum ash posta eu pe forumul despre Steaua. Putin bun simt si mai abtine-te.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Lun Mar 21, 2005 11:08 am

potzi sa mai zici ceva de idiotismul ce ma caracterizeaza

donshoara e ... "intraductibila"?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nevermind » Lun Mar 21, 2005 3:34 pm

danone scrie:auzi, de ce tzii musai sa postezi pe "Literatura"?
Nu ai gasit inca forumul de caterinca si aberatzii? plm, tu nu ai cea mai vaga sau apropiata idee vis a vis de dadaism si postezi pe "Urmuz" ca si cum ash posta eu pe forumul despre Steaua. Putin bun simt si mai abtine-te.
probabil nu ma caracterizeaza bunul-simtz shi-mi place sa postez aici, la sectziunea 'Literatura' unde nu am nici cea mai vaga idee despre ce anume se discuta, avand in vedere ca singura carte ce-am citit-o e 'legendele romanilor' - sau Olimpului?!... sau ceva de genu'...dar imi place sa ma dau gajica :rolleyes:
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Mesajde Trestia » Mar Mar 22, 2005 6:45 pm

Nu va suparati ca imi spun si eu parerea, dar mesajul "romanului" "Palnia si Stamate" se leaga intr-adevar de un aspect semnalat de Nevermind. Stamate iubea palnia, e desigur o metafora, dar o iubea si fizic. Ganditi-va putin la simbolismul palniei (freudian sau nu). Palnia este, ca si orice alt obiect cu o forma asemanatoare ei, o reprezentare clara a organului sexual feminin. Daca dorim sa fim romantici, putem considera ca palnia este "amanta" domnului Stamate, care, oripilat, descopera intr-o zi ca o "imparte" cu fiul sau. Cu alte cuvinte initierea lui Bufty in tainele sexualitatii se face cu ajutorul "iubitei" lui Stamate. Iata si un scurt fragment: "vazu cu groaza cum Bufty, urcat sus, gafaind, fusese lasat sa intre si sa treaca. "
"Iubirea nu-i paiata vremii, chiar/ De intra sub compasul coasei sale." (W. Shakespeare)
Avatar utilizator
Trestia
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Mar 22, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mar 23, 2005 9:27 am

Trestie, ala este mesajul destul de direct at "romanului". Atacul nu se referea la esenta mesajului lui nevermind ci la forma (vezi doar observatia lui afex).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Renczy » Dum Iul 03, 2005 4:07 am

Of, of măi măi, eu ar trebui să scriu lucrarea de licenţă despre Urmuz, şi sunt in lipsă de inspiraţie aşa că srieţi cat mai mult despre venerabilul...
Cat despre faptul că ar fi fost un precursor al dadaismului, eu nu cred, operele (mă refer la Palnia şi Stamate, Ismail şi Turnavitu', Fuchsiada) nu au de a face mare lucru cu dadaism (cred eu)... Absurdism? Nihilism? poate... (vă spun incă o dată părerea mea). Nenea' Manolescu in Arca lui Noe (Biblia mea) incadrează operele in aşa numitul "roman corintic", care se referă la ironie, la parodic... Mitul apare foarte tare (naţterea lui Fuchs, "aventura" cu Venera ş.a.m.d.p fac linkuri la miturile greceşti).
Na atat ştiu pe dinafară dar mă mai informey şi mai scriu...
Renczy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 03, 2005 3:51 am
Localitate: M/Ciuc

Mesajde blux » Mar Sep 25, 2007 1:23 pm

nevermind scrie:era o gluma, proasta pt atat de multzi oameni cititzi probabil...imi retrag frumos cuvintele shi...da, pt colegu', mai dau dovada de cretinism , prea des probabil...totushi a facut sau nu sex cu palnia...se indragostise de ea sau nu?! domle, daca atat a priceput omu' din marele roman ce vrei? de ce nu dezlegi enigma pana una alta?! potzi sa mai zici ceva de idiotismul ce ma caracterizeaza, da' spune totushi : era o poveste de dragoste acolo ori ba?! ( probabil nu mi-am retras cuvintele pana la urma...)


hehe! mie mi se pare foarte comica intrebarea ta.

are aceeasi atitudine ca si textele lui urmuz!! sau nu?
blux
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 25, 2007 12:36 pm
Localitate: hmm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori