Paulo Coelho-un scriitor care "da bine"

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Necko » Mie Ian 28, 2004 7:26 am

Stefan
Dupa cum am spus mai sus, deocamdata nu-mi dau cu parerea. Pasajele respective chiar au o anume semnificatie pentru mine. Doar atit.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Mie Ian 28, 2004 11:03 am

Ok... ok... am luat aminte Stefane si cred ca am mai postat ceva mai devreme pe aici despre "Iepurila" cum ii zici tu si parerea mea despre el. Eu chiar am doi prieteni brazilieni studenti in Romania si mi-au spus ca la ei e cvasinecunoscut scriitorul asta ca ei au auzit de el in Romania (sunt studenti la medicina si stau cam mult pe la noi:) ) si stiu ca mediile noastre universitare subscriu parerii majoritatii celor ce au postat aici, adica: Paolo Coelho=lipsa de valoare! Mai vorbim...
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde gabuba » Mie Ian 28, 2004 7:19 pm

necko, am terminat "unsprezece minute". trebuie sa va spun ca de cartea asta am aflat de la stirile pro tv, in cadrul unui repotaj despre cartile citite de romani in 2003. la un moment dat o aud pe esca spunand "...romanii au trecut la carti cu adevarat valoroase precum 'unsprezece minute' semnata coelho" a urmat si un citat din aceasta carte, de aceea mi-a starnit interesul.
Cartea intr-adevar contine cateva pasaje interesante (mai rpd as remarca "i-am spus realitatii sa plece, nu mai am nevoie de ea!" - care are o oarecare insemnatate pt trecutul meu :D) dar care nu impresioneaza. Acele pasaje le puteam scrie si eu! nimic iesit din comun! Coelho vorbeste despre niste chestii la care toti ne-am gandit. Cred ca eu as scrie mai bine un roman cu tema din 'unsprezece minute' decat a facut-o coelho.
ma repet, singura carte care intr-adevar contine ceva este "veronika se hotaraste sa moara" , in rest e vorba de o proza ieftina.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Necko » Mie Ian 28, 2004 8:51 pm

G., important este ca ti-ai facut o parere. Nu are importanta ce cred eu, mai ales ca nu-mi pot da cu parerea avind in vedere ca am citit doar o singura carte. Chiar nu sunt lamurita. Dar nici nu pot desfinta o carte doar pentru ca autorul foloseste cuvinte precum iubire, suflet si altele din aceeasi gama. La inceputul cartii am avut o senzatie ciudata, ca actiunea s-ar petrece cu multi, foarte multi ani in urma, ca pe parcurs sa realizez ca, din contra, aceasta se petrece chiar "acum". De la drumul pe jos spre scoala intr-un satuc uitat de lume, la internetul dintr-un oras elvetian.... Nu stiu... Daca o sa am ocazia, am sa mai citesc si alte carti Coelho.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Ian 29, 2004 12:10 am

Din ceea ce am citit pana-n prezent, mi-a placu' veronika se hotaraste sa moara. Alchimistul a primit multe laude din partea unor prietene si (incredibil, dar adevarat) din partea profului meu de engleza...Pe mine una m-a dezamagit, ma asteptam la altceva, ceva mai bun.
Cat despre magazinul Diverta... este sub orice critica. In timp ce Coehlo este in top, Dostoevsky nu veti gasi..
unsprezece minute... dupa parerea mea, o carte simpla. Nu mi-a placut.
Am auzit ca diavolul si domnisoara prym ar fi ceva mai buna, inca n-am decis daca sa ma risc sau nu.. Merita?
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde stefan » Joi Ian 29, 2004 12:17 am

Necko, cred ca ai inteles gresit rationamentul meu. N-am zis ca o carte care foloseste cuvinte ca "viata", "iubire" etc nu e buna de nimic, ci invers: nu orice carte cu pasaje pompoase ce contin cuvintele respective este buna! Poate nu iti dai seama, dar e usor sa faci o fraza sa sune foarte serioasa si emfatica si sa nu spuna nimic.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necko » Joi Ian 29, 2004 6:18 am

Stefan, crede-ma ca nu sunt chiar asa usor impresionabila. Si chiar nu ma dau pe spate frazele pompoase de doi lei. Ai sa rizi, poate ca pasajele pe care le-am postat ti se par caraghioase sau pretentioase, chiar penibile... dar eu am motivele mele cind spun ca sunt adevarate. E simplu. Poate ca intr-o buna zi o sa le privesti si tu dintr-un alt punct de vedere. Asta daca o sa ti le mai amintesti vreodata. Lucru de care ma indoiesc, atita timp cit acum te lasa rece. Nu ma intelege gresit. Nu te condamn pentru asta. Toti facem asa, pastram in suflet doar ce ne place si are o importanta deosebita intr-un anumit context, intr-un moment dat. Iar daca Coelho a reusit, fie si numai prin doua fraze, sa ma "atinga", atunci a meritat sa citesc aceasta carte.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Ian 29, 2004 9:34 am

In timp ce Coehlo este in top, Dostoevsky nu veti gasi..


hehe, nu te-ai uitat cu atentie unde trebuie, dupa editura, are dosto la greu numai ca Idiotul (ca sa dau doar un exemplu) e peste 500k
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 29, 2004 10:30 am

pentru ca-i mai groasa :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Joi Ian 29, 2004 10:46 am

Necko, pai alea doua citate sigur le gasesti pe vreun site cu "Paolo Coelho quotes" sau "quotes" pur si simplu, nu stiu daca o carte se justifica prin doua fraze.

Eu zic ca exista grade de "impresionabilitate", you'd be surprised. Mestesugul lui Coelho e inrudit cu cel al horoscopistilor, cateva fraze suficient de generale ca sa se potriveasca unei game laaaargi de oameni, si suficient de vagi ca sa le poata interpreta oricine cum il taie capul si sa fie multumit ca "a gasit cheia" si ca l-a "atins" cartea.

S-au adus mai multe obiectii fata de valoarea operei lui Coelho pe thread-ul asta, citeste te rog si paginile de pana acum. Daca dupa 7 pagini tu vii cu doua citate ca unice argumente, incep sa am impresia ca discutia asta s-a purtat degeaba.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde McKennitt » Mar Feb 10, 2004 11:04 am

Evident, Coehlo e un autor care "da bine", din moment ce ii se face reclama pana si Esca la STIRI, i se face aici->prin pareri pro-contra, si nu uita sa-si faca reclama singur, din pacate nu chiar atat de subtil pe cat ar crede. De exemplu, in "Al cincilea munte" vorbeste despre un caz pe care Ilie trebuia sa-l rezolve in vremea cand raspundea la nelamuririle multimii intr-o oarecare piatza. Era inlegatura cu un barbat care vroia sa mearga in Egipt in cautarea unei mari comori. De asemenea, Maria din "Unsprezece minute" are ceva "legaturi" la nivel spiritual cu cautatorul de comori. Pe de alta parte, trebuie sa fii in tema cu ceea ce se vorbeste mereu in jur. Sunt de acord. Atata timp cat cartile sunt imprumutate, si nu cumparate... ha ha. Spun asta pentru ca mama unei prietene este profa de limba romana si este indragostita de Coehlo.

Acum imi vin in minte niste aberatii din "Unsprezece minute". Cu fata care la 23 de ani isi aminteste de baiatul de care se indragostise la 11, ba chiar ia hotarari fiind "marcata" de faptul la acel moment n-a fost in stare sa fie sigura pe sine; ca este socata si crede ca va muri in momentul primei sangerari menstruale. Sa fim seriosi. La 11 ani copii se indragostesc foarte des si uita repede. In nici un caz nu-si mai amintesc peste 10 ani cu asa intensitate incat sa isi conduca viata in functie de asemenea "experienta". Iar de panica provocata de menstruatie, nici vorba. La 10 ani o fata este mai mult decat informata in domeniu. Ca de aia exista "cool girl".
Si mai este un aspect. La varste fragede, fetele care se indragostesc tind sa fie mai apropiate de tati, sa puna intrebari, iar baietii de ambii parinti. Maria nu pomeneste decat in treacat de tatal sau. Prefera sa ramana singura ca sa se masturbeze. Dar, cred ca deja ii cerem prea mult lui Coehlo. Nu vreu sa deviez; cred ca am facut-o deja.
McKennitt
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 05, 2004 9:40 am
Localitate: Kronstadt

tot coehlo

Mesajde IOANA NICOLAE » Sâm Feb 28, 2004 11:19 pm

Gabizzu scrie:eu zic (,) ca gorica are dreptate in ceea ce zice...nu e vorba de calitatea literaturii lu coelho (care nu ma impresioneaza si care e atat de discutabila) ci de faptul ca-s atat de multi intelectuali care nu au citit o carte de-a sa si totusi sunt anti. divin...

eu abia acum l-am descoperit.. adica am cunoscut lumea cititului de curand si cred ca a fost cel mai bun lucru care l-am facut in toata viata mea... dar sa nu deviez de la subiect... am citit in doua zile doua carti de coehlo 11 minute si alchmistul si pot spune ca prima m-a impresionat adica eu nu o consider o carte de sex ci mai degraba de dragoste... adica mi-a placut si merita citita... cat despre slchimist aia chiar mi-a placut, m-a facut sa ma gandesc la multe aspecte ale vietii mele si sa-mi dau seama ce vreau sa fac cu ea... adica am realizar ca aveam o viata plina de mediocritati si ca trebuie sa ma hotarasc ce fac cu ea si ce trebuie sa fac cu ea... plus ca am inceput sa privesc iubirea si toate celelate dintr-un alt unghi
in concluzie nu spun ca pe coehlo l-ar da talentul afar din casa... ci ca are o sclipire care in sanctuarul meu spiritual a intrat sau poate chair a inceput sa-l zideasca
IOANA NICOLAE
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 24, 2001 2:06 pm
Localitate: PIATRA-NEAMTZ

Impresionata

Mesajde RedFlag » Sâm Mar 27, 2004 12:45 pm

Dragi Forumisti,
Din curiozitate am intrat si eu azi, 27.03.2004, pe acest Forum, care Forum am crezut ca ma va lumina in anumite privinte. Nu sunt o persoana extrem de cultivata, precum multi care post-eaza pe acest forum. Puteti sa ma includeti in acea "gama laaaarga" de oameni despre care vorbea Fanica, usor impresionabili. Am gasit idei interesante pe forum, pe care le voi retine. Stiti insa ce m-a impresionat cel mai tare citind cateva din cele 7 pagini de post-ari? Aroganta dom'le. Aroganta. Am fost, cum s-ar zice, usor impresionata de aroganta celor mai multi "post-atori". M-am mirat, ca din cartile extrem de elevate, si nu la indemana oricui, nu ati reusit sa invatati ce e ala "criticism constructiv". Eu asta cautam pe forum-ul asta. In schimb gasesc aici aroganta. Si chestia e ca nu sunteti aroganti numai la adresa autorului (desi sunt convinsa ca multi dintre voi daca ati incerca sa scrieti ceva, n-ati ajunge nici la jumatate din valoarea lui) ci si la adresa celor care il citesc. Poate sunteti cititi dragilor, dar mai aveti multe de invatat de la viata asta. As vrea sa va ganditi la ceva inainte de a ignora acest mesaj : multi din cei ce il citesc pe Coelho stiu chestii de care voi nici n-ati auzit. Deci nu sunteti cu nimic mai presus. Fiti constructivi, daca tot va tineti cititi.
Mersi.
RedFlag
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 11:51 am
Localitate: Cluj

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 27, 2004 1:37 pm

Aha,asa ie multi din cei care il citesc shtiu chestii de care noi nici n-am auzit.De ex.: stiu sa defileze pe un podium in fatza publicului imbracatzi(imbracate) de cele mai mult ori sumar,probabil ca stiu sa joace fotbal shi chiar joaca in divizia A,poate ca stiu sa fie trendy shi cool,desi nu bag mana`n foc ca stiu ce inseamna cuvintele astea doo...

Pese: astia care au scris pe aici nu ie"post-atori" ie forumisti:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Oki Doki

Mesajde RedFlag » Sâm Mar 27, 2004 3:02 pm

Stii ce citesc acum ... "The Unified Software Development Process". Ai inteles ceva?
Dar imi place PESE-ul ... no comment. Scuze, intr-adevar nu "
ie post-atori ca ie forumisti care ... posteaza mesaje :)).

mic mesaj administrativ: nu e necesar sa "citezi" mesajul anterior (scrie si in regulament)
RedFlag
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 11:51 am
Localitate: Cluj

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 27, 2004 3:28 pm

Nu n-am inteles nimic,poate shi pentru ca nici nu m-a interesat vreodata:).Asta e un fel de "ba pe a-matii?:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Mar 27, 2004 3:34 pm

RedFlag, daca vrei sa epatezi prin cunostintele tale referitoare la programare (sau prin titlul cartilor pe care le citesti), te asteptam pe forum-ul de software, te bagi?

Tare mi-e teama ca folosesti aiurea cuvantul "aroganta". Cred ca 75% din post-urile noi pe threaduri vechi sunt variatiuni pe tema "mama, sunteti varza", fara nici un fel de aport constructiv (ca sa folosesc cuvantul tau; si btw, in romaneste exista un cuvant, critica, echivalentul lui criticism din engleza) in discutie. Si daca tot te-ai bagat, care ar fi acele lucruri pe care cei care il citesc pe Coelho le stiu si noi astia arogantii nu?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Sâm Mar 27, 2004 3:42 pm

stefan, tu ai citit coelho? da? inseamna ca si tu citesti coelho, deci esti in categoria celor care stiu ceva in plus :D reflag, ce ai zis tu mi se pare din categoria "toti romanii ieste nespalati si prosti". intelegi unde bat?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Mar 27, 2004 3:47 pm

Io cre ca fata se referea la aia de citesc Coelio le shi place shi uo sa mai citeasca.Mai sunt insa shi ceilaltzi,care au citit,nu le-a placut shi n-o sa mai citeasca(unde intru io,probabil ca shi Fane)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Sâm Mar 27, 2004 3:48 pm

da, si eu cred acelasi lucru, doar ca am vrut sa profit un pic de exprimarea sa .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

:)

Mesajde RedFlag » Lun Mar 29, 2004 8:15 am

Nu e nici un fel de ... am vrut doar sa-ti arat ca nu le stii pe toate ... atata tot. Dar imi place ca v-ati atacat cu totii :). Am avut perfecta dreptate :)). O zi buna tuturor :).

PS. Pt Fanica, da dragule am tupeu sa intru pe forum de software si as putea chiar sa-ti demonstrez ca nici tu nu le stii pe toate :).

MiG29 scrie:Nu n-am inteles nimic,poate shi pentru ca nici nu m-a interesat vreodata:).Asta e un fel de "ba pe a-matii?:D
RedFlag
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 11:51 am
Localitate: Cluj

Mesajde aphextwinz » Lun Mar 29, 2004 9:37 am

gramada cere varf :p

RedFlag-ule,

una) Nime' n-a spus ca le shtie pe toate. Ashtia sensibili la arogantza altora se cheama ca-s complexatzi
doua) Zici de critica constructiva shi n-ai spus nimic de Coelho, ci numai de post-eri shi de atitudine. Din vorba aia autohtona cu paiu' shi cu barna, ar trebui sa o ia cineva pe ultima shi se te altoiasca proverbial. Vorba' lu' Fane, tu ca om citit, ce ai de spus despre iepuroiu' asta?
trei) Shi eu am citit o carte cu titlu asemanator shi pana acum n-am simtzit nevoia sa ii comunic cuiva de pe acest forum ca am citit-o. Legatura dintre software shi Coelho face parte dintr-o intelighentzie asociativa pe care nu ma intereseaza s-o cunosc, shi sunt convins ca nu sunt singurul care crede asta.
patru) Vezi ca exista shi un subforum de software.
cinci) Intre citit shi constructzie nu este nici-o cauzalitate daca nu termini vreun UTC
shase) Pentru impresionari itzi sugerez pelicula. Forumul acesta este unul de divertisment. Daca ma simt bine sa critic, asta fac. 'Ntzeles? :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Mar 29, 2004 6:44 pm

RedFlag, normal ca daca te iei de toata lumea, toata lumea o sa-ti sara in cap, ce te astepti? Si in plus, nu s-a declarat nimeni atotstiutor, s-au exprimat doar niste puncte de vedere. Tu n-ai articulat nimic, decat o instigare patetica.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde fly` » Sâm Feb 19, 2005 10:55 pm

Eu stiu ca Paolo Coelho nu e cine shtie ce...:)Dar ii iubesc cartile...De fiecare data cand citesc ceva mi se lumineaza ziua, si pt asta, cat shi pt universalitatea lui e un mare scriitor.
Alchimistul e una din cartile mele preferate si e adevarata "revelatie" Coelho.
M-au facut foarte curioasa marturiile lui Coelho in care spunea ca a avut o viziune, a intalnit un..ma rog...un personaj ciudat care i-a spus sa scrie si care l-a facut sa se reintoarca la credinta...
Cineva shtie ceva despre asta?
Partenza, ma cheama tangenta vietii multiple traite-n betia si-n visele roze si verzi de hashis, ma cheama bizara, prelunga si lenta...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde shalom » Dum Feb 20, 2005 2:07 pm

Trebuie sa incep prin a recunoaste ca nu am citit nimic de Paulo Coelho.Am cumparat cartile lui si am zis ca astept sa treaca moda asta nebuna de a citi toata ziua Paulo Coelho.E absurd sa te plimbi pe holurile scolii si la fiecare 2 metri auzi pe unu cum ca el a citit "Alchimistul".Faza e ca toti analfabetii care in viata lor nu au pus mana pe o carte se laudau ca ei citesc Paulo Coelho.A devenit o moda absurda,din pacate.Astept sa treaca pentru a ma putea bucura si eu de cartile lui fara sa vina orice incult si sa imi spuna ce alegere superba am facut.:))
"Luz vertical
luz tu;
alta luz tu;
luz orö;
luz vibrante;
luz tu
Y yo la negra,ciega,sorda,muda sombra horizontal"
shalom
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 10, 2005 11:13 am
Localitate: Oradea

Mesajde usr » Dum Feb 20, 2005 2:27 pm

majoritea cartilor sunt micute in volum , maxim 100-140 pagini , parerea mea este ca de aici vine suprasaturarea cu coelho.
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde shalom » Dum Feb 20, 2005 4:24 pm

(:| [-(
usr scrie:majoritea cartilor sunt micute in volum , maxim 100-140 pagini , parerea mea este ca de aici vine suprasaturarea cu coelho.

poate si din cauza dimensiunilor,dar poate fi si din cauza subiectelor pe care le abordeaza si a dorintei unora dea fi considerati culti si profunzi....
"Luz vertical
luz tu;
alta luz tu;
luz orö;
luz vibrante;
luz tu
Y yo la negra,ciega,sorda,muda sombra horizontal"
shalom
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 10, 2005 11:13 am
Localitate: Oradea

Mesajde usr » Dum Feb 20, 2005 4:43 pm

departe de mine ideea ca nu ar scrie bine........
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde fly` » Mar Feb 22, 2005 3:15 pm

shalom scrie:Trebuie sa incep prin a recunoaste ca nu am citit nimic de Paulo Coelho.Am cumparat cartile lui si am zis ca astept sa treaca moda asta nebuna de a citi toata ziua Paulo Coelho.E absurd sa te plimbi pe holurile scolii si la fiecare 2 metri auzi pe unu cum ca el a citit "Alchimistul".Faza e ca toti analfabetii care in viata lor nu au pus mana pe o carte se laudau ca ei citesc Paulo Coelho.A devenit o moda absurda,din pacate.Astept sa treaca pentru a ma putea bucura si eu de cartile lui fara sa vina orice incult si sa imi spuna ce alegere superba am facut.:))


lasand la o parte obsesia originalitatii, daca te gandeshti, faptul ca "toti analfabetii" il citesc e chiar o chestie buna, si cu siguranta o calitate a cartilor.
Paolo Coelho vorbeshte despre "limbajul universal", pe care evident, el l-a gasit deja.
Faptul ca pe toti i-a prins "profunzimea" e dovada ca Paolo Coelho a gasit modul potrivit de a se adresa lumii intregi, in asha fel incat sa se faca inteles de oricine.Sa nu uitam ca literatura nu mai e de mult o indeletnicire exclusivista.
Iar lungimea, sau mai degraba "scurtimea" cartilor e dovada capacitatii de sinteza (ceea ce nu se poate spune despre multi oameni de cultura de la noi-vezi politicienii)
Partenza, ma cheama tangenta vietii multiple traite-n betia si-n visele roze si verzi de hashis, ma cheama bizara, prelunga si lenta...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde shalom » Mar Feb 22, 2005 7:21 pm

sa zicem ca ai si tu un punct de vedere,dar nu cred ca ai inteles ca vroiam eu sa spun de fapt.Oamenii astia nu inteleg nimic din ce citesc,ei citesc doar de dragul de a fi in"pas cu moda".Au vazut ca pe la noi se mai citeste Virginia Woolf au inceput si ei sa citeasca,dar hai sa recunoastem ca nu e o scriitoare accesibila tuturor.
Nu neg ca Paulo Coelho e un bun scriitor,dar daca nu era aceasta moda pun pariu ca persoanele respective nu puneau mana pe carte.Sper ca de data asta m-am facut inteleasa,daca nu mai scrie-mi si intreaba-ma ce nelamuriri ai.:)
"Luz vertical
luz tu;
alta luz tu;
luz orö;
luz vibrante;
luz tu
Y yo la negra,ciega,sorda,muda sombra horizontal"
shalom
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 10, 2005 11:13 am
Localitate: Oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron