Folclor

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Folclor

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 08, 2002 6:23 pm

Eu zic ca ar trebui sa vorbim si despre creatziile oamenilor din popor. Legende,mituri,basme,snoave ..etc.
Initial doream sa intitulez acest subiect "Folclor si mitologie" ,dar mi-am dat seama ca folclorul include si mitologia. Nu ?

Asadar spunetzi si voi cam ce atzi citit,povestitzi despre zei,despre eroi,despre zmei,despre balauri.
Trebuie sa va mai spun ca literatura anonima este preferata mea. Deoarece,in prima faza este usoara si pe intelesul tuturor....dar ascunde multa destaptaciune,intelepciune si talc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 08, 2002 7:00 pm

Eu zic asa :

1.sunt un mare iubitor al basmelor. chiar si la aceasta varsta,noaptea cand n-am somn..imi iau unul dintre volumele celor 1001 de notzi..si cetesc. Asadar...prefer basmele arabe. Pentru ca sunt magice. Pentru ca in ele este vorba despre duhuri,dervishi,covoare zburatoare.....si personaje fabuloase..precum Harun Al Rashid,califul Bagdadului ! ;)
De asemenea..povestile rusesti...unde de multe ori personaj principal sunt urshii,atat de dragi mie. Dar ursii sunt umanizatzi,la rushi..de cele mai multe ori purtand numele Mihail Mihailovici.
Dar si povestile fratzilor Grim (ce au fost ? nemtzi sau francezi ? )
Si..nu ash putea uita...povestile si snoavele japoneze & chinezesti...precum si pe cele turcesti (cu inegalabilul Nastratin Hogea)

2.mitologie am citit doar greaca. era o vreme cand stiam totzi zeii si zeusorii pe din'afara. acum ii am trecutzi pe o agenda si ii citesc de acolo..daca vreau sa mi aduc aminte
Nu stiu nimic despre mitologia germanica. Stiu doar ce inseamna Walhalla. Adica ..asa am auzit..si asta cred ca inseamna. Cica ..Walhalla era o sala unde stateau totzi marii razboinici mortzi ...si beau si mancau ...si se antrenau...sa se bata cu dusmanii. Mai multe nu stiu.
Cei ce au citit mitologia germanica..paote ma vor lumina.
Mitologia romana stiu ca este asemanatoare cu cea a grecilor.

3.am mai citit 3 volume (din biblioteca pentru totzi) intitulate "Nuvela chineza medievala" . Dupa cum ii spune si titlul..este vorba despre nuvele chinezesti..din perioada Evului Mediu. Va recomand de acolo "Posnele Dragonului trandav" . Dragonul trandav era un hotz neintrecut in arta furatului.

Cam atat,pentru moment. Revin. Asta a fost asa,de inceput.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Iul 08, 2002 7:34 pm

pai cred ca te referi la fratzii grimm shi sunt nemtzi.

pentru mitologia germanica ca literatura itzi recomand cantecul nibelungilor shi povestioarele lui hofmann. are multe elemente comune cu mitologia nordica. ia vezi shi tu pe aici sa te familiarizezi cu cate ceva: http://home4.inet.tele.dk/svava/valkyrie.htm

romanii intr-adevar au cam aceiashi zei ca shi grecii, dar legendele lor sunt completate cu cele ale intemeierii romei shi ale razboaielor lor cu etrushcii.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Lun Iul 08, 2002 9:29 pm

S-a departat unpic subiectul de la folclor, da nu ma pot abtine sa nu-l amintesc pe Hans Christian Andersen si pe aceasta cale "aduc multumirile mele" canalului de televiziune hallmark pentru filmul-poveste despre viata scriitorului de saptamana trecuta (2episoade)

folclor romanesc... pai... tinerete fara batranete si viata fara de moarte...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 08, 2002 9:41 pm

Oare este o poveste originala romaneasca.."tinerete fara batranete..." ? Eu am intalnit-o si la alte popoare,sub alte forme...dar pastrand aceiasi idee de baza.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iul 09, 2002 12:31 pm

Initial trimis de onk
S-a departat unpic subiectul de la folclor, da nu ma pot abtine sa nu-l amintesc pe Hans Christian Andersen si pe aceasta cale "aduc multumirile mele" canalului de televiziune hallmark pentru filmul-poveste despre viata scriitorului de saptamana trecuta (2episoade)


Breh, nitzel offtopic dar legat de acelash film pot spune ca mi s-a parut unul din cele mai hilar de imbecil realizate filme, nu numai ca incerca sa fie o poveste a unei vietzi, un basm, dar friza penibilul. Ma rog, poate-i de de gustibus aici.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 09, 2002 12:39 pm

Chiar are legatura cu folclorul filmul asta al vostru ? O data in viatza fac si eu un subiect pe literatura..si oamenii vorbesc altceva pe el. Bine ca nu vorbitzi despre filmele cu mafiotzi. :mad:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde curly » Mar Iul 09, 2002 11:53 pm

ai inceput cu o greseala: folclorul nu include mitologia ca element esntial....................vb de folclor si atunci cand e in cauza" Miorita" si atunci cand e cantecel cu neicuta care a venit aseara pe trei carari,da' marioara,fata buna,nu-l tine afara in ploaie


folclorul cuprinde creatia populara,ori asta nu inseamna si vehicularea unor mituri
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 6:26 am

Dar de ce ,mai Curly ? Miturile nu tot de oamenii din popor sunt facute ? Pe Zeus si pe Afrodita cine i-a inventat ? Sau chiar au existat ?
Daca moderatorii cred ca este de cuviintza...sa schimbe numele threadului in Folclor si mitologie...sau in ce considera domniile lor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 10, 2002 12:27 pm

folclorul cuprinde creatia populara,ori asta nu inseamna si vehicularea unor mituri


ba bine ca nu, ielele nu-s mit? asa ca exemplu. nu cuprinde mitologia implicit dar in folclor exista elemente mitologice. ceea ce nu inseamna musai ca trebuiesc identificate.


Cat despre zeus si afrodita, or fi mitologie acum dar in vremea politeismului erau zei, un fel de dumnezei, asa ca extrapoland putem intreba: pe dumnezeu nu tot omul l-a inventat? putem intreba dar nu putem raspunde si ma opresc aici problema acestei discutzii fiind mai pe larg tratata in alte cateva threaduri.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Folclor

Mesajde onk » Mie Iul 10, 2002 2:08 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Eu zic ca ar trebui sa vorbim si despre creatziile oamenilor din popor. Legende,mituri,basme,snoave ..etc.

Asadar spunetzi si voi cam ce atzi citit,povestitzi despre zei,despre eroi,despre zmei,despre balauri.
Trebuie sa va mai spun ca literatura anonima este preferata mea.


de-acilea sa-nteleg ca ne adunam la gura sobei si incepem sa depanam molcom povestioare? alooooooo....trezirea.....

io zic asa
1. filmele care nu place la dana nu e neaparat nashpa, da, depinde de gust...
2. domle, toate creatiile sunt ale oamenilor din popor, martzienii n-au lasat cimilituri d-astea, numa modele comportamentale (ciclop, urias, capcaun, pasari-lati-lungila, etc)
3. eu una am citit aproape tot ce intra in domeniul povestirilor pentru copii, deci mi-e imposibil sa povestesc.
4. nush care e aia anonima ca finca povestile anonime erau culese de catre cineva care aparea pe coperta. si acu sa nu-mi spui tu ca petre ispirescu a conceput din neant totul.
asa...unde ramasesem?
mitologie? tot povesti....ielele, varcolacii, muma padurii...de discutat la paranormal, cu referire la exemplificari "formula As" din munti, unde babele si azi aduc barbatii acasa prin vazduh si leaga laptele vacilor din vecini....

ai ca m-am mai racorit...revenim...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 2:09 pm

Pai si Dumnezeu tot mitologie este. Adica...asa si l-a inchipuit omu'..un batran cu balba alba. Si asa s-a transmis din gura in gura. Daca oamenii din vechimi si-l inchipuiau un gras la 150 kile...astazi asa am fi crezut ca este Dumnezeu. (ma refer numai la aratarea lui Dumnezeu....nu la ceea ce este Dumnezeu. Ceea ce este Dumnezeu nu isi are locul pe acest subiect..si nici nu tine de competentza mea)

Asa si cu Zeus. Asa si-l inchipuiau oamenii. Ca dadea cu fulgere...si nu mai stiu ce facea. Si asa e si cu totzi zeii .

Corectati-ma unde gresesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Iul 10, 2002 2:21 pm

pai... cam peste tot... dak plecam de la ideea ca Dumnezeu/Zeus/Zamolxe samd ca entitati superioare venite din cand in cand pe pamant ca sa dea un sut in fund omenirii in sensul corect imaginat de ei, atunci chiar asa aratau (limba de lemn: marturie stau imaginile rupestre, capitole biblice, reprezentari statuuare...etc)
si atunci se explica si de ce nu poa sa te ajute taman atunci cand ai tu nevoie de sa zicem bani
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 2:26 pm

De ce nu poa sa te ajute cand ai nevoie de bani ? Ca n-am prins ideea postului tau de mai sus ! :con:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 10, 2002 2:30 pm

moshule, pentru faza aia cu mosh cu barba alba mi-am luat eu rigle la palma de la afex si m-sux pe alt thread care n-are legatura cu asta. dumnezeul ala de care zici tu e mitologie si-n viziunea mea...

1. onka, bineantzeles draga
2. bwahahahaha, martzienii au inventat ciclopu' bre?? si rasa shar pei si alte dezastre si greseli naturale, nu??? de imaginatzie ai auzit?
iar "toate" creatziile nu puteau fi ale oamenilor din popor tolouse lautrec era nobil, eh? el nu creea? creea...
3. aha, daca nu citeai puteai sa povestesti? Pai povesteste-mi si mie "Ouale de pasti" ale lui Hoffmann ca am auzit de ele da nu am citit. Ia zi.
4. un gigel, sextil puscariu facea paralele intre povestile lui Ispirescu si cele ale altor popoare (albanez de ex.), el, ispirescu, (bucurestean de-al nost ;D ) le-a cules din cate stiu eu.

Iar granita dintre folclor si respectiv mitologie este atat de fragila incat am vazut pe la TV multi care le incurca. Repet, in opinia mea mitologia apare in folclor, invers fiind interpretabil deoarece mitologia a fost creata de folclor.

Asa ca daca te-ai racorit... se vede, ti s-a contractat hipotalamusu'
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Iul 10, 2002 2:40 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
De ce nu poa sa te ajute cand ai nevoie de bani ? Ca n-am prins ideea postului tau de mai sus ! :con:




....ca n-are! la ei nu functioneaza asa ceva.....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Mie Iul 10, 2002 2:50 pm

Initial trimis de DANA
2. bwahahahaha, martzienii au inventat ciclopu' bre?? si rasa shar pei si alte dezastre si greseli naturale, nu??? de imaginatzie ai auzit?
iar "toate" creatziile nu puteau fi ale oamenilor din popor tolouse lautrec era nobil, eh? el nu creea? creea...
3. aha, daca nu citeai puteai sa povestesti? Pai povesteste-mi si mie "Ouale de pasti" ale lui Hoffmann ca am auzit de ele da nu am citit. Ia zi.
4. un gigel, sextil puscariu facea paralele intre povestile lui Ispirescu si cele ale altor popoare (albanez de ex.), el, ispirescu, (bucurestean de-al nost ;D ) le-a cules din cate stiu eu.

Iar granita dintre folclor si respectiv mitologie este atat de fragila incat am vazut pe la TV multi care le incurca. Repet, in opinia mea mitologia apare in folclor, invers fiind interpretabil deoarece mitologia a fost creata de folclor.

Asa ca daca te-ai racorit... se vede, ti s-a contractat hipotalamusu'


ai inteles pe dreq, n-ai inteles nimic, esti varza!

1. martienii n-a inventatara ciclopu, au inventatara costumu sau asa aratau (daca discutam amandoua la nivelul vizitelor ET in secolul -coishpe)
2. oameni din popor nu inseamna neaparat tzarani, asfaltisto! inseamna oameni dintr-un popor.
3.nu povestesc ca ie prea multe, si io nus asa de vorbareata...
4.la aia ci ispirescu n-ai point, nu ma combati si nu ma subliniezi, ce vrai de fapt sa discutam?
5. aia cu mitologia si folcloru e bla-bla-bla, ce vrai sa zici?
"mitologia apare in folclor, invers fiind interpretabil deoarece mitologia a fost creata de folclor." mitologia nu e asa ca un fel de stiinta? folclorul e vrajeala de la hora, claca, vatra, etc transmisa cat se poate de oralmente...
6. hipotalamus? n-ai nimerit, nici d-í£sta n-am...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iul 10, 2002 3:04 pm

martzienii n-au lasat cimilituri d-astea, numa modele comportamentale (ciclop, urias, capcaun, pasari-lati-lungila, etc)


adica au inventat costumul pe care l-ai vazut in secolul coishpe matale la nush ce emisiune la discovery? cine zice ca alea nu-s tot rodul imaginatziei cuiva, huh? l-ai vazut tu pe alien? in afara de cateva filmari vai mama lor??
ciclopul si restul sunt modele comportamentale????? pentru cine, in afara ta, bineantzeles...

toate creatiile sunt ale oamenilor din popor


unanim acceptat sintagma "om din popor" se refera la cei de pe aratura, daca nu stii sa te exprimi invatza, daca voiai sa zici ce-ai zis dupa spuneai: creatia oamenilor.

Prima concluzie, pentru tine martienii au adus costumele cu un ochi devenind modele de comportament, iar oamenii (nu aia de la tzara care au creat folclorul) au facut cimilituri. Buuun

la aia cu Ispirescu te subliniam, mai citeste odata.

mitologia nu e asa ca un fel de stiinta? folclorul e vrajeala de la hora, claca, vatra, etc transmisa cat se poate de oralmente


Daca ma cert cu matale devin incoerenta.
Elemente mitologice apar in folclor. Ai intzeles asha copilu' lu ilviu? Si pt. ca a fost transmis prima data pe cale gurala (folclorul) deci e inainte de mitologie (care e o inventzie sau o imaginatzie si gata). Adica mitologia nu putea fi inainte de folclor.
Asta e interpretabil in sensul in care daca matale crezi in mistic si-n dovezile care vrei matale, atunci era doamne doamne care l-a facut pe gigel, omu' care l-a inventat dupe aia pe doamne doamne (vazut, right)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 3:13 pm

Mai bine..lasatzi martienii si datzi-va cu parerea despre balada Mioritza,capodopera folclorului romanesc.
De ce credetzi ca ciobanul moldovean....isi accepta cu seninatate soarta ? De ce cand stie ca il ataca ailaltzi doi..se duce sa planga la oaie ? De ce nu pune mana pe un topor..sa le sparga el capetele la ceilaltzi ciobani ?
Mie nu mi-a placut deloc aceasta balada....si nici nu i-am inteles semnificatzia. Si ii mai zice si capodopera,pe deasupra. Cel putin asa ne-a zis 9 la scoala.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Iul 10, 2002 3:30 pm

Pentru ca era intelept, mai moshule, cum de ce? Ca oamenii din popor, de pe aratura sau nu, astia de au creat folclorul, ne uimesc cu sfatosenia lor. Tocmai aici se vede caracteristica oamenilor de pe aceste meleaguri, care nu sar la bataie, ci atunci cand sunt loviti intorc si obrazul celalat, cu bun simt, pentru ca asa e bine si asa i-a invatat Dumnezeu, si undeva, subconstient, sau poate nu, de ce sa-i subestimam, stiau ca ei, parte fiind din univers, au datoria de a-l influenta in bine, si asta nu se poate face decat cu smerenie.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 4:03 pm

Hai,mai Angus ! Sa fim seriosi ! Pai daca eu ma duc la un cioban si ma ating de el..nu numai ca nu sta smerit si cu intelepciune...dar ma rupe cu bataia.
Deci ? De ce..ciobanu' moldovean isi accepta moartea ? Cum potzi fi atat de prost incat sa itzi acceptzi moartea ? Nici macar nu a incercat sa se apere ! De ce ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Iul 10, 2002 4:15 pm

Hai mai Moshule, ca ma faci sa-mi aduc aminte de o replica de-a ta, cica "nu intelegi nimic din ce-ti spun!". Pai ciobanu ala al tau care da cu paru, precis e de o nationalitate conlocuitoare, ori e o exceptie care confirma regula. Sa vedem ce mai zice lumea. Cat despre ideea de impacare cu sine insusi si cu lumea, in fata mortii, nu stiu daca este specific romaneasca, totusi este de o intelepciune uluitoare. Pai daca s-ar da cu capul de pereti, crezi ca i-ar fi mai bine? Sau ca n-ar mai muri? Si daca i-ar omora pe ailalti doi si-ar trebui sa poarte pacatul asta in continuare, crezi ca ar mai putea fi multumit si linistit? Care-va-sa-zica, oricum o dai, tot intelepciune denota. Am si bibliografii.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 4:28 pm

Angus,raspunde-mi sincer. Eu daca vin sa itzi iau gatul cu cutzitul....tu ce faci ? Stai cu intelepciune si nu faci nimic ? Sau incerci sa te aperi ? Sau macar sa fugi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 10, 2002 4:29 pm

Initial trimis de angus
Ca oamenii din popor, de pe aratura sau nu, astia de au creat folclorul.


angus, pentru linistea mea tre' sa zic, nu era peiorativ aia cu aratura, mi-am amintit de nea marin si mi-a venit la deget de am scris-o. pe bune nu era peiorativ, prietenii stiu de ce.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde angus » Mie Iul 10, 2002 4:50 pm

ok, ma DANA, nici nu am luat-o ca fiind peiorativ, cum de altfel nici eu nu am folosit-o intr-un astfel de sens. Ma bucur ca ti-ai gasit linistea.
Moshule, eu ti-as zice ce as face eu, dar ce legatura are una cu alta, ca aici era vorba de modele de intelepciune si nu de oameni, ca sa zic asa, normali, ca mine si ca tine, care cel mai probabil ar lua-o la fuga si nici macar nu le-ar trece prin minte ca fuga e rusinoasa. Dar baciul din poveste nu poate trai cu umilinta unei fugi, a unui compromis.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde onk » Vin Iul 12, 2002 8:05 pm

de ce a ramas linistit ciobanul cand a aflat de la paracioasa aia mica de planurile alora doi? parerea mea ca de fricos si de idiot, ce pana mea, sta 2shcat de ani si freaca oile prin munti si la primul semn de pericol zbang! ie-te-te ca o sa mor...asta e...pai bine fratilor, astia-s romanii in general, ne-o trag astia de la conducere pe toate gaurile si noi?iete-te ca o sa mor...asta e...ne ataca conlocuitorii pe strada si noi? neah, linistea ciobanului da nu de dinaintea furtunii, ci aia de proast...asta e...lene cu frica si cu putoare...
"baciul din poveste nu poate trai cu umilinta unei fugi, a unui compromis" ce satz povestesc, filozofia la ciobanul imputzit de munte... nu rad de tine, chiar stau si ma gandesc cateodata ce dreq poa sa gandeasca un cioban pe munte? ciobanii de la mine de la tzara aveau o preocupare foarte importanta: faceau copii cu amaratele de fetite trimise cu caprele de parintzi, ca la ce e buna scoala, ei tre sa manance...
io zic asa: e o balada , right? trebuia transmisa, right? si ce sa transmiti? ori ca i-a omorat pe aia doi, ori ca a fript oaia, ori ca a vandut oile si s-a facut morar, ori ca mai stiu io ce, da atunci de unde fior liric, a? sau era prea complicat sa creeze o istorie eroica, sau pur si simplu n-a gasit alta rima, si a iesit povestirea asa, la inspiratia muzei... ce ma-nerveaza e ca de exemplu, apare o creatie lirica / epica/ whatever, si ai sa ne apucam sa descoperim mesaje... nu e greu, imaginatie si cultura ne trebe, ca scoatem multe din ea
mda... and my point is...:
asta i-a venit in cap anonimului, asta a transmis, asta e, da, reactia ciobanului roman e una fireasca, dovada vie fiind noi...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 12, 2002 9:14 pm

Iata ca pentru prima oara...sunt de acord cu domnitza onk.
Onk..dar despre Toma Aliomosh ce parere ai ? Cum il vezi ? Ce impresie itzi face ? Despre el ce mai potzi sa spui ? Ca nu e fricos. Ba chiar..e viteaz si curajos !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Joi Iul 25, 2002 2:00 pm

Onk, ce nu intelegi tu si multi altii este ca Miorita reprezinta intr-adevar spiritul romanesc. Dar, si aici intervine problema, toata lumea cauta spiritul asta in ciobanul victima. NU DRAGILOR! Poporul roman e reprezentat de ailalti doi ciobanasi! Aia invidiosi, aia care vor mult cu munca putina, hotii, criminalii, tradatorii, nespalatii ailalti! Daca privesti lucrurile astfel nu-ti mai pui intrebari d-ale cu "de ce nu a fugit?", "de ce nu a mancat el oaia care i-a fost loiala?". Oaia au mancat-o romanii si nu ciobanul victima care poate fi foarte usor integrat in categoria personajelor fantastice, de basm!
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 25, 2002 11:36 pm

Deci poporul roman in viziunea lui Kick este reprezentat de cei doi ciobani : aldeleanul si vranceanul (sau ce natzii aveau) .
Se mai spune ca Mioritza este balada reprezentativa a romanilor. Si mai stim ca personajul principal este tocmai baciul moldovean,victima.
Il intreb eu pe Kick : atunci ce reprezinta baciul moldovean.....daca ceilaltzi doi sunt poporul roman ? Al carui simbol este ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Dum Iul 28, 2002 8:57 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Deci poporul roman in viziunea lui Kick este reprezentat de cei doi ciobani : aldeleanul si vranceanul (sau ce natzii aveau) .
Se mai spune ca Mioritza este balada reprezentativa a romanilor. Si mai stim ca personajul principal este tocmai baciul moldovean,victima.
Il intreb eu pe Kick : atunci ce reprezinta baciul moldovean.....daca ceilaltzi doi sunt poporul roman ? Al carui simbol este ?


Mai citeste o data si daca tot n-ai inteles impusca-te!
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron