Personajele preferate din cartile pentru copii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Talismanul de Safir

Mesajde Laura » Dum Feb 20, 2005 5:15 am

Alo,

Cind eram mica mi-a placut foarte mult cartea acheasta. Cind m-am intors inapoi in Romania acum doi ani am incercat ca sa o gasesc si sa o cumpar, dar nu am reusit. Stie cineva unde pot ca sa o gasesc? As vrea ca sa o am pentru copii mei. :)

Multumesc
Laura


Draga scrie:Daaaa... imi amintesc si eu cu placere de aventurile lui Habarnam si ale prietenilor lui, de cei 3 grasani, mai aveam (inca mai am, of course) o carte cu piticul Cinabru, una cu o fetita care calatorea in timp (mi-a placut la nebunie, am ferfenitit-o de atata citit, si avea si niste ilustratii foarte frumoase) - "Talismanul de Safir"... ca sa nu mai pomenesc de toate basmele lui Andersen si ale lui Vladimir Colin (mai ales Basmele Omului (parca asa se numeau)), povestile Alinei Nour...
Si mai aveam niste reviste vechi pentru copii (de pe cand erau parintii mei mici) , cu povestiri, legende, benzi desenate foarte frumoase, inspirate din istoria si basmele noastre... cu Gebeleizis (parca), Iepurasul si Autorul, Fat-Frumos si zmeul si altii...

Personaje? mi-au placut la un moment dat (cand eram eu mai mica) cele 2 surori Dina si Dorinda dintr-o carte care cred ca se numea "Vantul din luna" (o gasisem undeva, cu copertile rupte si fara sfarsit]Fat-Frumos[/SIZE] :D si calare si pe jos, din lacrima sau din din mai stiu eu ce altceva inghitise maica-sa (era unu' Piparus Petru, frumos diavolu' :p dintr-un bob de piper), calare pe cal alb, negru, rotat sau roib - I don't care, da' sa fie el si nu zmeu deghizat....

:o
PIUR
Avatar utilizator
Laura
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Aug 04, 2003 11:00 pm

Mesajde Euridice_ » Lun Feb 21, 2005 2:57 pm

personajele preferate din cartile pentru copiii : Ciresarii! tin minte ca aproape am izbucnit in plans cand am vazut ca se termina si a cincea carte....pe la 9-10 ani reciteam intr-una cartile cu ei..acum nu :rolleyes:
in rest tin minte ca aveam o neintrerupta compasiune pentru puiul parasit de mama-sa pentru ca era bolnav si pentru sarmanii zmei omorati cu ticalosenie de fatzii-frumosi
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:02 pm

Aia cu Puiu (de Alexandru Bratescu Voinesti parca....sau ceva in genu)...a fost o idiotenie. Am facut-o la romana in a 5 a...si a fost si pentru admiterea la liceu. Imi venea sa borasc la ea....cu puiul care a murit cu ghearele stranse "ca pentru inchinaciune". Ce comparatie stupida.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Euridice_ » Lun Feb 21, 2005 3:12 pm

'ai ma, puiu' e un dulce, pe langa Vitoria Lipan care ma chinuie pe mine anul acesta....macar moare in 3-4 pagini sacrificandu-se pe tine (ca sa nu te oblige sa citesti prea multe idiotenii)
si inca un motiv pentru care tin partea puiul este faptul ca fosta mea educatoare de la gradinita incerca mereu sa ne faca sa il detestam pe pui....si cum eu o detestam pe ea am preferat puiul ~)
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:18 pm

da..si pe noi ne-a invatat ca puiul este simbolul copilului care nu asculta de parintii sai. o prostie.

nu mai stiu cine era Vitoria Lipan. aia din Baltagu...sau aia din Fefeleaga ? aia cu Fefeleaga iar a fost o dobitocenie. cu calu ala amarat..pe care am uitat cum il chema.

si la fel de naspa a fost La Vulturi de Gala Galaction (nenea asta a fost calugar. mi se pare ca e inmormantat la Cernica, acilea langa Bucuresti) . cu Agripina care a urcat in muntzi...si i-au mancat vulturii copii.

dar deh...trebuia sa invatam si d'astea cand eram mici. nu era sa ne predea in scoala Winnie The Pooh si Eeyore.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde theOffender » Lun Feb 21, 2005 3:23 pm

nu mai stiu cine era Vitoria Lipan. aia din Baltagu...sau aia din Fefeleaga

e din Fefeleaga, moshule, scrisa de Panait Istrati
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:24 pm

te contrazic. Fefeleaga a fost scrisa de Agarbiceanu.
dar pe eroina din Baltagu cum o chema ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde theOffender » Lun Feb 21, 2005 3:28 pm

maria, asha o chema shi e scrisa de cezar petrescu
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:30 pm

extraordinare glume. sunt pe jos de ras.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 21, 2005 3:31 pm

Oribilul Mosh scrie: .
dar pe eroina din Baltagu cum o chema ?


Victoria Lipan ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Euridice_ » Lun Feb 21, 2005 3:32 pm

Vitoria este din "Baltagul'' opera scrisa de acel pupincurist de sadoveanu...te si miri cand citesti ca tudor vianu spunea despre mai sus mentionatul scriitor ca ''a fost un om reprezentativ al poporului nostru''...daca este reprezentativ pentru romani se subintelege de ce multi sunt cum sunt :rolleyes:
Fefeleaga si La Vulturi nu se mai studiaza...din fericire pentru viitorul patriei
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Lun Feb 21, 2005 3:35 pm

opera scrisa de acel pupincurist de sadoveanu

catzi ani ai duduie?

Fefeleaga si La Vulturi nu se mai studiaza...din fericire pentru viitorul patriei

nu prea multzi, bag seama.
shi uite-asha creshte mare shi frumos intelectul tanar al patriei.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Euridice_ » Lun Feb 21, 2005 3:39 pm

fa si tu un mic proces de gandire : daca sunt la varsta la care se studiaza ''baltagul'' la scoala....cati ani oi avea? :rolleyes:
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Feb 21, 2005 3:41 pm

Euridice_ scrie:Fefeleaga si La Vulturi nu se mai studiaza...din fericire pentru viitorul patriei

aoleo, cum se mai duce timpu ! ieuridicio, da' ana blandiana se mai studiaza? ca am o ushoara senzatzie de infricoshare.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:44 pm

eu am facut Baltagu in a 11 a...si am luat 3 la romana ca nu am stiut drumu lu' Vitoria Lipan in cautarea lu' Nechifor Lipan *p

m-am uitat eu pe cartzile de romana ale copiilor...si acum fac o gramada de prostii. au ajuns sa-l studieze pe Mircea Dinescu in liceu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 21, 2005 3:49 pm

Oribilul Mosh scrie:au ajuns sa-l studieze pe Mircea Dinescu in liceu.


inca de pe vremea mea se facea "inscriptie pe o boaba de piper"
asta e daca nu ti-a prea placut cartea decat la macao...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 21, 2005 3:55 pm

dana...mi-a placut mult literatura. mai glumesc si eu. ai fi uimita sa stii ce note am luat la bac...pe un subiect destul de dificil :
1.paralela intre Riga Crypto & lapona Enigel si Luceafarul
2.drama din Apus de Soare de Barbu Delavrancea.
asta a fost oralu. la scris am avut :
1.caracteristicile prozei fantastice la Vasile Voiculescu
2.comentariu la Sara pe deal de Eminescu

Eu n-am facut pe Dinescu in liceu. Cel mai modern autor facut...a fost Marin Sorescu.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Feb 24, 2005 11:49 am

Nu se poate, eu tin minte ca era si Mircea Dinescu. E adevarat, se studia la snop cu multi alti contemporani, dar era. Iar cel mai de actualitate imi aduc aminte ca era Everac cu niste nuvele aberante.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Akyta » Joi Feb 24, 2005 3:23 pm

de cine mi-e mie cel mai drag? De Olguta din La Medeleni, ca era globie si jucausa si glumeata ;-)
Oribilu Mosh, ca zici de bac, mie mi-a venit cel mai fain subiect- o poezie de Bacovia si Lapusneanu... "daca voi nu ma vreti eu va vreau"...
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde older » Vin Feb 25, 2005 1:52 pm

Absolut induiosator subiectul acestui thread ... Am citit toate mesajele lasate de voi pana sa ma hotarasc sa l postez si eu pe al meu si am descoperit ca Habarnam si prietenii lui este iubit de mult mai multi decat imi imaginam eu :)

Cartea de care imi aduc cu muuuuulta placere aminte si care nu este mentionata aici (poate nu va placut, poate nu ati citit-o...) este "Aventuri in gradina mea" de Ana Blandiana... motanul Arpagic, broasca testoasa... E o carte scrisa in versuri (cum altfel...?!), dar, cel putin pentru mine are un farmec aparte.

Fratii Grimm - geniali! Nu cred ca am citit vreo poveste scrisa sau culeasa de ei care sa nu-mi fi placut.
Vladimir Calin, Petre Ispirescu, Creanga - cate amintiri zambaretze :)
Am citit aici de discurile pe care erau imprimate povestile (subscriu la parerea despre "Fetitza cu chibrituri")... dar diafilme nu aveati?! Era un deliciu - cred ca mai ales pentru mama, care le proiecta - sa urmaresc povestea de pe perete...

Eu mai am un personaj care a trait strict la noi in casa - Broasca alba. E o poveste inventata de tatal meu care, bineinteles, nu s-a terminat nici in ziua de azi cand noi suntem deja mature.
A, era sa uit de cocobaurul si cocobaurina - tot personaje de-ale tatei, create de data asta pentru mine in scop educativ :)

p.s. Vitoria Lipan - M Sadoveanu
Fefeleaga cu al ei Bator - I. Agarbiceanu A-)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 02, 2005 2:24 am

older scrie:"Aventuri in gradina mea" de Ana Blandiana... motanul Arpagic


daca nu ma insel, desi era o carte dedicata copiilor, poemul asta a fost interzis pe vremea lu' Ceausescu..datorita unor asemanari cu situatia de atunci.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Akyta » Mie Mar 02, 2005 7:53 pm

nu te inseli deloc, ana blandiana in general a fost interzisa, nu doar poemul respectiv
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Insolens » Mie Mar 02, 2005 10:26 pm

Obsesia mea a fost Jules Verne, iar eroul copilariei mele este Lord Glenarvan din "Copiii capitanului Grant", prima carte ce am citit-o de acest autor. Si citisem odata, cu ani de zile in urma, versiunea prescurtata a "Mizerabililor". Jean Valjean a fost modelul meu in viata pana spre adolescenta. Alte carti ce mi-au infrumutesat copilaria au fost cele cu basme si povesti nemuritoare.
"Serenity painted death." (Opeth)
Insolens
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 02, 2005 11:13 am
Localitate: In cadere libera

Mesajde older » Joi Mar 03, 2005 11:02 am

Oribilul Mosh scrie:daca nu ma insel, desi era o carte dedicata copiilor, poemul asta a fost interzis pe vremea lu' Ceausescu..datorita unor asemanari cu situatia de atunci.

Habar nu am daca a fost interzisa... eu o am in casa de cand ma stiu alaturi de Aventuri pe strada mea...
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Mar 03, 2005 1:52 pm

A fost interzisa imediat dupa lansare, adica subtilitatea descrierii lui arpagic a scapat de ochiul cenzorilor prea putin poeti si a ajuns in librarii de unde s-a retras aproape imediat (imi amintesc ca eu am vazut-o la doua fetite din bloc si am copiat-o de mana poezia).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde OANA23 » Mie Mar 16, 2005 10:15 pm

Nu Pot Spune Ca Am Un Personaj Preferat... Toate Sunt Demne De Luat In Seama

Daca Ma Gandesc Mai Bine, Poate Lasie:d
OANA23
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 16, 2005 9:58 pm
Localitate: PITESTI

Mesajde OANA23 » Mie Mar 16, 2005 10:15 pm

Daca Ma Gandesc Mai Bine, Poate Lasie:d
OANA23
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 16, 2005 9:58 pm
Localitate: PITESTI

Mesajde stefan » Mie Mar 16, 2005 10:23 pm

OANA23, poate incerci sa te si uiti un pic la butoanele din interfata grafica si sa descoperi butonul "edit" cu care poti completa un post fara a adauga altul redundant. Merge la interval de 3 ore de la scrierea postului!

Si Btw, Nu Poti Folosi Un Stil Mai Putin Enervant De Scriere? Asta e un forum de literatura, nu e locul pentru teribilisme de chat.

A, si era Lassie, cu doi de s.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 7:52 pm

mie imi place habarnam. si fridolin :D
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Mar 21, 2005 10:54 am

stefan scrie:Si Btw, Nu Poti Folosi Un Stil Mai Putin Enervant De Scriere? Asta e un forum de literatura, nu e locul pentru teribilisme de chat.

A, si era Lassie, cu doi de s.


Nu e inadins, scrie cu caps si forumul e setat sa faca asa cuvintele. Si btw, se da scriitoare, sarac editoru' ala care are carti scrise numai cu majuscule ...

Si nici macar Lassie nu era, era Lassie se intoarce acasa daca se referea la clasica scriere a lui Eric Knight.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori