Personajele preferate din cartile pentru copii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde _Matei_ » Joi Mar 24, 2005 8:59 pm

Alladin -ALADIN SI LAMPA FERMECATA
Nils Holgersson -NEMAIPOMENITELE AVENTURI ALE LUI NILS HOLGERSSON
_Matei_
 

Mesajde cipass » Sâm Apr 23, 2005 7:37 pm

Porbabil si in mod cert chiar, nu pot posta aici toate titlurile cartilor care mi-au incintat copilaria, dar, pentru ca veni vorba de nume care sint mai des amintite, sa enumăr şi eu citeva, totusi:
Amintiri din copilarie, 20.000 de leghe sub mari (Jules Vernes), Muc cel mic (Wilhelm Hauff si aici e nevoie de o corectare pentru ceilalti care au postat referinte despre aceasta carte si, mai ales despre autor: este de origine germana, nascut la 29 November 1802 in Stuttgart, Germania. A studiat teologia si filosofia la Tübingen), Povesti nemuritoare, 1001 de nopti, s.a.
Eram un mare devorator de povesti. Cartea Muc cel mic o am si acum in biblioteca, in original (in sensul ca o am de la prima aparitie in lb. romana - 1956, in Editura Tineretului si nu in versiuni care au aparut ulterior sau cu ilustratii pe care nu le-am acceptat vreodata. E posibil ca altcineva dintre voi sa o detina in alt format si asa sa-i fi ramas imprimata in inima si memorie. Eu nu eram nascut la data aparitiei, iar cind am avut prima oara contact cu cartea - aveam vreo 8 ani, o aveam primita de la parintii mei, mi-a ramas la suflet si, cu citiva ani in urma, am recuperat-o de la casa parinteasca dupa decesul tatatului meu. Imi ramasese in suflet si nu voiam sa o pierd. Am gasit-o odata la o librarie, dar intr-o varianta care parea f. departe de ceea ce cunoscusem eu si mi se parea straina. De atunci am mai citit-o o data si m-a reintors in timp. Nostalgia acelor vremuri nu cred ca va disparea din inima cuiva).
cipass
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 23, 2005 6:43 pm
Localitate: Constanta

ciu si hap

Mesajde sol » Mie Apr 27, 2005 7:27 pm

Ciu si Hap traiau intr-un burg - s-ar fi zis dupa turlele si palariile lor gotice - unde se botezau copiii cu jumatati de nume, pentru ca la intemeierea unei familii sa se poata usor gasi dupa destinul inscris in buletine si pentru ca nu cumva sa le treaca vreodata prin minte ca ar putea face, impreuna, mai mult de unu (vezi Platon). Si astia doi se resemnasera sa se stie sortiti sa ramaie singuri... pana s-au intalnit. Aveam vreo sase ani cand am citit-o, am tot vrut s-o regasesc, o mai stie cineva? Tin minte ca am acceptat foarte greu finalul, deja digeram greu hepiendurile dar deja confundam literatura cu viata... in viata e bine sa fii mai tolerant.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde river » Vin Iun 10, 2005 5:51 pm

Nu pot spune ca-mi aduce aminte de copilarie acest personaj haios pentru ca, sincera sa fiu, abia acum vreo doi anisori l-am descoperit si io... Si gratie unui film care rula cred pe Cultural si care m-a amuzat teribil. Ulterior am gasit carticica in librarii si desigur am luat toate masurile cu putinta pentru a o achizitiona. Acum am trecut deja la "volumul" doi si le astept cu nerabdare si pe urmatoarele....

Este vorba despre Pippi Sosetica , pe numele ei intreg Pippilota Provisiona Gaberdina Dandeliona Fata-Capitanului-Ephraim Sosetica, spaima marilor, acum Regele canibalilor "dar toata lumea imi spune Pippi"... O fetita fara mama, fara tata, lucru nu foarte rau pentru ea, nefiind nimeni care s-o bata la cap cu "du-te la lectii", "treci la culcare", "spala-te pe maini", dar o fetita extraordinar de vesela, de puternica si de pistruiata. Atat de puternica incat, toata lumea se va mira cand o va vedea pe Pippi Sosesica luandu-si calul in brate si bagandu-l in casa...
Pippi e o fetita cu totul deosebita, de la cum arata -pistruiata, cu doua codite impletite care ii stau drept in sus, intotdeauna cu un ciorap negru si unul maro si pantofii cu trei numere mai mari- pana la cum se comporta, foarte puternica, foarte marinimoasa si foarte, dar foarte mincinoasa... De fapt, nu de minciuni e vorba, ci despre imaginatia ei deosebita care uneori ar putea duce la concluzia ca e mincinoasa...

Ce sa mai vorbim? Daca sunteti suparati, intrebati-o pe Pippi Sosesica ce trebuie sa faceti! :)

"Pippi Sosesica" si "Pippi Sosetica" se imbarca, autor Astrid Lindgren, editura RAO
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde wildrose19 » Mie Iun 15, 2005 4:23 pm

personajele mele preferate din povestile pentru copii sunt (nu neaparat in aceasta ordine):
Printul fermecat din povestea cu acelasi nume de Andersen
Alba ca zapada, pentru ca reuseste sa invie
Greuceanu, pentru ca e prima poveste pe care o tin minte sa o fi citit
Lorelai dintr-o poveste germana, ceva de genul "Fiica Rinului" nu mai tin minte exact, dc stie cineva sa imi reimprospateze si mie memoria
Peter Pan, preferatul meu din toate timpurile
...caci timpul vostru s-a scurs
in umbra marelui URSS...
Avatar utilizator
wildrose19
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 12, 2005 11:00 pm

Mesajde mormi » Mie Iun 15, 2005 7:17 pm

Micul Print ...
...si copilul acela din "singur pe lume" dar nu mai stiu cum il cheama...si care imi evoca multe clatite cu mere si o cana de lapte...

...si Alice in tara cea minunata si prietenii ei cei intelepti...
... si Tom Sawyer si Huckleberry Finn care au stat la baza marelui meu proiect de navigatie pe pluta. (din pacate nerealizat de teama de inec a parintilor).
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Mie Iun 15, 2005 7:48 pm

mormi scrie:...si copilul acela din "singur pe lume"

remi.......
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mie Iun 15, 2005 9:18 pm

Am ajuns - nu stiu de ce - prima data pe threadul asta, si da, e unul foarte frumos.

In cazul meu, partea leului o ia o data "Micul Print", pe care cred ca, tocmai, doar copii o pricep cum trebuie. Cand eram mic o ascultam pe caseta, si ma fascina indeosebi partea cu imblanzitul vulpii. Si bineinteles, magnificul "Deseneaza-mi o oaie". Acum recitesc cartea relativ des, si inteleg numai ce nu trebuie. Pentru ca am aflat ca oile nu mananca baobabi, probabil.
Celalalt campion este Winnie The Pooh, cu care am luat prima data contact printr-a sasea. Desenele animate sunt si ele dementiale, si m-am bucurat foarte tare cand am gasit cele doua volume, "Winnie The Pooh" si "The House at Pooh Corner" reeditate de RAO. Piglet si Eeyore isi impart gloria. Pooh e un mancau prostanac si Cristopher Robin nu prea are haz.

N-a amintit nimeni de Dorothy aici, probabil si pentru ca povestea e mai mult americana, si nu e prea raspandita in romaneste "Vrajitorul din Oz". Dar si-aia sunt simpatici, indeosebi Omul De Tinichea, care-i cam scoate pe toti din cacat de fiecare data.

Si mai zic de o carte, scrisa de un nene din oras cu mine, Haralambie Bica Ionescu. "Legende si Castele din Valea Rinului" se numea, si in ea am auzit eu prima data de Lorelei, sirena ce-i ducea pe navigatori la pierzanie, de Hagen, eroul nibelungilor, de flautul fermecat, si mai ales, de GRIFONI. Tare mult ma fascinau grifoni, mai ales ca astia erau fiorosi si batausi, nu ca aia ai lu' Lewis Caroll, care-s mai mult clovni.

Prin clasa a IX-a(banuiesc ca tot copil eram) am citit "Romanele Mesei Rotunde" ale lui Chretyen de Troyes, care m-au impresionat foarte puternic, mai ales pentru varsta aia.
Si tot pe atunci mai citeam o colectie de mari legende repovestite, ceva cu Prietenii Cartii. Asa stiu eu de Mahabharata sau de Rapirea Sabinelor.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mircea Santimbreanu - Omul clepsidra

Mesajde sol » Joi Iun 16, 2005 5:29 am

Cred cel putin ca a lui era povestea: copiii vad cum un om mare dimineata e pita lui Dumnezeu si seara e o fiara. Il pandesc, il vad ca seara sta in cap... deci zice el, pana seara mi se scurge toata bunatatea, stau in cap, dimineata e OK.
Oare tine si cu prostia? Cand intra pe forum (incepatori, ca mine)... ar merita incercat, cinci minute, nu doare. Poate nu tine, dar prin autosugestie...
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde river » Dum Noi 06, 2005 11:27 am

Ma reintorc la Rolad Dahl, unul dintre preferatii mei in ceea ce priveste literatura pentru copii. Ma fascineaza, pur si simplu, o data pentru (aparenta) usurintza cu care scrie, a doua oara pentru faptul ca, in egala masura, scrierile sale ma induioseaza pana la lacrimi si ma fac sa rad in hohote.

Dupa celebrele "Matilda" si "Vrajitoarele", iata ca Editura RAO pentru copii ne pune la dispozitie inca doua volume ale autorului, "Uriasul cel Prietenos" si "Charlie si Fabrica de Ciocolata", doua carticele cel putin la fel de frumoase ca primele, daca nu chiar mai frumoase. :)
"Uriasul cel Prietenos" sau UCP cum il prescurteaza autorul, te unge la suflet pur si simplu, oferindu-ti cateva informatii (elementare as putea spune :D ) despre visele frumoase si cosmauri, ce sunt ele si de unde vin, cum se fabrica si cum ajung in timpul noptii la copiii cuminti sau obraznici. Vei gasi informatii, de asemenea foarte importante, si despre modul de viata al uriasilor, despre sifosuc si trosculitze, ce sunt acestea din urma si cum ele reprezinta efectul imediat al consumului de sifosuc.:D

Despre "Charlie si Fabrica de Ciocolata" nici nu cred ca mai e cazul sa amintesc. Abia astept sa vad filmul.

In pregatire, volumul "James si Piersica Uriasa" al aceluiasi autor. ==D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Noi 07, 2005 3:33 pm

James si piersica are si el film, nu mai stiu unde s-a dat dar stiu ca l-am vazut la tv
http://www.imdb.com/title/tt0116683/

Charlie si fabricca de ciocolata varianta veche sau cea noua cu Deep? Mie mi-a placut prea tare varianta Gene Wilder ca sa sper in ceva mai bun.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde river » Sâm Noi 12, 2005 8:50 am

aaa, pai, din nefericire nu am vazut nici una dintre variante. Sau, cel putin nu-mi amintesc, e posibil sa fi vazut totusi varianta cu Gene Wilder; in orice caz, am auzit cuvinte foarte bune la adresa lui Charlie interpretat de Depp, si cum eu sunt o admiratoare infocata a lui (:D) Depp, cu sigurantza am sa fac rost de acesta versiune a filmului :)
Multzam de indicatii! :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Sâm Noi 12, 2005 2:15 pm

am citit cu mare interes toate posturile de aici si simt nevoia sa subscriu la ce zice River, de Pippilota! Eu mi-o amintesc din copilarie, aveam vreo 11-12 ani cand ma uitam pe Rai la filmulete si desene cu ea, in italiana era Pippi Calzelunghe (Pippi Longstocking) si atat de mult o iubeam, ca am scris o scrisoaare la o emisiune pt copii si mi-au trimis cartea lui Astrid Lindgren, ilustrata. Il iubeam mult pe Mr. Nilsson, maimutica ei si din carte am invatat sa trag covorasul de sub picioarele musafirilor nedoriti :) dintre ecranizarile cartii, ce le mai reusite sunt cela in care Pippi era interpretata de Inger Nilsson.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Intrebare

Mesajde mihai_tudor » Joi Feb 23, 2006 9:15 am

Salut!

Te rog, spune-mi si mie cum se numeste cartea, cine a scris-o si daca stii unde o pot gasi pe piata...
Multumesc!
mihai_tudor
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:28 pm
Localitate: PLOIESTI

Mesajde Voidship » Vin Apr 21, 2006 6:01 am

Cand eram eu mic mama si bunica imi citeau din Mosh Barbutza, asta era o specie de pitic gradinar care le insufla cuopchiilor spiritul muncitoresc sanatos.. ca de, iera pe vremea lu shumeicar
Avatar utilizator
Voidship
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Apr 21, 2006 9:17 am

Micul Print bineinteles, un personaj superb dintr-o carte care fara doar si poate ocupa unul dintre primele locuri in preferintele mele.

Apoi, fara Gordon, Doniphan sau Briant (si restul bineinteles), adica personajele din "Doi Ani De Vacanta" de Jules Verne copilaria mea nu ar fi fost asa de frumoasa. Sa nu mai zic aici si de Robert si Mary, John, Paganel si restul (Copii Capitanului Grant), tot de Jules Verne (de fapt aici as putea sa mentionez cam tot ce am citit de catre Verne, pentru ca in fiecare carte erau personaje superbe, e drept am remarcat candva ca erau prea repetitive, in multe carti era formula clasica cu un baiat obligat sa se maturizeze mai repede, un savant distrat, etc.)

Nils Holgersson din "Minunata calatorie a lui Nils Holgersson prin Suedia" (Selma Lagerlof) a fost iarasi o carte preferata, care nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o.

o sa mai revin cu siguranta cu alte mesaje aici
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde older » Mar Apr 25, 2006 4:08 pm

"Aventurile lui Ceappolino" - Gianni Rodari(Cepelica, tradus in romana)... Cartea a primit-o mama prin clasa a 3-a, premiu, iar eu am citit-o pe la 10, 11 ani. Sunt peripetiile unor prieteni care traiesc intr-o lume imaginara unde toate personajele sunt legume sau fructe. (Acum am gasit pe net ca s-a republicat in 1998). Acum vreo 2 ani am gasit si inregistrarea radiofonica, dar nu are acelasi farmec...

Cepelica asta e un soi de soim al patriei in varianta italiana, cu singura diferenta ca e foarte hazliu (tin minte ca radeam cu lacrimi din doua in doua pagini). O combinatie de Pinnochio cu Morcoveata, cu Tic si alti cativa... eh.. copilaria asta
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Corabia Timpului

Mesajde Baiatul » Mar Mai 02, 2006 10:05 am

koob scrie:In sfirsit cineva care a citit cartea! Fascinanta carte, mai mult decit o carte pentru copii. Am citit-o acum pe la 10-11 ani prima oara dar a avut un impact devastator asupra copilariei mele. Mi-a placut atit de mult incit m-am reintors la ea de multe, multe ori pina am ramas fara ea...
Am tot cautat-o prin librarii, pe la anticariate, nimeni nu auzise cartea asta... Autoarea era Monica Pillat

Exact acelasi lucru mi s-a intimplat si mie,sau mai bine zis aceleasi..in profida faptului ca citeam vagoane de carti,intotdeauna ma intorceam la Corabie..citeodata nu citeam decit citeva capitole..o stiam pe dinafara!Este o carte pe care o poti citi la orice virsta si sa ramii mesmerizat..insa mai presus de toate este un roman..haunting..nu gasesc exact cuvintul..te cheama s-o recitesti..cind am plecat din tara,comunistii nu m-au lasat sa-mi i-au nici geamantanul,cica trebuia sa-l aduc cu nu-stiu cite zile inainte,asa ca am plecat c-o punga d-un leu in care aveam Corabia Timpului si Cel mai iubit dintre paminteni.Acum am copii la rindul meu si am vrut sa incerc sa le-o citesc,poate putin tradusa..am cautat-o peste tot,in zadar!I-am telefonat varului meu..nici el nu o mai are!...oriunde am incercat..nimic!Despre Monica Pillat,autoarea cartii,nimic..doar despre nepoata marelui Ion Pillat..nu stiu cit de veche este cartea,editia mea era 77 sau 78 iar prefata era semnata de G.Ibraileanu.Sint un tip pragmatic de felul meu,insa mi se pare pe atit de misterioasa invaluirea in ceata a acestei carti si a autoarei ei precum Corabia insasi!Astept vesti!
Baiatul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 02, 2006 3:10 am
Localitate: australia

Mesajde just|me » Mie Mai 03, 2006 7:40 pm

micul print...cel mai frumos copil!o carte pentru copii si pentru oamenii mari care au uitat sa fie copii...
so I ran, again...and again...and again...and again...and...
Avatar utilizator
just|me
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2006 11:00 pm

Mesajde marleb6 » Mar Iun 13, 2006 2:07 pm

Stie cineva poezia haplea? cea care ne-a incintat atit de mult copilaria?
Multumesc,
marleb6
marleb6
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 06, 2006 10:01 pm
Localitate: NEW YORK

Corabia Timpului!

Mesajde Heathcliff » Vin Aug 18, 2006 6:43 pm

Baiatul scrie:Exact acelasi lucru mi s-a intimplat si mie,sau mai bine zis aceleasi..in profida faptului ca citeam vagoane de carti,intotdeauna ma intorceam la Corabie..citeodata nu citeam decit citeva capitole..o stiam pe dinafara!Este o carte pe care o poti citi la orice virsta si sa ramii mesmerizat..insa mai presus de toate este un roman..haunting..nu gasesc exact cuvintul..te cheama s-o recitesti..cind am plecat din tara,comunistii nu m-au lasat sa-mi i-au nici geamantanul,cica trebuia sa-l aduc cu nu-stiu cite zile inainte,asa ca am plecat c-o punga d-un leu in care aveam Corabia Timpului si Cel mai iubit dintre paminteni.Acum am copii la rindul meu si am vrut sa incerc sa le-o citesc,poate putin tradusa..am cautat-o peste tot,in zadar!I-am telefonat varului meu..nici el nu o mai are!...oriunde am incercat..nimic!Despre Monica Pillat,autoarea cartii,nimic..doar despre nepoata marelui Ion Pillat..nu stiu cit de veche este cartea,editia mea era 77 sau 78 iar prefata era semnata de G.Ibraileanu.Sint un tip pragmatic de felul meu,insa mi se pare pe atit de misterioasa invaluirea in ceata a acestei carti si a autoarei ei precum Corabia insasi!Astept vesti!


Am cartea! Cu prefata de Ov. S. Crohmalniceanu, cu Baiatul, Porthos, Invincibilul Sh, Vasilica, Jeff, Rosamunda, Dick, Beatrice, Piratul Rosu, Ursula, Bonifaciu, Ortansa, Petcu cel Bland, Ibus, Donavella...
A-) A-)

marleb6 scrie:Stie cineva poezia haplea? cea care ne-a incintat atit de mult copilaria?
Multumesc,
marleb6


Am cartea! E scrisa de N. Batzaria si Mos Nae si e de tip benzi desenate.
A-)

mesaj de la moderator: nu ai voie cu posturi consecutive la mai putin de 3 ore distanta. Daca mai ai ceva de adaugat, te rog sa folosesti butonul "edit". Si sa citesti regulamentul.

ps - si te rog sa scrii on topic. Zi care-s personajele tale preferate din cartile pentru copii, lasa ce carti ai
Heathcliff
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 18, 2006 6:35 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Haplea

Mesajde Heathcliff » Vin Aug 18, 2006 6:46 pm

marleb6 scrie:Stie cineva poezia haplea? cea care ne-a incintat atit de mult copilaria?
Multumesc,
marleb6


Am cartea! E scrisa de N. Batzaria si Mos Nae si e de tip benzi desenate.
A-)
Heathcliff
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 18, 2006 6:35 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron