Personajele preferate din cartile pentru copii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde OONA » Lun Apr 28, 2003 10:57 pm

stii, iti scriu un pic langa subiect
dar asa simt
m-a incantat Lordul inelelor, desi cred ca multi considera ca ar trebui sa fiu mai matura
prima oara cand am vazut filmul eram in camera unor amici din camin, ei lucrau la proiecte iar eu (cu castile pe Urechi) eram total teleportata in Noua Zeelanda
si pentru ca atunci eram amorezata, m-amm logodit si , paradoxal, am gasit inele de argint la fel ca cele din film
dragut, nu?
acum ne-am despartit (inca mai doare la mine)
si nu mai pot purta macar inelul meu
imi place asa de mult
ei........destul cu oful
ca o dovada de curaj, voi revedea acest film
, pentru ca ma pasioneaza mesajul
si pentru ca anumite personaje imi seamana
pa.........
OONA
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 28, 2003 10:06 pm
Localitate: Bucuresti sau PLoiesti, in functie de moment

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 28, 2003 11:38 pm

Salut , Double-o-na ! Cum asa ? Te-ai logodit pentru ca ai vazut Stapanul inelelor ? :) Interesant !
Mah...daca e sa o dam pe romane...eu zic "Toate panzele sus" . O carte impecabila pe care am citit-o prin clasa a II a. Si dupa aia am vazut de vreo 30 de ori filmul...care era difuzat in fiecare vacanta. Gherasim , Ieremia , Ismail.....personaje de neuitat.

Sa pui si tu mana sa citesti...aia de am zis in mesajul imediat dinaintea ta. O sa itzi placa ! :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Apr 28, 2003 11:45 pm

Daca tot am descoperit threadul asta, 'ai sa va spun...ca mie mi-au placut la nebunie Ciresarii. Am citit cartile alea de zeci de ori...si nici acum nu m-am saturat de ele. Preferatii mei au fost, bineinteles, Tic, blondul carn si ciufulit, si Victor, "creierul" gastii. I-am purtat pe toti in suflet ani de zile...Lucia, Ursu, Dan, Ionel, Maria...si poate intr-o zi le voi citi copiilor mei la culcare din aventurile "Ciresarilor" lui Constantin Chiritza.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Guinevere » Mar Apr 29, 2003 6:06 am

Da, da, Hanul din Spessart, Moshule... Trebuie sa o dezgrop sa vad ce alte povesti mai erau pe acolo. Cumva ai ascultat "Inima Rece" si pe disc? Sora mea si cu mine aveam o colectie impresionanta de discuri cu povesti pe care le ascultam intr-o veselie, asa incit invatasem pe dinafara tot ce aveam, si ne distram recitind pasaje intregi, imitind desigur vocile personajelor! :)

"Inima Rece" ne era un disc foarte drag: povestea, desi violenta si foarte emotionanta, se termina frumos si era plina de invataminte. Pe partea cealalta, era "Califul Barza": o povestire foarte sensibila si amuzanta! :) Si pe de-asupra, pe mapa discului era notat numarul de telefon al lu' mama de la serviciu... ceea ce-l facea cu atit mai pretios! :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 29, 2003 11:22 am

Nu,nu l-am ascultat pe disc. Dar am si pe disc o gramada de povesti. Dar nu le-am mai pus de 15 ani. Nici nu stiu daca mai functioneaza.

Califul Barza nu face parte din Hanul din Spessart. Ci din "Caravana"..alaturi de povesti precum Muc cel mic sau Povestea vasului naluca.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde jiji » Mar Apr 29, 2003 9:31 pm

povesti si basme nu prea am citit. da romane in schimb, da.
- aventurile lui huckleberry finn - cea mai faina
huck e personajul meu preferat.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Dum Mai 11, 2003 6:10 pm

un subiect pe care il ador... :)

pai sa vedem:
"Zanele si spiridusii se dau drept flori (...) si sunt atatea flori, incat o floare este ultimul lucru care ar putea sa-ti atraga atentia"

"Este neinchipuit de greu sa stii multe lucruri despre zane si spiridusi, dar, un lucru e sigur, ca acolo unde sunt copii sunt si ei"...

Am citat din cartea mea de suflet, Peter Pan. De asemenea, sunt fan inrait Mary Poppins, dar si (pe aceeasi lungime de unda cu Moshu'), Winne Pooh si, mai nou, Un urs pe nume Padington.

see ya!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 11, 2003 6:35 pm

Nu am auzit de Padington. Ce fel de urs este si cu ce se ocupa ?

Eu pe langa Pooh..mai am o carte superba ...cu Ruppert...un alt urs....care face o multime de prostii. E in English , cartea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde zuza » Dum Mai 11, 2003 7:24 pm

Unul din personajele mele favorite a fost Olguta din La Medeleni. Normal ca primul volum mi-a placut cel mai mult ca e mai mult de copii.
Apoi urmeaza Craiasa din povesti. Mi-a mai placut si Degetica.
A!Si-o carte cam prea de copii: Zana zorilor.
Peter Pan, Bambi, Marry Poppins, Poveste fara sfarsit si multe multe altele mi-au incantat copilaria
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde river » Dum Mai 11, 2003 10:40 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Nu am auzit de Padington. Ce fel de urs este si cu ce se ocupa ?



E un ursulet gasit in gara ce-i poarta numele si este adoptat de o familie foarte draguta. Bine inteles, face numai traznai. Seria are vreo 6-7 carti, dar n-au aparut decat primele doua. By the way, din nefericire nu am reusit sa-mi cumpar Cartierul Winne Pooh :( dar cu siguranta o voi face curand. Inca ceva: merita citit si Indianul din dulap, Secretul indianului etc. (un ciclu de vreo 4 volume parca), tot din colectia rao pt copii (cred ca asta este si singura colectie pe care o fac momentan: cartile din editura RAO pt copii :) )
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Guinevere » Lun Mai 12, 2003 1:06 am

Ah, Riverflow, ca bine zici! :) RAO pt copii!

Citesc acum "Matilda", de Roald Dahl... e extraordinara!!!! E super amuzanta si super palpitanta, si se citeste f.f. usor.

Eu inca n-am ajuns la capat, deoarece i-o citesc cu voce tare sorei mele, si depindem una de alta :) Dar abia astept sa ajung la sfirsit. Misterele se acumuleaza....

A mai citit-o cineva? Daca da, cum vi s-a parut? Dar sa nu dati in vileag ceva detalii, pls!!! :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 12, 2003 4:18 pm

Eu am si Cartierul Winnie Pooh. :)
Iar Indianul din Dulap...am vazut ecranizare.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Mai 16, 2003 3:57 pm

Ce subiect dulcic... mi-ati adus aminte de Califul barza si de Muc cel Mic, le aveam intr-o carte mare, groasa, cu coperta galbena, parca si acum o vad in fata ochilor. Le citeam fratiorilor mei mai mici... Mai era o poveste acolo cu Said, parca asa il chema, care primise un fluier de la nasa lui, o zana. Daca sufla in fluier i se indeplinea orice dorinta, dar doar daca implinise deja 18 ani, si prin cate aventuri a trecut pana atunci. Nici nu mai tin minte cate carti citeam cand eram mica, practic am crescut printre ele. mi-au placut, bine-nteles, toate personajele feminine, dar parca cel mai mult m-a impresionat Mica Sirena... cat mi-ar fi placut sa traiesc in mare, si sa-l astept pe print. By the way, Moshule, si mie imi placea de Winnie Pooh, cred ca am citit 2 sau 3 povesti cu el, era una cu un prieten de-al lui care isi baga din greseala capul intr-un borcan cu dulceata si nu mai putea sa-l scoata... si ceilalti au crezut ca e un elefant. Ei nu stiau cum arata unelefant in realitate, si s-au speriat pe rand cu toti de el. Ar trebui sa mai citesc povesti...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Mai 16, 2003 4:37 pm

Ii anunt pe prietenii lui Apolodor ca saptamana trecuta s-a lansat o noua editie a celor doua "Carti cu Apolodor" la Editura Humanitas Educational, al doilea volum fiind ilustrat chiar de Gellu Naum. Lectura placuta :)
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Mai 21, 2003 4:20 pm

Am trait astazi momente deosebite, pline de emotie, recitind cartile cu Apolodor, cu niste ilustratii mult mai inspirate decat cele de acum multi ani, totul pentru o suma sub 200.000. Daca va e dor de copilarie, aduceti-va aminte de Apolodor, de savantul cu par pe frunte, de camila Suzi, de mama Apolodorica (o pinguina atatica) si de pisoiul Tit plangand in hohot si sughit.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde river » Mie Mai 21, 2003 6:10 pm

Pe mine una m-ai convins... Primul lucru pe care-l fac cand ies la cumparaturi, este sa-mi iau cartile cu Apolodor.
Pana una alta, am rerererererererererecitit Peter Pan. Functioneaza de fiecare data :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Mai 21, 2003 6:10 pm

Apolodor imparat nu era un personaj al unei poveshti care parca era scrisa de Al. Odobescu ?? :con:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 22, 2003 1:59 pm

io centrez, io dau cu capu': il cheama Aleodor pa imparat shi nu shtiu exact de cine e scrisa/culeasa: avea shi Odobescu neshte unele, dar cantitativ Ispirescu ii batea pe totzi
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Salma » Joi Mai 22, 2003 2:39 pm

Parca Ispirescu imi amintesc si eu, era cu o printesa care se juca de-a v-ati ascunselea cu imparatul si-l tot gasea,asta pana cand el s-a facut o lindina si s-a ascuns in capul printesei paduchioase :silly: Asta e sau o confund?
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Mai 22, 2003 2:46 pm

aha, shi era shi cu juma' de om calare pe nush' ce aberatzie de animal

m-am tot uitat pe threadu' asta, shi n-am vazut Corabia Timpului, o carte scrisa de o tanti, povestea unei gashti de vreo 15 (Jeff, Porthos, Bonifaciu, Baiatul, Ursula, Ortansa ... ), in vreo 3 partzi, cu mult mister, shi cu ceva actziune politzista. am intalnit pana acu' o singura persoana care a citit-o
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Mai 23, 2003 4:20 pm

Initial trimis de aphextwinz
aha, shi era shi cu juma' de om calare pe nush' ce aberatzie de animal


jumatate de om calare pe jumatate de iepure schiop.

io nu am intalnit nici o persoana care sa citeasca basmele turcesti din colectia BPT ... so?
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Vin Mai 23, 2003 9:55 pm

Pai desi nu stiu cat de carte pentru copii este, Harry Potter ramane o carte ce mi-a marcat trecerea de la copilarie la adolescenta.
So, Harry Potter.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 26, 2003 5:22 pm

Initial trimis de dana
io nu am intalnit nici o persoana care sa citeasca basmele turcesti din colectia BPT ... so?


Ba ai intalnit....dar ai turnat bere pe el. :rolleyes:

Bineinteles...cel mai simptaic personaj din acele basme este Keloglan , baietzashul cel span care ajunge mare de tot la sfarsitul fiecarei povesti.

Padisahul fulger , Sitti Nusret....demult citite , scumpa dana.

Si sa stii ca din aceiasi colectie am si basme japoneze. Eu zic sa ti-o procuri daca nu o ai. Am ras de m-am prapadit la istorioarele cu Hikoici .....cum si-a batut el joc de vulpe. Basmele japoneze mi se par de o rara inteligentza.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Mie Mai 28, 2003 3:27 pm

Mi-am mai adus aminte de doua carticele care mi-au facut copilaria mai frumoasa, doua carticele ale aceluiasi autor, sper sa nu gresesc, Petre Ghelmez.

Ati auzit de "Magarusul" si "Baiatul si padurea"? Sunt superbe...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mie Mai 28, 2003 3:29 pm

super mishto cartzuliile alea
magarushu' shtiu ca mi-a placut tare mult. avea shi nishte ilustratzii interesante din cate imi amintesc, se potriveau tare bine cu cartea
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde river » Mie Mai 28, 2003 3:35 pm

Da, da! Cu Mag cel Mare si prost... Si Baiatul si padurea avea poze bestiale. Cred, de fapt, ca era acelasi designer la ambele carti....
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 05, 2003 9:00 pm

As'noapte , in timp ce urmaream pentru a 1001 oara "Fratia inelului" , mi-a venit in minte ca am o carte numita O poveste cu un hobbit . Nu stiu de ce mi-a venit in minte tocmai acum...dar asa s-a intamplat. In memoria mea..a aparut imaginea copertii acestei carti. O carte groasa si cartonata din colectia BPT Copiii.
Nu stiam insa de cine e scrisa. Nu am citit-o nicidoata...doar ii stiu coperta. Si imi zic : "mai frate , sa vezi ca are legatura cu LOTR". Ma duc la biblioteca ,caut cartea...si ce vad la autor : J.R.R.Tolkien .

Am rasfoit-o nitel...si am regasit in carte nume frecum Bilbo,Gandalf sau Golumn. Va datzi seama ca nu ma apuc eu sa citesc 300 si ceva de pagini....eu care inca ma lupt cu Dostoievski de vreo 3 luni. Dar vreau sa va intreb daca ati citit aceasta carte....si cam despre ce e vorba in ea. Banuiesc ca sunt intamplari de dinaintea nasterii lui Frodo , nu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde DONNA » Joi Iun 05, 2003 11:41 pm

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Salut , Double-o-na ! Cum asa ? Te-ai logodit pentru ca ai vazut Stapanul inelelor ? :) Interesant !
Mah...daca e sa o dam pe romane...eu zic "Toate panzele sus" . O carte impecabila pe care am citit-o prin clasa a II a. Si dupa aia am vazut de vreo 30 de ori filmul...care era difuzat in fiecare vacanta. Gherasim , Ieremia , Ismail.....personaje de neuitat.

Sa pui si tu mana sa citesti...aia de am zis in mesajul imediat dinaintea ta. O sa itzi placa !
BUna mosule Frumos!
DONNA
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 2:42 am

Mesajde DONNA » Vin Iun 06, 2003 12:39 am

[Am rasfoit-o nitel...si am regasit in carte nume frecum Bilbo,Gandalf sau Golumn. Va datzi seama ca nu ma apuc eu sa citesc 300 si ceva de pagini....eu care inca ma lupt cu Dostoievski de vreo 3 luni. Dar vreau sa va intreb daca ati citit aceasta carte....si cam despre ce e vorba in ea. Banuiesc ca sunt intamplari de dinaintea nasterii lui Frodo , nu ? [/B][/QUOTE]
Cred ca sunt intamplarile Aventurii lui Bilbo, in detaliu povestite - cele care lipsesc si din Primul volum si din film (ai vazut ca filmul omite multe din povesti, oricum)
imi aduc acum aminte de Legendele Tarii lui Vam, de Vladimir Colin
mama, mama ce puternicutza ma simteam cand o citeam...
DONNA
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 2:42 am

Mesajde river » Vin Iun 06, 2003 8:02 am

Eu, ca declarata pasionata de literatura pentru copii, m-am apucat, evident pentru a elimina stresul sesiunii, de recitit, dupa 16 ani de zile...MORCOVEATZA. Si stiti ce am constatat? Ca e o carte sadica.

In ultima vreme am ajuns la concluzia ca, de fapt, majoritatea cartilor pentru copii, povesti, basme etc. atat din literatura romana cat si universala sunt sadice. Hmmm.... Oare cum citesc copiii asemenea lucruri?

Voi ce credeti?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori