Personajele preferate din cartile pentru copii

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 06, 2003 8:05 am

Riverflow...noi chiar ne asemanam. (am inspirat pt. prima oara acelasi aer de martie '79 , probail :p) Acum 1 luna am recitit-o. Si chiar ca e sadica..si pe acoluri scarboasa (vezi cand l-a lasat pe Morcoveatza fara oala de noapte :( )
Oare autorul , Jules Renard , se regaseste in aceasta poveste ? Eu zic ca DA.

mai da-ne alte exemple de sadism din literatura pt. copii , sa ne formam o parere !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Vin Iun 06, 2003 8:55 pm

Autorul, Jules Renard se regaseste cu sigurantza in Morcoveatza. Am citit prefatza cartii in care erau citate cateva pasaje din jurnalul intim al autorului, pasaje care sunt destul de brrr, zguduitoare ca sa ma exprim astfel.

Iar mai sadice decat povestirea cu oala de noapte, mi s-au parut acelea in care Morcoveatza, omoara o cartitza, izbind-o de un bolovan sau, in alta parte, o pisica batrana pentru ca aflase el ca nu stiu care peshte (sper sa nu ma insel) prinde mai bine la carnea de pisica...

Alte exemple de povesti sadice? Imagineaza-ti numai capetele taiate, ranjind la geam ale iezilor ("Capra cu trei iezi") dupa ce lupul le-a venit de hac.
Sau pe Regina-mama vitrega a Albei ca Zapada care i-a cerut vanatorului sa o injughie pe cea din urma si sa-i scoata inima. Sau, alt exemplu, surorile rele ale Cenusharesei care, pentru a demonstra cu orice pretz ca pantoful le apartzine, si-au ciopartzit picioarele (una calcaiul, cealalta degetele).

Si muuuuuuuulte altele. Majoritatea. Brrrrr..... sadic nu?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Superba Oana » Mie Iun 11, 2003 2:37 am

spre deosebire de ceilalti, copilaria mea nu-i atat de indepartata iar cartile de povesti pt copii incep sa fie recitite multumita lu' frati-miu.singura carte care mi-a placut cand eram mica a fost "Povesti fermecate rusesti",mai ales povestea "Mica Faramica" o varianta ruseasca a Cenusaresei.
pozele erau impresionante,cu palate , printi , cai si balauri...nu cred sa-mi fi placut o carte mai mult decat aceea.
am recuperat-o si din cosul de gunoi ca mi-o aruncase mama la un moment dat.
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 12, 2003 2:59 pm

Initial trimis de riverflow
in alta parte, o pisica batrana pentru ca aflase el ca nu stiu care peshte (sper sa nu ma insel) prinde mai bine la carnea de pisica...


Raci, voiau sa prinda raci, nu peste.

Sadice... buna idee ... in basmele turcesti (cica pt copii, desi descrie cum i-o scoala cadana sultanului), are o poveste in care zice cum unui tip pe care nu l-a mai placut nush ce printzesa, i se taie ciucurelu' si ca sa nu se infecteze toarna pe rana branza topita fierbinte :D. Lorena Bobit...

si fetita cu chibrituri care moare de frig... sigur is o droaie de sadisme pt aia mici, intr-adevar, Ion Creanga si capra lui...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 12, 2003 5:49 pm

majoritatea basmelor , fie ele cat de sadice..au un sfarsit in care binele triumfa. intodeauna vitejii ii inving pe balauri , printul se casatoreste cu printesa si tot asa.

in copilarie am dat peste un basm aparte. o poveste ruseasca numita "Cei doi Ivani feciori de soldat". la sfarsitul acestei povesti cei doi protagonisti sunt ucisi cu sange rece de o vrajitoare. povestea asta mi-a citit-o bunicul meu , cand eram pe la vreo 6-7 ani. si mi-a ramas intiparita ,datorita sfarsitului ei tragic. bunicu' avea un mare talent la citit povesti. interpreta pe roluri..schimbandu-si vocea in functie de personaj. tin minte ca la finalul aceste povesti a ramas si el mut...parca nevenindu-i sa creada. parca incerca intr-un fel sa se scuze fata de mine...ca bunii au fost omorati.

-----------
A citit cineva 'Cutia cu chibrituri" ? Cea in care Inima-Buna gaseste o cutie cu 12 chibrituri fermecate..fiecare transformandu-se in mesteri iscusiti care puteau face orice. si pe masura ce chibritele sunt arse..mesterii se inputineaza. la inceput lucreaza toti 12....iar la final ramane unul singur. cartea are 12 capitole..unul pentru fiecare chibrit ars.
o carte pur si simplu superba....pe care am citit-o de peste 10 ori.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Draga » Vin Iul 04, 2003 4:57 pm

Daaaa... imi amintesc si eu cu placere de aventurile lui Habarnam si ale prietenilor lui, de cei 3 grasani, mai aveam (inca mai am, of course) o carte cu piticul Cinabru, una cu o fetita care calatorea in timp (mi-a placut la nebunie, am ferfenitit-o de atata citit, si avea si niste ilustratii foarte frumoase) - "Talismanul de Safir"... ca sa nu mai pomenesc de toate basmele lui Andersen si ale lui Vladimir Colin (mai ales Basmele Omului (parca asa se numeau)), povestile Alinei Nour...
Si mai aveam niste reviste vechi pentru copii (de pe cand erau parintii mei mici) , cu povestiri, legende, benzi desenate foarte frumoase, inspirate din istoria si basmele noastre... cu Gebeleizis (parca), Iepurasul si Autorul, Fat-Frumos si zmeul si altii...

Personaje? mi-au placut la un moment dat (cand eram eu mai mica) cele 2 surori Dina si Dorinda dintr-o carte care cred ca se numea "Vantul din luna" (o gasisem undeva, cu copertile rupte si fara sfarsit; inca mai sunt frustrata ca n-am aflat sfarsitul nici pana in ziua de azi :p) . Si Danut, Monica si Olguta (mai ales Olguta) din "La Medeleni". Si Ciresarii (cel mai mult imi placea de Victor. Si acum mai sunt geloasa pe Fata in Alb).

Dar my all-time favourite character is (of course): Fat-Frumos :D si calare si pe jos, din lacrima sau din din mai stiu eu ce altceva inghitise maica-sa (era unu' Piparus Petru, frumos diavolu' :p dintr-un bob de piper), calare pe cal alb, negru, rotat sau roib - I don't care, da' sa fie el si nu zmeu deghizat....

:o
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Mesajde Draga » Vin Iul 04, 2003 5:00 pm

Initial trimis de dana


... in basmele turcesti (cica pt copii, desi descrie cum i-o scoala cadana sultanului), are o poveste in care zice cum unui tip pe care nu l-a mai placut nush ce printzesa, i se taie ciucurelu' si ca sa nu se infecteze toarna pe rana branza topita fierbinte :D. Lorena Bobit...



Ah, imi amintesc si eu de o poveste cu printul arab si iubita lui, cum ii cauta ea "minaretul"... :p da' nu-mi mai aduc aminte unde am citit-o.... cred ca era in cartile alea din colectia "Povesti nemuritoare". LOL
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iul 11, 2003 12:36 pm

in copilarie am cam "devorat" :eat: Jules Verne. faine carti, stiu ca le citeam in clasa si mereu ma prindea invatatoarea si mi le confisca pana la finalul zilei.
Si normal, carti de genul: doctruL Aumadoare, habarnam, baronul mincinos (nu stiu sa ii scriu bine numele si nici nu vreau sa ma chinui).
Astea pe langa cele scrise de romani, mai cunoscute sau nu. eram un mic soarece de biblioteca (aveam abonament, citeam o groaza),
O super carte pe care o citesc acum e Toate panzele sus. pana anu; asta nu am avut ocazia sa o citesc (am vazut doar filmul si mi-a placut super mult)
Moshule tre' sa citesc povestea cu chibritele...esti obsedat de ea:D
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Vin Iul 11, 2003 2:28 pm

super jules verne ... dar acu se pare ca atentia copiilor se indreapta (din pacate) spre Harry Pothead
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Dzeu » Vin Iul 11, 2003 8:28 pm

Jules Verne are cele mai frumoase romane.Am citit cu foarte mare placere romane ca Insula Misterioasa.
Alte romane interesante este Robinson Crusoe de Daniel Defoe si Omul Invizibil,care mi-a placut faorte mult.
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Mesajde river » Vin Oct 24, 2003 12:59 pm

Poate ar fi fost mai nimerit sa postez cele ce urmeaza pe recenzii (sau tentative) dar, pentru ca este vorba totusi despre un autor de carti pentru copii am ales sa scriu aici.
Asta si pentru ca, din nou, remarc sadism si chiar mesaj nepotrivit (needucativ poate)in literatura pentru copii.
In calitate de mare devoratoare de literatura de acest gen (deh, mostenire de familie) m-am apucat mai deunazi sa citesc Roald Dahl, un autor pe care in copilaria mea nu am avut ocazia sa-l cunosc pentru ca era inaccesibil pietei. Am citit doua din cartile acestui scriitor, considerat de altfel unul dintre cei mai buni in domeniu si am ramas putin dezamagita. Sau poate bulversata e mai bine zis. Atat "Matilda" cat si "Vrajitoarele" sunt scrise intr-un mod foarte simplut, dar ma rog, sunt carti pentru copii. Mi s-au parut insa total needucative si chiar sadice.
Matilda de exemplu, este o fetita de cativa anisori cu un iq ceva mai mare decat era necesar, urata in totalitate de familia sa si care ajunge sa-si descopere cateva calitati "paranormale" prin intermediul carora o va "pune la punct" (aici intervine sadismul) pe directoare scolii, o scorpie si jumatate. Acelasi tratament il va aplica si parintilor ei. De "happy end" nu prea poate fi vorba: parintii o abandoneaza efectiv in bratele primitoare ale invatatoarei ei, singura persoana de altfel care aprecia calitatile intelectuale ale Matildei. Modul in care este scrisa cartea, modul de expunere a faptelor crude pe care directoarea le savarseste in scoala sa etc. etc. iti dau senzatia, la un moment dat, a unui roman mai degraba de groaza decat a unei povesti pentru copii.

La fel si cu "Vrajitoarele": un baietel este supus chinurilor de catre Vrajitoare, fiind transformat de catre acestea in soricel. Cu ajutorul bunicii lui, care il infiora in fiecare seara cu povesti stranii, neuitand insa sa-l afume in continuu pe bietul nepot cu trabucul ei puturos, reuseste sa starpeasca Vrajitoarele. Bine bine, dar ce happy end poate fi atunci cand afli ca baietelul a ramas tot un soricel? Nu mai spun ca un copil careia ii vei citi o astfel de carte s-ar putea ca, de teama vrajitoarelor, sa nu se mai spele niciodata... :)

tragi-comic, zau... :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

chestie ...

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 10:17 am

ambele carti au fost ecranizate ... chiar bine, in matilda joaca de vito cu nevasta-sa, in schimb vrajitoarele este chiar sadic, cu anjelica huston in rolul vrajitoarei sefe ... brrr, fosta doamna adams arata oribil in filmu' ala, chiar nu e film pt copii...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Joi Oct 30, 2003 10:19 pm

consider varsta de 11-12 ani tot copilarie asa ca pot afirma ca personajul copilariei mele a fost harry potter... serie datorita careia am si in prezent (probabil pe viata) un hobby pt citit.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Noi 24, 2003 4:06 pm

Unchiu Ando detectivu shi nepotzii sai ostrogotii, cartile rusesti cu shi despre pionieri din anii 50, 60-superbe, zburlici si cucu, Ivan Turbinca- beton, habarnam, Trage-mpinge...
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Lun Dec 01, 2003 2:10 am

Initial trimis de animaloo
baronul mincinos (nu stiu sa ii scriu bine numele si nici nu vreau sa ma chinui).


Ala nu era Bruckental ?

Preferata mea este Eliza si fratii ei transformati in lebada , chiar daca ea este acuzata a fi vrajitoare .. dar era frumoasa tare ! Si ciresarii sunt preferatii mei .. ii ador , am citit de multe ori aventurile lor si de cate ori am visat sa fiu ca ei ...
Mi-au placut povestile lui Ispirescu , povestile nemuritoare si mai aveam o carte cu povesti .. cu furnicutza .. nu-stiu-cum , povesti chinezesti , indiene .. superbe ! Si in aceeasi acrte cu Eliza , mai era o poveste cu doi frati , rusi , care merg in Moscova si e descris drumul lor cu trenul , peripetiile lor .. cand o sa imi aduc aminte , va zic cum ii zicea la poveste :yD
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 9:04 am

Initial trimis de Weet-weet


Ala nu era Bruckental ?


Munchausen era baronul mincinos, cartea: aventurile baronului munchausen ...

Bruckental e muzeul :D (dupa numele guvernatorului transilvaniei, samuel de bruckental daca nu ma insel)
bruckental, munchausen ... seamana nitzel :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Weet-weet » Mar Dec 02, 2003 10:18 am

Mie mi-a mai placut si Miscul Print , desi nu e o carte pentru copii , e cam trista si cam serioasa si copii nu pot sa inteleaga esentialul cartii ... abia acum doi ani am citit cartea , la indemnul unui prieten si am invat destulde multe de acolo , dar nu va spun ce , cititi si voi *p


Initial trimis de dana


Munchausen era baronul mincinos, cartea: aventurile baronului munchausen ...

Bruckental e muzeul :D


Merci Dana , stiam ca Bruckental e muzeul .. dar nu eram sigura daca ala era sau nu ;)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Dec 02, 2003 10:40 am

Bruckental este in Sibiu. :o (l-am vizitat si eu)

Iar numele corect al baronului este Munchhausen. (cu 2 h si cu u cu doua puncte deasupra).

Mi-am amintit de o carte de povesti de o tristetze inimaginabila pe care am citit-o cand eram mic si tin minte ca nu ma mai opream din plans. Cartea se numeste Isprava Duhului Roscovan scrisa de un anume G.M.Zamfirescu. Eu cu pisici si caini care mor. Iar pentru copii acest lucru este foarte trist.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Dec 02, 2003 11:48 am

Cand am terminat ultimu volum din Ciresarii mi-a venit sa plang!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Dec 02, 2003 12:39 pm

Singura carte pe care am citit-o si care m-a facut sa plang a fost " Singur pe lume " a lui Hector Malot , a fost si ecranizata . E superba cartea si mie imi placea de Sufletzel o maimutzica tare simpatica . E frumoasa cartea si sper sa o citesc iar :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Dec 05, 2003 11:56 am

Zicea XXL de Vitea Maleev - super fain. La fel Tom Sawyer shi Huckleberry Finn. Eram indragostit de gagica lu Tom, cred ca Becky o chema!:p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jethro » Mie Ian 28, 2004 9:23 am

Salma scrie:Am trait astazi momente deosebite, pline de emotie, recitind cartile cu Apolodor, cu niste ilustratii mult mai inspirate decat cele de acum multi ani, totul pentru o suma sub 200.000. Daca va e dor de copilarie, aduceti-va aminte de Apolodor, de savantul cu par pe frunte, de camila Suzi, de mama Apolodorica (o pinguina atatica) si de pisoiul Tit plangand in hohot si sughit.


eu prefer ilustratiile din cartea veche, poate si pentru ca-mi readuc aminte de copilarie ...

intre timp a facut si ada milea isprava de a scoate un album cu fragmente din cartile cu apolodor ...
don't worry, be hippie !
jethro
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 07, 2002 10:13 pm
Localitate: cluj-napoca

Mesajde river » Vin Mar 05, 2004 7:24 pm

Am recitit cu drag, zilele acestea, celebrele "Aventuri" ale lui Habarnam si ale prietenilor sai... Va mai aduceti aminte de Stietot, cel care a inventat balonul cu care au facut o teribila calatorie in "Orasul Verde" al prichindutzelor, de doctorul Pilula care-si trata pacientzii de orice boala prin utilizarea iodului, de pictorul Acuarela care facea portrete frumoase prichindutzelor, de Posibil si Probabil, Dondanel, Zapacila, Grabila, Gusla, poetul Floricica, etc?... M-am amuzat teribil, mai mult, mai ca mi-au dat si lacrimile atunci cand bietul Habarnam, din pricina minciunilor sale si a teribilismului sau absurd, a fost pedepsit cumplit de prietenii lui care au scris pe garduri "Habarnam prostul". Emotionant, de asemenea si momentul "impacarii" lui Habarnam cu prietenii sai si cu prichindutzele pe care inainte le necajea tot timpul, tragandu-le de coditze, emotionant si momentul regasirii dintre cei doi buni prieteni, Habarnam si Peticel...

Amuzant, un lucru pe care abia acum l-am perceput, este modul autorului de a educa pe cei mici in spiritul: "proletari din toate tzarile uniti-va" :D Sunt teroare capitolele in care autorul descrie fenomenul muncii in colectiv (si evident, beneficiile de rigoare) sau in care vorbeste despre progres ("Ratzionalizarea facuta de Acuarela", "Progresele mecanizarii" etc.) Descopar pe zi ce trece ca multe cartzi pentru copii, recitite la "batranetze", iti dezvaluie cu totul alte lucruri, diferite de cele care ti se infatzishau atunci cand erai copil...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Necko » Vin Mar 05, 2004 8:55 pm

piskeshu scrie:Zicea XXL de Vitea Maleev - super fain. La fel Tom Sawyer shi Huckleberry Finn. Eram indragostit de gagica lu Tom, cred ca Becky o chema!:p


Vitea Maleev. Mi-aduc aminte.Ce carte grozava! De Tom si de Becky ce sa mai spun ! Doamne, cind Tom i-a scris biletelul de dragoste in clasa , ce palpitant!

Si Habarnam, ce poze faine avea cartea!

Dar cel mai mult mi-a placut o poveste, care se gasea intr-o carte numita "In tara legendelor" de Alexandru Mitru si povestea se numea "Fulg-de-nea" . Fulg-de-nea era fiica lui Troian, stapin peste tara sloiurilor de gheata din tinutul Bihariei. Si intr-o zi, insotita de doica ei Nana, a urcat pe celalat tarim, in imparatia focului, stapinita de viteazul Sorin, care de pe calul lui de foc, incalzea tinuturile verzi si luminoase. Si Sorin a zarit-o pe Fulg-de-nea si s-a indragostit de ea. Si au ramas impreuna, ascunzindu-se de minia lui Troian intr-o coliba, aproape de poiana unde s-au intilnit. Si impreuna au avut un fecior. Dar crudul Troian l-a trimis dupa fiica lui pe Lastus, un zmeu salbatic care a gasit-o si apoi Troian insusi a venit dupa Fulg-de-nea. Pruncul l-a lasat pe seama lui Lastus iar pe fiica sa a dus-o inapoi in tinutul de gheata unde a inchis-o intr-o temnita sub pamint. Nicicind Fulg-de-nea nu a mai iesit din temnita si de acolo de unde era inchisa, se ruga si plingea si lacrimile ii curgeau pe gheata, ardeau asa tare si peretii au inceput sa se topeasca, nametii s-au muiat, palatul s-a prabusit si fata s-a transformat intr-un izvoras care a topit intreaga imparatie de gheata. Iarba s-a inaltat ca prin farmec si locul acela s-a transformat intr-o poiana plina de flori. Si niste ciobani care treceau pe acolo si-au asezat stina si locul acela s-a numit Stina de vale. In timpul acesta, Sorin a cautat-o pe Fulg-de-nea si a ajuns la izvorasul minunat si a baut apa. Si cum bea a auzit-o pe draga lui sotie murmurind "tu cit vei trai, eu te voi iubi...". Si apoi a plecat in cautarea copilului si multe s-au mai intimplat, dar astea-s alte povesti...
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde clara nicollet » Lun Mar 08, 2004 4:40 pm

Oribilul Mosh scrie:Daca ai adus vorba de Muc cel Mic sa itzi spun eu cum sta treaba cu Muc cel Mic. Am o carte superba de basme. Scrisa de Wilhelm Hauff. Cred ca e olandez. Si acest domn..abordeaza tehnica povestirii in povestire... care mie personal imi place foarte mult. Si acolo am citit eu ispravile piticului Muc cel Mic. Acum... nu cred s-o fi scris el... dar el a repovestit-o probabil.


"Muck cel mic" mi-a marcat si mie copilaria (de fapt toate basmele lui Wilhelm Hauff). Hauff a fost un scriitor german si nu trait decat vreo 25 de ani, cred. Insa povestile le-a scris el insusi, nu le-a auzit nicaieri, provin din imaginatia lui. Din pacate basmele lui n-au avut prea multa cautare in afara tarii sale de origine, spre deosebire de povestile fratilor Grimm sau ale lui Andersen. Este de altfel posbil sa fi avut o circulatie mai mult orala. Imi amintesc, acum cativa ani, in Franta, a fost publicata o povestire inedita a marelui Céline, pe care autorul ar fi scris-o pentru fiica sa, cand era mica. Intitulata "Histoire du petit Mouck", aceasta lucrare era mai mult decat evident inspirata din povestea lui Hauff. Si totusi, pana dupa publicare nimeni nu a sesizat acest lucru. Se pare ca nici Céline insusi, nici fiica sa nu i-au cunoscut originea. Biografii presupun ca Céline a auzit-o cand era copil si ca i-a ramas in minte, fara sa-i fi stiut niciodata autorul. Ceea ce dovedeste cat de putin cunoscute sunt totusi minunatele povesti ale lui Hauff.

Procedeul "carte in carte" despre care amintesti era foarte folosit cu cateva secole in urma. Isi trage traditia din povestile arabe, gen "1001 si nopti", iar in literatura occidentala a fost raspandit, daca nu ma inseala memoria, gratie mai ales Decameronului lui Boccacio. Acelasi procedeu mai poate fi intalnit intr-o alta carte care mi-a luminat copilaria, "Calatoriile lui Nils Holgersson prin Suedia", a laureatei Nobel pentru literatura Selma Lagerloff. Le-o recomand cu caldura celor care n-au apucat s-o citeasca in copilarie, le promit ca nu vor regreta.

Insa cartea cartilor copilariei mele a fost, ca si pentru altii din thread-ul acesta, "Ciresarii". Preferatul meu era Tic. Ceea ce am apreciat enorm la aceasta carte a fost faptul ca, desi scrisa de un scriitor roman, in plina perioada comunista, aventurile eroilor ei erau plasate cu totul in afara realitatilor politice. Copiii lui Chirita erau asemeni tuturor copiilor din lume.

As vrea sa-i multumesc lui Guinevere pentru ca mi-a amintit de numele celui care a scris hazoasele povesti ale lui Cepelica: Gianni Rodari. Incerc de multa vreme sa-l aflu. Tot astfel, poate cunoaste cineva povestea canatretului Gelsomino, care spargea geamurile cu vocea lui; imi amintesc de un oras ciudat, in care cainii mieunau si pisicile latrau. Stie cineva cum se numea si cine a scris-o?
clara nicollet
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 11, 2003 3:53 pm

Mesajde 7vies » Sâm Mar 20, 2004 5:48 pm

-am avut la un moment dat o culegere cu povesti :
-una era de oscar wilde cu o privighetoare care vrea sa ajute un tinar sa-si cucereasca iubita...fata vroia un trandafir perfect roshu,asa ca privighetoarea se sacrifica intepindu-se in tzepi si inroseste trandafirul cu singele ei...pina la urma fata il refuza pe baiat caci rea prea sarac...
-alta era ,,califul barza,, de hauff
-alta era de lev tolstoi cu un drac deghizat in servitor care imbata niste tarani, facandu-i sa se comporte ca niste animale( apropo a citit careva culegerea de povesti a lui tolstoi? ca eu n-am gasit-o)
...........................................
-am mai citit una cu un sultan care vroia sa doarma ,dar era deranjat in permanenta, cind de servitori cind de diferite zgomote (si in special de un ceas cu cuc)..si dormea cu un pistol turcesc sub perna...
-ma mir ca n-a pomenit nimeni de ,,muzicantii din bremen,, cu gasca aia de animale
care se credeau cintareti si nimeresc intr-un han de tilhari
-sau de,,alice in tara minunilor,,
........................................................
-preferata mea ramine ,,cartea junglei,, (nu degeaba a luat nobelul in 1907)...cred ca
am citit-o de vreo 10 ori (mi-a placut mai ales de akela, conducatorul haiticului,care
desi pierde sefia ,ramine linga mowgli si-l ajuta in lupta de la final)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde thecce » Dum Mar 21, 2004 8:47 pm

[quote="Oribilul Mosh"]Si mie mi-a placut de Habarnam. Si de personajele de acolo....mai putin de doctorul Stie-Tot...care prea le stia el pe toate. :)

mi se pare ca doctorul era pilula
stie-tot era doar un prichindel care stia foarte foarte multe lucruri, dar nu era doctor in nimik. el a inventat balonul, el a facut mecanizarea in orasul princhindutzelor...
dar se iarta, moshu e venerabil si i-a mai slabit memoria :)
nicolai nosov mi se pareca il chema pe minunatul autor al lui habarnam... io o iubeam pe mierinana, dar cred ca imi placea mai mult de ochi-albastri
sunt cam in urma.. io dadui repliul cand citeam de abia prima pagina din topic.
mie in romanul lui karl may mi-a placut de sam parca hawkins cu al sau am zis! si de de old shaterhend... asa ii ziceam eu acolo...batranul pumn de fier. Ce mare dezamagire am avut cand am aflat pe urma ca bietul scriitor habar nu avea cum e vestul salbatic. Mi-a mai placut de capitanul nemo... si mai era o carte scrisa de un roman... cu vrajitoarea din corcodus si cu trei ursitoare, nu stiu cum se cheama, imi placeau mult ursitoarele. Apoi ar mai fi robinson crusoe... cate barci nu mi-am construit... si cavalerul Ivanhoe dupa care il puneam pe bunicu-meu, Moshu, sa imi faca sabii si arcuri.
Stiu ca citeam Din marile legende ale lumii, cu Ghilgamesh, Tristan si isolda, nibelungii.
Plus cavalerul Don Chijote iarasi pronuntzie proprie si cu sncho panza.. era o carte facuta adaptare pentru copii, cu morile de vant, cu dulcineea del toboso, super erau!
Si baronu cel mincinos a fost super. Si mai era o poveste pe care o aveam pe disc... Motanul incaltzat.. sau Privighetoarea. Si cum amintea cineva foarte bine aici pe Haplea... Fuge Haplea la fantana, Noaptea apa ca sa care, Cand priveste jos intr-insa, da un strigat de mirare: uite luna frate draga..!
e genial!
si mai e un personaj frumos al copilariei mele. Anjinsan din shogun.. Am citit shogunu prin clasa a sasea si nu am inteles decat povestea, dar a fost super!
cu toranaga, cu omisan, cu mariko... un roman extraordinar de citit la o asa varsta.. mai ales cand cautai avid dupa scenele de dragoste....:)
mai era o carte de povesti... scrisa de o anume contesa de segur, din care retzin un personaj... ursuletz, un baietzel care avea par pe tot corpul si pentru care a suferit enorm, mi se pare ca a si murit pana la urma, o alta carte trista pentru copii. Mie mi-a placut mult si povestea porcului....
De-abia dupa ce voi muri de batran voi incepe sa traiesc ca un tanar.
Avatar utilizator
thecce
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mar 16, 2004 12:00 am

Corabia Timpului

Mesajde koob » Joi Iul 08, 2004 3:19 pm

aphextwinz scrie:m-am tot uitat pe threadu' asta, shi n-am vazut Corabia Timpului, o carte scrisa de o tanti, povestea unei gashti de vreo 15 (Jeff, Porthos, Bonifaciu, Baiatul, Ursula, Ortansa ... ), in vreo 3 partzi, cu mult mister, shi cu ceva actziune politzista. am intalnit pana acu' o singura persoana care a citit-o


In sfirsit cineva care a citit cartea! Fascinanta carte, mai mult decit o carte pentru copii. Am citit-o acum pe la 10-11 ani prima oara dar a avut un impact devastator asupra copilariei mele. Mi-a placut atit de mult incit m-am reintors la ea de multe, multe ori pina am ramas fara ea...
Am tot cautat-o prin librarii, pe la anticariate, nimeni nu auzise cartea asta... Autoarea era Monica Pillat
koob
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 08, 2004 3:12 pm
Localitate: Resita

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 08, 2005 7:57 pm

clara nicollet scrie:Hauff a fost un scriitor german si nu trait decat vreo 25 de ani, cred.


Incredibil, dar asa este. Am gasit pe google biografia lui. S-a nascut in 1802 la Stuttgart si a murit in acelas oras la 1827. Ganial cum un tanar ca el...a creat personaje precum Michel Olandezul, Peter Carbunarul sau Regele Dansului.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

salutari

Mesajde IuliaD » Vin Feb 18, 2005 11:41 am

Cautam pe net informatii despre "Corabia timpului", pe care am citit-o cind eram de-o schioapa, si am dat peste forumul asta. Extraordinar, mai exista si oameni care citesc, si le si place! Vad ca ati pomenit aici cam toate cartile pe care le-am citit si eu in copilarie. De "Ultima licorna", de Peter Beagle, nu a spus nimeni nimic (inca). A fost reeditata recent la Polirom, e nemaipomenita si, daca aveti ocazia, uitati-va si la film ("The last unicorn"-desene animate).
IuliaD
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Feb 18, 2005 10:50 am
Localitate: Cimpina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori