"Dor De Nichita." www.calendarnichita.ro

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Dor De Nichita

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 12:26 pm

uite un subiect pentru sufletul meu. de ce? pentru ca-mi place nichita. nichita stanescu, de. si de ce il pun pe fanclub? ca nichita stanescu e ca o stiintza: trebuie prezentat pentru a fi ingerat, si pentru ca nichita nu este numai "spune-mi, daca te-as prinde intr-o zi si ti-as saruta talpa piciorului, spune-mi, nu-i asa, ca ai schiopata, putin, dupa aceea?" si pentru ca nichita ni l-a aratat mai frumos pe nicu alifantis. si pentru ca nichita m-a facut sa spun: arheologie? in poezie? si pentru ca nichita a fost boem, si alcoolist, si trubadur, si venetic, si erou, si sarbatorit in cenaclu... si altele

iata cate lucruri se pot dezbatea despre nichita. si cate se pot povesti despre el. si se pot pune mii de poezii care nu sunt abstracte, asa cum stiu multi dintre voi.

va urez placere cu acest subiect.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 12:38 pm

pentru inceput, sau pentru cei ce vor sa afle:



1960: Sensul iubirii

1964: O viziune a sentimentelor

1965: Dreptul la timp

1966: 11 elegii

1967: Alpha

1967: Oul si sfera

1967: Rosu vertical

1968: Laus Ptolemaei

1969: Necuvintele

1969: Un pamant numit Romania

1970: In dulcele stil clasic

1970: Poezii

1972: Belgradul in cinci prieteni

1972: Cartea de recitire

1972: Maretia frigului. Romanul unui sentiment

1973: Clar de inima. Versuri de dragoste

1974: Opere imperfecte

1975: Starea poeziei

1978: Carte de citire, carte de iubire

1978: Epica Magna

1982: Noduri si semne

1982: Respirari

1983: Oase plangand

1983: Strigarea numelui

1985: Amintiri in prezent

1985: Antimetafizica

1985: Ordinea cuvintelor

1990: Fiziologia poeziei

1992: Argotice

nu, nu le stiam pe dinafara, sper sa vorbim despre fiecare, in functie de timp....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Lun Sep 09, 2002 12:40 pm

a, da, si nota autobiografica, o descriere care mie imi place foarte mult.:
"

S-a nascut la Ploiesti, la 31 martie 1933, dintr-un taran roman venit la oras si dintr-o rusoaica stabilita la Ploiesti cu prilejul mutarii sediului rafinariilor de petrol de la Constanta.
A ramas repetent in clasa intai primara fiindu-i deosebit de greu sa-si imagineze ca vorba vorbita si cuvantul cuvantat exista si ca ar putea fi scrise. Mai tarziu, dupa diferite eforturi fizice provenite din placerea sportului, s-a mirat brusc remarcand ca are un trup si din aceasta pricina, parasind calea dreapta a stiintei, s-a apucat cu ravna, in fine, alfabetizat fiind, sa scrie versuri sau mai degraba un fel de versuri, sau mai degraba un fel de texte cu un caracter subiectiv.
A citit Bacovia si s-a uluit de viziunea lui totala si a descoperit parodiile lui Toparceanu de la care a luat o lectie vie de diferite forme prozodice amare invelite in ciocolata umorului. A invatat atat de bine lectia incat in cele din urma a reusit sa o uite. Asa se face ca matur fiind, inca neconvins de faptul ca vorbirea poate fi scrisa, a ramas din nou repetent in fata cuvintelor, prin practica leit-motivului unor viziuni, si mai ales cu prilejul compunerii unei carti mai speciale intitulate Necuvintele.
Temperament contradictoriu si paradoxal, el este, asa cum au remarcat si prietenii sai, profund influentabil in zonele exterioare si conventionale, ca orice om civilizat, si inlauntrul spiritului sau, daca-l putem numi spirit, indaratnic pe ce a cunoscut de unul singur, si original ca un barbar.
Aparenta lenei in actiunea fizica este numai o aparenta. Se gandeste obsesiv zile si nopti la o singura viziune, iar cand scrie sau mai degraba o dicteaza da iluzia improvizatiei.
E probabil ca nu va reusi niciodata sa-si constituie o familie, din exces de idealizare a ideii de femeie iubita.
Mirat si uluit de ideea ca exista timp, vede in orice cea, in orice orologiu, in orice clepsidra, forma unui posibil sicriu.
Nu-i place sa calatoreasca, desi a calatorit, nu iubeste lucrurile de care, atunci cand le poseda, se desparte repede, cu o bucurie ironica.
Citeste de nenumarate ori, mereu si mereu, aceleasi carti: cum ar fi bunaoara poemul Ghilgames, Cartea lui Iov, Odiseea, si unele piese ale tanarului scriitor Shakespeare.
O ora pe an este extrem de multumit de propia sa munca. Tot o ora pe an este nemultumit de propia sa munca, iar in rest munceste pur si simplu.
Acum, la aceasta data, are 44 ani si a traversat din creier pe hartie inca un metru cub de cuvinte scrise, din care poate se vor alege cateva poezii bune.
Acum, in acest moment, sta si se uita prelung la o veche drahma din Istria si se gandeste ca prea mare lucru nu este de spus despre sine insusi si ca sinea altora, daca nu cumva sinea generala a speciei umane, este cu mult mai apta de contemplatie, desi insasi contemplatia, si ea, are natura unei misterioase oglinzi.

1 noiembrie 1977"


gata, ma opresc...astept...sau nu....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Ondine » Mie Sep 25, 2002 10:45 am

Esti prea profunda, draga mea, iar tipul ala prea scrie pe alta limba pentru multi. Eu zic sa te lasi pagubasa, caci ne-initiatii se cam poticnesc atunci cand vine vorba de ne-cuvinte.
Ondine
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Sep 13, 2002 6:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mie Sep 25, 2002 11:03 am

Initial trimis de Ondine
Esti prea profunda, draga mea, iar tipul ala prea scrie pe alta limba pentru multi. Eu zic sa te lasi pagubasa, caci ne-initiatii se cam poticnesc atunci cand vine vorba de ne-cuvinte.


Draga Ondine, argumenteaza rogu-te ceea ce ai afirmat legat de nichita si mai ales de ce crezi tu ca onk este o persoana neinitiata in nichitisme?
Nu ca nu as fi de acord ;D dar eu sunt user mai vechi si tare-s curioasa din ce punct de vedere privesti tu cele spuse mai sus?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde onk » Mie Sep 25, 2002 4:53 pm

preascumpa ondine, in caz ca nu ai intzeles, si nu te-ai folosit de cuvintele mele din primul post ca sa intelegi ca acest thread este facut pentru initiere, te-as ruga sa nu te mai bagi aiurea in seama, si mai ales pe forumul de literatura. ai inteles? nu te interesa threadul, nu aveai ce spune din capul tau pe el, daca taceai, macar creai impresia, prin user-name, ca esti profunda. dar acu'... ce sa-i faci, si tacuisses philosophus mansises.... mai esti pe aici? DE CE?



prea mirabila mea doamna, DANA, pupatz-ash caleashca pe roata din fatza, daca iti dau un pumn in nas o sa zici ca minunatul tau emoticon ;D era o metafora, n-asha?


oricum, iubitele mele interlocutoare, va multzumesc ca v-atzi aplecat neatentzia asupra umilului meu subiect....


sa revenim, on topic: stiatzi ca Nichita iubea femeile "cu suprafetze mari de pupat"?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Ondine » Joi Sep 26, 2002 10:04 am

Pentru Onk:

Luminatule guru, iarta-mi indrazneala de a ridica glasul meu nevolnic, tulburandu-te. Ma retrag cu smerenie, lasindu-te in mijlocul adeptilor tai nenumarati, dornici de initiere si insetati de cunoastere, peste care revarsa ca si pana acum lumina intelepciunii tale. Pacea fie cu tine.

Pentru Dana:

"Esti prea profunda" nu poate insemna in nici un caz ca este neinitiata in nichitisme si nu m-am gandit nici o clipa sa ii pun la indoiala cunostintele in domeniu. Cat despre ce am afirmat despre Nichita, am facut-o deoarece si pentru mine este poetul "de suflet", insa ca sa il inteleg macar partial a trebuit sa citesc vreo cateva sute de pagini, nu 2-3 poezele. Poti sa-mi spui elitista, dar cred ca el nu e chiar pentru oricine si din pacate "succesul" pe care l-a avut acest thread imi confirma convingerile. Asta nu inseamna ca nu-mi doresc sa fiu contrazisa si nu astept ca in curand pe aici sa fie o mare inghesuiala. Sper ca te-am lamurit. :)
Ondine
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Sep 13, 2002 6:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Sep 26, 2002 10:17 am

fetele, nu sariti la bataie, eu nu ma bag la nichitisme fiindca is o mediocritate in domeniu, stiu ce stie tot romanu'
si "succesul" threadului se datoreaza putinelor persoane (elita fanclub, eh?) care posteaza pe Literatura.
si dupa ce ca-s putine, jumatate (aprox) din ele prefera literatura straina, ata ete.

onk, sa mori tu ca imi dai un pumn in nas ;D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Ondine » Joi Sep 26, 2002 2:18 pm

Fiind boboaca, nu prea stiu ce se intampla pe acest forum. Insa astazi mi-am facut ceva timp si am studiat ceva mai mult subiectul. Ei, bine, acum chiar nu inteleg de ce n-a postat nimeni pe acest thread, pentru ca oameni pe care sa-i duca capul (cacofonie, stiu, veghetorilor din lanul de secara) sunt destui. I-au zapacit de tot strainezii aia si nu se mai uita in propria ograda. Pacat, pentru ca cea mai buna poezie e aia scrisa pe limba ta.:(
Ondine
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Sep 13, 2002 6:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Joi Sep 26, 2002 5:02 pm

fetelor, am cinshpe regrete pentruy voi si vi le dau acu ca nu stiu cand mai am timp:

1. de exemplu, acest thread nu este la scoala vedetelor ca sa aiba succes, daca vroiam succes, il numeam "era nichita homosexual sau internet addicted" sau "ce credeti ca se intampla daka nichita se intalnea cu hitler" sau "ma credeti ca nu ma intereseaza daca posteaza cineva pe acest subiect" sau "bla-bla-bla..."


2. de exemplu va cam datzi tarcoale offtopic si aiurea pe acest subiect care, n-ati inteles, este pentru a prezenta nichita, bine macar ca nu s-au apucat toate romanticele lutze sa bage versuri din 5 in 5 minute....

3. pentru mine nichita este un mod de prezentare a realitatzii, mai putzin meditatzie dar mai mult contemplare a "sinelui" si a "oricare-altului"
iti trebe nichita ca sa parchezi gondole, iti trebuie nichita ca sa vezi eminescu da e greu sa vezi nichita daca nu scrie in monotoniile rimei si ritmului.

4. nichita nu se serveste "en-gros" pentru a-i simtzi gustul, nichita se unge in strat subtire pe unghiul ochiului si se vede rasturnat pe fatza asta a vietzii. daca nu intzelegetzi, nu-i nimic, el intzelege....

5. cat despre nichita, ce sa va mai spun: avea o floare pe nume.....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Joi Dec 12, 2002 1:07 am

Stefanp, ai un pm cat casa spre lamurire, si daca iti mai pot sta la dispozitie cu ceva pe acest forum, ok. :o
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

bau

Mesajde PreferatA » Mie Ian 01, 2003 4:01 pm

nichita din fericire a putut sa=shi explice singur metaforele .. si sa spuna ce a vrut cu adevarat sa spuna .. spre deosebire de eminescu care nu a avut aceasta posibilitate.
e de mentionat totushi ca si nichita a fost incert in ceea ce dorea sa exprime . in prima perioada ratacind intre modele nereusind sa gaseasca acel "numinosum" chiar el spunand ca aproape nici unul din primele volume nu ii caracterizeaza gandirea .. si admir la el faptul ka a reushit prin incercari si cautari sa gaseasca ceea ce cauta creand astfel o "poezie a poeziei "
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Mesajde Moonflower » Vin Ian 03, 2003 10:52 pm

In prezent imi place foarte mult poezia "La inceputul serilor", nu stiu de ce...
Ma emotioneaza!
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Re: bau

Mesajde onk » Joi Ian 09, 2003 9:26 am

Initial trimis de PreferatA
nichita din fericire a putut sa=shi explice singur metaforele ..


..spre deosebire de altzi nefericitzi care nu au avut aceasta sansa...

si sa spuna ce a vrut cu adevarat sa spuna .. spre deosebire de eminescu care nu a avut aceasta posibilitate.


da, eminescu a spus ce nu a vrut sa spuna, "somnoroase pasarele pe la cuiburi se aduna" este o poezie despre cum ieseau soldatzii la cules porumb in timp ce securitatea le viola logodnicele...

e de mentionat totushi ca si nichita a fost incert in ceea ce dorea sa exprime .


in concluzie "Nichita....a putut sa=shi explice singur metaforele...dar....a fost incert in ceea ce dorea sa exprime" logic, nu?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Sâm Mar 29, 2003 11:23 am

De ce vrea toata lumea sa descifreze inexplicabilul? Poezia e poezie tocmai pentru ca trezeste in fiecare o traire unica, nu are nici o treba cu comentariile din cartile de romana. Imi amintesc de o poezie care spunea " De-a oamenilor vorba imi e groaza/ Ei totul spun atat de deslusit/ Asta se cheama... (am uitat) si cealalta casa/ Iar asta-i inceput si celalalt sfarsit". Cam asa cred ca gandeste orice poet. Metafora explicata este o contradictie de termeni. Sa lasam cuvintele in pace, asa cum le-a nascut poetul, nu suntem noi in masura sa le facem educatie.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Mar Apr 01, 2003 9:25 am

noi nu facem educatie poetilor. dar daca nu ne-ar explica un profesor ce esrte aceea o metafora si ce se face cu ea, daca nu te-ar obliga sa inveti poezii prin deslusire inceata am fi dobitoci si retarzi. lui nichita nu-i placea eminescu. si a fost obligat sa invete pe dinafara luceafarul. si mai tarziu si-a dat seama de faptul ca eminescu este tot. daca nu faci comentarii literare habar n-ai pe ce lume traiesti.

metafora explicata nu este o contradictie de termeni . este o metafora inteleasa.


sa bem pentru nichita.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Apr 01, 2003 7:12 pm

Vroiam sa spun ca nu suntem in masura sa le facem educatie cuvintelor (era o metafora;) ) E nevoie sa ne explice cineva metaforele intr-o etapa initiala, insa ideea e sa nu iei de sfinte lucrurile pe care spun criticii, ci sa ajungi intr-un stadiu superior in care tu simti poate ca in "somnoroase pasarele" Eminescu vorbea despre soldatii care ieseau la cules porumb in timp ce securitatea le viola logodnicele. Ideea era ca poezia, mai mult ca oricare gen literar, este o chestie de interpretare personala sau, mai bine zis, de "sentiment" personal. BTW, am citit chiar ieri o "explicatie" la "Frunza verde de albastru" in care se spune cam asa:
"El dizolva antiteza peste potrivirea pe dos a lucrurilor , care nu inseamna o potrivire inversa si nicu una contrarie, ci sugereaza o potrivire in si din interior, si asta pentru ca se face pe un "fluieras de os", adica in spirit.
Aceasta potrivire "pe dos" este, de fapt, o noua modalitate, o noua cale care duce spre adevar, si nu oricum, ci impunand sacrificii "ma doare" facute chiar de catre poet "un cal maiastru".s.a.m.d.
Sincer, prefer propria mea interpretare pentru versul "Foaie verde de albastru/ ma doare un cal maiastru".
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Mie Apr 02, 2003 9:39 am

sincer, e treaba ta ce preferi, sunt ceva miliarde de oameni pe pamant si parerea lor despre interpretarea poeziei nu este unul dintre scopurile mele....
expresia criticii literare este o treapta evolutiva, nu vei sti ce e aia maiastru pana nu aflii ce se intampla cu fluierasul de os si asa mai departe pana la origine...
chestia cu educatzia cuvintelor ma depaseste in sensul ca este o metafora foarte adanca, prea adanca, si sa stii de la mine, orice metafora poate fi explicata, poate fi logicizata stiintzific, o metafora inapta la capitolul asta s-ar putea sa aiba o valoare nu.
citat din tine care ai citat un critic (autorul?)
"Aceasta potrivire "pe dos" este, de fapt, o noua modalitate, o noua cale care duce spre adevar, si nu oricum, ci impunand sacrificii "ma doare" facute chiar de catre poet "un cal maiastru"

ce n-ai inteles de aici? e foarte simplu...
iar citat din tine, acum rupt din context:
De ce vrea toata lumea sa descifreze inexplicabilul?

very funny, very-very funny
si altele... si altele

a, si sa nu crezi ca n-am observat
lucrurile pe care spun criticii
.. ce faci, pui capcane?

a, uitasem: sa bem pentru nichita
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 12:07 pm

1.Ce-i asa de neinteles in metafora " a face educatie cuvintelor"? Ca tot iti plac explicatiile, inseamna sa iei un cuvant nou-noutz ca un prunc, alb si curat cum l-a fatat gura poetului si sa te-apuci sa-l modelezi dupa dorinta ta, reusind sa creezi uneori monstri. Poetul e ma-sa si de-aia cuvantul seamana cu poetul, cand il schimbi tu incepe sa semene cu tine si nu mai e ce-a vrut ma-sa, bucata rupta din ma-sa, nu mai e poezie, e vorba.
2.N-am nimic impotriva criticii literare, dar nici un critic n-o sa poata sa ma oblige pe mine sa cred ca poetul e un cal maiastru pe care-l "doare" vreo masea, probabil, daca eu vreau sa vad un cal cu coama in vant tropaind prin mintea poetului si izbindu-i ochii albastri pe dinauntru cu copitele.
3.Greseala era din cauza grabei, cred ca ti-ai dat seama, nu e din categoria "lucrurile care le spun criticii"
4.Imi mentin opinia. De ce vrea toata lumea sa descifreze inexplicabilui? Si poate-mi explici si mie ce e asa "funny" in aceasta intrebare.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Mie Apr 02, 2003 2:44 pm

io zic asa: daca vreau sa-l intzeleg in metafora lui pí£ iel dí£ poiet si il spui cu cuvintele mele nu inseamna ca-i fac educatie la cuvintele lui, io una asa zic. mai mult, poiezia nu e ma-sa e fiu-so finca iel il face pa vers cand i se face dí£ poezie, asa? si nu crez ca daca mi-l explic cu cuvintele mele pa ghiersu lu nichita i se face poiezia de parca ar fi a mea, nu, nu cred asa eu in sinea mea, daca mi-l explic pe nichita o fac ca sa-l iubi mai mult si mai pí£ iel da poet ca altufelu ar fi numa da aspectu fizic, apropo, inner beauty e valabel si pa la poiezie, ca o fi ea fromoasa si tzatzoasa pa dinafara da numa critica iti arata superbitatea intelesului asa cum l-a gandit poietu si asa cum a vrut iel sa sfintzeasca limba romana... dar sa nu divagam. mai ales sa nu divagam de la nichita spre academia romana ca mare si tare pacat o fi da el asa, si crituicu ala care spui tu ca vrea sa te oblige sa crezi nush ce despre poet, ei bine, te inseli matalutza copios. ziaru libertatea si acasa teve vrea sa te oblige sa crezi mari si f\diferite tampenii, criticu ala arunca o lumina a unui om care a citit ceva carti la viata lui si mai multe despre nichita de cat ai citit tu, ie iel in felu lui aproximativ un om pertinent si la locu lui
nichita isi iubea criticii. in felul lui, chiar daca era sau nu de acord cu ei.

iar la chestia aia cu inexplicabilul, nu pot sa iti raspund ca ma puneste rasu , pe bune, dupa opinia mea, io pun in ghelemele "de ce o vrea omu sa-si explice chiar totu'? nu e mai bine sa ramaie prost si needucat?" da asta e numa o opinie.. si de, ce stiu eu....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Apr 02, 2003 3:22 pm

bah io nu vroiam asa direct sa va spui parerea mea personala si din tei despre nichita totusi io am o intrebare : daca nichita ar fi fost pe stadion sambata ce-ar fi zis omu asta de meci?
...floare-alba de balon ma doare de gramofon si-am pus-o de-un sotron...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 3:30 pm

Ne invartim in jurul cozii, pentru ca in esenta cred ca tu intelegi cam ce-am vrut eu sa spun, da' te pui contra numai asa de-a naibii, sa ma sperii pe mine ca sunt mica si nou-venita ;) Diferenta era intre a intelege si a simti si eu spuneam ca vreau sa-nteleg poezia asa cum o simt eu, nu cum mi-o explica altii. Si prefer sa privesc un tablou si sa-i descifrez mesajul singura, pentru ca o opera de arta, cum e si poezia, nu are valoare daca nu te face sa vibrezi..Si mai spuneam ca lumea fara un pic de mister ar fi chiar banala. Eu chiar prefer sa fiu o "zinatica".A-)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Mie Apr 02, 2003 3:34 pm

ochiosule, daca e ziua ta si esti vesel si ne cunoastem nu tre neaparat sa ne dam in barci pe literatura si unde, pe nichita? nu crezi ca ai cam exagerat? ia sa vedem, iti sta bine avertizat, au ba?

salma, eu inteleg mult mai mult decat crezi tu. iar nichita iubesc mult mai mult decat poti tu iubi. imi pare rau daca te dai asa sensibila si nou nouta dar eu mi-am exprimat parerea vis-a-vis de critica literara pe care nou-nascutii abia iesiti din buricu bacalaureatului se plang. asta e, atat crezi tu, ramai cu credinta ta. vom mai discuta, sau mai citeste si alte subiecte mai vechi din literatura si poate ma vei intelege....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 3:44 pm

Si eu inteleg destule, mai ales ca am si uitat deja cum arata buricul bacului, si mai am ideea tampita ca si criticii literari sunt tot oameni si ca eu sunt in stare, fiind de asemenea om, sa gandesc la un moment dat cu propriul cap si sa nu astept sa-mi pice ideile para malaiata in gura lui natafleata. Asta se poate numi evolutie din punct de vedere spiritual. Iti suna cunoscut?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Joi Apr 03, 2003 1:46 pm

cu mare placere am gasit acest site lansat la aniversara de 70 de ani, ocazie cu care sa bem pentru Nichita


http://www.calendarnichita.ro
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Lun Apr 07, 2003 2:05 am

Niscaiva inedite prin ultimul numar din Romania Literara, nimic iesit din comun, in dulcele stil clasic, in caz de interes achizitionati ziaru' ( daca-l mai gasiti, n.a.)
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Apr 08, 2003 2:07 pm

Initial trimis de Salma
Si eu inteleg destule, mai ales ca am si uitat deja cum arata buricul bacului, si mai am ideea tampita ca si criticii literari sunt tot oameni si ca eu sunt in stare, fiind de asemenea om, sa gandesc la un moment dat cu propriul cap si sa nu astept sa-mi pice ideile para malaiata in gura lui natafleata. Asta se poate numi evolutie din punct de vedere spiritual. Iti suna cunoscut?


asta vine care va sa zica dupa modelu': si labis si einstein si nichita si bill gates sunt si ei oameni deci si io pot gandi ca ei, n-asha? ca altufelu nu vad unde batzi, daca tot stai sa inlaturi o cultura si o vocatzie si o profesie, si vorbesc despre critici, si vorbesc despre academia romana... dai dreq, e oameni si au si ei ciorapii rupti, deci si io-s in stare sa-l desfiintzez si apoi reinfiintzez pe poetul nush care?

..........................................................................
later edit: uitasem: sa bem pentru Nichita....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Apr 08, 2003 2:59 pm

Initial trimis de onk


asta vine care va sa zica dupa modelu': si labis si einstein si nichita si bill gates sunt si ei oameni deci si io pot gandi ca ei, n-asha? ca altufelu nu vad unde batzi, daca tot stai sa inlaturi o cultura si o vocatzie si o profesie, si vorbesc despre critici, si vorbesc despre academia romana... dai dreq, e oameni si au si ei ciorapii rupti, deci si io-s in stare sa-l desfiintzez si apoi reinfiintzez pe poetul nush care?

..........................................................................
later edit: uitasem: sa bem pentru Nichita....


Te-ai prins;) Daca labis, nichita si einstein si bill gates ar gandi ca tine si ar crede ca nu sunt in stare de ceva bun pentru ca deja sunt altii mai destepti ca ei pe lume, am crede si acum ca soarele se invarteste in jurul pamantului si tu n-ai mai avea net, sa te contrazici cu mine:p. Si academicienii au fost, intr-un anumit moment al existentei lor, la nivelul la care sunt eu acum si au reusit sa-l depaseasca. Foarte probabil ca n-o sa ajung in viata mea academician sau George Calinescu (si nici nu-mi doresc asta), insa nici nu trebuie sa ma inchin la ei ca la Dumnezeu, si atata timp cat sunt in stare sa gandesc si cu capul meu, o fac, pentru ca pot ;D Si de unde ai scos-o ca vreau sa-l desfiintez pe Nichita ? Vreau doar sa descifrez mesajele trimise de el folosind propriul meu sistem de decodare. E un pacat chiar atat de mare ?:a

Sa bem pentru Nichita, ca tare s-ar mai bucura;M
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde onk » Mar Apr 08, 2003 3:08 pm

si ai fi putut (hihiii) la fel daca nu faceai comentí£turí£ literuricí£ pe la clasele liceale? poate da, cine stie.... si de fapt care ne suntara problemii: tu zici ca nexam stiintza criticii literare intrucat suntem maimutze ganditoare prin noi insine (lasa, lasa ca ati inteles) io zic ca tre sa ingurgitam si critica literara pana invatzam primii pasi in comentarea operei altuia... sa inteleg ca diferite sunt caile noastre si tare impiedecata e discutia, cat despre mine, ce sa mai povestesc, io n-am inteles prea bine parabola cu einstein si academicienii stiu unde batzi, da nu prea combatzi... adica...cum ar veni o dai la intors....









ups, iar uitasem: sa bem pentru nichitaaaa
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Apr 08, 2003 3:52 pm

Spuneam la un moment dat asa: " E nevoie sa-ti explice cineva metaforele intr-o etapa initiala" (sau figurile de stil, mai exact), deci pana aici suntem de acord. Daca sti unde bat cu "parabola" e bine, dar nu mai combat ca de fapt te-ai prins si tu o dai la intors. Eu zic ca din aceasta polemica sa retinem esentialul: sa bem pentru Nichita!
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron