"Dor De Nichita." www.calendarnichita.ro

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Sa intru si io, ca aud ca-i pe banuri

Mesajde dinu » Mar Apr 15, 2003 1:50 am

A'ma don'shoara onka, fiind obisnuita de multisor singurica pe forumul in culpa (nu spui din care pricina ca iar se nerveaza si simuleaza gestu' de a arunca cu berea dupa mine) si crezand de buna seama ca n-o vede nimeni, si-a permis sa ignore trecutul de aur in care ea si dana mai aruncau pe alocuri cu noroi in exercitiul critic si in manualele de literatura... ma rog, nu zic, se mai schimba oama.

Da' amu, altu lucru ma nedumereste pe mine. Citez: "numa critica iti arata superbitatea intelesului asa cum l-a gandit poietu si asa cum a vrut iel sa sfintzeasca limba romana... ". Bun. Acuma sa analizam. Inteleg, bunaoara, ca poezia exprima atari idei, neaccesibile insa muritoriului randas. Drept pentru care vine critica si explica frumos totul, pentru ca noi sa putem pricepe autentic si integral superbitatea intelesului asa cum l-a gandit poetul. Onkoaso, intrebarea mea este, de buna seama, la ce mai e buna poezia, atunci ? Cand toata frumusetea ei, a poeziei, goala si impudica, se gaseste asternuta cu picoarele larg deschise in invitatie ca o curva de Basarab, ce nevoie mai e de versurile alea ? Te rog io, ilumineaza-ma !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nu brublem » Mar Apr 15, 2003 2:48 am

am citit.
ce ati scris voi.
nichita ar plange ;P
sau ar rade :D

nu e nevoie de nici un fel de aprofundare a scriiturii lui nichita.
nu trebuie sa fii initiat in nichita.
il citesti, il simti, il iubesti.
daca nu, degeaba studiezi... :confused:
poate ca o sa intelegi cate ceva in plus,
dar de vibrat tot n-o sa vibrezi...
pentru doritori,
cateva poezii
de nichita:

http://www.poezie.ro/autor.php/m_id/2154/

lectura placuta.
Cu respect, nesemnatul.
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Mar Apr 15, 2003 8:55 am

pai sa vedem, citim printre randuri, si aflam, printre altele cum cainele moare de drum lung... sau... sa evitam polemicile si sa ne intrebam,... si anume sa ne intrebam ce ne-am face daca nu ar mai exista oameni ca tine prin zona? ia sa vedem, poale lungi si minte scurta, berea mea sta in sticla, lecitina e drept ca de la o varsta nu te mai ajuta, mai ales pentru perioadele obscure din viatza ta in care iti bei mintile pana la pierderea demnitazii... hmm...hai sa vedem ce se intampla cu problema ta, grava as putea spune, daca ai ajuns pana acolo incat sa faci efortul deosebit de a scrie... pai eu spun asa: tu citeste poetica natzionala si intzelege ce vrei.. si vei intzelege multe atata timp cat ai trecut prin scoala si ai aflat ca poeza adevarata se incepe acolo unde se termina, ca exista figuri de stil si metafore si licentze si una si alta nu numai catzelus cu parul cretz, .......

spui tu "cand toata frumusetea ei, a poeziei, goala si impudica, se gaseste asternuta cu picoarele larg deschise in invitatie ca o curva de Basarab, ce nevoie mai e de versurile alea ? "

eu spun... pai chiar, minte iluminata ce esti, de ce se mai face poezie cand se poate face numai critica ei literara.. cum ar veni, doar atat te-a dus capul

imi aduc aminte ca prezentza ta turmentat-violento-frustrat-jenanta de la intalnirea forumistilor a fost principalul motiv pentru care am evitat sa mai merg la astfel de intruniri, si imi aduc aminte ca am hotarat pe undeva pe forum ca efectiv nu am ce discuta cu tine. esti liber sa faci ce vrei pe forum, in limita regulamentului, dar te-as ruga sa faci un efort sa ma evitzi....multumesc
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde dinu » Mar Apr 15, 2003 9:28 am

Initial trimis de onk
esti liber sa faci ce vrei pe forum, in limita regulamentului, dar te-as ruga sa faci un efort sa ma evitzi....multumesc

Si totusi, ai raspuns... poate ca cineva, acolo sus, nu te satisface intelectual :D Oricum, s-a notat, n-are sa fie prea greu cu atata agitatzie prin zona. Da' tot as mai fi curios sa aflu detalii despre modu' in care te-ai hotarat matale sa te scutesti de forumistice. Daca ai fi asa draguta, ti-oi ramane recunoscator o viata s-o noapte.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde little miki » Lun Sep 06, 2004 11:12 pm

onk scrie:sa bem pentru nichita.


ce dragut...
anul asta de 31 martie a avut loc la casa stud un teatru cu... poeziile lui, au recitat si cei din public, a cantat manolovici...
si la sfarsit am baut pe bune in cinstea lui...
uneori cred ca a fost cel mai misto moment din viata mea..
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Egophobic » Dum Sep 12, 2004 11:52 am

Sistemul liric stanescian prezinta o poetica in doi timpi, determinata de viziunea poetului aupra conditiei umane, asupra logosului, asupra lumii.
Prima perioada in care se inscriu poeziile lui Nichita Stanescu (cele pana in 1960) este una anabasica, luminoasa, caracterizata prin hermeneutica a increderii in raport cu lumea ca text. De asemenea, este reinstaurat primatul metaforei, imaginarul cosmic, discursul liric la persoana I, refacandu-se astfel legaturile cu traditia poeziei interbelice.
Din punct de vedere tematic, motivemele lirice care prevaleaza in poeziile scrise in grila anabasica sunt spatiul si timpul originar, consubstantialitatea instantei lirice in raport cu timpul genezic, universul adamic,precum si solidarizarea elementelor originare, prezentificate liric prin simboluri ca 1, A, cercul, cubul, sfera (simboluri ale perfectiunii). In acest sens, in chiar una din poezii, Stanescu noteaza "Templu al cuvantului, A" , potentand astfel simbolul verbului, al logosului. Tot in aceasta perioada erosul este erotizat, sensibilizat ("Imi invatam cuvintele sa iubeasca/ le aratam inima/ si nu ma lasam pana cand/ silabele lor incepeau sa bata." Fenomenele se subiectivizeaza, sunt personificate, umanizate :"Mainile mele sunt indragostite/ Vai, gura mea iubeste."
In a doua parte a creatiei, catabasica, poezia devine reflexiva, apar redundante de tip bacovian, criza dintre semnificant si semnificat (Ferdinand de Saussure- Curs de lingvistica generala) este relevata prin clivajul gandurilor,temele predilecte sunt dezintegrrea, negarea limbajului poetic, imposibilitatea existentei si a poeziei pure, etc.
Despre a doua parte, si o analiza pe text a poeziilor reprezentative...ramane pe alta data, asta daca nu raman singura care posteaza aici.Ar fi pacat sa nu discutam mai mult despre opera stanesciana, mai ales ca foarte multe motive si teme ale sale au fost preluate de scriitori contemporani (vezi celebrul vers din poezia "Cantec in doi" : "Noi nu vrem sa fim geniali, noi vrem sa fim trimbulinzi")...to be continued
Egophobic
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 3:53 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Dum Sep 12, 2004 11:39 pm

Pana in 1960? Parca in 1960 a debutat! In fine, vezi ca-i unu afex pe forum care are o memorie foarte buna si mai prinde din cand in cand p-astia care citeaza din prefete / postfete / carti fara ghilimele - sper sa nu fie cazul tau, dar te-am avertizat :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Egophobic » Lun Sep 13, 2004 7:33 pm

merci ca m-ai atentionat la greseala cu 1960, ma gandeam la volumul "sensul iubirii", de altfel, reprezentativ pentru perioada aia. cat despre banuiala ca as lua din carti, etc, asa m-au invatat unii din lotul olimpic sa vorbesc atunci cand comentez opere literare...mea culpa la faza cu 1960, cred ca merita sa fie subiect hot in katerinca shi aberatii
Egophobic
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 3:53 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori