Perle in literatura

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Perle in literatura

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Oct 29, 2002 9:44 pm

Mi se pare mie sau ceva nu-i in regula cu urmatorul pasaj din C.Petrescu?:


"Si ascult cel mai amar cintec de dragoste, de blestem, de pacat, al acestor vai de munte:

O...foaie verde firul ierbii
Of, of, of, Leano,
Ma suii pe dealul Cernii,
Unde paste puiul cerbii,
Of, of, of Leano,
La puica cu ochii negri..."


pg.153

Cine mai are astfel de exemple sau ceva de comentat ii binevenit sa posteze aici.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Mar Oct 29, 2002 11:27 pm

And your point is... !? Ce-i in neregula cu pasaju' mai sus amintit, daca nu te superi.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Oct 30, 2002 2:26 am

Initial trimis de dinu
And your point is... !? Ce-i in neregula cu pasaju' mai sus amintit, daca nu te superi.


Ti se pare chestia de mai sus "cel mai amar cintec de dragoste, de blestem, de pacat"?

Hm, interesant!
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Oct 30, 2002 8:17 am

de ce n-ar fi?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Oct 30, 2002 12:26 pm

Asa o fi daca ziceti voi.
Poate ca am gresit cind am deschis topicul asta.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Mie Oct 30, 2002 12:37 pm

poate n-ai gresit topicu' , numa sa reformulezi...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Joi Oct 31, 2002 6:16 am

Nu stiu ce sa mai zic decit ca tipul asta (Camil Petrescu) ma termina:

"Cauta, intoarsa, in sertarul de jos si cum sta asa, cu BUCILE pline asezate pe calciie, soldurile si coapsele imperiale, care intind chimonoul lipit ca o piele, desfacute, i s-au dilatat enorm"

O adevarata capodopera.

Si inca o constatare ce ... Ma abtin.

"La un MILION de femei abia de e una intreg frumoasa. Restul au nevoie de indulgenta, de intelegere."
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Oct 31, 2002 8:41 am

gata, am inteles problema. mutam acest subiect la Citate. cand am timp.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Ian 09, 2003 2:19 am

ei bine onko, pentru a-ti pune bete in roate, o sa incerc eu sa fiu ontopic :D.

In ultima carte scoasa de mr. Gabriel Liiceanu, "Usa interzisa", undeva spre sfarsit, pe la pagina trei sute si dracu stie cat, se foloseste cuvantul cunnilinctus (sic!). Pai, e frumos domnu' Liiceanu? Chiar asa?

BTW, cuvantul apare intr-un pasaj despre vietile private ale ganditorilor/filozofilor, in relatarea unei conversatii cu un Ion Baiesu "beat cui", in gura caruia e pus cuvantul. Totusi, daca Liiceanu stia ca e gresit scris, ar fi pus un (sic!), ceva, dupa.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Joi Ian 09, 2003 8:31 am

de ce mai fane, daca zicea nukita "lunigintus" era asa, tres melancolic si metaforic, nu? licentzele formulate in scop poetic (pleonasm) nu au voie sa apara, nu.

si btw, nu-mi pui betze in roate, asta ar fi fo pentru de veghe in the rye
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Ian 10, 2003 12:59 am

Initial trimis de onk
de ce mai fane, daca zicea nukita "lunigintus" era asa, tres melancolic si metaforic, nu? licentzele formulate in scop poetic (pleonasm) nu au voie sa apara, nu.


In al doilea rand, cine zicea ca e licenta poetica? Pai ce, jurnalistica are tangente cu licenta poetica?

Legat de betze, asta e, mai greseste omul.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Vin Ian 10, 2003 8:30 am

Initial trimis de stefanp
cuvantul apare ......in relatarea unei conversatii cu un Ion Baiesu "beat cui", in gura caruia e pus cuvantul. Totusi, daca Liiceanu stia ca e gresit scris, ar fi pus un (sic!), ceva, dupa.



poezie.....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Ian 12, 2003 12:33 am

Initial trimis de onk



poezie.....


de forum, ca de strada nu e :D. Anyway, parca ne legam de Liiceanu, eu, cel putin.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Dum Ian 12, 2003 1:17 am

Si daca tot am fost prins in flagrant de doua ori (ce mai, ma paste agramatii anonimi :D), promit ca, pe viitor, voi fi mai atent cand editez parti diferite dintr-o fraza (al doilea caz), uitand sa le potrivesc, si ca voi pune betze doar in roata.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Dum Ian 12, 2003 10:34 pm

Onkoaso, tare mi-e teama ca scorul e 1 - 1. Am verificat in DEX, se zice "a pune bete in roate". Huo. ;B. Si pluralul "roate" mai apare si in alte expresii, se pare ca este tolerat.

Deh, m-am gandit eu ca trebuie sa fiu mai sigur pe mine.

edit: Asa ca presupun ca-ti voi pune bete-n roate in continuare :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

victor hugo

Mesajde syd67 » Mar Sep 30, 2003 10:43 pm

mie tampit mi s-a parut hugo,in mizerabilii.Cartea e draguta,primele 1000 de pagini,dar cand iti arunca ceva in genul "cand nu vor mai fi regi,nu vor mai fi razboaie" ramai masca.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde gaga » Mie Oct 01, 2003 9:41 am

snobuletzule :) nu tin neaparat sa discutam in contradictoriu, cu atat mai mult cu cat am citit Hugo cu ceva (mai multa) vreme in urma (Notre-Dame si Lucretia Borgia).
dar din cate imi amintesc mi s-au parut bine scrise, surprinzator de morale desi (din idei, nu musai din actiuni), putin cam populiste.
pana la urma e un scriitor romantic care, in ziua de azi greu ajunge la inima cititorilor, usor mai rapizi in gandire si sentimente decat atunci. parerea mea...

ce aveam eu de comentat la ce ai zis dumitale ar fi: nu e frumos sa judeci opera unui clasic numai dupa o fraza. zic si io acum, poate ca acel "club al snobilor" o tine cu tine acum :p

p.s. nemaivorbind ca daca luam la disecat "perla", probabil ca ii vom da si un sens adevarat de ... o sa ramai masca.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde syd67 » Sâm Oct 04, 2003 11:14 pm

Initial trimis de dana
snobuletzule :) nu tin neaparat sa discutam in contradictoriu, cu atat mai mult cu cat am citit Hugo cu ceva (mai multa) vreme in urma (Notre-Dame si Lucretia Borgia).
dar din cate imi amintesc mi s-au parut bine scrise, surprinzator de morale desi (din idei, nu musai din actiuni), putin cam populiste.
pana la urma e un scriitor romantic care, in ziua de azi greu ajunge la inima cititorilor, usor mai rapizi in gandire si sentimente decat atunci. parerea mea...

ce aveam eu de comentat la ce ai zis dumitale ar fi: nu e frumos sa judeci opera unui clasic numai dupa o fraza. zic si io acum, poate ca acel "club al snobilor" o tine cu tine acum :p

p.s. nemaivorbind ca daca luam la disecat "perla", probabil ca ii vom da si un sens adevarat de ... o sa ramai masca.


nu stiu cum de ai observat tu ca-l judec pe hugo doar dupa fraza aceea.eu am incercat,si cred ca am reusit,sa dau un exemplu de "perla" din literatura.eu m-am legat doar de acel citat,nicidecum de intreg romanul sau de toata opera.oricum,se pare ca ai ceva cu mine tu :).dar nu ma supar.oricum,astept sa "iei la disecat <perla> si sa-i dai un sens adevarat",sa raman masca.
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron