H.R. Patapievici

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Mie Ian 07, 2004 4:51 pm

Initial trimis de Mitiu Ioan

Nu shtiu daca e prea clar ce zic din pacate ca acuma ma grabesc la o pileala mica. ;)

Toate cele bune


nu cumva pe tine te cheama ion? (ce perspicacitate dom'le, tre' sa ma pup)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mîtiu Ioan » Mie Ian 07, 2004 5:05 pm

Initial trimis de dana
nu cumva pe tine te cheama ion? (ce perspicacitate dom'le, tre' sa ma pup)


Nu - Ioan ... ;)

Shi asta ar trebui sa fie doar sarbatoarea noastra - a Ioan-ilor shi Ioanelor - dar uzurpatorii cu numele Ion se fofileaza shi ei pe linga ... :mad: ... si asta de 2000 de ani !!! :(
Mîtiu Ioan
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Ian 05, 2004 3:20 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde stefan » Joi Ian 08, 2004 11:33 am

Pai ex-satbatoritule (la multi ani cu intarziere), eu am inteles ca pericolul ar fi o justificare teoretica a starii de fapt din Romania, stare de fapt ce ar putea fi revendicata de "postmodernism" si considerata ca un lucru ce trebuie sa-l acceptam si sa ni-l asumam, nu ca pe o criza din care trebuie sa iesim.

Haioasa mi s-a parut si (n-am terminat de citit articolul) explicarea pozitiei lui Gabriel Andreescu fata de cartea lui HRP - am citit respectiva cronica, doar ca n-am retinut "observatiile de bun simt" din "prima parte a articolului" (care probabil are 3 paragrafe), doar rafuiala stupida, pentru care LS gaseste o explicatie foarte simpla :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mîtiu Ioan » Joi Ian 08, 2004 11:37 am

Initial trimis de stefan
eu am inteles ca pericolul ar fi o justificare teoretica a starii de fapt din Romania, stare de fapt ce ar putea fi revendicata de "postmodernism" si considerata ca un lucru ce trebuie sa-l acceptam si sa ni-l asumam, nu ca pe o criza din care trebuie sa iesim.


Pai pe undeva cam asta vroiam sa zic shi eu ... eventual sa mai shi "exportam" un astfel de model ... :D

Dar se pare ca m-am exprimat ca porcu'. :(

Toate cele bune
Mîtiu Ioan
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Ian 05, 2004 3:20 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 22, 2004 4:54 pm

v-atzi plictisit? shi eu tocmai mi-am adus aminte de acest thread :)

shi io care intre timp citisem o carte de arta cinematografica, shi mi-a tzashnit in ochi la capitolul legat de postmodernism (caci nu putea sa lipseasca) definitzia lui Lyotard : "incredulitate fatza de metanarative", sau cum spuneau ei (eu shtiam doar prima faza, a doua cred ca e prin extenso, folosind nishte definitzii de-ale individului), fatza de "les grand recits"
dar daca iar zic ca HRP poate fi postmodern poate ca ies scantei ... :)


Fane, trimiterile mele sunt deja paranteza parantezei, cand deja discutzia tinde sa se rezeme in coate. Obiectul este altul, asha ca o substitutzie nu este posibila :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Stevevaideel » Mar Mar 16, 2004 2:06 pm

Patapievici are o "discutie", de fapt e un articol, interesanta despre profunzime...e idioata rau...

Mai ales cand zice ca nimic nu mai e profund, inclusiv eminescu.
Stevevaideel
 

Mesajde GIM » Vin Noi 26, 2004 3:41 am

As dori sa aflu pareri cit mai pertinente despre Fahrenheit 9/11 !
Nihil sine Deo !
Avatar utilizator
GIM
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Mesajde GIM » Vin Noi 26, 2004 3:46 am

Daca cineva poate sustine ca dezvaluirile acestui documentar au baza reala si intemeieaza tezele documentarului(FAHRENHEIT 9/11) , ii astept argumentatia cu deferenta !??
Nihil sine Deo !
Avatar utilizator
GIM
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

E un patibular!

Mesajde Fanariotul » Vin Apr 06, 2007 9:45 pm

Nu stiu de unde l-au gasit pe lepadatura asta care se pretinde ambasadorul culturii romane... In loc de forum pentru exegeza operei cretinului astuia, mai bine i-ati rupe picioarele...

Asta-i singurul meu "posting"!


stefan scrie:Salut.

Sunt si eu curios, ce parere au "greii" si "usorii" de pe literatura despre domnul Horia Roman Patapievici. Poate ar fi trebuit sa incep cu parerea mea, dar o pastrez pentru mai tarziu. Nu am facut sondaj, intrucat nu ma intereseaza statistica, ci niste pareri, daca se poate pertinente.
Fanariotul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 06, 2007 9:38 pm
Localitate: USA

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron