Ce parere aveti de "Ferma animalelor"?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Ce parere aveti de "Ferma animalelor"?

Mesajde honeybunny » Vin Noi 22, 2002 1:16 pm

Cate oare animale ca in carte exista si in lumea reala? Si cate au fost de-a lungul istoriei?
Daca nu iti propui sa reusesti, iti propui sa nu reusesti...
honeybunny
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:54 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce parere aveti de "Ferma animalelor"?

Mesajde eyewitness » Vin Noi 22, 2002 1:22 pm

Initial trimis de honeybunny
Cate oare animale ca in carte exista si in lumea reala? Si cate au fost de-a lungul istoriei?

ce te face sa crezi ca "oare" sunt animale si nu plante?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Ce parere aveti de "Ferma animalelor"?

Mesajde onk » Vin Noi 22, 2002 1:34 pm

Initial trimis de honeybunny
Cate oare animale ca in carte exista si in lumea reala? Si cate au fost de-a lungul istoriei?




mda.... aceleasi probleme cu capul... ai satz raspund, sa te luminez:


daca te referi la animale care vorbesc, rezultat = 0
daca te referi la animale in general, rezultat = toate


#-o #-o #-o #-o #-o
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Re: Re: Ce parere aveti de "Ferma animalelor"?

Mesajde Panshui » Mar Dec 10, 2002 12:52 pm

huo, stia ca stii si tu ce a vrut sa spuna.

Porci, iepuri si gaini vor exista intotdeauna. Mai greu cu inorogii.

Dar oricum, e o sumbra (si superba) parabola anti-totalitarista, cu valoarea si forta unei fabule antice. Insa ca si anticele, odata ce ai citit si ai inteles ideea, vrei sa treci la altceva, deja ai fumat tigara



Initial trimis de onk




mda.... aceleasi probleme cu capul... ai satz raspund, sa te luminez:


daca te referi la animale care vorbesc, rezultat = 0
daca te referi la animale in general, rezultat = toate


#-o #-o #-o #-o #-o
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

Mesajde b0mber » Mar Dec 17, 2002 10:57 pm

tare de tot cartea...
animale ca alea din nefericire au fost de la inceput.....si o sa fie tot timpul,pentru ca altfel nu se poate....
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

Mesajde onk » Joi Ian 09, 2003 8:28 am

ca sa nu ramaie repetenta si anu acesta, limba romana s-a gandit ea ce s-a gandit , si-a facut bagajele si a incercat sa se tireze de pe fanclub finca se imbolnavise de lutzoblablabiní£... din fericire exista cate unu cate doi catzi ca voi catzi ca noi, ce facand pe suparatu zise:

chiar a trecut acceleratu prin capu vostru?

ai sa explic de ce:

"Cate oare animale ca in carte exista si in lumea reala? "
"animale ca alea din nefericire au fost de la inceput.....si o sa fie tot timpul,pentru ca altfel nu se poate...."


si ai sa va spun cum ar fi sunat, in traducere, in limba romana:

acida metaforí£ a dictaturii, mai mult decat o fabula si mai putzin decat o legenda, reprezentare a organizarii sociale prin imprumutarea caracteristicilor umane unor animale, "Ferma animalelor" se regaseste cu usurintza in zilele noastre.




dar nu, de ce sa ne gandim inainte de a posta pe literatura, ai sa bagam cuvinte la trozneala ca oricum nu conteaza ce si cum scriem, ci cit, nu-i asa, dragi useri?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Au!

Mesajde Draga » Joi Ian 30, 2003 4:59 pm

*****************

adica cenzurat (de moderator)


offtopic

si la 7 posturi cate ai azi pe forum nu vad cum de iti vine sa-mi dai mie lectii de moderare

la urmatorul offtopic te propun direct pentru ban...:o
A goal is a dream with a deadline :-?
Avatar utilizator
Draga
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Joi Ian 30, 2003 12:00 am

Mesajde nu brublem » Lun Apr 14, 2003 9:32 am

Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele.

Parerea mea...
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Lun Apr 14, 2003 10:15 am

dupa parerea mea, parerea ta este una proasta, dar daca argumentatzia ta ma va convinge ca argumentatzia mea va fi mai proasta decat a ta, te rog detaliaza
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde nu brublem » Lun Apr 14, 2003 11:09 am

Parerile pot fi proaste intr-o masura mai mica decat oamenii... Ele pot fi mai mult sau mai putin argumentate, mai mult sau mai putin detaliate, mai mult sau mai putin indreptatite, adevarate, si lista ar putea continua... Dar asta e deja speculatie si este inutila, avand in vedere ca am altceva, mai la obiect, de precizat.

Ma intreb ce te-a facut sa sari in sus, fript. Te-ai simtit amenintat? Cine te-a atacat? Eu am dat un citat din carte... E drept ca am uitat sa pun ghilimelele... Mea culpa...

Se spune ca avem doua urechi, doi ochi si o singura gura ca sa ascultam de doua ori, sa privim de doua ori si sa rostim o data.
Cred ca cineva acolo, sus, a fost mult prea generos cand ne-a inzestrat cu cate cinci degete la fiecare mana...

E pacat ca unii isi dau cu parerea cand nu stiu despre ce este vorba... Poate ca lumea ar trebui sa citeasca inainte sa posteze pe un forum de literatura...

Parerea mea...
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Lun Apr 14, 2003 12:13 pm

domnule draga, ca moderator, trebuie sa citesc cam tot ce se scrie pe forumul asta, asta e, riscurile meseriei. drept pentru care vine o vreme cand circumstantzele atenuante in cazul bagarii gratuite in seama nu se mai acorda intrucat s-au epuizat. sa iti explic: daca spun : "parerea ta este proasta" nu inseamna ca spun "tu esti prost" daca spun: "postul tau este incomplet, detaliaza ca sa observam cu totii valoarea gandirii tale" nu inseamna "esti prost stai jos"
detalii suplimentare: daca iei o fraza cu valoare universal-valabila sau o fraza gen teoria chibritului fie ea si citat din carte asta nu inseamna ca nu poti intra intre dintii masinariei forumuului de literatura
daca esti destept si cu memorie tare, du-te pe "who's who" sau pe citate, daca scrii aici si nu ai legatura cu ce se spune, esti offtopic si ramane la latitudinea mea si numai a mea sa hotarasc ce si cum, sa presupunem ca nu m-am culcat cu administratorul ca sa obtin postul de moderator, ok?

si in final
uite, esti deja clasic, voi da, cu ghilimele, un citat din postul tau: "Poate ca lumea ar trebui sa citeasca inainte sa posteze pe un forum de literatura...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Detalii, detalii, detalii... pentru ca astea conteaza...

Mesajde nu brublem » Lun Apr 14, 2003 12:30 pm

Imi cer scuze pentru faptul ca adineauri nu am facut acordul cum se cuvine... Acum am inteles ca am de-a face cu o femeie si, ca sa nu cumva sa fiu acuzat ca sunt off-topic, am sa evit cu gratie sa spun "femela" si am sa ma stabilesc asupra termenului suficient de general "o persoana de sex feminin"...

Am doua intrebari de pus, una dumneavoastra, moderatoarei:

Unde am fost off-topic?

Am postat o parere in stransa legatura cu subiectul, ba chiar facand parte din acesta. Apoi am facut ce m-ati rugat: am detaliat.

A doua o voi pune administratorului, despre care se presupune ca nu s-a culcat cu moderatoarea, asa cum dansa a tinut sa detalieze:

Cum e posibil ca pe un forum de(spre) literatura sa nu se respecte regulile gramaticale ale limbii romane, nici macar de catre moderatori? Sau poate ca ati convenit de comun acord ca "Literatura" si "Gramatica" sunt doua chestiuni diferite si care nu au treaba una cu alta, avand in vedere ca se studiaza separat la scoala...?!? (Nu e nevoie de citate, nu?)


Cu respect, nesemnatul.
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Lun Apr 14, 2003 1:04 pm

nu, ai gresit, nu contezi...si, CA SA NU CUMVA SA consumi toate sa-urile o sa iti spun ca daca te deranjeaza "off topic" o sa te trec la bagare in seama. multumit?

continui sa vorbesti sub influentza febrei in sperantza ca iti voi intoarce spusele numindu-te, la randul meu, mascul, ca si cum soarele ar fi o piatra vorbitoare...

spui "Am postat o parere in stransa legatura cu subiectul, ba chiar facand parte din acesta. Apoi am facut ce m-ati rugat: am detaliat."

da, ai vorbit despre inegalitatea intre animale dupa care ai detaliat, spunand "parerea mea", .......esti briliant, incearca o aspirina

"dansa a tinut sa detalieze" ce? - daca multe dintre cuvintele limbii romane au sensuri care tie iti raman straine, ti-as sugera sa faci o lectura sustinuta a unor scriitori romani de valoare, eventual sa dai copy-paste pe cateva site-uri, jigneste, injura, cine stie, poate te faci remarcat si primesti card de acces in clubul din care face parte costas, ingeras ro, si toti ceilalti pentru care nu sunt decat o scursura a societatii romane care intr-o perioada a vietzii a avut abonament la biblioteca de cartier, haide, ucide-ma, corecteaza-ma, umileste-ma, arata-mi adevarata fatza inculta si agramata, prezinta-mi te rog paginile in care ma exprim atat de suparator pentru urechile tale fragile si poetice



si ca sa nu divagam prea mult, scoate si tu ceva coerent si pertinent pentru threadul asta sau esti out, atacuri la persoana au mai fost...ceva nou?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde nu brublem » Lun Apr 14, 2003 1:37 pm

Observ ca nu imi acordati acelasi respect pe care eu vi-l acord dumneavoastra, stimata moderatoare. Daca continui sa folosesc persoana a doua plural este pentru ca am anumite pretentii de la mine, pe care dumneavostra observ ca nu le aveti de la dumneavoastra, chiar daca eu sunt "junior member", iar dumneavoastra "moderatoare".

Aveti un talent fantastic de a divaga de la subiect. De invidiat. Va sugerez sa scrieti. Beletristica.
Prin asta am vrut sa spun ca nu mi-ati raspuns la intrebarea pe care v-am pus-o, nimic mai mult, acesta(intrebarea) fiind si singurul lucru pe care as putea sa vi-l pun vreodata. De ce v-am pus-o? Numai si numai pentru ca cineva, pentru un motiv sau altul, a hotarat sa va puna responsabila pe un forum de literatura. Asta, cred eu ar trebui sa va dea in primul rand obligatii, nu drepturi.

Nu cred ca este cazul sa raspund insinuarilor dumneavoastra... Nu cred ca un forum de literatura ar avea de castigat din asta.
Am sa raspund punctual:
1. Nu injur in public, nici macar la volan.
2. Nu am dorit sa va jignesc, cred ca tot ce am afirmat este pertinent si sustinut de argumente logice. Daca nu ma credeti, intrebati o persoana obiectiva, in parerea careia aveti incredere.
3. Probabil ca am sa va dezamagesc, dar nu am avut niciodata permis de intrare la o biblioteca de cartier, dar macar am grija sa nu se vada asta in comentariile pe care le postez.
4. Nu cunosc userii despre care amintiti mai sus, probabil ca o voi face, oricum, nu mi-o luati in nume de rau, dar nu am sa tin cont de parerea dumneavoastra. Obisnuiesc sa-mi formez pareri pe baza actiunilor cuiva, nu din relatari.
5. Si, nu in ultimul rand, daca gasiti ceva ofensator la adresa dumneavoastra in comentariul de fata, credeti-ma ca vi se pare.

Cu respect, nesemnatul.

p.s.: Expresia "parerea mea" este considerata off-topic?
p.p.s: Cred ca ce s-a intamplat pana acum pe topicul acesta exemplifica destul de bine actiunea din cartea lui Orwell. Pentru cei ce doresc sa-si reaminteasca cele sapte reguli ale animalelor, acestea sunt:

1. Whatever goes upon two legs is an enemy.
2. Whatever goes upon four legs, or has wings, is a friend.
3. No animal shall wear clothes.
4. No animal shall sleep in a bed with sheets.
5. No animal shall drink alcohol in excess.
6. No animal shall kill any other animal without cause.
7. All animals are equal. But some animals are more equal than others.

Textul cu rosu sunt completarile pe care le-au facut porcii pentru a-si justifica actiunile. Completarea de la a saptea lege nu apare in carte, ea apare doar in film, dar este, probabil cea mai sugestiva.

Parerea mea...
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Apr 14, 2003 2:35 pm

Parerea mea:

intr-adevar, citatul este din carte (deshi eu mi-l amintesc din desenul animat :). dar nu are legatura cu subiectul, care intreaba clar "ce parere avetzi despre....", este doar un citat.

adevarul e undeva la mijloc dar nush de ce mie domnul/doammna fara semnatura imi aduce aminte de cinevaaaaa....
si din pacate am uitat lista cu IP-uri la birooooou.... dar va demasc eu, fara grija
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Super! » Dum Iul 18, 2004 12:42 am

mda, din cate stiu eu, cartea este despre Revolutia din Rusia.
Jones = Tarul
Old Major = Lenin, unii il interpreteaza ca fiind Marx
Snowball = Trotsky
Napoleon = Stalin
Cainii = KGB
Boxer = Proletariatul
Moses = Biserica
Frederick = Germania
Squealer = Pravda (Ziarul sovietic comunist)
Pilkington = Vestul
Mollie = Clasa sociala de mijloc
Super!
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iul 14, 2004 9:59 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrada The Dev » Lun Aug 30, 2004 6:31 am

Da, eu cred ca aceasta carte e superba! Inceaca si "1984" este cea mai infricosatoare carte pe care am citit-o vreo data... Nu_brublem, ultima modificare apare in carte, stiu sigur, am citit-o...
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde Elektra » Dum Dec 26, 2004 5:18 pm

cartea e f buna. e o satira la lumea politica care-l oripila pur si simplu pe orwell. tipul a fost corespondent de razboi si a ajuns pana in spania care atunci se afla sub "domnia" lui franco. cu greu a scapat cu viata de acolo si cand s-a intors in anglia s-a pus pe scris. "ferma animalelor" a surprins perfect sentimentele lui fata regimurile politice din europa acelor ani, iar "1984" e cu mult mai dura.
celor care le-au placut aceste doua carti le recomand "imparatul mustelor" de william golding.
Avatar utilizator
Elektra
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde john_john » Dum Dec 26, 2004 7:04 pm

am citit cartea asta prima data prin 1987-88, copiata de mana, ca in evul mediu. cei ce au vazut doar desenul animat ar trebui sa stie ca in carte finalul nu e atat de optimist. linkuri: http://www.online-literature.com/orwell/animalfarm/ sau http://www.mondopolitico.com/library/animalfarm/c1.htm
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde tzache » Mie Iul 20, 2005 9:56 am

Nu mi-a trecut prin mana cartea. Decat desenul l-am vazut si asta pe la 10 ani. Asa ca mare lucru nu prea am inteles atunci. Am aflat mai multe acum citind posturile (unele!)
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde squee » Mie Aug 10, 2005 6:50 pm

mi se face rau de fiecare data cand vad desenul animat.cineva care nu a locuit intr-un stat comunist nu poate simti la fel.vreau sa le prezint copiilor mei desenul si sa le explic aplicat pe caz cum a fost cu ceausescu.
squee
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 10, 2005 1:27 pm
Localitate: uk

Mesajde Blondutzza » Sâm Noi 05, 2005 6:07 am

pe la varsta de 7-8 ani am vazut filmul....in acel moment al vietii mele nu am inteles "substratul" filmului....am revazut acum 2 zile filmul si am ramas la fel de impresionata ca prima data numai ca acuma am inteles ceea ce vroia ornwell sa evidentieze...ieri mi'am luat cartea de la biblioteca dar in engleza ...imi pare rau ca m'am lasat pagubasa nereusind sa deslusesc unele cuvinte destul de grele...as vrea sa va intreb dak varianta in romana este buna...si nu in ultimul rand as vrea sa va multumesc pt ca datorita posturilor publicate de voi la adresa cartii m'au facut sa inteleg exact fabula...
ps: as vrea sa stiu daca sunt chiar veridice afirmatiile voastre in leg cu intoarcerea din spania....cu tarul si toate cele
Avatar utilizator
Blondutzza
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 05, 2005 12:00 am

Mesajde wednesday » Lun Noi 14, 2005 6:22 pm

Blondutzza scrie:pe la varsta de 7-8 ani am vazut filmul....in acel moment al vietii mele nu am inteles "substratul" filmului....am revazut acum 2 zile filmul si am ramas la fel de impresionata ca prima data numai ca acuma am inteles ceea ce vroia ornwell sa evidentieze...ieri mi'am luat cartea de la biblioteca dar in engleza ...imi pare rau ca m'am lasat pagubasa nereusind sa deslusesc unele cuvinte destul de grele...as vrea sa va intreb dak varianta in romana este buna...si nu in ultimul rand as vrea sa va multumesc pt ca datorita posturilor publicate de voi la adresa cartii m'au facut sa inteleg exact fabula...
ps: as vrea sa stiu daca sunt chiar veridice afirmatiile voastre in leg cu intoarcerea din spania....cu tarul si toate cele

cum ar fi numele autorului?
nu vad de ce editia in romana n-ar fi buna...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Blondutzza » Lun Noi 28, 2005 4:09 pm

am mai citit carti in engleza...si apoi in romana...si traducatorul...devia usor....si din cauza asta...
adevarata valoare a omului se gaseste in adancul inimii
Avatar utilizator
Blondutzza
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 05, 2005 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori