Guess Who, Guess What...

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde gaga » Vin Ian 17, 2003 2:18 pm

bah da chiar gigicontra e numele de botez, "fane nu shtii, dana abar n-ai", macar de te nashteai la caracal.

tocmai disecarea curentelor e de porc, a fo cubist, e bine? si dat fiind opera lui, I'll take a wild guess: sintetic, ca de analizat nu prea imi pare mie ca analizeaza (am ghicit?)

bah varaza, logic ca post impresionismu' e post impresionism, ti-a adormit neuronu'? faceam mishto de formularea ta, ca si cum ai zice "marche arierre" e mersu' inapoi cu mashina cand evident aia inseamna.

si da, s-au mai intors la ce facusera, ur point is???? creca in afara de vamesh nu mai stiu nici unul' care sa fi urmat trand identic toata viatza - vorbind de pictura moderna (si sa si ajunga cunoscut cu pictura aia naiva). btw, douanne sux. (asa se scrie? cu un n sau doi mr shtietot?)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Ian 17, 2003 2:27 pm

acefalo, daca tocma' "disecarea curentelor e de porc" cum itzi permitzi tu sa judeci pe un gigel dupa ce considera nush' cine mai reprezentativ?
post-impresionismul este un nume, iar etimologia nu are intotdeauna legatura cu logica sau cu istoria (vezi subiectul ala cu muzica/arta gotica). explic ca sa lamuresc, dar pentru tine asta inseamna doar motiv de cearta.
eu sistez discutzia aici. demonstreaza-mi interes shi o sa-tz zic shi de picasso shi de vamesh
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Ian 17, 2003 2:28 pm

bah !!!!! voi nu va potoliti ca asmut cainii pe voi...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 17, 2003 2:52 pm

nu ochila, nu ne potolim.

1. nu judec, urmaresc un trand, in orbirea ta cu care vrei sa fii mereu cel care are dreptate, nu vezi taman ca nu judec? ai buba la cap.

2. cum mah, tocmai tu care dadeai in stanga si in dreapta cu "vezi etimologia cuvantului ca sa intelegi ce inseamna" te razgandeshti???? io ma cert? nu ma cert.... intreb si io, la ce cuvant faceai referire in muzica/arta gothica? si nu amesteca istoria cu etimologia ca nu se pupa, iar incerci sa schimbi vorba.

3. zi de picasso, am ghicit?? exagerezi putin zicand ca imi explici de vamesh. iar la picasso chiar is curioasa daca am ghicit, daca s-a facut link pe bune, shoot
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Ian 17, 2003 3:29 pm

n-ai ghicit, picasso & braque au experimentat intai cubismul analitic, dupa care tot ei, l-au sintetizat, shi dupa ce s-au plictisit shi de asta, l-au abandonat :D

toti au trecut, din una in alta dar OPERA se judeca dupa CEA MAI REPREZENTATIVA (in sens de cunoscuta si acceptata) parte.


din paragrafele doua de mai sus (primul fiind raspuns la incercarea ta de a clasifica) rezulta ca judeci shi tinzi sa incadrezi un pictor intr-UN curent

shi ca sa itzi mai catalizez o sinapsa lipsa, spune-mi (fara a te lega de istorie) de originea shi evolutzia cuvantului "gotic" (in toate domeniile in care a fost folosit)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Ian 17, 2003 3:52 pm

1. si dat fiind ca ei l-au inventat (pe cubism) era mai lojic ce zici tu :)

2. dap, sa ma gandesc la ce e mai reprezentant la un pictor, cum ma gandesc la surrealism - dali, fara sa bag in seama perioadele scurte de cubism (sa zicem). sumthin' wrong with this?


3. oaaaa, stiu, era discutia aia intortocheata cu manelos, ca gotzii erau din nush ce triburi germanice care vin pana in valea ronului (parca), pe urma varaza care a iesit cu arhitectura, gothicul tarziu, renashterea, yada yada, filmele cu edward omu' foarfeca shi corbul.....

mdap, it's a point.... mai rumeg, tre sa caut subiectul. zi tu ca eshti mai mare si mai destept, care e definitzia CUVANTULUI "gothic"????
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Vin Ian 17, 2003 5:48 pm

Initial trimis de aphextwinz
fane, las-o moarta, oricum 'abar n-aveai
...

Stiu ba, cum sa nu stiu, stie orce lamer.
A, btw,
:M



pe urma ajugand la definitziile mele, 'abar n-ai ca post-impresionismul ca stil shi tehnica moshteneshte (continua) impresionismul shi nici ca multzi din post-impresionishti au avut etape impresioniste (shi nu ma refer neaparat la ucenicia lor, oamenii au scos tablouri impresioniste shi dupa ce fura botezatzi ca post-impresionishti)


ba da, I ain't showing off, asta-i tot. :D
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Mar Ian 21, 2003 10:13 am

"You can't be a real country unless you have a beer and an airline. It helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."

Afex n-are voie.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Ian 21, 2003 10:20 am

mare smecherie fane : frank zappa
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Joi Ian 23, 2003 9:07 am

toata lumea isi cere scuze, inclusiv io, onk, pentru alesele sentimente sensibile ranite de coltzurile vorbelor scrise de fiecare in parte. Multumitzi?
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Ian 23, 2003 9:29 am

sa va demonstrez ca nu mai sunt suparat va introduc si io una cu tenta. zii fane....:D

"Uitarea si mersul mai departe sunt cea mai buna intelepciune. "
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 28, 2003 10:38 pm

Cine este autorul baladei culte de mai jos ?

si-am avut un forumas
cel mai tare din oras
toti flacaii de scria
cei mai fericiti era
fetele cand se loga
chiar si moda o lasa
doar mesaje sa mai dea
si cand calu se sarea
sopra-n zare aparea
tot ploiestiu el bana
si problema rezolva
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Apr 01, 2003 9:19 am

autorul mesajului de mai sus are un avertisment de la mine. dixit
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

lansare de carte

Mesajde nu brublem » Mar Apr 15, 2003 7:01 pm

Vineri 18 aprilie 2003, incepand cu ora 18.00, va avea loc in Club A
(str. Blí£nari nr.14 - Bucuresti) lansarea volumului de debut in poezie al lui Matei Ghigiu, "Sala de asteptare".

Evenimentul se va desfí£sura cu portile deschise.
Detalii la andrei@poezie.ro.

Andrei Gheorghiu,
organizator.

coperta I:
Imagine
Cu respect, nesemnatul.
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde nu brublem » Joi Apr 17, 2003 10:35 pm

imi cer scuze pentru off-topism. am postat anuntul anterior aici pentru ca m-am gandit ca este cel mai potrivit loc in care sa anunt asa ceva.
intre timp, m-am gandit sa fac deschid un subiect special dedicat evenimentelor literare si nu numai...

sa auzim numai de bine
Cu respect, nesemnatul.
nu brublem
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 12, 2003 5:16 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori