Guess Who, Guess What...

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde eyewitness » Mie Dec 18, 2002 4:18 pm

onkoaso aici trebe sa pun o intrebare lu carturaru.
carturare daca raman fara o bila pot evolua normal numa cu una?
neaparat trebe sa stiu sa vad daca am sange suficient intr-o bila sa-i raspund onkoasei...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Dec 19, 2002 12:25 am

Initial trimis de aphextwinz
bah fane in printzip se merge pe bun simtz
dupa aia, la alea mai grele, 'geaba ai google ;)

sarmanu' Goethe cauta mai multa lumina pe patu' de moarte, deh, odaie stramta shi intunecoasa ...


O bila, si ia-ti in pufca mea mailu. Ma asteptam sa fie doua, ma dezamagisi ;P.


ailalta sintagma nu imi suna nici-un clopotzel, ii las pe altzi temerari sa incerce


Hai ma, versiunea originala la "Nosce te ipsum"... Repede, ca pana la 14 cand ajungi tu la munca se prinde dusmanu si te lasa fara bila...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Joi Dec 19, 2002 12:28 am

Initial trimis de onk

ars longa vita brevis


Asta nu era din "Faust"? A lu' nenea de n-avea lumina pe patu de moarte. Daca nu ma-nsel, replica apartine lui mr devil.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Hera » Joi Dec 19, 2002 8:22 am

Eu stiu ca e a lui nea Hippocrates, zicand ca viata pacientilor e scurta ,dar medicina evolueaza, istoria medicinii e lunga. Something like that .
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde aphextwinz » Joi Dec 19, 2002 1:09 pm

fane, nosce te ipsum e zisa de un poet latin (Juvenal sau Ovidius cred) shi era intr-o sintagma care suna cam asha: "dumnezeu/zeii a/au zis: cunoashte-te pe tine insutzi". acu' io n-am habar de lectura formativa a gigeilor de mai sus asha' ca nush' originalu' :p

Hera, Hippocrate, daca e ala din Cos, a trait prin sec IV-III i.Hr. am o vaga banuiala ca nu se prea rupea in figuri cu citate latineshti :p, dar e doar o banuiala, probabil tu shtii din surse sigure :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Dec 19, 2002 2:36 pm

nu-i mah nici un doctor, cine a zis-o pe aia cu ars longa nush, e o zicala latina, proverb. e la mde la mijlocul tomului.

dar stiu sigur ce semnifica: este un simbol al artistilor care sunt indemnati prin ea sa lase ceva trainic si de calitate in urma.
arta e lunga pe cand viatza este scurta este discutata destul, pt ca unii divagheaza pe tema a ceea ce este si ce nu este arta.

concluzie = nu are nimic de-a face cu medicina decat daca in entropia funui forumist autist medicina e arta (pana la urma is persoane care pot convinge pe altele ca si un caca e o arta, nu-i vorba de asta)

p.s. prima mea bila?

later edit: pe pagina a 6-a google zice ca e hipocrate, cine are mde la el?

butonare ti-am zis io ca rationamentu matale cu privire la hipocrate schioapata ca si memoria mea, mai bine foloseai shi tu gugle sau dex sau editzia 1983 din capra cu trei iezi de ion creanga cu prefatza de ion creanga ;D

era sa uit, link-ul

si asteptam confirmarea unui volum, nu iau in serios a 6-a pagina de google
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Hera » Joi Dec 19, 2002 8:23 pm

mey,eu nu sunt sigura de-aia cu Hipocrate,in ce-am rasfoit eu acum ceva timp ( tot o carte de-aia groasa cu citate ) asa zicea. nu contest ca poate a zis-o altul inaintea lui. Ramane sa aflati voi.

Cata rabdare, Dana, sa cauti pana la pagina a sasea. :o
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde stefan » Joi Dec 19, 2002 10:12 pm

Initial trimis de aphextwinz
fane, nosce te ipsum e zisa de un poet latin (Juvenal sau Ovidius cred) shi era intr-o sintagma care suna cam asha: "dumnezeu/zeii a/au zis: cunoashte-te pe tine insutzi". acu' io n-am habar de lectura formativa a gigeilor de mai sus asha' ca nush' originalu' :p


Plecaciune, fellow butonar, din umilele mele cunostinte, "Gnothi seavton" (Cunoaste-te pe tine insuti) scria pe frontonul Oracolului de la Delfi. D-aia am zis guess what, guess where, ca who nu se punea problema, ca doar nu era Apollo or something.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Poci sa ma bag si eu ?

Mesajde dinu » Joi Dec 19, 2002 10:18 pm

Am si ieu un citat (aproximativ) pe care nu-l mai pot i-n-dentifica, dau o juma de bila alba
"ma supara reumatismul, cred ca o sa ploua maine... ofta Dumnezeu"
Eh, si una simpla de doo bile pentru voi:
"citius altius fortius"
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Vin Dec 20, 2002 12:17 am

nosce te ipsum, traducerea latina a maximei grecesti GNOTHI SEAUTON, ..........Cicero, "Tusculanae disputationes"

.......am folosit varianta fifti-fifti si am facut mde-ul la jumate si am citirit de acolo
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

hm...

Mesajde stefan » Vin Dec 20, 2002 12:23 am

Citatu' asta m-a dat gata:

"This person is on your Ignore List. "

Nu stiu dinu, unu din aia de-a scris vBulletin-u? :j
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dinu » Vin Dec 20, 2002 2:47 am

propun un citat din - spuneti voi -
"Cu totii ne nastem ignoranti, insa e nevoie de perseverenta sa ramai prost."
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Dec 20, 2002 1:46 pm

Hera,

n-ai intzeles, nu contesta nimeni faptul ca a spus-o doctorashu' ala, ma indoiesc doar ca l-ar fi zis in latina :rolleyes:

fane,

asha o fi :o

dinu,

citius, altius, fortius nush' originea dar e un motto in sport/olimpiade/stuff care s-ar traduce prin mai ???, mai inalt, mai puternic or smth alike
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dinu » Vin Dec 20, 2002 8:26 pm

Onca, iti admir perseverenta, un citat si pentru tine: "La faute en est aux dieux, qui la firent si bete". Vezi ca citatu' nu e despre tine, e despre o fosta moderatoare careia ii calci pe urme... Ete inca unu: "Pune in mana omului un ciocan, si mintea sa va capata forma de ciocan. De aceea autoritatea n-are nevoie de pregatire.". Sa te iei de urechi si sa editezi pe viitor posturile lu' Gabytzu. Pe ale mele po' sa le stergi daca ai motiv, po' sa raspunzi daca ai replica, da' daca imi mai modifici vreun post te bag de unde zeii te-au scos prematur.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde dinu » Sâm Dec 21, 2002 12:20 am

Initial trimis de aphextwinz
citius, altius, fortius nush' originea dar e un motto in sport/olimpiade/stuff care s-ar traduce prin mai ???, mai inalt, mai puternic or smth alike

Mai repede, mai inalt mai puternic e deviza adoptata in 1920 de comitetul olimpic international. Traditia orala spune ca ea apartine baronului de Coubertin, insa se pare ca el a "imprumutat-o" de la un oarecari calugar Dideon. Am bagat citatu' asta pentru ca zilele astea am aflat ca in America (tara tuturor posibilitatilor) cuvintele "Olympic, Olympiad, Citius, Altius, Fortius (etc)" or any combination thereof are the property of the IOC and their use is subject to approval from the named institution. Any use of these words to impersonate the authority of IOC is illegal and will be followed by [...]". Neat, huh !?
Acum, comitetul olimpid vrea sa includa in programul olimpiadei 2008 si oarecari sporturi aeriene. Unul dintre reprezentanti declara ca e nevoie de aceste probe pentru a implini deviza jocurilor, "altius".
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Dec 22, 2002 2:47 am

Uite afex, daca tot ai pomenit in alt context de Laertios, mai stii cine facea laba in piata publica si zicea ca ar fi bine ca atunci cand ti-e foame sa te freci pe burta si sa te saturi?

Ma rog, acum stim ca Laertios nu e sursa credibila (tabloid-u antichitatii :D), dar let's pretend we don't know that.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Lun Dec 23, 2002 2:57 pm

Diogene, cine altu' ?:D

mah sa shtii ca din partea mea Laertios are tot atata credibilitate ca Herodot, Plutarh, Tucidide sau orice alt istoric/biograf. exagerarile shi povestioarele cu aura de legenda se intalnesc la totzi.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Dec 23, 2002 10:33 pm

Initial trimis de aphextwinz
Diogene, cine altu' ?:D


Bravo domnu afex, inca o bila la matale. Si pentru a fi on topic, hai sa mai dau o expresie (ce-nseamna, unde apare, etc etc):

Talita kumi



mah sa shtii ca din partea mea Laertios are tot atata credibilitate ca Herodot, Plutarh, Tucidide sau orice alt istoric/biograf. exagerarile shi povestioarele cu aura de legenda se intalnesc la totzi.


Mah, nu mi s-a parut credibil pentru ca el doar consemna ca nustiucare zicea ca filozofu x nu stiu ce a facut, fara sa faca o selectie. Daca nu ma-nsel, la Heraclit dadea n variante legate de moartea lui: ba c-a murit in cacat, ba ca nu stiu ce... Adica el lua cam toate povestile pe care le gasea la alti autori si le consemna, nu prea pare sa selecteze ce-i credibil si ce-i exagerat. Ma rog, pe ailalti trei nu i-am citit, Tucidide am fost mereu curios sa citesc, am auzit lucruri bune despre el :).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 24, 2002 2:04 pm

"talita, kumi!" a zis-o jesus shi inseamna "fetitzo, ridica-te!"

mai dau shi io aici nishte teme de studiu pentru sarbatori:

Bereshit bara Elohim

Mon Dieu! Quelle guerre cruelle! Je sens deux hommes en moi!

Auld lang syne :)


pai asha mi se pare shi corect, vreau sa aflu toate variantele :D. shi Herodot citeaza divershi autori, shi Plutarh. asha se face istoria, citand divershi autori :p
Tucidide merita sa citeshti! Mie mi se pare ca scrie mult mai bine (verosimil) decat Herodot. intr-adevar opera sa nu are acoperire prea mare (razboiul peloponeziac e cartea de capatai), insa stilul mi se pare mult mai "shtiintzific"
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

una ushurica dupa ce s-a rupt afex in fasoli

Mesajde gaga » Mar Dec 24, 2002 3:36 pm

"temitizarea exhaustiva shi relatzional caduca; incongruentza fenomenologica shi introspectiv cromata"


onk shi kikass n-au voie (nici comp :p )
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: una ushurica dupa ce s-a rupt afex in fasoli

Mesajde eyewitness » Mie Dec 25, 2002 3:01 pm

Initial trimis de dana
"temitizarea exhaustiva shi relatzional caduca; incongruentza fenomenologica shi introspectiv cromata"


onk shi kikass n-au voie (nici comp :p )

nea tomita danutzo....dar arbitrii ???!!!! da cred ca in loc de "cromata" era "cadoca"

si sa va zic io una din sarbeste , scrierea fonetica :

iebesh no iebesh vreme curtzu prolatzi


e voie si cu gugleu'
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Re: una ushurica dupa ce s-a rupt afex in fasoli

Mesajde stefan » Mie Dec 25, 2002 10:55 pm

Initial trimis de eyewitness

si sa va zic io una din sarbeste , scrierea fonetica :

iebesh no iebesh vreme curtzu prolatzi


Fara google, taica-miu fiind tatic (:D) la limbi slave si eu prinzand cate un pic de la el, iebiti inseamna a foote in multe limbi slave, asa ca nu pot decat sa presupun ca e vorba de stravechiul (?) "footzi, nu footzi, vremea poolii trece", da' nu stiu in ce limba. Cred ca e ne iebesh, nu no iebesh, si banuiesc ca ceha. Sau sarba? Whateveru meu... Btw, la multi ani, si inc-o bila pentru afex.

edit: La multi ani la toata lumea, bila doar pt afex pt. ca deh, doar el a ghicit cum e cu "Talita kumi".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Mie Dec 25, 2002 11:02 pm

Initial trimis de aphextwinz

Bereshit bara Elohim


Elohim parca e Dumnezeu, in rest habar n-am.


Mon Dieu! Quelle guerre cruelle! Je sens deux hommes en moi!

Auld lang syne :)


A doua habar n-am, prima... nu stiu, Voltaire? :D. Ok, just kidding.


pai asha mi se pare shi corect, vreau sa aflu toate variantele :D. shi Herodot citeaza divershi autori, shi Plutarh. asha se face istoria, citand divershi autori :p
Tucidide merita sa citeshti! Mie mi se pare ca scrie mult mai bine (verosimil) decat Herodot. intr-adevar opera sa nu are acoperire prea mare (razboiul peloponeziac e cartea de capatai), insa stilul mi se pare mult mai "shtiintzific"


Pai cam asta am auzit si eu de Tucidide, ca ar fi mai riguros. Mersi de recomandare, am "Razboiul peloponesiac" in biblioteca langa mine. In rest, cum zici tu :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Dec 26, 2002 1:57 pm

fane o bila alba pt impresia artistica. si daca tot te simti in forma ia-o si p-asta:

dobrai doshli draghi gosti
iebo bihvas od radosti
ielo pice zve i mate
iebite se kako sznate

si fanele un la multi ani din insoritu gioagiu
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Dec 26, 2002 7:32 pm

Initial trimis de eyewitness
fane o bila alba pt impresia artistica. si daca tot te simti in forma ia-o si p-asta:


Impresie artistica doar? ;P


dobrai doshli draghi gosti
iebo bihvas od radosti
ielo pice zve i mate
iebite se kako sznate



BIne ati venit dragi oaspeti,
V-as foote de bucurie
???????????????
Footeti-va cum stiti


si fanele un la multi ani din insoritu gioagiu


Si tie dane, la multi ani din insoritul... Who am I kidding?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Dec 27, 2002 10:50 am

ochila, cromata era... ai bila. da' nu trebuia sa te bagi ca ashti mai mici abar n-aveau. (gioagiu? nu ai ajuns inca la baicoi?)

io niama bila ca nush nic'ca din ce vb voi acolo, cultzilor... :D

ontopic, inca una ushoara de incalzire "profesores, arta morbida, stiintza vida"

fane la multzi anishori (tu'te-n robot) din insoritul birou.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Dec 27, 2002 3:56 pm

danutze ai zis doar ka kicku cu onk nu are voieee. daca ziceai si de ochila malc eram sa mor io.... si totusi io zic ca-i cadoca :D

fane mai sondeaza. ejti pe-aproape da inca bajbai...:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Ian 03, 2003 11:37 pm

Eye, o sa-ncerc mah, eventual il intreb pe taica-miu, sper ca stie "les gros mots". Vreo greseala in cele trei versuri traduse?

Una simpla:
"Prendiamolo, sino quello si mangia tutto il Aristotele".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Mar Ian 07, 2003 5:35 pm

primul citat reprezenta primele cuvinte ale genezei intr-o fonetica aproximativa (dat fiind ca ebraica are doar consoane) shi care se traduce "la inceput dzeu a creat"

al doilea e din Racine, traducerea banuiesc ca e evidenta

al treilea nu e un citat, e un cantecel scotzian care s-ar traduce prin "old long since", cantec de origine populara shi cules de Robert Burns. mi se pare ca se canta in ajun de an nou.

fane, io nush' de vrea cineva sa-l pape pe Aristotel shi nici nea ala care a zis-o (nush' care-i, zi tu).
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mie Ian 08, 2003 1:34 am

Initial trimis de aphextwinz

fane, io nush' de vrea cineva sa-l pape pe Aristotel shi nici nea ala care a zis-o (nush' care-i, zi tu).


aphex, mersi de lamuriri. Legat de Aristotel, astept poate faci totusi conexiunea, sau poate e alt cmist pe faza :D.

Inca una: "Politetea e indiferenta totala". In original in franceza.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron