Sven Hassel impostor??

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Aliosha » Mie Sep 01, 2004 6:40 am

Batranul scrie:.
Apropo de Heide , cica a ajuns mare general RUS dupa razboi .. .


A ajuns capitan in politia fostei RDG. E o nota in una dintre carti.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Aoleoooo!!!

Mesajde GEKADOS_SS » Joi Dec 02, 2004 8:36 pm

Aoleo, ce abertaii am vazut pe-aici !!!
Mai fartilor, va rog nu mai vorbiti daca nu stiti, doar ca sa aveti ce posta !!! M-am inregistrat aici doar pentru a va da link-ul catre site-ul meu despre Sven Hassel. Nu este nici pe departe terminat, prezinta o grafica urata, dar informatiile pe care le contine va vor aduce pe drumul cel bun. Tot acolo gasiti si link-ul catre site-ul lui oficial.
Cat despre mesajul cu furatul de biciclete, sa fim seriosi !!!
Si cine a recunoscut, mai baiatule, ca e primul sau volum o copie dupa Erich Maria Remarque ???Poate tu, ca Sven Hassel nu !!! Si poate ca se regaseste ceva din stilul lui Remarque la Hassel, in momente de melancolie pe care frontul i le-a ofera uneori, dar sa afirmi ca Sven a recunoscut ca este o copie este de-a dreptul o rusine.
Si ca tot veni vorba despre Remarque, si despre el s-a afirmat candva ca nu a fost niciodata pe front...concluzia o tragi tu...
Nu am avut rabdare sa citesc toate mesajele, dar pe-alea pe care le-am citit prefer sa nu fi avut vreodata aceasta ocazie.
Si cum ar putea Sven Hassel sa scrie cartile sale pe baza materialelor SS-ului cand el a servit intr-un batalion disciplinar, care nu a avut vreodata treaba cu trupele SS???
Este ca si cum ai vorbi de motociclistii de Cross si de cei de Viteza. Au motociclete, participa la curse, dar diferenta dintre ei este mare...
Si pentru cei cu adevart interesati, in 2005 se va republica intreaga colectzie a lui Hassel in Romania, deocamdata Romania a "nascut" un plagiator, care a si fost dat in judecata de Hassel.
Sieg Heil !!!
GEKADOS_SS
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 02, 2004 8:10 pm
Localitate: Intre noapte si zi...

Mesajde GEKADOS_SS » Vin Dec 03, 2004 12:43 am

GEKADOS_SS
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 02, 2004 8:10 pm
Localitate: Intre noapte si zi...

relaxare,fratzilor......

Mesajde heartandmind » Vin Dec 03, 2004 7:17 am

gurdjieff,spune despre doua tipuri de cartzi....cele scrise din imaginatzie,shi cele scrise din experintza traita.........cele scrise din imaginatzie,nu te ajuta prea multe cand cele scrise din experientza,sunt de un real folos omului....... ~a acum,depinde shi de ce vrei de la viatza......potzi alege sa traieshti cu adevarat,sau potzi alege sa visezi.......... :-? ,........noroc bun in continuare!
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde theOffender » Vin Dec 03, 2004 8:22 am

Si cum ar putea Sven Hassel sa scrie cartile sale pe baza materialelor SS-ului cand el a servit intr-un batalion disciplinar, care nu a avut vreodata treaba cu trupele SS???

exact in pagina ta de web dai un link la website-ul oficial a lui Sven Hassel. unde, la biografie, citim:
he joined the German army as a volunteer. Initially he served in the 2nd Cavalry Regiment and furthermore in the 11th and 27th "Panzerregiment". He fought in all the frontlines except in the North of Africa. Consequentialy Sven was wounded eight times.
shi ca sa-tzi traduc:
s-a inscris in armata germana ca shi voluntar. a facut parte din al 2-lea regiment de cavalerie iar mai apoi in al 11lea shi al 27lea regiment de tancuri. a luptat pe toate fronturile exceptand africa de nord. a fost ranit de 8 ori.

shi ca urmare:
1: n-a servit intr-un batalion disciplinar;
2: cartzile lui sunt fictziune, lucru care e prfect in regula. e drept ca a avut experientza frontului celui de-al doilea razboi mondial, insa caracterele shi faptele atribuite lor sunt pura fictziune.
meritul lui sven hassel consta in faptul ca a scris despre armata germana shi a creat eroi in randul acesteia, fie ei fictzionali, intr-o perioada in care inclusiv in germania se evita deschiderea subiectului "armata germana in cel de-al doilea razboi mondial".

sven hassel nu este singurul autor care profitand de o experientza in conditzii extreme creaza personaje fictzionale. henry charriere a scris papillon insa cartea e fictziune. multe din intamplarile descrise acolo au fost preluate din poveshtile detzinutzilor.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Mihai VDF » Vin Dec 03, 2004 2:57 pm

Mai putzin important daca a trait sau nu direct evenimentele descrise ..... Chiar daca nu au o "valoare literara" (SPUNEA CINEVA MAI SUS) eu cred ca unele dintre cartile lui sunt cel putzin distractive (asta daca lasam balta ororile razboiului descrise cu realism) .... cum draq sa nu zambeshti macar atunci cand auzi de Micutzu si de Porta cu motanul lui, Stalin ...... ?!
Eu - atunci cand i-am citit cartile, si acum dupa atatia ani - sunt incantat!
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde k-plea » Vin Dec 17, 2004 10:57 pm

Sven Hassel...scriitorul meu preferat...am toata colectia si la un momendat ma bateam cu bunicmaiu pe ultima carte de care facusem rost..ca doar una ne mai lipsea ...Comisarul ..ca sa o citim... e super...il ador...imi place la nebunie si e pacat ca nu il cunosc mai mult dintre cei tineri...deh au altele pe cap....oricum il voi citi cu aceasi incantare oricand!!!
Avatar utilizator
k-plea
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 02, 2004 12:00 am

Mesajde dandintei » Mar Noi 15, 2005 1:12 am

Nicholas_Alex scrie:Ma pot considera un adevarat "fan" al acestui scriitor, avind in vedere ca i-am citit cartile de cel putin 20 de ori...

Daca tin bine minte, am citit mai demult, ca lucreaza la o alta carte, The Glorious Defeat, in care "povesteste" intimplarile petrecute in incercarea de asasinare a lui Hitler...dar deocamdata nu a a parut nimic...:(

Dar ce vreau sa aflu prin acest post este: cine a fost intradevar Sven Hassel? Am citit intr-un post pe un newsgroup, cum ca Sven ar fi petrecut tot razboiul in Danemarca, umblind in uniforma nemteasca, si dindu-se drept Himmler!!! :(
Cica fura biciclete de la oameni, si le dadea nazistilor??? Dupa razboi, se zice ca ar fii petrecut citiva ani in pushcarie, impreuna cu citiva SS danezi, de la care ar fi luat materialul pentru cartile lui.

Am inteles ca un scriitor danez, Erik Haaest, a scris o carte despre Sven, "Swine Hassel", dar nu am gasit-o pe internet...stie careva ceva mai mult despre acest subiect??

Anyway, chiar daca tot ce am scris mai sus ar fi adevarat, tot o sa savurez din nou cartile lui...le gasesc foarte relaxante..:)



eu stiam ca a fost pe bune in razboi si ca la sfirsit ca sa poata publica l-a ajutat fata lui adica ea a pus pe hirtie ce el ia povestit.
dandintei
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 15, 2005 12:48 am
Localitate: SPANIA

Mesajde elissa » Mie Apr 26, 2006 9:50 am

Sven Hassel, unul dintre scriitorii mei preferati. Cartile lui sunt chiar interesante si inspirate din realitate. Oricum Porta este mortal.
elissa
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 25, 2006 5:17 pm
Localitate: BUCURESTI

nu, cea mai tare faza e atunci cand l-au salvat

Mesajde marius1982 » Lun Mai 15, 2006 8:25 am

cea mai tare faza e atunci cand l-au salvat pe acel soldat in ''Curtea Martiala''
undefineddumnezeule!!!!!!!!!!!!!!
Batranul scrie:hmm Am citit si eu cartile Lui Sven de vreo 3 ori .. dar nu pe toate . NU am cateva si imi vine sa imi trag un glontz in cap..
Sunt super cartzile si le-as mai reciti de 70.000 de ori .
Personajul care mi-a placut mie este : Batranul ... si mi-a parut ff rau cand moare in Legiunea Blestematilor ..
Porta la fel alt nebun si el "moare" .Poate Sven a incercat sa ii protejeze intr-un fel sau altul zicand ca ei sunt morti, Poate Barcelona si-a facut livada, Legionarul a trecut in Legiunea Straina .. poate micutul sa insurat cu sora aceea pana la urma .. POATE.
Stiu doar ca aceste carti au fost super* si .. am sa le recitesc de cate ori am nevoie sa-mi amintesc de PORTA , MICUTUL , BATRANUL , LEGIONARUL , HEIDE , SVEN , BARCELONA , GREGOR , HINKA , OLSHEN , TANTI DORA SI TARFELE EI :D si restul regimentului 27 Panzer.
Apropo de Heide , cica a ajuns mare general RUS dupa razboi .. .
Alte carti de genul acesta , si atat de captivante ca cele ale lui Sven nu am gasit .. aiurea ... poate le reediteaza astia si o sa avem si noi ceva de citit.
Pe o carte , nu mai stiu sigur care am nijte poze cu Porta , Barcelona , Sven , Batranul :))) mijto .
Cam atat mai vb .. SVEN HASSEL RULLZ .. cy`a .
Apropo ca mi-am amintit , ce-a mai tare faza la 27 Blindate , era ca ei nu prea aveau Blindate , daca ati observat .. jumate din carti sunt fara si juma cu / .. ehehe
marius1982
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 15, 2006 7:30 am
Localitate: iasi

si apopo toti care l-au citit pe Hassel cunosc insemnatatea lui''Iob Tvoi Mati"

Mesajde marius1982 » Lun Mai 15, 2006 8:31 am

:wazzup: :wazzup: Dumnezeule!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Batranul scrie:hmm Am citit si eu cartile Lui Sven de vreo 3 ori .. dar nu pe toate . NU am cateva si imi vine sa imi trag un glontz in cap..
Sunt super cartzile si le-as mai reciti de 70.000 de ori .
Personajul care mi-a placut mie este : Batranul ... si mi-a parut ff rau cand moare in Legiunea Blestematilor ..
Porta la fel alt nebun si el "moare" .Poate Sven a incercat sa ii protejeze intr-un fel sau altul zicand ca ei sunt morti, Poate Barcelona si-a facut livada, Legionarul a trecut in Legiunea Straina .. poate micutul sa insurat cu sora aceea pana la urma .. POATE.
Stiu doar ca aceste carti au fost super* si .. am sa le recitesc de cate ori am nevoie sa-mi amintesc de PORTA , MICUTUL , BATRANUL , LEGIONARUL , HEIDE , SVEN , BARCELONA , GREGOR , HINKA , OLSHEN , TANTI DORA SI TARFELE EI :D si restul regimentului 27 Panzer.
Apropo de Heide , cica a ajuns mare general RUS dupa razboi .. .
Alte carti de genul acesta , si atat de captivante ca cele ale lui Sven nu am gasit .. aiurea ... poate le reediteaza astia si o sa avem si noi ceva de citit.
Pe o carte , nu mai stiu sigur care am nijte poze cu Porta , Barcelona , Sven , Batranul :))) mijto .
Cam atat mai vb .. SVEN HASSEL RULLZ .. cy`a .
Apropo ca mi-am amintit , ce-a mai tare faza la 27 Blindate , era ca ei nu prea aveau Blindate , daca ati observat .. jumate din carti sunt fara si juma cu / .. ehehe
marius1982
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 15, 2006 7:30 am
Localitate: iasi

Mesajde dyso » Lun Aug 07, 2006 6:40 pm

pentru theOffender:
1.ai citit tu ceva dar nu cu atentie. S-a inrolat in armata germana ca voluntar, apoi dupa campania din Polonia a dezertat. Asa a ajuns intr-un batalion disciplinar.
2.In mod sigur exista fictiune in cartile lui, ar fi greu sa tina minte toate dialogurile, sau sa povesteasca in amanunt faze la care nu a fost prezent nici in carte.Dar de unde stii daca multe din faze nu au fost chiar asa cum le scrie?
dyso
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 07, 2006 6:33 pm
Localitate: chitila

Mesajde norww3 » Dum Ian 28, 2007 2:06 pm

[B]Hello all !!! Ce parere aveti despre faptul ca unii soldati germani (cum scrie Sven ) au devenit canibali ? GENERAL SS - pag 226 , o marturie socanta si totusi in stilul vietii pe front -de atunci - ceva de asteptat in lipsa alimentelor ... dar totusi ...
Avatar utilizator
norww3
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 28, 2007 12:00 am

Mesajde dicles » Joi Apr 05, 2007 8:33 am

pt fanii Sven Hassel am facut un colaj cu poze la http://www.youtube.com/watch?v=FswGN3m0q64
read rules. no stupid links in sig.
Avatar utilizator
dicles
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Mar 06, 2004 12:00 am

Mesajde anjin-san » Joi Iun 25, 2009 9:25 pm

eram tanar cand citeam aventurile lui porta, micutul, sven, legionarul si batranul. mi-au placut romanele lui sven hassel datorita modului amuzant in care descrie razboiul, precum si faptul ca prezinta acelasi razboi destul de obiectiv.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde little coffee » Joi Iun 25, 2009 9:51 pm

Nu am citit toata seria, dar mi-au placut cartile lui Hans Helmut Kirst alea din seria 08/15.
si alea pareau obiective
little coffee
 

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 10:10 pm

ooo carti cu intamplari din razboi? ce-l mai tocam pe bunicu' sa-mi spuie ce facea el pe front!

vad ca "peripetiile bravului soldat svejk" e scris de Hassel. de titlul asta stiu din Romania Mare. mi-a placut cum suna si l-am salvat in foaia cu notite a dc++. nu e de gasit,... alte carti ale lui hassel vad ca sunt pe dc++. dau jos tot ce prind. :D


vad si filme facute probabil dupa romanele lui:
-cross of iron
-
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde little coffee » Joi Iun 25, 2009 10:15 pm

cauta la Jaroslav Hasek pentru Svejk!
little coffee
 

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 10:22 pm

dupa "Jaroslav Hasek" imi da cateva rezultate dar cu extensia .mp3 si .wma

am dat jos 12 carti :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde little coffee » Joi Iun 25, 2009 10:47 pm

n-am nici ce-a mai vaga idee ce spui dupa "extensia"...

dar autorul Peripetiilor Bravului Soldat Svejk este Jaroslav Hasek

scuza-ma, eu citeam cartile astea acum multi ani si pe hartie, cu coperti, stii ideea?!?

banuiesc ca ai dat jos si cartea in discutie! oricum merita citita macar o data!
little coffee
 

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 10:55 pm

aaa...
adica extensiile alea indica faptul ca documentul resprectiv nu este o carte (care de obicei are extensia carte.doc sau carte.rtf, sau carte.txt, ...).

.mp3 si .wma indica documente audio si video.



Eu am citit in dunga pe aici si am ineles ca "Peripetiile" sunt scrise de Hassel. N-am niciun rezultat pe dc++. mai caut...
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde little coffee » Joi Iun 25, 2009 11:09 pm

accept un curs de instruire, dar nu la ora asta, ca sunt obosita!
stiu ce sunt extensiile, habar n-am insa ce sa fac cu aceasta informatie

in apararea mea, pot zice ca nu lucrez in IT si ca pot opera fara wma si mp3 la nesfarsit!

crede-ma pe cuvant, mai am cartea pe la mama pe acasa! nu e Sven Hassel autorul!

in primul rand ca intriga se petrece in primul razboi mondial, nu in al doilea!
little coffee
 

Mesajde piskeshu » Vin Iun 26, 2009 12:20 am

extrem de interesant sa-l convingi pe invincile ca hassel e altu decat hasek
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde helga » Vin Iun 26, 2009 2:13 am

ai incredere in cofi shiva, ca zice bine.:)

am avut toata seria de hassel. 12 volume. dar le-am imprumutat peste tot si cred ca mai am un singur volum. chiar ma gandeam acum cateva zile ca mi-ar face placere sa le recitesc. am umplut o galeata de lacrimi cand a murit batranul.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde Invincible » Vin Iun 26, 2009 11:06 am

piskeshu scrie:extrem de interesant sa-l convingi pe invincile ca hassel e altu decat hasek

extrem de banal sa vezi ca keshu face din nou legatura cu polul nord.

deci pasii au fost urmatorii:
1.Invincible aude de "peripetiile bravului soldat svejk" si-si noteaza.
2.Cauta dupa titlul cartii (nu dupa autor) pe dc++ si nu gaseste
3.Il vede pe Nicholas Alex pe threadul lui Hassel zicand (vezi linkul de mai jos): "Parca am vazut un teatru "Peripetiile soldatului Jveik"..daca tin bine minte.." si zice vad ca "peripetiile bravului soldat svejk e scris de Hassel. daca ar fi citit postul imediat urmator, post care il contrazice, ar fi aflat numele adevaratului autor. dar s-a grabit sa caute dupa autor. Gaseste multe romane, dar "peripetiile", ba.
4.Se pregateste s-o spuna insa vede postarea lui little coffee (cauta la Jaroslav Hasek pentru Svejk!), ce-l face sa renunte. copiaza la repezeala si pune dc++ la treaba fara a sesiza diferenta dintre Hassel si Hasek. Credea ca " Jaroslav Hasek Svejk" sunt termeni de cautare care merg la sigur.. Gaseste "bravul soldat" dar in alte formate decat text.
5.
-dar autorul Peripetiilor Bravului Soldat Svejk este Jaroslav Hasek
-aaa... Eu am citit in dunga pe aici si am ineles ca "Peripetiile" sunt scrise de Hassel. N-am niciun rezultat pe dc++. mai caut...


Deci n-a fost vorba de nicio convingere ci de o greseala de intelegere, gen YM
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Vin Iun 26, 2009 1:02 pm

titlul complect ar fi ""peripetiile bravului soldat svejk in primul razboi mondial" primul capito si singurul caci bietul hasek a raposat intre timp,se numeste "gloriosul dezastru" :))

e carte de referinta.daca reusesti sa treci de primele 50 de pagini,si care trebuiesc musai citite, nu mai lasi cartea din mana.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde ella87 » Vin Iun 26, 2009 1:43 pm

treaba e asa: sven hassel a reusit sa enerveze toate editurile, nu stiu ce le-a facut, le-a fluturat anaconda pe la nas cred si aia l-au interzis la publicare. intr-o buna zi a scris cartea asta cu svejk. si ce era sa faca? a semnat-o jaroslav hasek si a reusit sa insele vigilenta editorilor. cartea a aparut, dar cand a vrut sa publice si peripetiile lui svejk in al doilea razboi mondial, cineva a vazut ca adresele de corespondenta ale lui hassel si hasek erau identice.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Iun 26, 2009 1:58 pm

vedetz. stia ce stia al doispelea simtz al invincibilului :D:
Multzam, nea Krapulax!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron