Eliade sacru?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde stefan » Lun Apr 14, 2003 12:12 am

Matrasito, Eminescu e si prozator. A scris si nuvele, you know, la ele ma refeream ca influenta majora asupra lui Eliade, nu la poezie.

Daca poti pls sa dezvolti chestia cu "omul in fata mortii", eventual sa-mi dezvalui esenta din "Noaptea de sanziene", ultima citita de mine...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde thunder84 » Vin Dec 24, 2004 1:07 pm

Ce-mi place la Eliade este faptul ca este foarte accesibil...se cinteste usor si reuseste prin cuvinte simple sa spuna in fata cititorului o idee destul de complexa....ne face sa gandim un pic...si poate ca ne ofera si un mic raspuns la toate lucrurile care se intampla in viata noastra si noi nu intelegem de ce!:)
Am citit cateva carti in liceu si am fost foarte impresionat....mai citesc Eliade si acum cand mai am timp....este unul dintre autorii mei romani preferati,si este primul care m-a marcat si mi-a schimbat modul de a gandi si de a vedea viata.
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Cam gresit priviti oglinda

Mesajde Costa Gavras » Vin Mar 11, 2005 2:25 pm

Se pare ca nu am gasit ceva mai aberant decat sa-l compari ca si filozofie pe Eliade cu Blaga. Blaga este un filozof autentic, care si-a creat propriul limbaj filozofic; Eliade este omul care a abordat filozofia din perspective mitologice, deci ceea ce ai aspus referitor la Blaga este o contradictie in sine.
Costa Gavras
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 10, 2005 3:18 pm
Localitate: la net

Mesajde stefan » Lun Mar 14, 2005 1:14 am

Costa Gavras, cand vrei sa combati o idee, asigura-te macar ca ai inteles-o bine.

Eu am zis ca:

N-as vrea sa-l denigrez pe Eliade, e mai bun scriitor decat a fost Blaga filosof, de exemplu...


Ma tenta sa fac o gluma despre "reading skills", dar am zis sa nu fiu rau.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Daimon » Lun Mar 14, 2005 2:08 am

no comment la ce spune CG, dar eu unul nu m-as hazarda sa vorbesc despre minunata lume imaginaro filosofica a lui Blaga

nu stiu la ce se refera titlul treadului? hmm ca valoarea lui Eliade nu poate fi pusa in discutie? hmm, Eliade e un scriitor foarte mediatizat, si are o presa care il sustine, ca prozator e fara indoiala unul din cei mai importanti, dar nu as merge pana la "sacralizare"
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde older » Lun Mar 14, 2005 12:04 pm

De la sacrul si profanul lui Eliade pana la a-l sacraliza pe Eliade e cale lunga. Eliade este o personalitate importanta a culturii romane (si poate universale [?]), dar in nici un caz sacru. Daca ar fi sa fac o paralela un pic rautacioasa Eliade e atat de sacru cat e Stefan cel Mare sfant... :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde eu-eu » Mie Mar 30, 2005 9:58 pm

imi pace eliade.as vrea sa va intreb daca a citit cineva "Dayan" si daca puteti sa ma lamuriti asupra celei de-a cincea teoreme. nu gasesc nici o informatie despre ea,nicaieri. oare exista?
eu-eu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 29, 2005 10:55 pm
Localitate: Buccuresti

Mesajde Abbadon » Mie Mar 30, 2005 10:10 pm

semnatura mea = Eliade. Deci e clar - read the man.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie metafizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.
Avatar utilizator
Abbadon
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 29, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori